Budoucnost dělostřelectva AČR

Odpovědět
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

NagyAttila píše: 9/6/2026, 15:41 Jedno to (municia) minimalne vo vztahu k zaruke a podpore od vyrobcu NIE JE.
Francouzi ve smlouvě akceptovali že pro Caesar certifikují munici od STV.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Scotty87 píše: 9/6/2026, 15:51
NagyAttila píše: 9/6/2026, 15:41 Jedno to (municia) minimalne vo vztahu k zaruke a podpore od vyrobcu NIE JE.
Francouzi ve smlouvě akceptovali že pro Caesar certifikují munici od STV.
Ako to prebieha v praxi, mozme vidiet na vlastne oci.
= nikto nevie kedy to bude, bez ohladu co bolo podpisane
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od skelet »

Požadavek na zaměnitelnost munice rozhodně nebyl hloupý, naopak.
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

skelet píše: 9/6/2026, 16:04 Požadavek na zaměnitelnost munice rozhodně nebyl hloupý, naopak.
To rozhodne., preto sa FR strana kruti ako had a brani sa za kazdu cenu. Oni si nechcu vybudovat munucneho konkurenta, ktory by dodaval pre uzivatelov Caesar po celom svete.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Danik »

NagyAttila píše: 9/6/2026, 11:35 Ano, a ti vsetci, co si spomenul akceptovali FR podmienky napr na dodavky municie a nevymyslali s SPR Adler, lokalizaciou vyroby a podvozkom Tatra.
Adler půjde například do litevských Mk.II. Protože už světe div se, používají Adler s Pz2000
Naposledy upravil(a) Danik dne 9/6/2026, 16:29, celkem upraveno 1 x.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Danik »

NagyAttila píše: 9/6/2026, 11:38 Ja vlastne z technickeho hladiska vobec nerozumiem, preco ste trvali na podvozku 8x8. Uz Tatra 6x6 ma vyssiu nosnost ako podvozok Renault resp Unimog.

Rozumiem tomu len z pohladu CSG,kedy podvozok 8x8 je podstatne drahsi ako 6x6...
Protože Caesar 8x8 už existoval, protože 8x8 umožňuje dát 4 dvéřovou pancéřovou kabinu vyšší odolnosti a vést větší zásobu munice. Vzalo se existující řešení.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

NagyAttila píše: 9/6/2026, 16:09
skelet píše: 9/6/2026, 16:04 Požadavek na zaměnitelnost munice rozhodně nebyl hloupý, naopak.
To rozhodne., preto sa FR strana kruti ako had a brani sa za kazdu cenu. Oni si nechcu vybudovat munucneho konkurenta, ktory by dodaval pre uzivatelov Caesar po celom svete.
Upřímně řečeno STV není pro Nexter žádná konkurence. Navíc i oni budou některé speciální druhy munice nakupovat přímo od Francouzů.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Danik »

NagyAttila píše: 8/6/2026, 11:05
Scotty87 píše: 8/6/2026, 10:56
NagyAttila píše: 8/6/2026, 09:54 Stav delostrelectva AČR:
Raketomety vyradene bez nahrady uz pred desatrociami, DANA s dostrelom 20km,
Tahane minomety vozene na valniku Tatra 8x8....
Krom pár moderních Zuzan 2 to u vás taky není žádná hitparáda.
To nik ani netvrdi.
Ale tiez je fakt, ze s dodavkou novych EVA M3 a SAM120 sa situacia este zlepsi.
Rozvoj raketometov je stale otvorena tema.
Ve světě kde dělostřelecká podpora existuje jen jako to co střílí jistě, ale ono je to krapet komplikovanější. ČR začala od celkového systému a podpory, SK šla od houfnic.

V ČR jsou nová: velení oddílů a baterií (a celková koordinace palebné podpory) díky Titusům MKPP, dál až na četu díky LOV-VČ. Dál tu jsou/v blízké době budou LOV-Pz, LOV-REKO, LOV-PODTEO, tedy průzkum, rekognoskace, meteorologický průzkum. K tomu VČ a REKO poskytují protidronovou ochranu dělostřeleckým jednotkám. Dál tu jsou nové muniční a dílenské speciály na podvozku Force 3. generace a probíhá i MLU protibaterijních radarů ARTHUR.

Modernizované Sněžky a LOSy nahradí POV-DP, CV90. Tedy na naší straně hranice bude nové v podstatě vše, a vše propojeno systémem ADLER III. Ty Caesary jsou poslední kámen do mozaiky. A ano, jsou tam problémy, nicméně stále se bavíme o 62 houfnicích.

Na Slovenské straně sice byly vz.2000, stále se čeká na završení dodávky Z2, plus nové EVY budou znamenat 2 oddíly na moderních houfnicích, nicméně z hlediska toho průzkumu, VŘ a podpory bude SR ještě čekat delší cesta než postupně vyřeší i tyto schopnosti.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od pjaro77 »

Poskytujú protidronovú ochranu s čím ? Pokiaľ viem, nemajú nič okrem rušičiek.

V OSSR myslím preberajú úlohu rekognoskačných a prieskumných vozidiel JLTV.
Veliace vozidlá sú teraz tatrapany.
https://kotadef.sk/projekty/delosys/
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Danik »

pjaro77 píše: 9/6/2026, 16:31 Poskytujú protidronovú ochranu s čím ? Pokiaľ viem, nemajú nič okrem rušičiek.

V OSSR myslím preberajú úlohu rekognoskačných a prieskumných vozidiel JLTV.
Veliace vozidlá sú teraz tatrapany.
https://kotadef.sk/projekty/delosys/
Zbraňové stanice pro to určené. Mají jak rušičky, tak Marty-L.

Když se nakoupí moderní systém VŘ dělostřelectva a ten se následně integruje do všech prostředků, může rekognoskaci a průzkum provádět i JLTV. Právě, Tatrapany jsou zralé na obměnu.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Danik »

Tak nějak obecně k tomu co tu zaznívalo. Vybralo se to co se vybralo, poplatné době tendru a finančním možnostem, což neznamená že to řešení ve smyslu samotné ShH jako takové je špatné.

Modernizace dělostřelectva AČR je projekt se širokým záběrem, který si klade za cíl vytvořit "autonomní" dělostřelecké jednotky, které budou fungovat primárně v kompletním propojení a rychlosti manévru. Tedy to čemu se obecně říká shoot&scoot. Caesar 8x8 se 4-člennou osádkou je schopný přijet, vypálit 6 projektilů a odjet i za méně než tři minuty. Je to nejlepší houfnice a řešení na světě? Není, je to dostačující pro donáškovou službu 155mm šišek na nepřítele i na moderním bojišti? Ukrajinci už několik let ukazují, že ano (nejvíce zastoupený západní systémy na UA je Caesar, nejvíce užívanou houfnicí je nyní ukrajinská Bogdana, zejména 8x8). A nejsou to jen oni. Kromě množství evropských států co koncepci TMG pořizují skrz Caesar/ATMOS, tu máme nově finskou ARVE nebo japonský Type 19. TMG užívá i Čína nebo koneckonců Rusko.

Výhodou TMG je cena, rychlejší výroba, výcvik i servis. Nevýhodou je nechráněná osádka během plnění palebného úkolu (limitováno dobou jeho plnění a poté odjezd), větší fyzická náročnost pro osádku, o něco málo vyšší nároky na zaujetí palebného postavení a nižší úroveň automatizace - kde na druhou stranu, Ukrajinci s Ditami rychle zjistili, že dva osádkáři pro systém v poli je málo a začali vozit i třetího ve věži, případně další personál v autech.

Dnes si pro AČR lze jistě představit jiné řešení, například K9MH v kombinaci s K9A2 (střední a těžká brigáda), Pz2000, Rch155, Archer, EVAM3/MORANA ale vzhledem k počtu zemí co stejně volí TMG bych nedělal katastrofu z toho, že touhle cestou jdeme také. Koneckonců důležitější než samotná houfnice je schopnost je efektivně řídit, dávat jim co nejaktuálnější cíle, trasy a informace a zásobovat je adekvátním mixem munice + poskytovat podporu když je třeba (někde tu zaznělo, že naváděná munice nemá smysl protože drony - tady doporučuju se zamyslet jak dlouho trvá cesta k cíli 155mm projektilu a kolik dronu, a jaké je spektrum protiopatření co nepřítel může nasadit proti dronu, versus proti dělostřeleckému projektilu)

Suma sumárum, projekt CZ narazil na problémy vzniklé technickou, politickou i "papírovou" rovinou. Důležitý je aby se problémy co nejrychleji odstranily a mohl začít plnohodnotný výcvik na nové ShH ráže NATO. Ad Zemakt, v Jincích se hlavně těší až zahodí Dany a nebudou muset počítat palebný řešení na prstech, takže se těší primárně na Adler i nový železo, který až bude fachat tak jak má (což právě je součástí zpoždění, aby vše tak fachalo), tak si moc času venku nepobudou.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Danik »

Obrázek
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Danik »

Činnost Caesaru 8x8 na demu.

phpBB [video]
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Daník
Ad Zemakt, v Jincích se hlavně těší až zahodí Dany a nebudou muset počítat palebný řešení na prstech, takže se těší primárně na Adler i nový železo, který až bude fachat tak jak má (což právě je součástí zpoždění, aby vše tak fachalo), tak si moc času venku nepobudou.
Sorry, ale tohle je spíš zoufalost než argument a já jim to rozhodně nezávidím a současně bez výhrad oceňuji, že chlapi ještě vůbec drží. Proto bych pro ně chtěl jen to nejlepší. Bohužel, stalo se. To, že to bude svým způsobem "kosmír" o tom žádná. Ale mohlo to být kuva lepší. Nic, škoda brekotu nad rozllitým mlíkem, karavana jede dál.

Jinak, s trochou nadsázky by se těšili i na trakař.
Zemakt.jpg
Třicet let, a už tehdy to byl pravěk!
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

pjaro77 píše: 9/6/2026, 16:31 Poskytujú protidronovú ochranu s čím ? Pokiaľ viem, nemajú nič okrem rušičiek.

V OSSR myslím preberajú úlohu rekognoskačných a prieskumných vozidiel JLTV.
Veliace vozidlá sú teraz tatrapany.
https://kotadef.sk/projekty/delosys/
Tu je struktura baterie, ako je to OSSR
https://x.com/battle_order/status/16414 ... Dh4bQ&s=19

Nove trendy z Ukrajiny hovoria, ze sa po bojisku "potuluju" jednotlive del systemy a plnia poziadavky on demand. Moj nazor je, ze v pripade samohybnych diel su uz baterie minulost. Tie mozu byt pritomne v pripade tahanych diel, ktore su starostlivo opevnene a maskovane.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Danik »

Zemakt píše: 9/6/2026, 18:04 Daník
Ad Zemakt, v Jincích se hlavně těší až zahodí Dany a nebudou muset počítat palebný řešení na prstech, takže se těší primárně na Adler i nový železo, který až bude fachat tak jak má (což právě je součástí zpoždění, aby vše tak fachalo), tak si moc času venku nepobudou.
Sorry, ale tohle je spíš zoufalost než argument a já jim to rozhodně nezávidím a současně bez výhrad oceňuji, že chlapi ještě vůbec drží. Proto bych pro ně chtěl jen to nejlepší. Bohužel, stalo se. To, že to bude svým způsobem "kosmír" o tom žádná. Ale mohlo to být kuva lepší. Nic, škoda brekotu nad rozllitým mlíkem, karavana jede dál.

Jinak, s trochou nadsázky by se těšili i na trakař.

Zemakt.jpg

Třicet let, a už tehdy to byl pravěk!
Nicméně je tomu tak :wink:

EDIT: A ještě jedna výhoda koncepce TMG. U houfnic jako i jiných systémů je často ten největší zabiják zahoření vezené munice. TMG mají tu možnost, že přijedou ke shozené munici někde u lesa, vyskáčí, moduly i projektily berou rovnou ze země/palety a fungují. Vystřílí co mají a jedou dál. Bez munice, nebo jen minimální nouzovou zásobou.
Naposledy upravil(a) Danik dne 9/6/2026, 18:41, celkem upraveno 1 x.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Danik »

NagyAttila píše: 9/6/2026, 18:10
pjaro77 píše: 9/6/2026, 16:31 Poskytujú protidronovú ochranu s čím ? Pokiaľ viem, nemajú nič okrem rušičiek.

V OSSR myslím preberajú úlohu rekognoskačných a prieskumných vozidiel JLTV.
Veliace vozidlá sú teraz tatrapany.
https://kotadef.sk/projekty/delosys/
Tu je struktura baterie, ako je to OSSR
https://x.com/battle_order/status/16414 ... Dh4bQ&s=19

Nove trendy z Ukrajiny hovoria, ze sa po bojisku "potuluju" jednotlive del systemy a plnia poziadavky on demand. Moj nazor je, ze v pripade samohybnych diel su uz baterie minulost. Tie mozu byt pritomne v pripade tahanych diel, ktore su starostlivo opevnene a maskovane.
Dnes se víc používají čety, případně čety dělené na půl. Baterie pohromadě už bude v ostrém nasazení pálit málokdy, nicméně pořád je to organizační jednotka, která si může hlídat například tu "on-call" schopnost i tak, že jedna četa/její části jsou na přesunu k další palebné pozici nebo už pálí, zatímco ta druhá je "on standby"/na cestě z palebného stanoviště, nemluvě o dozásobení. Zároveň stále jsou cíle, které si vyžadují silnější palebný přepad a tam potom pro znásobení efektu (protože 1x MRSI salva je fajn, 4x MRSI salva je lepší a navíc, MRSI = kratší dostřel) bude zkrátka pálit víc houfnic na jeden cíl.

Aby takováto symfonie fungovala včetně dozásobení, tak je právě třeba mít onen dostatek řídích a podpůrných vozidel a špičkový BMS/FCS.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Scotty87 »

NagyAttila píše: 9/6/2026, 18:10 [Nove trendy z Ukrajiny hovoria, ze sa po bojisku "potuluju" jednotlive del systemy a plnia poziadavky on demand. Moj nazor je, ze v pripade samohybnych diel su uz baterie minulost. Tie mozu byt pritomne v pripade tahanych diel, ktore su starostlivo opevnene a maskovane.
Zkušenost z Ukrajiny je deformovaná tím že se tam vede poziční válka. Pro ně je momentálně ideální tažená houfnice, která nemusí mít ani extra dostřel. Ovšem je kompaktní takže se dá snadno zakopat a zamaskovat protidronovou sítí.
V případě manévrového boje to bude zase vypadat ideální houfnice a taktika nasazení úplně jinak.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Nove trendy z Ukrajiny hovoria, ze sa po bojisku "potuluju" jednotlive del systemy
Není to nic nového, termín půlbaterie zná snad každý kdo o to drobet zavadil. Normálka. Baterie je hlavně samostatná organizační jednotka schopná vlastního působení. Má svůj štáb, velitelskou baterii, průzkum, spojaře apod. Pokud se tedy nic nezměnilo. Samostatný potulkový kanón, jenž bude u bigošů žebrat aby dostal něco na zub je k prdu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Budoucnost dělostřelectva AČR

Příspěvek od pjaro77 »

Scotty87 píše: 9/6/2026, 18:40
NagyAttila píše: 9/6/2026, 18:10 [Nove trendy z Ukrajiny hovoria, ze sa po bojisku "potuluju" jednotlive del systemy a plnia poziadavky on demand. Moj nazor je, ze v pripade samohybnych diel su uz baterie minulost. Tie mozu byt pritomne v pripade tahanych diel, ktore su starostlivo opevnene a maskovane.
Zkušenost z Ukrajiny je deformovaná tím že se tam vede poziční válka. Pro ně je momentálně ideální tažená houfnice, která nemusí mít ani extra dostřel. Ovšem je kompaktní takže se dá snadno zakopat a zamaskovat protidronovou sítí.
V případě manévrového boje to bude zase vypadat ideální houfnice a taktika nasazení úplně jinak.
Chcel by som vidieť tie manévrové boje s tisíckami dronov nad hlavou.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“