Budoucnost dělostřelectva AČR
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Nesher:
takže tvé lehčí/těžší jsou na vodě, ale já o koze a ty o voze .. spíš sis zafixoval 17tun u Caesaru I a propásl jsi deset let vývoje.
s téčkovou křižovatkou na tebe nemám jít, ale argumentuješ manévrovatelností s vystrčeným laufem.. taky dobrý
s automatizovaných houfnic vynecháme AGM alias RCH155, a pak je to jasný důkaz, že automatizované houfnice nikdo nechce!
Je fajn, že tohle téma končíš, takové argumentační zoufalství jsem naposledy viděl u Lynxe.
takže tvé lehčí/těžší jsou na vodě, ale já o koze a ty o voze .. spíš sis zafixoval 17tun u Caesaru I a propásl jsi deset let vývoje.
s téčkovou křižovatkou na tebe nemám jít, ale argumentuješ manévrovatelností s vystrčeným laufem.. taky dobrý
s automatizovaných houfnic vynecháme AGM alias RCH155, a pak je to jasný důkaz, že automatizované houfnice nikdo nechce!
Je fajn, že tohle téma končíš, takové argumentační zoufalství jsem naposledy viděl u Lynxe.



-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Dzin - ok, uvadzas tu data US municie. Ja som udaval skusenosti zo UA a SR.
Potom mi jedine vychadza, ze SK kanon s SK municiou su podstatne presnejsie ako US kanony s US municiou.
Potom mi jedine vychadza, ze SK kanon s SK municiou su podstatne presnejsie ako US kanony s US municiou.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Kdyby se vybíralo dnes tak by bylo mnohem víc zajímavých možností. I ti Němci už nabízejí systémy na kolovém podvozku.Dzin píše: ↑8/6/2026, 12:53
Pokud se budeme bavit o tom, že dělostřelci dostanou co chtějí tak chtěli PzH 2000, ale to bylo už na začátku jasné, že to nedopadne. Svého času dokonce bylo ve hře, že budou jen tažené houfnice, a je dobře, že to nakonec nedopadlo. A když se budeme bavit dál, pořád, cena je hrozně důležitá.
Pořád je ale Caesar plně použitelná houfnice. Která má jako každý zbraňový systém své slabé a silné stránky. Rozhodující vždy bude jak se s nimi armáda naučí pracovat aby pokud možno co nejvíc využila výhody a potlačila nevýhody.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
A teraz skúsme pár faktov o balistických raketách. Cena jednej rakety M31 je cca $120,000.
Presnosť podobná, dosah 2x väčší ako excalibur. Hmotnosť hlavice 90 kg, z toho 23 kg PBXN-109 výbušniny.
Excalibur má 22 kg výbušniny.
Z môjho pohľadu by bolo prípadné kupovanie excaliburov do AČR plytvanie financiami.
Presnosť podobná, dosah 2x väčší ako excalibur. Hmotnosť hlavice 90 kg, z toho 23 kg PBXN-109 výbušniny.
Excalibur má 22 kg výbušniny.
Z môjho pohľadu by bolo prípadné kupovanie excaliburov do AČR plytvanie financiami.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Tu cenu jsem tam dal ve vztahu k novým bojovým prostředků dalekého ničení/podpory. Proto jsem také psal něco o světlu dnešní války. Pro Dzina tedy, jo měl jsem na mysli drony. Třeba dnes dost populární Hornet (5000 USD). Ve vzájemném porovnání je pořízení nějakého relevantního množství naváděné dělostřelecké munice naprosto neobhajitelné. A to nebudu ani zmiňovat dostřel/dolet. Jo a mimochodem Dita naváděnou umí. Umí standard NATO se vším všudy.To si na to moc neodpověděl. Předně, aby si splnil palebný úkol na vzdálenost o jaké se v případě Excaliburu bavíme, tak vystřelíš munici o možná větší ceně.
Jako když reálně zaruším GPS signál, granát přestane být naváděn a dopadne jinam, tak je stále chytrý? Aha.Co se týká GPS out, to je hezké zaklínadlo, ale reálně neplatí, že když ruším (podvrhuješ) signál GPS, z chytré munice se stane hloupá.
Takže munice která má CEP nižší o střední desítky metrů je stále chytrá, ok. Na splnění palebného úkolu budeš tedy potřebovat ne stovky blbých granátů, ale desítky o trošku míň blbějších granátů. Za ty prachy? Viz výše Hornet.Finálně nejčastěji při palbě 40+ km se dostaneme do stádia částečného rušení signálu GPS. protože navigace střely nebude rušena po celou dráhu letu a nebude to vždy rušení 100%. Finálně se tak přesnost Excaliburu bude místo jednotek metrů pohybovat v (nižších až středních) desítkách metrů.
Doba a trendy zabíjení vs jejich ekonomie jsou o dost podstatný kus dál než před pěti šesti roky. Je třeba to refletkovat.
Stále jde zarušit.Předně ČR i další státy NATO mají přístup k signálu GPS PPS.
Opakuji s ohledem na české armádní reálie tohle bohužel není akademická otázka.Ale tohle je jen akademická diskuze, protože pro Caesara se evidentně munice nyní moc neřeší jakou kvalitu v jakém objemu.
Zde se jednoznačně shodneme.Ten nákup byl špatný, ale primárně z důvodu, že nemohl být lepší, protože takové byly/jsou dlouhodobě nákupy pro AČR. Na prstech jedné ruky by se daly spočítat případy, kdy byl nákup v pohodě.
Měl jsem na mysli jednu salvu v režimu MRI a celé baterie. Takže kolik 4-5 výstřelů? (cca 7-8 minut od zaujetí do opuštění palebné pozice jestli to dobře počítám).Nemáš pravdu v tom, baterie dá jednu salvu a potom alou. Naopak, pro tu jednu salvu potřebuješ právě naváděnou munic, bez ní potřebuješ desítky salv pro splnění palebného úkolu. Čím dál, tím víc.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Stát zaplatil miliardy za děla, která stále nemá
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-st ... mend_varBB
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-st ... mend_varBB

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Nesplňuje zadání, koupil to jen AZE, UA nepočítám, ti berou cokoliv. Takže ve srovnání s typem houfnic jako je Caesar to nikdo že spojenců nechce.NagyAttila píše: ↑8/6/2026, 14:03 A co DITA? Ta je automatizovana az-az, ta sa teda predava ci nepredava? A je ceska, ci skor slovenska ;)
Caesar krom FR a CZ, je to BE, PT, HR, LV a ES, zajímá se GR.a SI A to mluvím jen o státech NATO.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Ano, a ti vsetci, co si spomenul akceptovali FR podmienky napr na dodavky municie a nevymyslali s SPR Adler, lokalizaciou vyroby a podvozkom Tatra.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Sice je to USA, ale drobet se tady do toho navážím, tak dám pro zajímavost sem.
Americká armáda používá evropský granát, který zasahuje cíle vzdálené 43 mil
https://defence-blog.com/us-army-adopts ... iles-away/
Ohledně ceny mi vyskakuje za kus cca 60 000 - 100 000 USD plus. Zůstanu-li při zemi, tak za těch 60 kolíků se pořídí 12 Hornetů s bojovým dosahem 160 km.
Americká armáda používá evropský granát, který zasahuje cíle vzdálené 43 mil
https://defence-blog.com/us-army-adopts ... iles-away/
Ohledně ceny mi vyskakuje za kus cca 60 000 - 100 000 USD plus. Zůstanu-li při zemi, tak za těch 60 kolíků se pořídí 12 Hornetů s bojovým dosahem 160 km.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Ja vlastne z technickeho hladiska vobec nerozumiem, preco ste trvali na podvozku 8x8. Uz Tatra 6x6 ma vyssiu nosnost ako podvozok Renault resp Unimog.
Rozumiem tomu len z pohladu CSG,kedy podvozok 8x8 je podstatne drahsi ako 6x6...
Rozumiem tomu len z pohladu CSG,kedy podvozok 8x8 je podstatne drahsi ako 6x6...
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
8x8 má řádově vyšší prostupnost terénem. A zas tak dražší to také není.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
To by bolo na diskusiu, ale rozhodne nesuhlasim so slovom "řádově"
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Tak logicky má 8x8 větší nosnost. Stačí srovnat kolik munice uveze 6x6 a kolik 8x8.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Niekto tu spominal mnoho krajin, ktore kupuju CAESAR. A ja dodavam, ze tie krajiny kupuju povodny, maly, lacny, nenarocny Caesar 6x6 s FR SRP a FR municiou.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Kdyby si si to celé přečetl pořádně, tak by si věděl, že jsem "národní cestu" kritizoval. Tedy s výjimkou podvozku.NagyAttila píše: ↑9/6/2026, 11:35 Ano, a ti vsetci, co si spomenul akceptovali FR podmienky napr na dodavky municie a nevymyslali s SPR Adler, lokalizaciou vyroby a podvozkom Tatra.
Jinak s Adler by byl problém ať by se koupilo co by se koupilo, pokud by se to nejmenovalo PzH 2000.
Přitom ten systém není vůbec zlý, rozhodně lepší jak ten francouzský. Jen to potřebuje trochu času a zájmu. A vlastně se to už vyřešilo.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Bol to Tusim cesky spisovatel,ktory napisal rozpravku ako psicek s macickou varili ci piekli. Vasi na MO sa nou asi inspirovali pri tvorbe dela 155mm.
Pouzit DE SRP na FR delo je hlupost aku svet nevidel - coho sme svedkami a nik vlastne nevysvetlil, preco sa tak rozhodli.
Mozno by Zilvar vedel.
Pouzit DE SRP na FR delo je hlupost aku svet nevidel - coho sme svedkami a nik vlastne nevysvetlil, preco sa tak rozhodli.
Mozno by Zilvar vedel.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Prečo by to mala byť hlúposť ?
Američania na strykery integrovali VSHORAD systém a trvalo im to pár mesiacov.
Tie vozidlá a bojové systémy sa majú navrhovať modulárne a ktorý výrobca na to nemyslí, tak sa mu treba vyhnúť oblúkom.
Američania na strykery integrovali VSHORAD systém a trvalo im to pár mesiacov.
Tie vozidlá a bojové systémy sa majú navrhovať modulárne a ktorý výrobca na to nemyslí, tak sa mu treba vyhnúť oblúkom.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 9/6/2026, 16:25, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Dnes všichni kupují NG který po technické stránce přebírá hodně z 8x8. Takže tam se o nějaké "nenáročnosti" mluvit nedá. Navíc je celkem jedno jestli je munice Francouzská nebo jiná. Musí být zejména kvalitně vyrobená. Na tohle je, Caesar jak zjistili na Ukrajině, hodně citlivý. Pokud dostává dobrou munici je to přesný a má rozumnou životnost hlavně. Když dostává odpad jde hlaveň rychle do háje.NagyAttila píše: ↑9/6/2026, 12:49 Niekto tu spominal mnoho krajin, ktore kupuju CAESAR. A ja dodavam, ze tie krajiny kupuju povodny, maly, lacny, nenarocny Caesar 6x6 s FR SRP a FR municiou.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Jedno to (municia) minimalne vo vztahu k zaruke a podpore od vyrobcu NIE JE.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Každý stát má vlastní systém řízení palebné podpory. Ten francouzský snad ani žádný jiný uživatel Caesarů nemá.NagyAttila píše: ↑9/6/2026, 13:08 Pouzit DE SRP na FR delo je hlupost aku svet nevidel - coho sme svedkami a nik vlastne nevysvetlil, preco sa tak rozhodli.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.


