Družicové navigační systémy.
Re: Družicové navigační systémy.
Uvidíme jaká bude další verze toho systému. Nebylo nic, teď je tohle.
Jestli zaútočí na Bělorusko, neposkytne to RF důvod reagovat podobně na drony co letí Finským zálivem?
Nebo z Pobaltí?
Jestli zaútočí na Bělorusko, neposkytne to RF důvod reagovat podobně na drony co letí Finským zálivem?
Nebo z Pobaltí?

Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Re: Družicové navigační systémy.
Něco už předtím údajně bylo, ale ne ve větších počtech. Nyní Ukrajinci píšou, že to musí Rusové udělat jako opatření kvůli zvýšenému tlaku.
Ale oni na to budou pochopitelně reagovat, a nějak se to bude vyvíjet, třeba se to ukáže jako relativně účinné, tam kde Starlink bude omezený.
Nebo to už Elona přestane bavit ladit, nebo si něco usmyslí, jako se už kdysi stalo.
Ale oni na to budou pochopitelně reagovat, a nějak se to bude vyvíjet, třeba se to ukáže jako relativně účinné, tam kde Starlink bude omezený.
Nebo to už Elona přestane bavit ladit, nebo si něco usmyslí, jako se už kdysi stalo.





Re: Družicové navigační systémy.
To je další problém, Kaliningradská oblast to ruší až bůhví kam. A to třeba kvůli tomu bloudí drony vzdušným prostorem.
Rozsáhlé rušení a falšování (tzv. spoofing) signálu GPS z ruského Kaliningradu je dlouhodobým bezpečnostním problémem. Tyto systémy pokrývají rádius až 450 km a zasahují hluboko do vzdušného prostoru sedmi evropských států.
Rozsáhlé rušení a falšování (tzv. spoofing) signálu GPS z ruského Kaliningradu je dlouhodobým bezpečnostním problémem. Tyto systémy pokrývají rádius až 450 km a zasahují hluboko do vzdušného prostoru sedmi evropských států.





Re: Družicové navigační systémy.
Už jsem tady porovnával rychlost budování ruské satelitní konstelace při velmi omezeném počtu jejich raketových startů. AKTUALIZACE: Takže v březnu vypustili jediným startem 16 družic, z toho je jedna nefunkční (druhý ruský za celý měsíc byl nákladní taxi na ISS). Musk vypustil v březnu 370 družic při dvanácti startech. V dubnu Rusové uskutečnili čtyři starty (z toho jeden taxík), žádný pro satelitní síť. Starlink měl devět startů pro síť, tři pro Pentagon a jeden taxík. Třikrát 29/32 družic pak bylo vynesených pro síť Amazon Leo (Kuiper). A navíc Čína 7 startů s různými počty družic pro satelitní síť. Musk má teď na oběžné dráze 10 653 funkčních satelitů.
Jeden z těch startů Pentagonu byla družice USA585/GPS-3 SV 10 pro navigační síť GPS odolnou proti rušení.
Rusové samozřejmě nebudují světovou síť, na pokrytí svého území budou potřebovat míň družic, ale je třeba počítat s tím, že vzhledem k poměrně rychlému pohybu družic na nízké oběžné dráze každá bude nad určitým územím jenom krátký čas, za sto minut přiletí znovu, ale už nad jiné místo - země se otáčí, jak zjistil jistý Galileo.
Re: Družicové navigační systémy.
Světové to rusáci určitě nemají, jim to stačí pro armádní účely.
Nelze to přímo srovnávat. Ani Musk s tím nepočítal původně pro to, co s tím ukrajinci provedli, taky mu to silně vadí.
Ale jelikož za to má i dost love, tak to nějak trpí. Někde jsou k tomu na netu zdroje.
Nelze to přímo srovnávat. Ani Musk s tím nepočítal původně pro to, co s tím ukrajinci provedli, taky mu to silně vadí.
Ale jelikož za to má i dost love, tak to nějak trpí. Někde jsou k tomu na netu zdroje.





Re: Družicové navigační systémy.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Družicové navigační systémy.
Zemakte, když má AI více dat, tak je přesnější.
Už jsem to tady kdysi psal, že když zrovna Ty nebo Ataman hledáte svá specifická témata, o kterých není moc INFO, nebo skoro žádné články, tak si to prostě vymyslí.
O Muskovi a Starlinku je toho ale dost, jednak sepsal někdo jeho životopis, pak se vyjadřoval o tom na síti X. Nebo existují další články.
Technicky jsou data nějakým způsobem komprimována, model se je snaží rychle propojovat, jako kdysi neuronové sítě.
Není to jako databáze, kde se hledá doslova text. Je to spíš obrovská sít statistických vzorů a asociací.
Model se snaží co nejlépe predikovat další token na základě kontextu plus toho, co se naučil během tréninku.
Když je dotaz silný a konzistentní napříč zdroji, výstup je spolehlivý.
Čím více lidí se ptá a třeba ho opraví, tak ten model vlastně cvičí. Můžeš si ho personalizovat, ale když se ptá podobně více lidí na stejnou věc,
tak se to propíše potom i globálně do jazykového modelu.
Když je informací málo nebo jsou konfliktní/ špatně reprezentované v tréninkových datech = halucinace.
To je klasický problém u niche /okrajových/ témat, nebo velmi nových událostí.
Jedna oprava od jednoho uživatele model okamžitě nezmění. Ale tisíce oprav na podobné věci ano.
Ostatní firmy a lidští korektoři to monitorují a používají k vylepšování.
SAMOZŘEJMĚ nebezpečí je i v tom, že něco můžou účelově politicky upravit, a tím pak lidi ovlivnit.
Grok ti třeba o tom tolik nepráskne, ale Gemini ano. Někdy záleží téma od tématu.
Hlavně mi Grok v poslední době hlásí Vysoká poptávka, abych si ho koupil, takže free verze je už nepoužitelná.





Re: Družicové navigační systémy.
Starlinky jsou vůbec první vesmírná plavidla poháněná argonem.
Iontové motory jim pomáhají držet pozici, manévrovat před vesmírným smetím a na konci životnosti (cca 5 let) je navést do atmosféry, kde kompletně shoří.
Novější generace komunikují mezi sebou ve vesmíru pomocí laserů. Data tak nemusí neustále skákat dolů na pozemní stanici a zpět nahoru. Vytvářejí si vlastní síť nad Zemí.
Vizuální i rádiový smog je obrovský problém. Satelity odrážejí sluneční světlo (vytvářejí na obloze pověstné "vláčky"), což kazí snímky optickým teleskopům.
S deseti tisíci objekty na nízké orbitě je SpaceX momentálně největším faktorem pro riziko vesmírných kolizí. Systémy Starlinku sice provádějí tisíce autonomních úhybných manévrů denně, ale stačí jedno selhání nebo neaktivní satelit a nastane Kesslerův syndrom (řetězová reakce trosek).
EU se nelíbí, že je v krizových situacích (jak ukázala válka na Ukrajině) stoprocentně závislá na náladách jednoho amerického miliardáře, který může geofencingem ze dne na den vypnout signál nad bojovou zónou.
Iontové motory jim pomáhají držet pozici, manévrovat před vesmírným smetím a na konci životnosti (cca 5 let) je navést do atmosféry, kde kompletně shoří.
Novější generace komunikují mezi sebou ve vesmíru pomocí laserů. Data tak nemusí neustále skákat dolů na pozemní stanici a zpět nahoru. Vytvářejí si vlastní síť nad Zemí.
Vizuální i rádiový smog je obrovský problém. Satelity odrážejí sluneční světlo (vytvářejí na obloze pověstné "vláčky"), což kazí snímky optickým teleskopům.
S deseti tisíci objekty na nízké orbitě je SpaceX momentálně největším faktorem pro riziko vesmírných kolizí. Systémy Starlinku sice provádějí tisíce autonomních úhybných manévrů denně, ale stačí jedno selhání nebo neaktivní satelit a nastane Kesslerův syndrom (řetězová reakce trosek).
EU se nelíbí, že je v krizových situacích (jak ukázala válka na Ukrajině) stoprocentně závislá na náladách jednoho amerického miliardáře, který může geofencingem ze dne na den vypnout signál nad bojovou zónou.





Re: Družicové navigační systémy.
Jedním z případů se točí kolem ukrajinského útoku námořními drony na ruskou Černomořskou flotilu v Sevastopolu (Krym) v roce 2022.
Musk tehdy Starlink nad Krymem vypnul, resp. nezapnul pro tuto akci.
Ukrajinci poslali dálkově řízené čluny plné výbušnin směr sevastopolský přístav. Tyto drony byly závislé na internetu od Starlinku.
https://www.nytimes.com/2023/09/08/worl ... raine.html
Elon Musk říká, že kvůli Krymu zadržel Starlink, aby se vyhnul eskalaci.
Spor navazuje na zveřejnění biografie miliardáře od Waltera Isaacsona, která tvrdí, že pan Musk zablokoval Ukrajině přístup ke Starlinku.
https://www.bbc.com/news/world-europe-66752264
Bývalý ruský premiér Dmitrij Medveděv na Twitteru napsal:
„Pokud je to, co Isaacson napsal ve své knize, pravda, pak to vypadá, že Musk je poslední adekvátní myslící člověk v Severní Americe.“
Pan Musk zopakoval tento bod panu Isaacsonovi a zeptal se:
„Jak se v téhle válce mohu ocitnout? Starlink se neměl zapojovat do válek. Byl určen k tomu, aby se lidé mohli dívat na Netflix, relaxovat, připojit se k internetu kvůli škole a dělat dobré a mírové věci, ne útoky dronů.“
Musk tehdy Starlink nad Krymem vypnul, resp. nezapnul pro tuto akci.
Ukrajinci poslali dálkově řízené čluny plné výbušnin směr sevastopolský přístav. Tyto drony byly závislé na internetu od Starlinku.
https://www.nytimes.com/2023/09/08/worl ... raine.html
Elon Musk říká, že kvůli Krymu zadržel Starlink, aby se vyhnul eskalaci.
Spor navazuje na zveřejnění biografie miliardáře od Waltera Isaacsona, která tvrdí, že pan Musk zablokoval Ukrajině přístup ke Starlinku.
https://www.bbc.com/news/world-europe-66752264
Bývalý ruský premiér Dmitrij Medveděv na Twitteru napsal:
„Pokud je to, co Isaacson napsal ve své knize, pravda, pak to vypadá, že Musk je poslední adekvátní myslící člověk v Severní Americe.“
Pan Musk zopakoval tento bod panu Isaacsonovi a zeptal se:
„Jak se v téhle válce mohu ocitnout? Starlink se neměl zapojovat do válek. Byl určen k tomu, aby se lidé mohli dívat na Netflix, relaxovat, připojit se k internetu kvůli škole a dělat dobré a mírové věci, ne útoky dronů.“





Re: Družicové navigační systémy.
To mně fakt dojímá. Takový citlivý člověk! A teď vyšlo najevo, že jeho datové centrum xAI v Memphisu může znečišťovat životní prostředí, protože ho Pentagon označil za důležité pro národní bezpečnost, když už přispělo k úspěšnému zásahu v Íránu. Dokázalo koordinovat až 200 paralelních útoků naráz.!Lord píše: ↑21/6/2026, 19:57
Pan Musk zopakoval tento bod panu Isaacsonovi a zeptal se:
„Jak se v téhle válce mohu ocitnout? Starlink se neměl zapojovat do válek. Byl určen k tomu, aby se lidé mohli dívat na Netflix, relaxovat, připojit se k internetu kvůli škole a dělat dobré a mírové věci, ne útoky dronů.“
Re: Družicové navigační systémy.
Ako vieš posúdiť , či už má dosť informácií alebo nie ? Ja to neviem povedať ani o človeku, ktorého poznám. Neviem, či prečítal 3 populárne články o téme alebo má za sebou semestrálny kurz na univerzite alebo ešte niečo viac.Lord píše: ↑21/6/2026, 19:55 Zemakte, když má AI více dat, tak je přesnější.
Už jsem to tady kdysi psal, že když zrovna Ty nebo Ataman hledáte svá specifická témata, o kterých není moc INFO, nebo skoro žádné články, tak si to prostě vymyslí.
...
Model se snaží co nejlépe predikovat další token na základě kontextu plus toho, co se naučil během tréninku.
Když je dotaz silný a konzistentní napříč zdroji, výstup je spolehlivý.
Čím více lidí se ptá a třeba ho opraví, tak ten model vlastně cvičí. Můžeš si ho personalizovat, ale když se ptá podobně více lidí na stejnou věc, tak se to propíše potom i globálně do jazykového modelu.
Když je informací málo nebo jsou konfliktní/ špatně reprezentované v tréninkových datech = halucinace.
To je klasický problém u niche /okrajových/ témat, nebo velmi nových událostí.
Jedna oprava od jednoho uživatele model okamžitě nezmění. Ale tisíce oprav na podobné věci ano.
Ostatní firmy a lidští korektoři to monitorují a používají k vylepšování.
SAMOZŘEJMĚ nebezpečí je i v tom, že něco můžou účelově politicky upravit, a tím pak lidi ovlivnit.
...
Daj si pozor na to, čo ti všeobecný model plávajúci bažinaami internetu vypľuvne a stavaj sa k tomu rezervovane. Model neprihliada na to, čo je zdroj vedecká štúdia alebo len rozhovor na reddite/quore. Nech ukáže zdroje.Ja sa kľudne budem hádať aj s gemini a grokom.
Najlepšie sú modely, ktoré boli cvičené len na overených vedeckých aj praktických zdrojoch (napr. medicína). Z takých môžu robiť expertné systémy.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Družicové navigační systémy.
Pjaro, co jako se ti zase nelíbí
Jako jestli to je tedy reakce nevím přesně na co, ale DO SPOILERU - sem něco sepsal.
Co je pravda, nebo, co kdo jak vnímá může být někdy problém. Ale to už za chvíli může mít paranoiu z informací skoro každý, protože weby a internet bude čím dál více zahlcen AI slopem.
Nicméně jsem dal ještě odkazy na renomované agentury.
Co je pravda, nebo, co kdo jak vnímá může být někdy problém. Ale to už za chvíli může mít paranoiu z informací skoro každý, protože weby a internet bude čím dál více zahlcen AI slopem.
Nicméně jsem dal ještě odkazy na renomované agentury.





Re: Družicové navigační systémy.
Když se vrátím ke Starlinku, tak ti model nabídne více směrů, co by tě mohlo ještě zajímat.
Lze se tedy dočíst, že poté ELON MUSK nechtěl nést odpovědnost za rozpoutání jaderné války.
Některé družice, nebo STARLINK pro Ukrajinu převedl na tzv. STARSHIELD pod správou Pentagonu.
Elon Musk se v obavě z jaderné války zbavil služeb Starlinku, aby zmařil ukrajinskou ofenzívu dronů na Rusko.
https://www.wionews.com/world/elon-musk ... ims-633593
V reakci na to, a také kvůli vysokým finančním nákladům, začal Pentagon jednat.
Vznikla platforma Starshield, což je militarizovaná a šifrovaná verze sítě Starlink určená primárně pro vládní a bezpečnostní účely.
https://www.bbc.com/news/world-europe-64579267
Jak přesně Starshield funguje a v čem se liší od civilního Starlinku?
SpaceX se pokusil ostře oddělit civilní a obranné aktivity nabídkou dvou verzí svého satelitního internetového připojení.
Navzdory tomuto rozdělení se však zdá, že služby Starlink a Starshield jsou zásadně propojené.
Nejasné oddělení mezi produkty se znovu zdůraznilo v červenci 2025, kdy výpadek Starlinku ovlivnil i Starshield.
Analýza deníku The Washington Post upozorňuje, že rostoucí popularita satelitního internetu Starlink vede k zahlcení sítě.
https://www.washingtonpost.com/technolo ... elon-musk/
Falcon 9 vynesl utajený náklad pro úřad NRO
Podle spekulací byly nákladem této mise zpravodajské družice Starshield, které by se daly popsat jako vojenská varianta družic Starlink společnosti SpaceX.
https://www.astro.cz/clanky/kosmonautik ... d-nro.html
Musk nařídil zastavení satelitní služby Starlink, protože Ukrajina znovu získala území od Ruska
Vojáci zpanikařili a drony sledovající ruské síly se vypnuly.
V důsledku toho se podle ukrajinského vojenského představitele a vojenského poradce vojákům nepodařilo obklíčit ruské pozice ve městě Beryslav východně od Chersonu, administrativního centra stejnojmenné oblasti.
https://www.reuters.com/investigations/ ... 025-07-25/
Není jasné, co Muska k tomuto příkazu vedlo, kdy přesně jej vydal ani jak dlouho výpadek trval.
Během ukrajinské vojenské operace v Kurské oblasti (srpen 2024) došlo k zásadnímu výpadku sítě Starlink.
Dále tato síť nebyla pro ukrajinské systémy dronů s dlouhým doletem nejefektivnější, jednoduše proto, že SpaceX oficiálně nepůsobí v Rusku.
https://meduza.io/en/feature/2026/02/07 ... cut-it-off
SpaceX oficiálně neprovozuje své služby na území Ruské federace a uplatňuje zde tzv. geofencing (geografické blokování).
No jak vidíte relevantních zdrojů může být docela dost, i když to třeba berou z nějakých primárních článků, které dále rozvíjí o nové informace.
Různých informací neustále přibývá a filtrovat musíte. Nebo pokud se chcete jen bavit, tak nemusíte vůbec nic, jen konzumovat a prožívat to
Pokud souhlasí několik "nezávislých" zdrojů a nemají žádný závažný důvod být zaujatými, můžete tomu i věřit.
Kde jsme zapnuli Starlink, tam dopadla bomba. Ukrajinští vojáci podezírají Muska z předávání souřadnic Rusům
Ukrajinská armáda ztratila veškeré území, které při srpnovém vpádu v roce 2024 do Kurské oblasti na území Ruska obsadila.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... m-40515030
Podle některých ale ústupu předcházelo divné chování satelitních terminálů Starlink.
Lze se tedy dočíst, že poté ELON MUSK nechtěl nést odpovědnost za rozpoutání jaderné války.
Některé družice, nebo STARLINK pro Ukrajinu převedl na tzv. STARSHIELD pod správou Pentagonu.
Elon Musk se v obavě z jaderné války zbavil služeb Starlinku, aby zmařil ukrajinskou ofenzívu dronů na Rusko.
https://www.wionews.com/world/elon-musk ... ims-633593
V reakci na to, a také kvůli vysokým finančním nákladům, začal Pentagon jednat.
Vznikla platforma Starshield, což je militarizovaná a šifrovaná verze sítě Starlink určená primárně pro vládní a bezpečnostní účely.
https://www.bbc.com/news/world-europe-64579267
Jak přesně Starshield funguje a v čem se liší od civilního Starlinku?
SpaceX se pokusil ostře oddělit civilní a obranné aktivity nabídkou dvou verzí svého satelitního internetového připojení.
Navzdory tomuto rozdělení se však zdá, že služby Starlink a Starshield jsou zásadně propojené.
Nejasné oddělení mezi produkty se znovu zdůraznilo v červenci 2025, kdy výpadek Starlinku ovlivnil i Starshield.
Analýza deníku The Washington Post upozorňuje, že rostoucí popularita satelitního internetu Starlink vede k zahlcení sítě.
https://www.washingtonpost.com/technolo ... elon-musk/
Falcon 9 vynesl utajený náklad pro úřad NRO
Podle spekulací byly nákladem této mise zpravodajské družice Starshield, které by se daly popsat jako vojenská varianta družic Starlink společnosti SpaceX.
https://www.astro.cz/clanky/kosmonautik ... d-nro.html
Musk nařídil zastavení satelitní služby Starlink, protože Ukrajina znovu získala území od Ruska
Vojáci zpanikařili a drony sledovající ruské síly se vypnuly.
V důsledku toho se podle ukrajinského vojenského představitele a vojenského poradce vojákům nepodařilo obklíčit ruské pozice ve městě Beryslav východně od Chersonu, administrativního centra stejnojmenné oblasti.
https://www.reuters.com/investigations/ ... 025-07-25/
Není jasné, co Muska k tomuto příkazu vedlo, kdy přesně jej vydal ani jak dlouho výpadek trval.
Během ukrajinské vojenské operace v Kurské oblasti (srpen 2024) došlo k zásadnímu výpadku sítě Starlink.
Dále tato síť nebyla pro ukrajinské systémy dronů s dlouhým doletem nejefektivnější, jednoduše proto, že SpaceX oficiálně nepůsobí v Rusku.
https://meduza.io/en/feature/2026/02/07 ... cut-it-off
SpaceX oficiálně neprovozuje své služby na území Ruské federace a uplatňuje zde tzv. geofencing (geografické blokování).
No jak vidíte relevantních zdrojů může být docela dost, i když to třeba berou z nějakých primárních článků, které dále rozvíjí o nové informace.
Různých informací neustále přibývá a filtrovat musíte. Nebo pokud se chcete jen bavit, tak nemusíte vůbec nic, jen konzumovat a prožívat to
Pokud souhlasí několik "nezávislých" zdrojů a nemají žádný závažný důvod být zaujatými, můžete tomu i věřit.
Kde jsme zapnuli Starlink, tam dopadla bomba. Ukrajinští vojáci podezírají Muska z předávání souřadnic Rusům
Ukrajinská armáda ztratila veškeré území, které při srpnovém vpádu v roce 2024 do Kurské oblasti na území Ruska obsadila.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... m-40515030
Podle některých ale ústupu předcházelo divné chování satelitních terminálů Starlink.





Re: Družicové navigační systémy.
Já když leju, tak cygáním tak miliónkrát víc a líp, než všechny AI, co na světě sou. S tim by sem moh ještě udělat díru do světa, že bysem už nikdy nemusel pracovat, musím to promyslet.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Družicové navigační systémy.
Tvoje výrazivo by byl dobrej marketingový tah pro nějakou niche fousáčů nebo něco s chlastem.
Jako jsou craft beer, prémiové pálenky nebo barber shopy.
Nebo speciální Influencer marketing, pokud by jsi se nebál veřejně vystupovat
Německá rada pro mezinárodní vztahy (DGAP) si všímá, že Rusko v květnu náhle a nezvykle v jednom měsíci uskutečnilo jaderné testy.
https://dgap.org/en/research/publicatio ... n-security
Zelenskyj dále vyhrožuje útoky na Bělorusko, situace může eskalovat.
Pravděpodobným třetím prvkem v řetězci signálních kroků Moskvy byl ničivý ruský raketový útok na Kyjev a sousední region 24. května.
Zahrnoval množství jaderných zbraní, byť sestavených s konvenčními hlavicemi.
No a poté vypnutí Starlinku.
Jako jsou craft beer, prémiové pálenky nebo barber shopy.
Nebo speciální Influencer marketing, pokud by jsi se nebál veřejně vystupovat
Německá rada pro mezinárodní vztahy (DGAP) si všímá, že Rusko v květnu náhle a nezvykle v jednom měsíci uskutečnilo jaderné testy.
https://dgap.org/en/research/publicatio ... n-security
Zelenskyj dále vyhrožuje útoky na Bělorusko, situace může eskalovat.
Pravděpodobným třetím prvkem v řetězci signálních kroků Moskvy byl ničivý ruský raketový útok na Kyjev a sousední region 24. května.
Zahrnoval množství jaderných zbraní, byť sestavených s konvenčními hlavicemi.
No a poté vypnutí Starlinku.





Re: Družicové navigační systémy.
Zůstanu nadále asociálním matrózem, do těhle barbínkovských vopičáren mě netahej, děkuju.
A AI nevěřím ani čárku mezi větama, z důvodů zde hle - viewtopic.php?f=5&t=11474 Polarem a dalšími podrobně popsaných.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.



