Budoucnost dělostřelectva AČR
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
A kde sú penále zo spozdenia projektu ?
Či zmluvu podpísali páni z ministerstva stojac v predklone ?
Či zmluvu podpísali páni z ministerstva stojac v predklone ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Už máte všech 25 Z2 objednaných na konci roku 2018? Aha ajo vlastně. Ono se asi už ani všechny nedodají a bude výměna posledních kusů za EVU. Můžeme se učit od mistrůNagyAttila píše: ↑11/5/2026, 09:25 Bravo, ozaj gratulucia k povedenemu vyberu![]()
![]()
Dodávky děl Caesar mají zpoždění a neví se, kdy je armáda dostane, řekl ministr Zůna
https://www.echo24.cz/a/HW8qh/zpravy-do ... brany-zuna

-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
My nemame vsechny, vy nemate zadne ;) to je snad rozdiel, nie?
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Měli jsme koupit Dity s 55 laufem a byl klid, ale co už.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Zakázka děl pro českou armádu se zasekla. Výrobce a ministerstvo se přou
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... rou-306207
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... rou-306207
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Dá sa tender ešte zrušiť ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Za téhle situace ne. Můj názor je že to zdržuje někdo z MO nebo GŠ. Protože i kdyby nakrásně tušili že je s výrobkem něco v nepořádku není žádný důvod nezahájit vojskové zkoušky. Ty by připadaně dopadli z negativním výsledkem a výrobce by byl oficiálně vyzvaný k nápravě. Postup nezahájení zkoušek a vymlouvání se na nedostatky, které výrobce evidentně neuznává, k ničemu nevede.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
To ale rozporuje výrobce houfnic, francouzská firma KNDS, která tvrdí, že má už od loňského léta na vojskové zkoušky nachystané dva prototypy.
„Prozatím ale zůstávají ve Francii, jelikož Armáda České republiky dosud nestanovila termín konání těchto zkoušek. Ministerstvo obrany České republiky totiž požádalo o pozastavení jejich dodání,“ napsala teď KNDS Seznam Zprávám. České ministerstvo obrany ale trvá na tom, že se Francouzům ještě nepovedlo odstranit všechny nedostatky, a než se tak stane, termín vojskových zkoušek nevyhlásí.
Přesto se Francouzi rozhodli držet se svého harmonogramu a po zhotovení prototypů přenesli výrobu do Česka. Tady houfnice pro českou armádu kompletuje firma Excalibur Army z holdingu CSG.
„V průběhu prvního únorového týdne roku 2026 byly úspěšně provedeny podnikové přejímací střelecké zkoušky prvních dvou sériově vyráběných vozidel vyrobených v České republice a od této doby pokračuje výroba v závodě společnosti Excalibur Army ve Šternberku. Další čtyři systémy Caesar navíc absolvují přejímací střelecké zkoušky v květnu 2026,“ napsala redakci KNDS.
Frustrace z projektu je tak patrná na obou stranách. Podle některých insiderů část problémů může vyplývat z toho, že je nákup rozdělený do několika projektů. Houfnice je od francouzské firmy KNDS, podvozek od české Tatry a německý systém řízení palby Adler ministerstvo pořídilo zvlášť a do Caesarů je potřeba ho integrovat.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... rou-306207
„Prozatím ale zůstávají ve Francii, jelikož Armáda České republiky dosud nestanovila termín konání těchto zkoušek. Ministerstvo obrany České republiky totiž požádalo o pozastavení jejich dodání,“ napsala teď KNDS Seznam Zprávám. České ministerstvo obrany ale trvá na tom, že se Francouzům ještě nepovedlo odstranit všechny nedostatky, a než se tak stane, termín vojskových zkoušek nevyhlásí.
Přesto se Francouzi rozhodli držet se svého harmonogramu a po zhotovení prototypů přenesli výrobu do Česka. Tady houfnice pro českou armádu kompletuje firma Excalibur Army z holdingu CSG.
„V průběhu prvního únorového týdne roku 2026 byly úspěšně provedeny podnikové přejímací střelecké zkoušky prvních dvou sériově vyráběných vozidel vyrobených v České republice a od této doby pokračuje výroba v závodě společnosti Excalibur Army ve Šternberku. Další čtyři systémy Caesar navíc absolvují přejímací střelecké zkoušky v květnu 2026,“ napsala redakci KNDS.
Frustrace z projektu je tak patrná na obou stranách. Podle některých insiderů část problémů může vyplývat z toho, že je nákup rozdělený do několika projektů. Houfnice je od francouzské firmy KNDS, podvozek od české Tatry a německý systém řízení palby Adler ministerstvo pořídilo zvlášť a do Caesarů je potřeba ho integrovat.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... rou-306207
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Když jste první a domácí zákazník, tak taky lehce smutné, navíc jak vidno tak Z2 jako taková končí a následující hlavní bod zájmu bude EVA M3.
U nás stále zavádění visí na vojskových zkouškách, pak už dodávky mohou být rychlé, díky výrobním kapacitám Nexteru a už předvyrobeným kusům. Jak shrnul Skelet. Projekty na obou stranách se dostaly do problémů.
Spíš to uvádím vzhledem k tomu usmívání se (zcela jistě vůbec nepodpořeným jistým "zhrzením" tehdejším českým výběrem) nad tím jak v ČR projekt ShH155mm NATO probíhá.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Dalsi problem dela CAESAR, dodavky su v nedohladne
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/dela- ... 49ba1cd09/
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/dela- ... 49ba1cd09/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Caesara jsem nikdy neměl v oblibě, ale tahle agónie je už neuvěřitelná.. už by bylo záhodno se podívat na náhradu (Dita/Morana/K9 8x8/RCH155)



Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Průser jsou ty už zaplacené zálohy.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Ono to začíná vypadat, že se chce, aby to nedopadlo. Už to, že MO trvalo více jak tři měsíce než reagovalo na poslední komunikaci z FR strany je dost divné.
Pravdou totiž je to, že z toho co bylo tenkrát reálně na stole, je Caesar pořád to lepší.
Pravdou totiž je to, že z toho co bylo tenkrát reálně na stole, je Caesar pořád to lepší.
Naposledy upravil(a) Nesher dne 4/6/2026, 11:04, celkem upraveno 1 x.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
To lepší vůči čemu?

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
No, pokud by její výroba probíhala pod hlavičkou CSG, tak bych se moc neupejpal. A kdyby se z ní později vyklubala Dita s dlouhým kaňonem tak už vůbec.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
O Dita vůbec nebyla řeč, Z2 nabízela Konštrukta, CSG tlačilo, spolu s ANO Caesara. Právě díky tomu pak dostali zakázky v Belgii a SA. To zařídilo francouzské MO a Nexter.
Vzhledem k tomu, jak se Z2 "osvědčila" ve válce, tempu výroby atd., je Caesar pořád to lepší Problém je v tom, že si vojáci, nikoliv MO nevymýšleli hlouposti navíc. Případně byli úplně mimo.
Viz ten údajný problém s MRSI.
Podle mě se někdo něco změnilo a teď má někdo zájem to když ne potopit, to asi nejde, tak to alespoň hodně zkomplikovat.
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
Proto píšu o Ditě a CSG. Ti ji evidentně švihají jak Baťa cvičky. Jo nebyla, vím. Každopádně bych se za ni vůbec nezlobil.
Jestli si něco vojáci vymysleli je bezpředmětné, pokud to protistrana akceptovala a zasmluvnila. Relevantní by to bylo, kdyby si vymýšleli nad rámec smlouvy, což se evidentně neděje.
Jestli si něco vojáci vymysleli je bezpředmětné, pokud to protistrana akceptovala a zasmluvnila. Relevantní by to bylo, kdyby si vymýšleli nad rámec smlouvy, což se evidentně neděje.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost dělostřelectva AČR
No, neděje. Třeba ten aktuální problém se měl řešit v rámci vojskových zkoušek, teď se MO tváří, že nikoliv. MO nekomunikuje. Celé je to nějaké divné.Zemakt píše: ↑4/6/2026, 12:12 Proto píšu o Ditě a CSG. Ti ji evidentně švihají jak Baťa cvičky. Jo nebyla, vím. Každopádně bych se za ni vůbec nezlobil.
Jestli si něco vojáci vymysleli je bezpředmětné, pokud to protistrana akceptovala a zasmluvnila. Relevantní by to bylo, kdyby si vymýšleli nad rámec smlouvy, což se evidentně neděje.
Což je ten základní problém, dokud neproběhnou vojskové zkoušky, tak nikdy nebude černé na bílém co je a není OK.
Základní chyba bylo trvání na CZ verzi (čehokoliv), kdyby se jen požadoval CZ podvozek, což je OK, tak tady mohly ty děla dávno vesele střílet.
Dita nejen nebyla, ale i kdyby byla, tak by stejně nesplnila zadání, délka hlavně např. Navíc to, i když se CSG tak tváří když se jim to hodí, není CZ dělo. Respektive je ještě méně CZ než ten Caesar. A jak už jsem to několikrát zdůrazňoval, vojáci (a podle mě plným právem) nechtějí zbraně z problematických zemí. A to SK prostě dlouhodobě je.
Ale to už je teď fuk.
AČR i MO by se měly soustředit na dokončení projektu Caesar asap. Jiná reálná cesta není, ukončení smlouvy a nákup nového systému, byť by to pomohlo naplnit pokladnu SPD, je nesmysl. V reálu by to znamenalo jen letité soudy s Nexterem s velmi nejistým výsledkem. A nové dělo by se stejně nekoupilo, bo není za co a další tři roky (minimálně) nebude.




