Střela středního doletu FP-5 Flamingo

Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11835
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Střela středního doletu Flamingo

Příspěvek od Lord »

Ukrajina rozjela masovou výrobu něčeho, co mění pravidla hry hluboko v ruském zázemí

Flamingo je ukrajinský "cruise-dron".

Dosah: Až 3000 km. To znamená, že Ukrajinci mají dosah až na Ural.

Má motory Ivčenko AI-25TL ze starých cvičných letadel L-39 Albatros.
Motory doslova "vysbírali" po celém světě.

Flamingo zasáhlo závod Votkinsk v Udmurtsku (a předtím muniční sklad poblíž obce Kotluban 800 mil od hranic), kde Rusové montují Iskandery.
Útoky na ruské rafinérie oslabují ekonomiku a export.

Rusové v únoru 2026 začali vyhrožovat, že jakákoliv fabrika, která dodává díly pro motory AI-25 (včetně těch českých), se stává legitimním cílem.

Přímo sice Aero Vodochody nejmenovali, ale mluvili o "středoevropských dodavatelích leteckých motorů a dílů pro zastaralou sovětskou techniku".
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Střela středního doletu Flamingo

Příspěvek od Zemakt »

Cruise dron, uff. Další jazykový brusič tvl :D
1765024556_P2025120602896.jpg
Je kolem toho spousta dohadů a mlhy. Jak z jedné tak druhé strany, nicméně to opravdu vypadá, že to funguje. A zdá se i ve vzájemném porovnání s BGM-109, že za pět peněz.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11835
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Střela středního doletu Flamingo

Příspěvek od Lord »

Motory jsou jedna věc, ale software a řízení navádění střely je věc druhá. To, co dělá Flamingo tak nebezpečným, je algoritmus pro obcházení ruských rušiček (EW). A ten je podle všeho šifrovaný tak dobře, že Rusové v únoru 2026 stále tápou, jak "Flamingo" dokáže tak přesně trefit fabriku uprostřed noci po 1700 km /a více/ letu.

Ukrajinci pravděpodobně upravili SYSTÉMY (navádění možná od Britů) tak, aby v kritických fázích dostali z motoru maximum i za cenu jeho destrukce po pár hodinách, NEBO TAM DÁVAJÍ LEPŠÍ LOPATKY. Celkově to byl vývoj s podporou Evropy.

Nejdříve jsem měl pochybnosti, že to bude fungovat, byla kolem toho i nějaká korupce, ale zdá se, že to vylepšili.
Ani nevím kolik raket posílají, co je mate...

Uvidíme co bude dál.


Dle chatu AI:

Inerciální navigace: Ta je PRÝ základ, ale u Flaminga ji prý Ukrajinci vymazlili tak, že má minimální odchylku i po stovkách kilometrů bez externího signálu.

Vizuální rozpoznávání terénu: Algoritmus porovnává obraz pod sebou s předem nahranou digitální mapou.

(Podobně jako u střely Tomahawk, ale v moderním „low-cost“ podání).
To je v noci a v 50 metrech nad zemí pro ruskou EW neřešitelný problém.

Tohle je pravděpodobnější, ale je možná i kombinace a zpravodajské informace, KDE se čemu vyhnout, rozmístění PVO.

NABU (ukrajinský protikorupční úřad) vyšetřoval firmu Fire Point kvůli napojení na lidi kolem Zelenského (konkrétně Timura Mindiče z Kvartalu 95) a podezření z nadhodnocování cen. Za trubku a motor.... :rotuj:


Edit:

Na Palbě i jinde se toho napsalo o těhle „zázračných zbraních“ relativně dost, a ještě napíše.

Dříve se tvrdilo, že to létá výše, a je to vlastně takový „tlustý pomalý terč“ pro každou trochu schopnou PVO.
U nás se na ni skládali lidi v akci „Dárek pro Putina“ (měla se jmenovat DANA po Drábové).
Cynici se smáli, jestli to není jen drahý PR projekt na tahání peněz z dárců. Mocný Jermak kvůli netransparentnosti odstoupil. V debatách se to bralo jako politický nástroj a trochu jako tunel pro všechny zúčastněné. Iniciativa nakonec sdělila, že dá peníze na něco jiné.


:arrow: Rusové jednu linku na raketové boostery, možná spolupráce s Motor Sič v Záporoží na projektu Flamingo, preventivně rozsekali Orešnikem, závod Yuzhmash v Dnipru, a v lednu 2026 podzemí u Lvova (geologický zásobník plynu).

Zelenskyj tvrdí, že výrobu už obnovili a přesunuli jinam. Pokud útočí raketami všude možně, byl to logický krok. Výroba je nyní decentralizovaná i po Evropě. Médiím se ukazovala jakási hala (rusáci vyčmuchali Vyšhorod u Kyjeva), ale tam se spíše střela už jen kompletuje. Existují další haly po západní Ukrajině. Zatímco to podstatné se děje úplně jinde. Firma Fire Point (výrobce Flaminga) založila v Dánsku pobočku s názvem FPRT.

V Dánsku postavili fabriku na tuhé raketové palivo. Je to první případ, kdy ukrajinská zbrojovka vyrábí kritickou komponentu přímo na území NATO.
Spekuluje se, že to může být i pro jiné balistické rakety.


:arrow: Ale úspěšné údery trošku zpochybňují, že garážová střela Flamingo je jen „dron na steroidech“. Objevují se názory, že jde o relativně sofistikovanou střelu. Proto by se mělo k informacím přistupovat kriticky.

Případně jestli se TO někdy fakt začne střílet ve velkém, nebo jestli to vyšumí jako další „wunderwaffe“.
Po technické stránce, to není až taková hi-tech, ale je to prý chytře poskládané.
Navádění kamikadze Flaminga (FP-5) ale není jen software ArduPilot a součástky z AliExpressu.

Materiály: Trup je z kompozitů (sklolaminát/karbon), což snižuje radarový odraz (RCS).
Ta brutální hlavice přes tunu nálože je argument, který se nedá okecat, pokud se povede přesný zásah.

Taktika: Ruské zdroje si stěžují, že Ukrajinci vypouštějí „roj“ levných dronů, které zahltí radary a vyčerpají munici, a pak do téhle mezery pošlou lepší Flaminga.
Někteří se snažili Flamingo shazovat jako „zastaralou technologii“ (často to přirovnávají k německé V-1), ale tohle má být v některých verzích přesnější a rychlejší.

Uznávají, že použití motoru AI-25TL (z cvičných letadel L-39) je geniální tah. Později je můžou nahradit i jinými motory.

Bylo jich dost ve skladech, další Ukrajinci vykoupili, jsou spolehlivé (po repasi) dávají střele rychlost, kterou běžná kulometná obrana (jako proti šáhídům) nedokáže sledovat.
Objevují se názory, že ruská PVO nebyla stavěná na „poloneviditelné“ a levné cíle v takových počtech.

Poté, co Flamingo v únoru 2026 trefilo závod ve Votkinsku (kde se vyrábějí střely Iskander) a sklady v Kotlubani, tón se změnil.

Satelitní snímky kráterů (třeba ten 6metrový u Kapustin Jaru) potvrzují, že to není žádná „hračka“, ale strategická zbraň.

:arrow: Fáma o dosahu až 3000 km rusáky sice děsí, ale reálně teď analyzují zásahy v okruhu do 2000 km.
Doletí kamkoliv v evropské části Ruska.
To jim bohatě stačí k tomu, aby věděli, že mají v dostřelu 80 % svého vojenského průmyslu.

:arrow: Zbrojovky v pohoří Ural by byly najednou v dostřelu.
To, co bylo za druhé světové války v bezpečí před Luftwaffe, teď Flamingo ohrožuje přímo z traileru někde u Charkova.

:arrow: Rafinérie a energetika: Skoro celý evropský energetický uzel Ruska je v „rudé zóně“.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Střela středního doletu Flamingo

Příspěvek od Rase »

"Iskander stojí 700 000 dolarů a Flamingo 500 000 dolarů. Vyrábíme tři střely denně. Jakmile dokončíme vlastní motor, budeme schopni vyrobit tolik, kolik si ministerstvo obrany bude moci dovolit," uvedl hlavní konstruktér společnosti Fire Point.

https://twitter.com/maks_nafo_fella/sta ... 2391578949

IMG_6307.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11835
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Střela středního doletu Flamingo

Příspěvek od Lord »

Vlastní motor ?
„Jakmile dokončíme vlastní motor...“ – to je ta nejdůležitější věta.

Potom by mohla začít větší výroba. Zásoby asi už pomalu docházejí, takže toho zřejmě už dost vystříleli.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Střela středního doletu Flamingo

Příspěvek od Rase »

Evropský koncern MBDA pravděpodobně pomáhá s vývojem a zlepšením ukrajinské střely s dlouhým doletem FP-5, — Intelligence Online.

FP-5 integruje klíčové komponenty západního původu, včetně inerciálních navigačních systémů a modulů GPS navigace chráněných před rušením, podobných těm, které se používají ve střelách Storm Shadow. Podpora od inženýrů s zkušenostmi z práce v strukturách MBDA umožnila přizpůsobit digitální řídicí systém střely tak, aby pracoval s daty zpravodajských služeb v reálném čase v co nejkratším čase, a do značné míry opravit některé z "dětských neduhů" střely. FP-5 lze nazvat součástí širší franko-ukrajinské průmyslové integrace. To potvrzuje také francouzský zájem o vytvoření vlastního analogu FP-5 — projekt "Chorus" s účastí Renault a Turgis Gaillard.

https://twitter.com/maks_nafo_fella/sta ... 4232294410

IMG_6930.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11835
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Střela středního doletu FP-5 Flamingo

Příspěvek od Lord »

Ve skutečnosti nenajde více, pokud sami nic nevíte. Ani já nevím jestli to může mít souvislost, ale je to jen pravděpodobné, nebo by bylo spíše za jiných okolností vhodné.

Považské strojárne byly výrobce motoru DV-2, zkrachovaly a jako jeden celek již neexistují.

puuupava: Chcel by som sa spytat, mozno trosku mimo.
Na stanku resp. pri stanku Zetoru bol plagat nejakeho buduceho europskeho dronu a pri nom bol vystaveny a na tom plagate aj spomenuty motor DV2.
Nevie niekto ci je tu nejaky pokus o ozivenie alebo tam bol len ako rekvizita?
Ta poslední věta bude asi správně :D

Často ani pokročilé modely nenajdou správné souvislosti, protože pracují s omezeným zdrojem dat.
Správné téma je možná tady, ne v OSSR, kampak kráčíte?

Co tam bylo na plakátu, kdyby jsi měl fotku, ale našel jsem. Myslíš na veletrhu IDEB Defence & Security.

Motor-DV-2-Zetor.jpg

Z videí je vidět, že to je spíše zatím nějaká fantazie stealth dronu. Kdyby něco pokročilého evropského existovalo, tak by do něj dali spíše jiný motor.
Na Ukrajině by se našli zájemci o motor DV-2, pokud si ho nevyrábí někde sami, nebo by potřebovali větší výrobní kapacity.
Je třeba připomenout, že tohle si těžko vyrobí někde v garáži pod bombardováním.

Po krachu Považských strojární v roce 2000 a následných peripetiích se kompletní práva, know-how i technická dokumentace k proudovému motoru DV-2 dostaly pod křídla slovenské investiční skupiny HTC INVESTMENTS, která vlastní také značku Zetor.

Divize leteckých motorů, která vyráběla právě motor DV-2, se potýkala s nedostatkem zakázek. Vývoj a servis v areálu částečně přežívá pod jinými vlastníky. Podle některých zpráv i to snad skončilo někdy v roce 2016, ale je možné, že se to znovu nějakým způsobem ožilo.

Kdysi se zde plánovalo vyrábět 350 proudových motorů ročně. Pracovníci byli školeni na Ukrajině.
Na Slovensku neměli proudové motory výrobní tradici. Husák argumentoval "Vyrovnávaním sociálno-ekonomických rozdielov oboch častí republiky".
Předtím měli zkušenosti leda s mopedy Babetta.




Motor DV-2 pohání cvičné Aero L-39MS a Aero L-59 Super Albatros, uvažovalo se o něm pro lehké bitevní letouny Aero L-159 Alca, ale společnost dala přednost americkému motoru Honeywell.
Modernizovaná verze DV-2S byla instalována v demonstrátoru ruského cvičného letadla Jakovlev Jak-130, sériové stroje však pohání ruské motory Progress AI-222-25 (motory DV-2S jsou alternativou pohonu pro případné zahraniční zájemce).


Ukrajinské drony využívají např. AI-25TL z cvičných letadel L-39, viz střela Flamingo.

Motor DV-2 je výkonnější.
https://www.zetorengineering.sk/sk/proj ... orov-dv-2/

DV-2 vs. AI-25TL: Motor DV-2 je modernější a výkonnější (tah až 25 kN podle verze) než starší AI-25TL (tah kolem 16,9 kN) z L-39 Albatros.

Využití v dronech: Použití proudových motorů z cvičných letadel pro drony s dlouhým doletem či střely s plochou dráhou letu (jako je zmiňované Flamingo) dává obrovský smysl kvůli poměru ceny, výkonu a dostupnosti náhradních dílů na Ukrajině.

Lotarjov DV-2
http://www.leteckemotory.cz/motory/dv-2/

Tento motor by mohl představovat ideální technologický základ pro ukrajinské dálkové údery.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Střela středního doletu FP-5 Flamingo

Příspěvek od Rase »

Podle Financial Times německá společnost Diehl Defence zvažovala výrobu ukrajinské střely Flamingo v Německu. Generální ředitel Helmut Rauch uvedl, že společnost plánuje v příštích týdnech rozhovory s Fire Point a je k projektu optimistický, přičemž označil výrobu v Německu nebo v širší Evropě za realistickou.

https://www.ft.com/content/812b56ff-eb0 ... a1b8f1d343

Německá společnost Diehl plánuje v příštích týdnech jednání s ukrajinskou společností Fire Point o výrobě střely Flamingo v Německu. Společnost je optimistická a zvažuje možnost další výroby i v jiných evropských zemích.

https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 5557144808
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Střela středního doletu FP-5 Flamingo

Příspěvek od Zemakt »

Přání, které se mi asi i vyplní. Němci by do toho projektu mohli i přinést pár nových inovací, materiály, elektroniku, motor. Už teď to vypadá na pá pá BMG-109. Kdo chce kam pomozme mu tam.

Pár dat: Flamingo vs Tomahawk C
6 000 vs 1 202 kg celková hmotnost
12-14 vs 5,6 m délka
6 vs 2,7 m rozpětí
1 150 vs 454 kg hmotnost hlavice
900 vs 900 km/h bojová rychlost
3 000 vs 1 287 km dolet
14 vs 10 m přesnost zásahu
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Střela středního doletu FP-5 Flamingo

Příspěvek od Rase »

Rauch též řekl, že Diehl by mohl společnosti Fire Point nabídnout mnohem pokročilejší naváděcí hlavici — část, která detekuje cíl a navádí na něj zbraň. Také poukázal na sofistikovanější konstrukci systémů společnosti Diehl a její desetiletí zkušeností. Což by mohlo vyřešit problém FP-5 s její přesností.
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „Dělostřelectvo“