Britská armádo kam kráčíš?
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Obnovení schopností jaderného odstrašení označil za hlavní úlohu britských leteckých sil v nejbližší budoucnosti jejich šéf, Air Chief Marshal Harv Smyth. Prostředkem bude stávajících 48 F-35B a dalších 12 F-35A, které Velká Británie objednává.
Britský Lighhtning II
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Britské Typhoony jako sekačka na drony
https://defence24.pl/technologie/brytyj ... -do-dronow
Zdroj:Ve Spojeném království probíhá výzkum možnosti integrace speciální verze střely APKWS II s víceúčelovým letounem Eurofighter Typhoon. Očekává se, že to spolu s novým radarem dramaticky zlepší schopnosti boje proti dronům.
Do Polska přilétají četné kontingenty stíhaček ze spojeneckých zemí, to vše v důsledku ruské provokace namířené proti Polsku, v jejímž důsledku Poláci a Nizozemci sestřelili v našem vzdušném prostoru tři ruské drony.
Reakce je silná, ale stroje přilétající k řece Visle jsou v klasické konfiguraci vzduch-vzduch, schopné ničit letadla, vrtulníky a střely s plochou dráhou letu. Sebevražedné drony jsou také schopné ničit, ale za neúměrně vysokou cenu v porovnání s hodnotou nepřátelských prostředků.
V současné době probíhají práce na rychlém řešení tohoto problému. Ve Velké Británii a USA provádí společnost BAE Systems, výrobce raket APKWS a akcionář konsorcia Eurofighter, studii proveditelnosti integrace raket APKWS II varianty FALCO (Fixed Wing, Air-Launched, Counter-Unmanned Aircraft Systems Ordnance) nebo podobné varianty se stíhačkou Eurofighter Typhoon.
Varianta APKWS, FALCO, byla vyvinuta pro ozbrojené síly Spojených států jako zbraň vzduch-vzduch. Tato střela již byla integrována do řady amerických bojových letounů 4. generace F-15 a F-16. Je nesena v sedminásobných modulech. Výhodou této střely je její nízká hmotnost, která umožňuje bojovému letounu nést několik takových modulů s několika desítkami raket.
Letoun Eurofighter se jeví jako dobrá platforma pro tuto kategorii zbraní. Může nést až 9 tun munice a má vysokou maximální a cestovní rychlost. Má také 13 závěsníků pro zbraně, z nichž několik může být vybaveno moduly APKWS II/FALCO, čímž vznikne silná palebná jednotka. Typhoon byl navíc navržen tak, aby po návratu z mise dokázal rychle obnovit bojovou pohotovost. Tato poslední vlastnost je jednou z jeho určujících charakteristik.
Je zajímavé, že BAE nechce jen integrovat novou raketu, ale plánuje ji také integrovat s plánovaným radarem AESA pro Typhoon. Nový radar bude rychle vyhledávat a sledovat malé, obtížně detekovatelné cíle, včetně těch letících v nízkých výškách nad zemí.
https://defence24.pl/technologie/brytyj ... -do-dronow
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.
Lord Healey
Lord Healey
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Dva roky prebiehajú útoky dronov a oni ešte len teraz vstali z postele.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Karel III. uvedl do provozu nejnovější útočnou ponorku Royal Navy
https://ukdefencejournal.org.uk/king-co ... submarine/
Typhoony RAF uskutečnily první bojový let v rámci operace Eastern Sentry
https://www.raf.mod.uk/news/articles/ro ... rn-sentry/
RAF si připomíná 85. výročí bitvy o Británii
https://www.raf.mod.uk/news/articles/ra ... f-britain/
Zdroj:Jeho Veličenstvo král Karel 22. září oficiálně uvedl do provozu HMS Agamemnon, šestou jadernou útočnou ponorku třídy Astute Královského námořnictva, během ceremoniálu v loděnici Barrow-in-Furness společnosti BAE Systems.
Zařazení do provozu se zúčastnilo přibližně 500 hostů, včetně vysokých politiků, námořních velitelů, vedoucích pracovníků průmyslu a rodin posádky.
https://ukdefencejournal.org.uk/king-co ... submarine/
Typhoony RAF uskutečnily první bojový let v rámci operace Eastern Sentry
Zdroj:Stíhačky Typhoon Královského letectva provedly svůj první operační let v rámci mise NATO Eastern Sentry.
Dva Typhoony ze 3. (stíhací) perutě z RAF Coningsby, podporované Voyagery ze 101. perutě, hlídkovaly na východním křídle NATO v rámci probíhajících opatření Aliance k odstrašení agrese a ujištění spojenců.
https://www.raf.mod.uk/news/articles/ro ... rn-sentry/
RAF si připomíná 85. výročí bitvy o Británii
Zdroj:Ve Westminsterském opatství se 21. září konala bohoslužba díkůvzdání a znovuzasvěcení u příležitosti 85. výročí bitvy o Británii, jedné z nejvýznamnějších bitev druhé světové války.
Bohoslužba díkůvzdání a vzpomínky se koná každoročně 15. září nebo v jeho blízkosti (nyní známý jako Den bitvy o Británii). Byl to den, který se vyznačoval těžkými boji, jež vedly k rozhodující porážce a těžkým ztrátám německé Luftwaffe. Je synonymem pro uctění odvahy a houževnatosti všech, kteří bojovali za svobodu Velké Británie.
Před zahájením bohoslužby položil věnce k památníku RAF náčelník štábu letectva, vrchní maršál letectva Harv Smyth a příslušníci z Nového Zélandu, Kanady, Austrálie, Jižní Afriky a zástupci Asociace královského letectva a Dobročinného fondu RAF. Bohoslužba byla zakončena trumpetistou, která zahrála píseň The Last Post a poté píseň Reveille.
Mezi speciálními hosty byli premiér Sir Keir Starmer a maršál RAF Lord Stirrup zastupující Jeho Veličenstvo krále.
https://www.raf.mod.uk/news/articles/ra ... f-britain/
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.
Lord Healey
Lord Healey
Re: Britská armádo kam kráčíš?
KAI a Lockheed Martin pomalu a jistě začínají lobbovat, aby právě jejich T-50 nahradily letouny Bae Hawk u Red Arrows.
Dalšími kandidáty jsou - italský M346, švédsko-americký T-7, turecký Hürjet a britský Aeralis. https://www.aerosociety.com/news/rearmi ... -dsei-2025
Dalšími kandidáty jsou - italský M346, švédsko-americký T-7, turecký Hürjet a britský Aeralis. https://www.aerosociety.com/news/rearmi ... -dsei-2025



prúdový útočný dron SkyShark
https://fontech.startitup.sk/novy-kamik ... -skyshark/
SkyShark dosahuje maximálnu rýchlosť až 450 km/h a zvládne preletieť vzdialenosť do 250 km. To znamená, že vie zasiahnuť cieľ v priebehu niekoľkých minút a vďaka vysokej rýchlosti je pre protivníka mimoriadne ťažké ho zachytiť alebo zneškodniť.
Dron prichádza v dvoch verziách. Jedna využíva malý turbínový motor A300, ktorý bol vyvinutý pre čo najväčší výkon pri čo najnižšej hmotnosti. Je určený pre klasické útočné misie. Druhá verzia využíva elektrický ventilátor HS125, ktorý je takmer bezhlučný a zanecháva len minimálnu tepelnú stopu – ideálny pre tajné operácie.
SkyShark nepotrebuje satelity. Namiesto nich využíva systém TERCOM, ktorý si pamätá reliéf terénu a naviguje sa podľa neho. To mu umožňuje lietať aj v oblastiach, kde je GPS signál rušený alebo úplne nedostupný – napríklad v blízkosti frontových línií.
https://www.startitup.sk/dosahuje-az-45 ... zinier-f1/
SkyShark dosahuje maximálnu rýchlosť až 450 km/h a zvládne preletieť vzdialenosť do 250 km. To znamená, že vie zasiahnuť cieľ v priebehu niekoľkých minút a vďaka vysokej rýchlosti je pre protivníka mimoriadne ťažké ho zachytiť alebo zneškodniť.
Dron prichádza v dvoch verziách. Jedna využíva malý turbínový motor A300, ktorý bol vyvinutý pre čo najväčší výkon pri čo najnižšej hmotnosti. Je určený pre klasické útočné misie. Druhá verzia využíva elektrický ventilátor HS125, ktorý je takmer bezhlučný a zanecháva len minimálnu tepelnú stopu – ideálny pre tajné operácie.
SkyShark nepotrebuje satelity. Namiesto nich využíva systém TERCOM, ktorý si pamätá reliéf terénu a naviguje sa podľa neho. To mu umožňuje lietať aj v oblastiach, kde je GPS signál rušený alebo úplne nedostupný – napríklad v blízkosti frontových línií.
https://www.startitup.sk/dosahuje-az-45 ... zinier-f1/
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Britové „skenovali“ Rusko: Letadla RC-135 a P-8 Poseidon, podporovaná Američany
https://m.defenseromania.ro/britanicii- ... 36997.html
https://defence24.pl/polityka-obronna/b ... lanke-nato
Dva průzkumné letouny Královského letectva (RAF) hlídkovaly tento týden podél ruské hranice v rámci společné mise s USA a členskými státy NATO, oznámilo britské ministerstvo obrany ve svém prohlášení citovaném agenturami Agerpres, Reuters a EFE. Jedná se o RC-135 Rivet Joint a P-8A Poseidon.
Operace, která trvala přibližně 12 hodin, se uskutečnila ve čtvrtek.
Misi podpořil také tankovací letoun amerického letectva KC-135 Stratotanker, který „rozšířil operační dosah“ obou letadel RAF v demonstraci „transatlantické jednoty“ mezi partnery Aliance, uvedlo britské ministerstvo.
Britská letadla také přeletěla celé Rumunsko a „skenovala“ Černé moře.
Zdroj:„Letadlo elektronického průzkumu RAF RC-135 Rivet Joint a hlídkový letoun námořní hlídky P-8A Poseidon uletěly dohromady téměř 16 000 mil (přes 25 749 km) z Dalekého severu podél hranic s Ruskem a dále podél hranic Běloruska a Ukrajiny, aby demonstrovaly operační připravenost Spojeného království a kolektivní odhodlání NATO,“ uvedlo ve svém prohlášení britské královské letectvo.
https://m.defenseromania.ro/britanicii- ... 36997.html
https://defence24.pl/polityka-obronna/b ... lanke-nato
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.
Lord Healey
Lord Healey
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Odstřelovač Royal Commandos zneškodnil pašerácký člun s drogami za 35 milionů liber
https://theaviationist.com/2025/10/12/r ... elicopter/
Zdroj:Posádka vrtulníku Wildcat (AW159) poprvé identifikovala tři čluny po svém startu na ranní hlídku z fregaty HMS Lancaster (Type 23), která je na Blízkém východě nasazena s rotujícími posádkami od roku 2022. Velitel HMS Lancaster následně nasadil svůj další palubní letecký prostředek, bezpilotní letecký systém Peregrine (RWUAS), aby pokračoval v nepozorovaném sledování člunů, zatímco se Wildcat vracel na loď pro doplnění paliva. Na palubě vrtulník vyzvedl tým námořních odstřelovačů ze sestavy 42. komanda Královské námořní pěchoty.
Po návratu na místo se Wildcat HMA2 přiblížil k člunům a poprvé dal najevo svou přítomnost. Obsluha člunů se vyděsila, zvýšila rychlost na více než 40 uzlů a ve snaze o útěk odhodila části nákladu. Dvě ze tří lodí byly v důsledku toho opuštěny. Třetí byla zastavena jedinou ranou odstřelovače, který zahájil palbu na přívěsný motor, zatímco piloti vrtulníku letěli pozpátku a zajistili co nejstabilnější palebnou plošinu.
Z HMS Lancaster byly vyslány čluny k dalšímu vyšetřování a bylo zajištěno přes 1,5 tuny narkotik, včetně heroinu, krystalického metamfetaminu a hašiše. Podle britské vlády by celková zabavená zásoba měla pouliční hodnotu 35 milionů liber.
https://theaviationist.com/2025/10/12/r ... elicopter/
Všichni bychom raději utratili peníze za školy, domy a nemocnice, ale bez silné armády budeme mít jen kouřící hromady sutin.
Lord Healey
Lord Healey
Britská armáda a drony UAV a UGV
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/pre ... 121002_nvl
Minister obrany John Healey označil masovú výrobu dronov za strategickú prioritu krajiny: „Modernizácia obranných systémov a výroba inteligentných dronov sú kľúčové nielen pre prežitie Ukrajiny, ale aj pre bezpečnosť celej Európy,“ vyhlásil.
Británia pritom plánuje ešte hlbšiu spoluprácu s ukrajinskými vývojármi na vytváraní autonómnych systémov novej generácie, ktoré budú schopné spolupracovať s tankami, pozemnými robotmi aj delostrelectvom. Tieto technológie majú pripraviť armády NATO na éru, kde rozhodujú umelá inteligencia a bezpilotné operácie.
Minister obrany John Healey označil masovú výrobu dronov za strategickú prioritu krajiny: „Modernizácia obranných systémov a výroba inteligentných dronov sú kľúčové nielen pre prežitie Ukrajiny, ale aj pre bezpečnosť celej Európy,“ vyhlásil.
Británia pritom plánuje ešte hlbšiu spoluprácu s ukrajinskými vývojármi na vytváraní autonómnych systémov novej generácie, ktoré budú schopné spolupracovať s tankami, pozemnými robotmi aj delostrelectvom. Tieto technológie majú pripraviť armády NATO na éru, kde rozhodujú umelá inteligencia a bezpilotné operácie.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Britská armádo kam kráčíš?
https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/bri ... 200722_dci
Britská armáda dostane povolení sestřelovat drony ohrožující vojenské základny. Napsal to web listu The Telegraph, podle jehož zdroje v pondělí o nových pravomocích vojska promluví ministr obrany John Healey.
Britská armáda dostane povolení sestřelovat drony ohrožující vojenské základny. Napsal to web listu The Telegraph, podle jehož zdroje v pondělí o nových pravomocích vojska promluví ministr obrany John Healey.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Britská vláda představila program modernizace námořnictva s názvem "Atlantic Bastion", jehož cílem je čelit hrozbám ze strany Ruska. Program zahrnuje investice v řádu milionů liber do modernizace Královského námořnictva. Atlantic Bastion integruje lodě, ponorky, letadla a bezpilotní plavidla do jediného digitálního systému reakce řízeného umělou inteligencí. Jádrem konceptu a první fáze, která by měla být spuštěna začátkem příštího roku, je Atlantic Net, senzorová síť, která bude využívat flotily autonomních podvodních zařízení k detekci, klasifikaci a sledování nepřátelských ponorek. Zvláštní pozornost bude věnována oblasti mezi Grónskem-Islandem-Spojeným královstvím (GIUK), což je úzký námořní bod, který slouží jako první obranná linie Británie v severním Atlantiku již téměř století. Britský ministr obrany John Healey poznamenal, že do vývoje a testování technologií projektu bylo v roce 2024 investováno již 14 milionů liber.
https://twitter.com/visegrad24/status/1 ... 8212230351
https://twitter.com/visegrad24/status/1 ... 8212230351

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Spojené království je vůbec poprvé od konce druhé světové války blízko ztrátě Atlantiku ve prospěch Ruska. Podle deníku The Times to uvedl šéf britského námořnictva Gwyn Jenkins, jehož znepokojuje ruská aktivita v blízkosti britských ostrovů. Vyzval námořnictvo, aby začalo rychle modernizovat, aby s Ruskem udrželo krok.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... u-40552499
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... u-40552499

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Britský výrobce válečných lodí je kvůli Guptovi bez oceli
První ze tří nových válečných lodí britského královského námořnictva měla z doků v Belfastu vyplout za pět let. To se však s největší pravděpodobností nestihne. Pro výrobu chybí ocel, kterou má dodat skotská ocelárna indického podnikatele Sanjeeva Gupty. Podnik spadl do finančních potíží, podobně jako před třemi lety ostravská Liberty Steel, která patřila stejnému majiteli.
Kvůli chybějícím 34 tisícům tun ocelových plátů od Liberty Steel Dalzell ve Skotsku teď podle listu The Guardian výroba lodí stojí. Skotský ocelářský magnát David Murray uvedl, že by britská vláda měla zasáhnout stejně, jako to učinila u jiných oceláren, a vyvinout tlak na Liberty Steel, aby předala kontrolu nad závodem. Murray již dříve vládě sdělil, že je připraven podnik převzít a řídit.
Stavěné by měly být tři pomocné a zásobovací lodě třídy FSS (Fleet Solid Support) s délkou 216 m, výtlakem 39 000 t a kapacitou 9,000 m3.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... -internetu
https://www.theguardian.com/business/20 ... zell-gupta
První ze tří nových válečných lodí britského královského námořnictva měla z doků v Belfastu vyplout za pět let. To se však s největší pravděpodobností nestihne. Pro výrobu chybí ocel, kterou má dodat skotská ocelárna indického podnikatele Sanjeeva Gupty. Podnik spadl do finančních potíží, podobně jako před třemi lety ostravská Liberty Steel, která patřila stejnému majiteli.
Kvůli chybějícím 34 tisícům tun ocelových plátů od Liberty Steel Dalzell ve Skotsku teď podle listu The Guardian výroba lodí stojí. Skotský ocelářský magnát David Murray uvedl, že by britská vláda měla zasáhnout stejně, jako to učinila u jiných oceláren, a vyvinout tlak na Liberty Steel, aby předala kontrolu nad závodem. Murray již dříve vládě sdělil, že je připraven podnik převzít a řídit.
Stavěné by měly být tři pomocné a zásobovací lodě třídy FSS (Fleet Solid Support) s délkou 216 m, výtlakem 39 000 t a kapacitou 9,000 m3.
https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika ... -internetu
https://www.theguardian.com/business/20 ... zell-gupta
Británia spúšťa program výmeny pre 5000 Land Roverov
https://en.defence-ua.com/news/uk_launc ... 17922.html
K minulému roku slúžilo britskej armáde viac ako 5 000 vozidiel Land Rover. Postupom času bolo vyvinutých množstvo variantov vrátane sanitných, prieskumných a obojživelných verzií.
Všetkých 5000 vozidiel neodíde naraz. Očakáva sa, že proces bude trvať niekoľko rokov. Tento rok sa plánuje podpísanie pevnej zmluvy na nový ľahký dopravný prostriedok (LMV) v rámci programu pozemnej mobility (LMP), pričom prvé dodávky za nízke ceny sa očakávajú v roku 2029.
Možné náhrady sa už navrhujú. Napríklad juhokórejská KIA ponúka svoju platformu KLTV, často označovanú ako vozidlo podobné Humvee, a podporuje dodacie lehoty, ktoré by mohli spĺňať požiadavky Spojeného kráľovstva.
K minulému roku slúžilo britskej armáde viac ako 5 000 vozidiel Land Rover. Postupom času bolo vyvinutých množstvo variantov vrátane sanitných, prieskumných a obojživelných verzií.
Všetkých 5000 vozidiel neodíde naraz. Očakáva sa, že proces bude trvať niekoľko rokov. Tento rok sa plánuje podpísanie pevnej zmluvy na nový ľahký dopravný prostriedok (LMV) v rámci programu pozemnej mobility (LMP), pričom prvé dodávky za nízke ceny sa očakávajú v roku 2029.
Možné náhrady sa už navrhujú. Napríklad juhokórejská KIA ponúka svoju platformu KLTV, často označovanú ako vozidlo podobné Humvee, a podporuje dodacie lehoty, ktoré by mohli spĺňať požiadavky Spojeného kráľovstva.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Koncem minulého roku se uvádělo, že společnost KIA, výrobce vozidla KLTV, byla vyzvána samotnými Brity jako jedna z možností. Tehdy se uvádělo, že výběrové řízení bude vyhlášeno v prosinci 2025 (tedy trochu opožděné). Mezi konkurenty byl uváděn Volkswagen, Jeep a Land Rover, jejichž vozidla slouží jako stabilní základ britské armády od 40. let 20. století. Tohle mi přijde divné, ale spíš mi to přijde jen jako vyjmenování čí auta u britské armády slouží. Jelikož o účastnících tohoto tendru se nikdo další jmenovitě neuvádí. Ještě dodá, že tehdy se uvádělo pořízení 1 400 vozidel ve dvanácti verzích a trvání smlouvy od 1. května 2027 do 30. dubna 2033. Hodnota kontraktu 750 milionů liber. KLTV si mimo jiné zakoupili Poláci (400 kusů).
https://www.wowtv.co.kr/NewsCenter/News ... 2507070248
https://www.wowtv.co.kr/NewsCenter/News ... 2507070248

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Britská armádo kam kráčíš?
V Londýně se vypracovává nový plán na převedení země do válečného stavu. Armáda se domnívá, že je třeba být připraveni nikoli na "hybridní útoky", ale na skutečný konflikt. Na tento režim se bude připravovat nejen armáda, ale i policie, nemocnice, průmysl a infrastruktura. Plán bude zahrnovat ochranu elektráren, vodovodů a dalších klíčových systémů. Dokument nebyl aktualizován od roku 1976. Nyní se přepracovává s ohledem na současné hrozby.
https://twitter.com/lazikkkk/status/2042976840722120906
https://twitter.com/lazikkkk/status/2042976840722120906

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Britské ministerstvo obrany navzdory pochybnostem obnovuje dodávky obrněných vozidel Ajax britské armádě.
https://www.opex360.com/2026/04/28/malg ... tish-army/
https://www.opex360.com/2026/04/28/malg ... tish-army/

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Británie podnikla kvůli hantaviru záchrannou misi na nejodlehlejší ostrov světa
Na odlehlý ostrov Tristan da Cunha v jižním Atlantiku, který je běžně dostupný jen lodí, seskočili s padákem britští armádní zdravotníci. Důvodem je podezření na nákazu hantavirem u muže, který zde v polovině dubna vystoupil z výletní lodi MV Hondius zasažené smrtelným ohniskem nákazy. V neděli o tom informovala stanice BBC.
Muž, který na ostrově žije, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) opustil loď už 14. dubna, kdy zde kotvila. Podle BBC muž příznaky nahlásil dva týdny po vylodění, v současnosti je v izolaci a jeho stav je stabilizován. U muže se nejprve objevil průjem, následně i horečka.
Speciální tým tvořila šestice vojenských výsadkářů a dva zdravotníci, kteří s sebou přivezli zásoby kyslíku a zdravotnického vybavení. Podle webu místní samosprávy přistáli na ostrovním golfovém hřišti.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
https://x.com/SkyNews/status/2053427959 ... a-40577379
Na odlehlý ostrov Tristan da Cunha v jižním Atlantiku, který je běžně dostupný jen lodí, seskočili s padákem britští armádní zdravotníci. Důvodem je podezření na nákazu hantavirem u muže, který zde v polovině dubna vystoupil z výletní lodi MV Hondius zasažené smrtelným ohniskem nákazy. V neděli o tom informovala stanice BBC.
Muž, který na ostrově žije, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) opustil loď už 14. dubna, kdy zde kotvila. Podle BBC muž příznaky nahlásil dva týdny po vylodění, v současnosti je v izolaci a jeho stav je stabilizován. U muže se nejprve objevil průjem, následně i horečka.
Speciální tým tvořila šestice vojenských výsadkářů a dva zdravotníci, kteří s sebou přivezli zásoby kyslíku a zdravotnického vybavení. Podle webu místní samosprávy přistáli na ostrovním golfovém hřišti.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
https://x.com/SkyNews/status/2053427959 ... a-40577379
Re: Britská armádo kam kráčíš?
Princezna Kate se vyjádřila k tragédii, která otřásla Británií!
Britská princezna z Walesu vyjádřila hluboký zármutek nad tragickou havárií vrtulníku britského královského námořnictva, ke které došlo v hrabství Devon. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedla, že zpráva o ztrátě tří příslušníků letecké složky Fleet Air Arm ji nesmírně zasáhla, a dodala, že společně s manželem Williamem v této nesmírně těžké chvíli myslí na rodiny a přátele obětí.
K neštěstí došlo ve středu krátce před čtvrtou hodinou ranní, kdy vojenský vrtulník typu Merlin Mk4 narazil do země v poli u obce Sourton Down nedaleko města Okehampton během plánovaného nočního cvičení.
Princezna Kate toto emotivní poselství vydala z pozice vrchní komodorky Fleet Air Arm, do které ji v roce 2023 jmenoval král Karel III. a kterou v minulosti zastával princ Andrew. Tato čestná role vyžaduje, aby byla princezna pravidelně informována o dění v námořním letectvu a účastnila se významných ceremoniálních událostí.
https://newsbox.cz/princezna-kate-se-vy ... i.h30yqzv9
Britská princezna z Walesu vyjádřila hluboký zármutek nad tragickou havárií vrtulníku britského královského námořnictva, ke které došlo v hrabství Devon. V prohlášení zveřejněném na sociálních sítích uvedla, že zpráva o ztrátě tří příslušníků letecké složky Fleet Air Arm ji nesmírně zasáhla, a dodala, že společně s manželem Williamem v této nesmírně těžké chvíli myslí na rodiny a přátele obětí.
K neštěstí došlo ve středu krátce před čtvrtou hodinou ranní, kdy vojenský vrtulník typu Merlin Mk4 narazil do země v poli u obce Sourton Down nedaleko města Okehampton během plánovaného nočního cvičení.
Princezna Kate toto emotivní poselství vydala z pozice vrchní komodorky Fleet Air Arm, do které ji v roce 2023 jmenoval král Karel III. a kterou v minulosti zastával princ Andrew. Tato čestná role vyžaduje, aby byla princezna pravidelně informována o dění v námořním letectvu a účastnila se významných ceremoniálních událostí.
https://newsbox.cz/princezna-kate-se-vy ... i.h30yqzv9




