Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Zemakt »

skelet píše: 11/5/2026, 16:48 Lorde téma je o modernizaci T-72, nikoliv o Chal2. Byl bych prosím rád, kdyby ses držel tématu.
Zde patřičný chlívek.
viewtopic.php?t=9511&start=240
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od NagyAttila »

Hadzanie vezami bolo na UA spravidla dosiahnute zasahmi PTRS, najma Javelinom, ktory utoci ZHORA. Kedze ide o generacne novsiu zbran ako povedzme T72, T80 su jasne aj jej uspechy - najma z dovodu, ze v dobe vzniku T-tankov tato zona nebola kriticka - nebolo nutne na nu upriamovat pozornost.

APS izraelskej vyroby je samostatny komponent,ktory je mozne samostatne nakupit / instalovat. Stoji zopar sto tisic eur, ak ma pamat neklame. Ak jeho pritomnost zvladne CV90, ci dokonca niektore kolesove stroje, nie je dovod preco by ho nezvladli aj ine stroje v ramci modernizacie.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3821
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od pjaro77 »

Drony taktiež zasahujú zhora. Keď zasiahne dron alebo PTRS vežu zhora, mal by vybuchnúť tank zvnútra ?
phpBB [video]


Teraz si predstav, že miesto RPGčka budú mať drony hlavicu ako TOW. Exploduje 2 metre nad tankom. Proti tomu mreža nepomôže.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od NagyAttila »

Proti vrtulovym FPV sa asi najlepsie osvedcuju konstrukcie a la jezko, co vymysleli RU a aj UA to od nich prevzala.
Napr na Lesti v ramci BG NATO experimentovvali so sietami a ano, do obycajnej textilnej siete sa FPV bezmocne zamotal a znehybnil.
Za mna teda by bolo vzhodne riesenie multispektralna maskovacia siel z aramidovych vlakien.

PTRS ako pises, to uz je tvrdsi oriesok a tam jedine APS.

A samoozrejme EW plus kineticke efektori (gulomet, kanon)
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Lord »

Porovnává se to OBČAS v obou vláknech, jak Západní tanky na Ukrajině vs T-72, T-80, T-90.
Tak i zde, tomu se asi nevyhneme, ale něco bylo lepší dát tam, to je pravda.
viewtopic.php?p=492682#p492682

Dnešným kurzom NBS to je cca 11,7 mil EUR za 1ks Leopardu 2A4 s prislušenstvom :!:
Kde sa hrabe racionalna modernizácia tanku T-72M1-SK :roll:

No a máš to někde přesně spočítané :?: A se servisem tuším. Přesto už je rozhodnuto :)
Dej sem rozpis cen za T-72M1-SK... jako kdo by to podle tebe udělal, a kolik by stál vývoj, protože u české modernizace tohle kdysi bylo třeba započítat do kalkulací jo.
Za další už tady bylo x-krát napsáno, že některým státům se může vyplatit modernizace T-72, ale ne do nějakých high-tech úprav.

Víme, že střední modernizace tanků provádí firmy jako Excalibur Army (CZ), VOP CZ, nebo ZTS - Špeciál (SK).
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Pressburger »

....
V čase konsolidácie verejných financii je modernizácia tankovej techniky ako sú tanky T-7M1-SK na príklade člena NATO Bulharska alebo práve Srbska v prípade tankov M-84-AS2 (a zrejme aj pripravovanej verzie AS3 s APS) účinnou, účelnou, efektívnou a zároveň hospodárnou modernizáciou tankových práporov nakoľko podľa vyjadrenia srbského prezidenta z pred vyše roka za cenu 1ks nového tanku Leopard 2A7+ mohli zmodernizovať až 9ks tankov na štandard M-84 AS2 a to tu v súčasnosti máme ešte podstatne drahšiu verziu nového Lepardu 2A8...

Napr. člen NATO Bulharsko vsadil po GO na modernizačný KIT od Elbit Systems
44ks tankov T-72 (+4ks modernizovaných velitelských MTLB) za 48 mil USD tj. ak to subsumujeme len na tanky tak je to 927 249,55 EUR za kus.• doslova si to pýta kanón GTS125 kedy konštrukčnými úpravami kanóna 2A46 sa dosiahlo zvýšenie pravdepodobnosti zásahu cieľa prvou ranou o 30% a stálosť parametrov aj pri streľbe v dynamických režimoch. Pri streľbe APFSDS muníciou na vzdialenosť 2,000 m je „δ y“ odchýlka znížená 4-násobne. Zväčšený objem vyplachovača zabezpečuje zvýšený komfort osádky.

• s motormi sa netreba púšťať do "hvieznych vojen" tam sa treba zachovať pragmaticky a ísť do V‑84 čo je v podstate evolúcia V‑46‑6 — má vyšší výkon (+60 hp a +350 Nm), lepšiu odolnosť a celkovo lepšie prevádzkové vlastnosti. To sa prejavuje najmä lepšou mobilitou tanku a stabilnejším chodom v náročných podmienkach inými slovami lepší ťah pri nízkych otáčkach, ľahší rozjazd a lepší výkon v teréne alebo pri vyššej hmotnosti tanku.

• novú verziu explozívneho reaktívneho panciera – ERA NEXREAM,

• účinný protipožiarny systém, schopný zabezpečiť detekciu a identifikáciu požiaru a následnú likvidáciu požiaru v motor – prevodovom priestore a v bojovom priestore osádky

• posilnenie pancierovej / balistickej ochrany autoloudra ako napr. dodatočným vystuženými oceľovými panelmi a balistickou výstelkou

• cope cage / SLAT / siete

• optional APS

Max. 3,5 mil EUR za kus.

EDIT-ované lebo Lord mi neopatrením vymazal 3/4 príspevku.
Naposledy upravil(a) Pressburger dne 11/5/2026, 20:54, celkem upraveno 1 x.
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od NagyAttila »

Lietajuce veze RU T72 vs dobre sluziace Twardy, UA T64.
Twardy viedol utok na Kursk a tam zas tych lietajucich vezi az tak vela nebolo.

Musis sa na to pozerat aj inak. Na UA sa vedie vojna uz 4.rokom a vidis, ze su dobre aj oplechovane Lady a Moskvice. To je skratka fakt. Dostava sa na rad kvantita a je urcite lepsi novy tank L2A8 ako modernizovany T72 a ten je lepsi ako nemodernizovany T72 a ten je lepsi ako ziadny tank.
Takze ano, tych par tankov ma zmysel dat dokopy pre nove NOS.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Pressburger »

NagyAttila píše: 11/5/2026, 20:10 Lietajuce veze RU T72 vs dobre sluziace Twardy, UA T64.
Twardy viedol utok na Kursk a tam zas tych lietajucich vezi az tak vela nebolo.

Musis sa na to pozerat aj inak. Na UA sa vedie vojna uz 4.rokom a vidis, ze su dobre aj oplechovane Lady a Moskvice. To je skratka fakt. Dostava sa na rad kvantita a je urcite lepsi novy tank L2A8 ako modernizovany T72 a ten je lepsi ako nemodernizovany T72 a ten je lepsi ako ziadny tank.
Takze ano, tych par tankov ma zmysel dat dokopy pre nove NOS.
Nicholas Moran „The Chieftain“ hovoril aj o tom ako ukrajinské T-čkové posádky využívajú len muníciu v autoloadri tj. max 22ks a nie plných 44ks kde ostatné sú po bokoch veže atď. tak ako tomu bolo v prvých mesiacoch práve pri Orkoch a potom vybuchovali pri sebamenšej penetrácii ako ohňostroj so všetkým čo k tomu patrí...

Postnutím toho videa sedemdesiatsedmičky je z popisu zjavné, že čo raketa TOW urobiť s plne naloženým tankom T-72 t.j. munícia je aj vo veži.
Lynx píše: 26/9/2024, 20:18 Ked si vsimate videa z bojov - katastroficky vybuch z odletenou vezou maju na svedomi najma PTRS a v mensej miere drony. Je fakt , ze na taketo ohrozenie neboli veze tankov T navrhnute a dimenzovane. Samozrejme je predpoklad, ze veze zapadnych tankov by boli tiez zvrchu penetrovane. Jediny rozdiel - podstatny - by bol, zeby nenastal ten katastroficky vybuch, no osadka veze by bola zabita tak ci tak.
To presne hovoril aj Nicholasa Moran „The Chieftain“, že ok aj keď veža vyletí alebo nie avšak ak munícia penetruje vnútro osádky tanku tak je úplne jedno aj keď veža tankov nevyletí lebo položil si otázku, že nedá sa byť predsa viac viac mŕtvy...

Naposledy upravil(a) Pressburger dne 11/5/2026, 20:30, celkem upraveno 1 x.
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od skelet »

Motor T-72 není problém, problém T-72 je převodovka. Ty hvězdná vojno :mrgreen:
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Pressburger »


Cúval a rýchlo cúval a mal aj super turbo prevodovku. Toľko k mantre problém prevodovka... :rotuj:
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od skelet »

Zaměňuješ různé věci. Když tě objeví, tak je ti rychlost dopředu a dozadu k ničemu. Tam už záleží na pasivní a aktivní ochraně.
Rychlost je důležitá k tomu, aby jsi co nejrychleji zmizel, než tě objeví.
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od NagyAttila »

skelet píše: 11/5/2026, 20:29 Motor T-72 není problém, problém T-72 je převodovka. Ty hvězdná vojno :mrgreen:
Prevodovka je fakt. S tym sa treba bud zmierit, alebo vymysliet nejaku predsadenu prevodovku (dopredu/dozadu), alebo ju vymenit. Asi sa ti zaloznici budu musiet zmierit s tym ze dozadu len pomaly. Ale - az by sme analyzovali straty, asi by bolo jasne, ze pknala rychlost dozadu az taky handicsp nebola.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od NagyAttila »

skelet píše: 11/5/2026, 20:29 Motor T-72 není problém, problém T-72 je převodovka. Ty hvězdná vojno :mrgreen:
A jedna podstatna poznamka - vy v CR ste vyhodili nezmysel penazi za to aby tank mohol jazdit dozadu 14km/h namiesto 4km/h a neostalo na lepsi kanon a stabilizaciu..
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od skelet »

To je mimo tohle téma, ale chápu, že jsi nemohl odolat.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Zemakt »

Ukrajinští tankisté o tom mluví zcela jasně a srozumitelně. Mimochodem, někde tady byl report o Tomášovi, ve smyslu kolikrát byl vyřazen, kolik lidí osádek zemřelo atd. Nemohu to najít sakra
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Pressburger »

NagyAttila píše: 11/5/2026, 21:06
skelet píše: 11/5/2026, 20:29 Motor T-72 není problém, problém T-72 je převodovka. Ty hvězdná vojno :mrgreen:
Prevodovka je fakt. S tym sa treba bud zmierit, alebo vymysliet nejaku predsadenu prevodovku (dopredu/dozadu), alebo ju vymenit. Asi sa ti zaloznici budu musiet zmierit s tym ze dozadu len pomaly. Ale - az by sme analyzovali straty, asi by bolo jasne, ze pknala rychlost dozadu az taky handicsp nebola.
Veď zmierené, preto neopakovať chyby s T-72M4CZ lebo dronu je jedno či nielen dozadu 4km/h, 14km/h alebo 40km/h :rotuj:
Prevodovka ale zakokrhala to som rád :mrgreen:
NagyAttila píše: 11/5/2026, 21:11
skelet píše: 11/5/2026, 20:29 Motor T-72 není problém, problém T-72 je převodovka. Ty hvězdná vojno :mrgreen:
A jedna podstatna poznamka - vy v CR ste vyhodili nezmysel penazi za to aby tank mohol jazdit dozadu 14km/h namiesto 4km/h a neostalo na lepsi kanon a stabilizaciu..
Ale snažili (inovovali) sa a nevydalo :rotuj:
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od skelet »

Tak logicky jsem se ozval, když o tom tady píšu hlavně já.
A vidím, že Vy dva ze zoufalství začínáte hrát na Česko slovenskou řevnivost. :D
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Pressburger »

Čo ste nepochopil na tom, že dronu je jedno či idete dozadu 4km/h alebo 40km/h.
Žiadne ČR/SR techtle metle.
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Lord »

Dobře to tady mixujete.

Co jsem viděl, tak zpátečku používali například při útocích na zákopy.
Tedy tankisté vystřelili několik ran, a poté se nemuseli údajně zranitelně vystavovat a tank otáčet.
Jestli to je fakt takový problém netuším, ale vypadali přitom vážně, ale třeba holt bojové zkušenosti.
Přitom je tam riziko zaminování a jiné.
Tank má nejsilnější pancíř vpředu. Když po útoku couvá, stále se k nepříteli obrací nejodolnější částí.

Rychlost manévru: Při zasažení cíle nebo v případě potřeby rychlého ústupu je couvání často rychlejší a méně chaotické.

Ale všechno má svoje.

Rizika a problémy

Omezený výhled: Řidič při couvání vidí velmi špatně (pouze přes periskopy nebo zpětnou kameru), což zvyšuje riziko najetí na překážku nebo zaminovanou oblast.

V moderním boji je toto doplněno o kouřové granáty.


Když „nas mnogo“ nefunguje. Rusové ukázali, jak plýtvají technikou i vojáky: 42 obrněnců a stovky životů ztratili v jednom útoku

Klíčem k pochopení toho, co se u Vuhledaru opakovaně děje, není jedna zázračná zbraň. Je to vrstvená obrana...
Skutečná produkce modernizovaných T-72B3 i novějších BMP je podle ní pravděpodobně výrazně nižší, než se běžně uvádí.
https://armadnizpravodaj.cz/udalosti/ru ... -i-vojaky/

Vrací se a zpětně analyzují...
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11850
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Polemika-Racionální modernizace tanku T-72 a jeho klonů

Příspěvek od Lord »

A komu by jsi to tedy teoreticky zadal ? Srbsku, nebo ELBIT. Nebo by jsi tam dále něco doplnil, co si myslíš a podle čeho vycházejí ceny na maximálně, jak je uvedeno ve spoileru ?

ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“