Severoatlantická smlouva

Odpovědět
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od bat »

Sověti měli z BGM-109G a hlavně z Pershingu II velké obavy. Důvod pramenil z přesnosti a doletu (oficiálně byl udávaný mnohem menší) obou zbraní. Američani potenciálně mohli provést preventivní úder na rozhodovací a kritická centra v evropské části a sověti by měli jen pár minut na reakci (Pershing). Sice měli takové centra zodolněné, ale přímý zásah speciální hlavicí by vyřadil většinu.
US získali strategicky výrazně navrch a rozmístění SS-20 byla tedy chyba. Chyby se dělaly, ale obě strany se chovaly racionálně resp. ani soudruzi v té době nebyli úplně pitomí.
To se o dnešku říct nedá a těžko pohledat někde rozumnou politickou figuru / skupinu. Podstatnější je, ale vize do budoucnosti. Jestli rakety a různé střely je ta správná cesta nebo jen potřebuje Evropa toto pokrýt pro nejbližší horizont - doslova pár let a orientovat se jiným směrem vývoje zbraní. V případě útoku např. na US, Čínu bude potřeba jiné rakety, než proti Rusku, Izraeli nebo Iránu.
Obrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od skelet »

Tak zatím jediný kdo do toho šlápl, tak je Francie. Ta vyvíjí námořní mezikontinetální raketu, raketu středního dosahu i protiváhu BGM-109.
Vyvíjet v Evropě pozemní druh mezikontinentálních balistických raket je zbytečné. Sila jsou rychle napadnutelná, mobilní jsou zase díky koncentraci
obyvatelstva v Evropě dost na ráně.
ObrázekObrázekObrázek
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Koba »

Tusk volí solidaritu před americkými vojáky: Ne na úkor Německa

Donald Tusk řekl nahlas to, co většina evropských politiků raději jen šeptá za zavřenými dveřmi: ano, americké vojáky chceme, ale ne za cenu, že je „přetáhneme“ Německu. Polský premiér tak dal najevo, že evropská solidarita má v jeho očích větší váhu než krátkodobý taktický zisk. Jenže ne všichni v Polsku s tímto přístupem souhlasí....

...Tuskova slova ale narazila na ostrou kritiku opozice. Poslanec Práva a spravedlnosti Szymon Szynkowski označil premiérova vyjádření za chybu a vyjádřil znepokojení z toho, že Polsko neprojevuje jasný zájem o přesun amerických jednotek. Podle něj by se vláda měla aktivně snažit o to, aby stahované síly zůstaly v Evropě a byly přesunuty právě do Polska.

https://e-news.cz/aktuality/tusk-voli-s ... .sznhp.box
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Koba »

NATO se těší historické podpoře Čechů
Severoatlantická aliance má v Česku historicky vysokou podporu. V dubnu souhlasilo se členstvím země v NATO 82 procent lidí. Téměř polovina lidí je pak pro navyšování výdajů na obranu. Největšími odpůrci jsou voliči SPD.

Češi jsou dlouhodobě spokojení, že jsou součástí Severoatlantické aliance. Od vstupu země do NATO v březnu 1999 se podpora českého členství držela většinou nad 70 procenty, letos v dubnu pak vystoupala na historických 82 procent, ukazují nejnovější data agentury STEM, která mají Seznam Zprávy exkluzivně k dispozici.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... .seznam.cz
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Koba »

Podle údajů institutu SIPRI poprvé v historii převyšují složené zbrojní náklady 31 členů NATO (bez USA) a Indo-Pacifických spojenců Japonska, Jižní Koreje, Thajska, Austráliea a Filipín ty americké, když dosáhly 111% amerického rozpočtu. Samotné výdaje členských států dosahují 81% amerických.
.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Koba »

Včera byla v Bruselu zahájená vrcholná schůzka šéfů ozbrojených sil členských států Aliance za účasti velitele NATO Military Committee (CMC), admirála Giuseppe Cavo Dragoneho a strategických velitelů gen. Alexuse G. Grynkewiche (SACEUR) a adm. Pierra Vandiera (SACT). Jako hosté se účastní gen. Oleksandr Syrskyi, velitel OS Ukrajiny a gen. Sean Clancy, předseda EU Military Committee. Předmětem jednání je především příprava schůzky představitelů členských států v Ankaře 7. a 8. července.

Mimo jiné tam velení NATO hodlá navrhnout vyslání svazu válečných lodí členských států na ochranu volné plavby Hormuzským průlivem.
cq5dam.web.1280.1280.jpeg
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Rase »

Pentagon se podle očekávání chystá zrušit plánovaný prodej střel Tomahawk do Německa kvůli obavám, že Rusko to bude považovat za eskalaci, uvádí POLITICO. Toto rozhodnutí by zhatilo dohodu z éry Bidena, nechalo Berlín bez střel dlouhého dosahu, které požadoval, a přichází uprostřed širšího stažení USA z NATO, včetně snížení počtu vojáků a aktiv v Evropě.

https://twitter.com/noelreports/status/ ... 1757103226
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Odpovědět

Zpět na „Státy NATO mimo USA“