Takže, aby nedošlo na "ztrátu v překladu" vrátíme se na začátek.
Otázka tedy zněla:
Copak je to za plakátek a k čemu sloužil:
Alfíku, ano pod plakátkem jsou zjevně letecké přístroje, mj. je tam výškoměr, rychloměr, otáčkoměr a hodiny. Tudíž lze asi předpokládat, že plakátek byl na palubě létajícího člunu a s přístroji tedy zjevně souvisí. Ostatně jakou funkci plnil už bylo uvedeno, tudíž otázka byla zodpovězena.
Nicméně, když se to drobet rozvířilo přidám pár zajímavostí. První zkoušky s radiostanicemi proběhly v červnu 1915 na Lohneru L 40 (ani snad nebudu zmiňovat čí že to byl osobní stroj

). Na základě pozitivních zkušeností se pak radiostanice na létajících člunech začaly objevovat ve stále vyšších počtech, nicméně neplatilo automaticky, co člun to vysílačka. Hansa-Brandenburg K 222 patřil do série Kampfbootů produkovaných v první polovině roku 1917, třímístná výkonná mašina. Rádio bych zde očekával, nicméně bych ho ale v tom případě také očekával na té PR italské fotografii. Každopádně rádia se také porouchávaly že, a ne každá pozemní jednotka musela být zrovna na příjmu, že. Tudíž vzít si sebou tubus s roličkou papíru a tužkou mělo stále svoji logiku. Nic to nevážilo a místo nezabíralo. Ohledně toho K 222, tak ten byl sestřelen 11. srpna 1917 protiletadlovou artilérií v rámci průzkumného letu nad Brindisi. Tehdy letěl pouze pilot a pozorovatel. Mimochodem, jsme zde probírali před časem kdy se objevili na r-u létajících člunech první kulomety, tak ten úplně první byl instalován na Lohner Typ E v listopadu 1914 v Kumboru. A jednalo se o vzduchem chlazený v ráži 6,5 mm, tudíž asi nějaký kořistní Ital.
