A pro Atamana, ty kokosáky jsem onehdy už řešili ne?
Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Nad těmi chladiči jsem také přemýšlel, z jakého důvodu tam jsou. No a když si odmyslíš ten hvězdicový motor, co ti to připomíná. I s ohledem na ty chladiče 
A pro Atamana, ty kokosáky jsem onehdy už řešili ne?
A pro Atamana, ty kokosáky jsem onehdy už řešili ne?

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Nerotační asi bude, vrtule je rozmazaná, jak se otáčí, motor je ostrej. Kapalinou chlazený hvězdičáky, to se dělalo?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Jasný, létali i dlouho u nás. Salmsony A.2. Na svou dobu to byly výborné motory. Tohle je ale jiný motor.
KOKOSÁK
KOKOSÁK

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Jo, dělaly. Ale taky se dělaly hv. motory s chlazením oleje, zatímco samy válce byly furt chlazeny vzduchem.
Obv. je olej jímán do externí nádrže, ta sama o sobě slouží jako chladič a tepelná jímka, ale někdy to holt nestačilo. Tak se to prohnalo radiátorem.
Na rozdíl od oleje v karteru, u běžného motoru, co má válce "jen" víceméně nahoru, totiž invertní a hvězdicové motory musejí ten olej vyčerpávat z prostoru klikovky mimo.
Proto se mch před startem motoru u letadel vždy napřed protáčí bez zápalu - u těch starých se to dělalo růčo. První obrat či dva jsou na to, aby se "vyhnal" olej z míst kam stekl a nemá tam být, aby nedošlo k přílišné kompresi a možnému poškození motoru.
Obv. je olej jímán do externí nádrže, ta sama o sobě slouží jako chladič a tepelná jímka, ale někdy to holt nestačilo. Tak se to prohnalo radiátorem.
Na rozdíl od oleje v karteru, u běžného motoru, co má válce "jen" víceméně nahoru, totiž invertní a hvězdicové motory musejí ten olej vyčerpávat z prostoru klikovky mimo.
Proto se mch před startem motoru u letadel vždy napřed protáčí bez zápalu - u těch starých se to dělalo růčo. První obrat či dva jsou na to, aby se "vyhnal" olej z míst kam stekl a nemá tam být, aby nedošlo k přílišné kompresi a možnému poškození motoru.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
U Anduly se to taky dělá růčo, i když by to mělo jít i z kokpitu.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Tak když jsem narážel na ty kokosáky, tak jsem měl namysli, že se jedná o Taliány. Jako návod by to mohlo stačit, no nic. Je to drobet složitější, na snímku je totiž Aviatik. Respektive ještě před válkou jeho zakoupená licence SAML-Aviatik A.1/2/3 vyráběná později ve velkých počtech a několika verzích. Ten motor by měl být Canton-Unné, vodou chlazený hvězdicový ? Válců jsem se nedopočítal. O 140 koních výkonu.
https://flyingmachines.ru/Site2/Crafts/ ... #gallery-7
Asi devíti válec to bude.
https://flyingmachines.ru/Site2/Crafts/ ... #gallery-7
Asi devíti válec to bude.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
No nestačilo, ani kdyby drželi kornouty se zmzlinou, stejně bych nevěděl, co je to za aparát..
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Před časem jsme se zde otřeli o fotokamery a jejich instalaci na R-U letounech. Zde Phönix D.I. z Fliku 37/P (6/1918).

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
A takhle se fotilo o čtyřicet let později:
Kamera Fairchild Hycon HR-732B z letounu Lockheed U-2. Fotilo se jednou optikou na dva filmy o šířce 241mm, které se odvíjely ze dvou cívek proti sobě, na každé bylo 1,61 km filmu. Toto konstrukční řešení bylo zvolené proto, aby se při převíjení jednoho filmu v jednom směru neměnilo těžiště letounu. Rozlišovací schopnost optiky byla 0,75 m z výšky 19,6 km.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Aby se neměnilo těžiště. Kolik ta cívka mohla vážit?

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
No, ono to jde vždy, když má letadlo startér. Ten je totiž oddělený od zapalování, logicky.
U letadel se používá dvojice (pro sichr) magnet. Takže stačí magneta nezapojit, a motor startérem protočit. A pak je zapojit a znovu protočit.
U té Anduly asi chtěli mechanici šetřit baterie. Možná byly málo dobité.
To protočení je vidět na každém videu či filmu
Někdy se během toho "škyt škyt" ozve i "cink cink", ale to je spíš pohřební píseň motoru
To ve filmech nebývá...
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Kámoš dostal k narozkám let na plzeňským Texanu. Už když šel k éru měl si všimnout, že ten nedaleko stojící hasičák není jen pro okrasu. Škytškytškyt a nic. Škytškytškyt a zase nic. Škytškyt, z vejfuků začal chcát benzín, škyt brrumm a pod motorem hořící kaluž benzínu. A milej Ráďa na sedadle, sluchátka na uších, rohlík ve tváři a v nevědomíAlfik píše: ↑30/3/2026, 11:24No, ono to jde vždy, když má letadlo startér. Ten je totiž oddělený od zapalování, logicky.
U letadel se používá dvojice (pro sichr) magnet. Takže stačí magneta nezapojit, a motor startérem protočit. A pak je zapojit a znovu protočit.
U té Anduly asi chtěli mechanici šetřit baterie. Možná byly málo dobité.
To protočení je vidět na každém videu či filmuTakové to "škyt, škyt, pomlčka, škytškytškytškyt brrrum brrrum"
Někdy se během toho "škyt škyt" ozve i "cink cink", ale to je spíš pohřební píseň motoru
To ve filmech nebývá...![]()
Copa je toto za éro?

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Jak to říct a neurazit ty ostatní Spady, Velbloudy, Delfíny, Ansalda, Hanrioty, Nieuporty...no, prostě jedna z nelepších jednomístných stíhaček velký války,metla na fokkry, jakož i jiný smrdutý popelníčky, u nichž slovo nejlepší nejde použít ani ve špatným vtipu.
Lítal na ní náš oblíbenec Grinell-Milne.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Hele, to nevím, proč to takhle dělali, mám to z týhle knížky:
https://www.databazeknih.cz/knihy/pamet ... 999-250787
Ale důvod tam myslím nepíše.
Jinak ta knížka je v podstatě celá tady, plus něco navíc:
https://www.planes.cz/cs/articles?category=3025&page=5
Jakpak to dopadlo? S Texanem, hasičákem i Ráďou?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Nijak, hasičák zůstal tam kde byl, hořící kaluž sfoukla vrtule a spokojenej Ráďa se o ohni pod prdelí dozvěděl až z videa, když po letu vylezl z kokpitu
.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
připomnělo mi to historku, kterou dával k dobru děda. Když sloužil v Malackách u Siebelů, tak dostali za úkol vykouřit tamní sysly. Takže synci šli nalili do nory benzín a zapálili. Nebohý hořící sysel si to sprintem namířil do hangáru. Naštěstí pošel hned za vratama, takže tamní osazenstvo to odneslo jen s hnědou čárkou na trenkách. Neb jak říkal děda "pucvol od oleja se tam válel všude".



Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
No, zaplať Pán Bůh, že jedna a ne pouze ta nejlepší. Jo, je to S.E.5aAtaman píše: ↑30/3/2026, 12:41Jak to říct a neurazit ty ostatní Spady, Velbloudy, Delfíny, Ansalda, Hanrioty, Nieuporty...no, prostě jedna z nelepších jednomístných stíhaček velký války,metla na fokkry, jakož i jiný smrdutý popelníčky, u nichž slovo nejlepší nejde použít ani ve špatným vtipu.
Lítal na ní náš oblíbenec Grinell-Milne.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
No protože těch nejlepších bylo víc, sou tam vypsaný. Nejvíc nejlepší ze všech všech dob, samozřejmě Brisfit, tam chybí proto, že je dvoumístnej, ale jinak je to ta pouze jedna nejlepší.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví
Tak dáme jeden uplně nejlepší popelník
A ještě jedna, poznáme věž radioelektronického průzkumu v pozadí Kiowy?

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"




