Termonukleární reakce

Uživatelský avatar
Stuka
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2120
Registrován: 22/8/2010, 20:18

Příspěvek od Stuka »

Sahidko, prečítaj si vyššie uvedený článok, ktorý som ešte vložila do svojho predchádzajúceho príspevku. Spomínajú v ňom aj problém migrujúcich vtákov a tienenia ružíc.
Treba dlhodobý a podrobný výskum na ich vhodné umiestnenie, ktorý by zobral do úvahy všetky aspekty. Myslím, že Rakušania majú tieto veci dávno vymakané, keďže v ochrane prírody sú veľmi citliví a napr. už len migrujúce žaby starostlivo chránia a mnohé iné veci. Myslia na všetko. Treba si len nechať od nich poradiť, lenže u nás nemyslia ani na ľudí tobôž nie na žaby alebo migrujúce vtáky.
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
mor
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 22/12/2010, 22:44

Příspěvek od mor »

Veď práve to, že na Slovensku nemáme veľa vhodných miest na vybudovanie veterných elektrární, ale veľký potenciál u nás majú vodné, alebo už spomínané geotermálne elektrárne.
Uživatelský avatar
mor
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 22/12/2010, 22:44

Příspěvek od mor »

Nechať si poradiť od rakúšanov v tomto prípade znamená kupovať od nich potrebné zariadenia, poprípade aj energiu samotnú.... Prečo asi tak všemožne protestovali proti našim jadrovým elektrárňam, ktoré sa koniec koncov aj tak zatvárajú?
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

Rakušáci to mají tak perfektně vymakané, že kdybychom jim neprodávali nehorázná množství elektřiny z našich Českých a Slovenských jaderných elektráren tak už dávno chcípli...
Problémem větrných a (ještě hůř) slunečních elektráren není to že by vyráběly málo, ale že vyrábějí jindy než to MY potřebujeme... Celej den se točí naprázdno a když přijde odběrová špička tak přestane foukat :D
A to nemluvím o fotovoltaice která z logiky věci vyrábí proud v poledne v létě kdy je nám na h***o a o půlnoci a v zimě kdy je to ku***sky zapotřebí tak né a né a né!!! :D Jenže, vyprávějte to politikům.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
mor
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 22/12/2010, 22:44

Příspěvek od mor »

Slnečné elektrárne by sa dali využívať v spojitosti s tepelnými, poprípade jadrovými. Keď máme k dispozícii slnečnú energiu, nepotrebujeme spaľovať... V súvislosti s pre nás neideálnymi dodávkami slnečnej energie sa budujú zotrvačníkové elektrárne.
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 522
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vencour »

Setrvačníkové? Čim víc pohyblivých částí, tim větší poruchovost?
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
Uživatelský avatar
mor
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 22/12/2010, 22:44

Příspěvek od mor »

Tie zotrvačníky sú rotory generátora uložené v magnetických ložiskách vo vákuu. Ich roztočenie a spätné využívanie ich kinetickej energie sa koná prostredníctvom elektromagnetického poľa, nie mechanicky.
Uživatelský avatar
vencour
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 522
Registrován: 1/6/2007, 00:18
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od vencour »

Dík. To už mi ta supravodivá cívka přijde inteligentnější a účinnější.
A tak, proč ne, v jednoduchosti taky bývá síla.
Obrázek
Ty nejhlubší objevy nečekají nutně za příští hvězdou. Jsou uvnitř nás utkány do vláken, která nás spojují, nás všechny. (Jonathan Archer, Enterprise)
Uživatelský avatar
mor
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 22/12/2010, 22:44

Příspěvek od mor »

vencour píše:Dík. To už mi ta supravodivá cívka přijde inteligentnější a účinnější.
A tak, proč ne, v jednoduchosti taky bývá síla.
Riešenie so zotrvačníkmi je ale lacnejšie a dostupnejšie.
Uživatelský avatar
mor
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 22/12/2010, 22:44

Příspěvek od mor »

Trochu k téme. Ruskí vedci zverejnili v cerne spôsob výroby antičastíc. Údajne vyrábali 2,5g antiprotónov mesačne, pričom jeden gram by mal stačiť na to, aby dostal kozmickú loď na Mars (z obežnej dráhy Zeme samozrejme)
Uživatelský avatar
Odplata
vojín
vojín
Příspěvky: 12
Registrován: 12/9/2010, 11:16

Příspěvek od Odplata »

mor píše:Trochu k téme. Ruskí vedci zverejnili v cerne spôsob výroby antičastíc. Údajne vyrábali 2,5g antiprotónov mesačne, pričom jeden gram by mal stačiť na to, aby dostal kozmickú loď na Mars (z obežnej dráhy Zeme samozrejme)
Mohol by si prosím uviesť odkiaľ máš túto informáciu, zaujalo ma to.
Ďakujem.
Uživatelský avatar
mor
desátník
desátník
Příspěvky: 53
Registrován: 22/12/2010, 22:44

Příspěvek od mor »

Odplata píše:
mor píše:Trochu k téme. Ruskí vedci zverejnili v cerne spôsob výroby antičastíc. Údajne vyrábali 2,5g antiprotónov mesačne, pričom jeden gram by mal stačiť na to, aby dostal kozmickú loď na Mars (z obežnej dráhy Zeme samozrejme)
Mohol by si prosím uviesť odkiaľ máš túto informáciu, zaujalo ma to.
Ďakujem.
Jeden vysokoškolský profesor sa o tom raz zmienil na diskusii. Podrobnosti o tom ale bohužiaľ neviem.
Odpovědět

Zpět na „Astronomie a Fyzika“