Letadlové lodě USNavy - třída Forrestal

Námořní technika všech typů a použití
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Letadlové lodě USNavy - třída Forrestal

Příspěvek od Nelson »

Po zrušení projektu letadlových lodí třídy United States se americké námořnictvo dostalo do slepé uličky. I přes pokračující modernizace letadlových lodí třídy Essex a Midway bylo jasné, že to není ideální řešení. Aby byla udržena akceschopnost bylo nutné postavit nová plavidla vyhovující novým způsobům vedení námořní války a zároveň schopná pojmout ve svých hangárech dostatečný počet moderních proudových letadel.

Proti stavbě se zvedla vlna odporu. Politici nebyli schopni pochopit, proč chce USNavy stavět několik nových obrovských plavidel když má desítky poměrně moderních o něco menších. Například ministr obrany James Forrestal velký zastánce nových plavidel se pod tlakem levicových politiků a tisku psychicky zhroutil. Rezignoval na všechny funkce a byl přijat na psychiatrické oddělení Námořní nemocnice v Bethesdě. Zde 22.5.1949 zemřel po pádu z okna. Ironií osudu, rok po sebevraždě jeho odpůrci uznali pravdivost jeho výroků. Korejská válka prokázala, že letadlová loď je nejúčinnějším bojovým prostředkem jaký jsou Spojené Státy schopny nasadit do operací ve vzdálených oblastech. Proto byl za velkého přispění dalšího z mocných příznivců moderní USNavy senátora Carla Vinsona urychleně schválen program výstavby čtyř moderních letadlových lodí.

Stavba první z nich, pojmenované po nešťastném ministrovi CVA-59 Forrestal byla zahájena v Newport News Shipbuilding 14.7.1952. Slavnostní spuštění proběhlo 12.11.1954 a námořnictvo novou jednotku převzalo 1.10.1955. Další tři lodě brzy následovaly: CVA-60 Saratoga v New York Naval Shipiard (kýl – 16.12.1952; spuštěna – 8.10.1954; předána – 14.4.1956), CVA-61 Ranger (Newport News Shipbuilding - 2.8.1954; 29.9.1956; 10.8.1957) a CVA-61 Independence (New York Navy Yard - 7.7.1955; 6.8.1958; 10.1.1959).

Vznikla plavidla o něco menší než zrušená třída United States. Na rozdíl od ní byly lodě vybaveny klasickým ostrovem na pravoboku. Rozlehlá paluba je v zadní části řešena jako úhlová na levobok se dvěma parními katapulty typu C-7 na přídi a dalšíma dvěma na úhlové části. Brzy byly nahrazeny výkonnějšími modely C-11. Ranger a Saratoga byly osazeny přímo typy C-11. Spojení s hangárem zajišťují čtyři výtahy jeden na levoboku v přední části úhlové paluby a tři na pravoboku, dva za ostrovem a jeden před ním.
Plavidla jsou schopná pojmout až 90 letadel, ke konci služby tvořilo letecký park standartně 86 strojů hlavně typy F-14; F-18; EA-6B; E-2C a S-3.

Rozměry plavidel třídy Forrestal jsou následujíci: délka trupu 326 m; délka letové paluby 319 m; šířka trupu 40 m; šířka letové paluby 76 m; ponor 11,3 m; standartní výtlak 61235 tun a plný výtlak 81100 tun.
Pohon vycházel z United States, tedy osm kotlů Foster-Wheeler dodávajících páru čtyřem soupravám turbín Westinghouse o výkonu 280000 koní.Maximální rychlost dosahuje hodnoty 33 uzlů.

Po dokončení tvořilo výzbroj lodí osm kanónů ráže 127 mm (5"/54 (12.7 cm) Mark 42) v jednohlavňových věžích na balkónech pod úrovní letové paluby (po dvou na obou bocích přídě a zádě). Postupně byl jejich počet snižován až na čtyři, v polovině sedmdesátých let byly zrušeny úplně. Jejich místa zaujaly tři plně automarizované systémy vybavené šestihlavňovými rotačními kanóny 20 mm/76 Vulcan-Phalanx a tři odpalovací zařízení Raytheon GMLS Mk 29 každé pro osm PLŘS Sea Sparrow. Střely jsou naváděny pomocí radiolokátorů Mk 91. pro vedení radioelektronického boje jsou plavidla vyzbrojena čtyřmi šestihlavňovými vrhači klamných cílů SRBOC typu Tracor Mk 36 a výstražnými systémy WLR 1; WLR 3 a SLQ-32.
K hlavním radiolokačním systémům patří vyhledávací radiolokátor AN/SPS 48 s dosahem 400 km; AN/SPS 49 schopný sledovat vzdušný prostor do vzdálenosti 460 km; protilodní soupravy AN/SPS 67, 41, 42 (2x) a 43. Lodě jsou vybaveny taktickým integrovaným řídícím systémem NTDS/ACDS a soupravou pro satelitní komunikaci SATCOMS, navigačním radiolokátorem AN/SPS 64 a systémem TACAN

V rámci programu SLEP byly v letech 1985-1988 lodě třídy Forrestal rozsáhle modernizovány. Byly vyměněny parní katapulty za nový typ C-13, proběhla revize a opravy trupu, plavidla dostala kevlarové pancéřování, bylo modernizováno elektronické vybavení a proběhla generální oprava pohonné soustavy. Toto vše mělo zajistit efektivní službu na další desetiletí.
Přesto byla plavidla v průběhu devadesátých let vyřazena. Do činné služby vstupovaly lodě třídy Nimitz a USNavy si nemohla dovolit držet ve službě lodě které byly najednou nadbytečné. První byl vyřazen 10.7.1993 Ranger (přeměna na muzejní loď), 11.9.1993 ho následoval Forrestal (dnes také muzeum), 20.8.1994 Saratoga (překlasifikována na experimentální loď) a 30.9.1998 odešla do výslužby i Independence (také muzeum).

Obrázek Obrázek

Obrázek
Naposledy upravil(a) Nelson dne 8/10/2005, 04:53, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Už se těším na pokračování, mám jen dotaz - kolik taková letadlovka stojí (či stála)?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Moderne lietadlovky

Příspěvek od cayman »

Mam pocit ze od Forrestal sa lietadlovky vyrazne nezmenili. Alebo sa mylim?
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Tak tu cenu nevím přesně ale rámcově se u posledních lodí třídy Nimitz blíží 5 mld. $. Proti 190 mil. $ odhadnutým na stavbu United States je to pořádný skok.

A s tím vzhledem máš caymane pravdu. Ono není co měnit, napravo ostrov můstku a tři výtahy, nalevo úhlová přistávací paluba se čtvrtým výtahem, čtyři parní katapulty. Vzhledově se jen mění rozmístění výtahů, tvar letové paluby a můstku a postupně roste výtlak.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

K tomu výtlaku mohu jen poznamenat, že jde spíš o to, že amíci ty letadlovky využívaj jako plující letiště, aby mohli případně zmasit každýho na světě, kdo se jim nebude zrovna líbit. Proto ta mamutí velikost, přeci jenom žádat někde v Pakistánu o letiště, že?

Jinak řečeno, tyhle lodě jsou jako dinosauři, proti technologicky stejnému nepříteli, menším plavidlům atd. by dopadly jak sedláci u Chlumce, za předpokladu eliminace A-bomb v boji, mám na mysli konveční bitvu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Ano jsou to dinosauři ale pro nepřítele smrtelně nebezpeční. Pokud neberu do úvahy spojence USA jako jsou Francie a Velká Británie, tak neexistuje protivník na stejné technologické úrovni. A v případě napadení nevím, ale asi by měl útočník vážné problémy. Letadlová loď nikdy neoperuje samostatně ale jakojádro svazu více než deseti menších bojových plavidel mezi nimiž jsou křižníky, torpédoborce, fregaty, stíhací ponorky. Ty ji chrání desítkami raket a celý svaz je schopen odolat prakticky jakémukoliv napadení (s vyjímkou jaderného úderu).

Operační svaz letadlové lodě jsem před několika lety viděl na dovolené na Maltě a Valetský přístav byl k prasknutí nacpaný válečnými loděmi amerického námořnictva.
Nádherný pohled!
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

Myslim že by nedopadli tak špatně jelikož je teď celekm málo účinných prostředků, kterými by šla letadlová loď potopit. Určitě nějaké jsou ale nejsou 100% účinné. Musíme brát v potaz že se letadlové lodě pohybují ve flotilách, které je chraní. Nechybí v nich raketové křižníky, torpédoborce nebo fregaty a ponorky. kdyby chtělo něco na LL zaútočit, muselo by to projít touto clonou.
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

sorry...já to psal v tu dobu co jsi to psal taky :oops:
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
Daver
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1573
Registrován: 5/10/2004, 21:11
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Daver »

nevíte náhodou jakou má taková flotila složení?
"Nemůžeš-li střílet, staň se bunkrem, nemůžeš-li se hýbat, staň se zbraní, nemůžeš-li vyhrát, staň se hrdinou."
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Daver píše:nevíte náhodou jakou má taková flotila složení?
Norad to určitě bude vědět přesně, ale asi se sestava od WW2 moc nezměnila - letadlová loď, křižníky (Aegis), torpédoborce (Aegis), fregaty a asi nějaká zásobovací loď + tankery
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Přesně nevím nic - nejsem bůh.
To složení doprovodu se liší podle jednotlivých akcí.

Ale pro ilustraci - operační svaz TF-70 z první poloviny roku.

Letadlová loď....................Kitty Hawk CV-63
Velitelská loď....................Blue Ridge LCC-19
Křižník..............................Cowpens CG-63
Křižník..............................Chancellorsville CG-62
Torpédoborec...................Curtis Wilbur DDG-54
Torpédoborec...................John S. McCain DDG-56
Torpédoborec...................Fitzgerald DDG-62
Torpédoborec...................Stethem DDG-63
Fregata............................Gary FFG-51
Fregata............................Wandegrift FFG-48

Je to vlastně jádro 7. flotily a má k dispozici podle potřeby několik vrtulníkových výsadkových lodí, velkých transportních lodí, zásobovací plavidla a dvě stíhací ponorky.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Daver píše:sorry...já to psal v tu dobu co jsi to psal taky :oops:
Proč se omlouváš??
Já jsem rád když si toho jen někdo všimne. Anebo když má k tomu co napsat.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
YAMATO
2. Generálporučík
2. Generálporučík
Příspěvky: 2808
Registrován: 19/3/2005, 19:25
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YAMATO »

V ATM byl článek, jak chtěli Sověti útočit na LL. Nebyla to vůbec snadná záležitost, např. na vyřazení elektroniky se počítalo s jadernými zbraněmi, jinak byla šance na proniknutí clonou naprosto minimální...teprve potom by (snad) bylo možno podniknout přímý útok na LL. Snad to číslo najdu...
ObrázekObrázek

Když zmizíš, tak budeš zmizelej, jinak tě zmizím já.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Sověti snad proto budovali flotilu nadzvukových bombardérů vyzbrojených raketami vzduch - země, schopné zásahu na velké vzdálenosti. Takový Tu-22M3 Backfire C není k zahození. Může nést tři rakety Ch-22M, dolet až 500 km!
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Myslím, že protiletadlové střely Standart a Sea Sparrow případně stíhací clona F-14 by bez problémů zametly i s takovým druhem ohrožení.

Jak psal Daver, v současnosti asi neexistuje (stále nepočítám jaderný úder) spolehlivý způsob jak vyřadit operační svaz. Letadlová loď má na palubě víc letadel než vlastní většina rozvojových států. 8)
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
Melkor
Poddůstojník v záloze
Poddůstojník v záloze
Příspěvky: 123
Registrován: 24/6/2005, 15:17
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Melkor »

Že z toho musí mít američtí daňoví poplatníci velkou radost, je vůbec taková ohromná flotila nutná?
ObrázekObrázek

''Neskláním se před žádnou z vašich tištěných model. Ten, který v desateru přikazuje ne, je mým smrtelným nepřítelem!''
Ďábel
Uživatelský avatar
Pegeucko
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 2793
Registrován: 14/7/2005, 10:40
Bydliště: jižní Čechy

Příspěvek od Pegeucko »

Momentalne je za hrozbu pro LL povazovano toto:
http://www.military.cz/russia/air/weapo ... 1/ch31.htm
Rakety okolo rychlosti 1M jiz jsou protiraketove systemy doprovodnych lodi schopne jiz eliminovat.
Jak je z odkazovaneho clanku patrne,nosicem nemusi byl liny a nepruzny bombarder Tu22 ale prepadove stihacku rady SU-xx a dokonce i nektere typy MiGu.
A treba Su 27/30 zakoupila a od r.2000 licencne vyrabi Čína. Viz zde:
http://www.sinodefence.com/airforce/fighter/su27.asp
Odhady tvrdi,ze k dnesnimu dni jich v ruznych verzich maji 500-700ks.
A to vcetne licence na zminenou ch31:
http://www.sinodefence.com/missile/antiship/3m80.asp
A ve vyvoji maji jeste dalsi:
http://www.sinodefence.com/missile/antiship/yj12.asp

Co by asi podnikl svaz s LL,kdyby zautocilo soucasne 30-50 Suchoju - kazdy se 2 takto rychlymi AN raketamy a poslaly salvu?
Proc uz amici nyni nejezdi k Tchai wanu demonstrovat silu, kdyz Číňani poradaji u Tchai wanskych brehu "cviceni"?
ObrázekObrázekObrázekObrázek

Vím vše, protože mlčím, abych slyšel..... motto STASI
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Já vím, že letadlovku chrání svaz. Myslel jsem to jinak. Dnes, když jsou technologie, řízené střely, citlivá čidla apod. Boj mezi relativně stejně vyspělými protivníky by se měl odehrávat v oblasti těchto prostředků a na dálku. Chtěl jsem jen říct že takový kolos stojí moc peněz a hodí se spíše jako plovoucí letiště a zásobárna pro delší akce, jako třeba bombardování Iráku, Jugoslávie apod. Pro čistě námořní bitvu, je lepší více menších plavidel, obratnějších, rychlejších, neviditelných, postavených třeba jako kataramany.

Na druhou stranu chápu, že Američané budou nadále tyto velké lodě stavět, aby udrželi rovnováhu a řád ve světě. Ale už by mě třeba zajímala konfrontace třeba s Ruskem a jejími raketovými křižníky třídy Kirov, poté zde jsou rychlá torpéda využívající kavitace, střely letící při zemi. Ano půjde o to, kdo má sofistikovanější elektronické systémy. Ale to mluvíme dosud o bitvě na moři, v případě útoku na pevninu, kdo bude mít výhodu?
Pokud bude jak říkáte taková clona účinná, zaměřím se nejdřív na likvidaci této clony, a pak mě zůstane na mušce dinosaurus.

Obrázek
Kirov_schema.

Obrázek
RN_UAV.

Obrázek
future_carrier.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Nelson
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 857
Registrován: 11/6/2005, 10:25
Bydliště: Většinou doma

Příspěvek od Nelson »

Ten soustředěný útok by mohl znamenat jisté ohrožení.

je tu ale ještě něco - Phalanxy.
Na netu jsem kdysi narazil na video současného úderu 16 Harpoony na stanoviště Phalanxu na střelnici. Prvních 11 nebo 12 jich bez problémů sundal. Selhal až v momentě kdy počítač odstavil systém kvůli přehřátí hlavní. Zkusím pohledat.
ObrázekObrázek

Z Palby jsem odešel, dotazy už na mě nesměrujte.
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

No takové torpédo VA-111 Škval by se hodilo, rychlost 100 m/s.

Jinak řetl někdo od Clancyho Rudou bouři? Je tam popsán souboj mezi svazem letadlových lodí a letectvem
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Odpovědět

Zpět na „Námořnictvo“