Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

kopapaka píše:Sancho: Tohle mi připadá jako běh na moc dlouhou trať, navíc pokud bys chtěl využít takové rychlost, nejspíš by se muselo přejít na šipkovou munici, která je při těchto velikostech poměrně drahá...
A pokud by se vyřešila levná výroba přesné šipkové munice, šlo by ji aplikovat i do běžných zbraní se zajímavými výsledky.

Podle mě mají klasické zbraně hodně velkou rezervu vývoje, kupříkladu ještě není skoro žádné vybavení zbraní elektronikou, maximálně se nasadí nějaké bloky na zbraň.
To mi s prominutím přijde jako montáž cyklokompjůtru do auta, získáš zajímavé a užitečné údaje, ale rozhodně to není počítačové auto.
Sice je mi jasné, že vojenská zbraň musí být schopná fungovat i bez té elektroniky, ale i to se dá řešit.
Kupříkladu by mohlo být zajímavé vybavení útočné pušky stabilizátorem, nemyslím tím něco ve stylu tankového stabilizátoru, stačilo by zařízení eliminující malé výkyvy. Voják by tak střílel jako na střelnici, žádné rozklepané ruce a zaměřovač by se ustavoval výrazně jednodušeji...
Právě s flešetovou municí počítám, ohledně té mi nejsou jasné jen 2 věci:

1) jak je to u flešet s stavěcím účinkem- přecejen čelní plocha je dost malá v poměru k hmotnosti střely

2) jak malorážnou (do řekněme 8mm, aby byla použitelná v pěchotní zbrani) efektivně podélně vyvážit, flešetová munice pro brokovnici používaná ve vietnamu měla údajně dost problémy právě s vyvážením, kdy díky ocasním kředélkám byly šipky těžké na zadek a na cíl dopadaly bokem nebo zadkem napřed (což nejen že je nedělalo průbojnější než broky, ale naopak ještě prý měly problém prorazit i papundeklovou desku použitou jaklo terč)

Cena munice je samozřejmě další věc, vím že o flešetách se uvažovalo v 60. i v 80. letech a v obou případech návrhy (ikdyž výkonově dost zajímavé) padly pro neefektivnost...
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Sancho píše:1) jak je to u flešet s stavěcím účinkem- přecejen čelní plocha je dost malá v poměru k hmotnosti střely
U šipek je to trochu jinak, efekt se díky vysoké rychlosti podobá mikrorážovému střelivu ( cca kolem 4,5 mm ). Ale blíž ti to nevysvětlím, na 100% bych to nějak domotal...
Sancho píše:2) jak malorážnou (do řekněme 8mm, aby byla použitelná v pěchotní zbrani) efektivně podélně vyvážit, flešetová munice pro brokovnici používaná ve vietnamu měla údajně dost problémy právě s vyvážením, kdy díky ocasním kředélkám byly šipky těžké na zadek a na cíl dopadaly bokem nebo zadkem napřed (což nejen že je nedělalo průbojnější než broky, ale naopak ještě prý měly problém prorazit i papundeklovou desku použitou jaklo terč)
Tak to prostě někdo zvrtal, ať už to mělo jakýkoli důvod. Šipka přece jde vyvážit, ať už použitím různých materiálů, nebo zvětšením průměru nosové části...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Sancho: pri EM zbraniach to má zmysel, ale najprv musíš vyrobiť materiál ktorý bude dobre znášať tie rychlosti, inak tam budeš mať krídelká na šípke rádovo milisekundy.
Mimoto dnes vyvýjané EM zbrane pre nové americké krížniky majú mať projektovanú životnosť hlavne 100 výstrelov, čo je pri pechotnej zbrani vcelku problém. S čoho si aj sám vyvodíš, že hlavný problém nebude zdroj, ale materiály ktoré umožnia rýchlosti aby sa na pechotný railgun vôbec vyplatilo preisť, osobne mimo ťažkú odstreľovačškú/protivozidlovú zbraň mi výhody unikajú, pretože váha bude pre ostatné použitia privysoká.
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

kopapaka píše: Tak to prostě někdo zvrtal, ať už to mělo jakýkoli důvod. Šipka přece jde vyvážit, ať už použitím různých materiálů, nebo zvětšením průměru nosové části...
Nejspíš jo, co jsem viděl tyhle flešety tak to byly v podstatě tyčky s špicí a hrotem, s vyvažováním si nikdo těžkou hlavu nedělal- nejlíp bych je asi přirovnal k hřebíkům 2mm v průměru s hlavou rozklepanou do 4 plošek křížem
Ionor píše:Sancho: pri railgunoch to má zmysel, ale najprv musíš vyrobiť materiál ktorý bude dobre znášať tie rychlosti, inak tam budeš mať krídelká na šípke rádovo milisekundy.
Mimoto dnes vyvýjané railguny pre nové americké krížniky majú mať projektovanú životnosť hlavne 100 výstrelov, čo je pri pechotnej zbrani vcelku problém. S čoho si aj sám vyvodíš, že hlavný problém nebude zdroj, ale materiály ktoré umožnia rýchlosti aby sa na pechotný railgun vôbec vyplatilo preisť, osobne mimo ťažkú odstreľovačškú/protivozidlovú zbraň mi výhody unikajú, pretože váha bude pre ostatné použitia privysoká.
Proto taky uvažuju spíš o Gaussu než o railgunu, není tak efektivní, ale ve vztahu k němu jsem aspoň neslyšel o několika (až deseti)tisícistupňovém zášlehu přehřáté plazmy, navíc jak jsem psal- už jsem viděl v praxi funkční samo-domo experimenty a na tu jednoduchost (dřevěná pažba s drážkou pro kuličku a 3 cívky o tuším dvou závite) dokázala dát kuličce slušnou rychlost (jasně že pořád ne dostatečnou pro praktické využití, ale i tak...).
Tu rychlost 5 machů jsem spíš jen tak střelil od boku, spíš mám na mysli co jsem psal na začátku: jednotná munice o výkonu odpovídajícím střední balistické třídě, která je podle možnosti (a potřeby) dodatečně elektromagneticky urychlená tak, aby výsledný výkon odpovídal plně výkonné puškové munici- v podstatě jde hlavně o to aby pěšák s útočnou puškou, Designated Marksman, SAW a GPMG mohli sdílet jednotnou munici a přitom si zachovat svoje specifické výkonové parametry...

Skoro mam nutkání hodit to do výkresu (do praxe radši ne, na to zaprve nemám dílnu a zadruhé jsou zákony), ikdyž vim že to je pitomost stejně mě ta myšlenka ne a ne pustit :D
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Postoval som linky kde problémy pri vývoji EM zbraní rozoberajú
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=417 ... sc&start=0

Pošli nákres EM pušky, podla mňa len kecáš, ošterné pred špinou a vodou v bojovom poli tú zbraň nemáš.
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Ono to zasa s tým lodným EM kanónom nemusí byť až tak špatné ako to vyzerá na prvý pohľad - delá bitevných lodí tiež mali životnosť len okolo 50 výstrelov a viacmenej to bolo tak, že pri vystrieľaní palebného priemeru bola ukončená aj životnosť hlavne. Takže to môže byť aj v tomto prípade rovnaké - vystrieľanie palebného priemeru = ukončenie životnosti hlavne.

Ranivosť šipiek - pri náraze na cieľ je rýchla šipka (~800-1000m/s) stabilná len na krátkej dráhe, zhruba jednu až dve dĺžky šipky, potom sa začne prevracať a deformovať.
Vo Vietname skúšané brokovnicové strely mali šipky vyrábané technológiou podobnou výrobe klincov a len dve stabilizačné "krídelká". A aj uvolňovanie šipiek z kontajneru malo k dokonalosti ďaleko.
V tom je vlastne celý problém okolo šípom stabilizovaných striel pre ručné strelné zbrane - buď sú technologicky náročné a teda drahé, alebo majú biednu presnosť a hodia sa v lepšom prípade len do zbraní s hromadnou strelou.

Elektromagnetické zbrane - teoreticky by sa mohli dať dosiahnuť rýchlosti rádu desiatok kilometrov za sekundu, ale sú okolo toho také problémy, že už len nadzvuková rýchlosť je pre amatérov nedosiahnuteľná. Najlepšie profesionálne experimenty dosahujú rýchlosť v km/s - ale rovnaký výkon (energia strely) sa dá ľahšie a s menšou aparatúrou dosiahnuť napríklad pomocou dela na ľahký plyn.
Naposledy upravil(a) Alchymista dne 5/11/2010, 23:27, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Sancho píše:Nejspíš jo, co jsem viděl tyhle flešety tak to byly v podstatě tyčky s špicí a hrotem, s vyvažováním si nikdo těžkou hlavu nedělal- nejlíp bych je asi přirovnal k hřebíkům 2mm v průměru s hlavou rozklepanou do 4 plošek křížem
Tak to byl nějaký samodomo pokus? Co sem viděl fotky ( a výkresy ) z 60. let, tak to všechno bylo ( relativně ) profesionální...
Sancho píše:na tu jednoduchost (dřevěná pažba s drážkou pro kuličku a 3 cívky o tuším dvou závite) dokázala dát kuličce slušnou rychlost (jasně že pořád ne dostatečnou pro praktické využití, ale i tak...).
Jenže stejných výsledků dosáhneš když odstraníš dráty a přidáš gumu o slušném průřezu a nějaký spoušťový mechanizmus...
Taky to bude slušně výkoné a neřekne to nic o praktické využitelnosti.
Jedině, že by šlo o to rozbít nějaké to okno
:D
Sancho píše:Skoro mam nutkání hodit to do výkresu (do praxe radši ne, na to zaprve nemám dílnu a zadruhé jsou zákony), ikdyž vim že to je pitomost stejně mě ta myšlenka ne a ne pustit
To by byla střelná zbraň ( a nikoli palná ) takže by se na ni mohly vztahovat omezení jako na kuše, takže kromě výkonu snad nic moc...
Nebo na vzduchovky, ale v zásadě platí, že pokud to nepřesáhne 7,5 J...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Ionor píše:Postoval som linky kde problémy pri vývoji EM zbraní rozoberajú
http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=417 ... sc&start=0

Pošli nákres EM pušky, podla mňa len kecáš, ošterné pred špinou a vodou v bojovom poli tú zbraň nemáš.
Pročtu si to

Jinak jo, bordel na funkčních plochách by byl problém se kterým nějak nepočítám :)

Neřikal jsem že nákres mám, ale že mám nutkání hodit to do výkresu, tzn. mám relativně přesnou představu o konstrukci, značně hrubou představu o funkci a prakticky nulovou představu o reálných výkonech, nakreslit to můžu, ale co a jak to udělá v praxi bych zjistil leda tak že bych postavil funkční prototyp a počkal jestli mi to po výstřelu nevybouchne v ruce, na což sice mám zvědavost a sebevražednou náturu, ale ne vybavení (a vlastně ani znalosti) Neřekl bych přímo že kecám (plácám si játra, ale nelžu) jen zkoušim rozvést takovou hovadinu co mi vyrostla v hlavě...
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Keď s tým chceš strieľať vrabce na zárade kľudne, keď ale vymýšlaš vojenskú zbraň radšej mysli ďalej.
To, že výkres nemáš som sa už dočítal na prvý krát, len sa mi nezdalo, že si už v hlave vyriešil taký zložitý problém.
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
Sancho
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 201
Registrován: 28/7/2010, 23:03

Příspěvek od Sancho »

Ionor píše:Keď s tým chceš strieľať vrabce na zárade kľudne, keď ale vymýšlaš vojenskú zbraň radšej mysli ďalej.
To, že výkres nemáš som sa už dočítal na prvý krát, len sa mi nezdalo, že si už v hlave vyriešil taký zložitý problém.
Kdepak, na vyřešení je potřeba znalost a inteligence, kdežto na nakousnutí stačí být cvok :wink:
Si vis pacem, para bellum
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

kdyz uz teda tak rozvijite myslenku EM-rucnich zbrani (ktera mi prijde jako hudba hodne vzdalene budoucnosti) tak by bylo skoda preskocit rucni zbrane na kapalne strelivyni

pokud Sancho povazujes unifikovanou munici a nastavitelnost sily zbrane za zasadni, tak pomoci kapalnych strelivin toho dosahnes podle meho nazoru mnohem snadneji (je to mnohem realistictejsi i kdyz ne bez problemu), muzes davkovat mnozstvi streliviny pouzite k vystrelu

Navic mi pripada ze takova puska na kaplne streliviny by byla mozna jeste jednoduzsi nez soucasne pusky. Naboje do ni by byly kratsi, a nebylo by treba vyhazovat nabojnice, diky cemuz by opakovaci mechanizmus automaticke zbrane byl jednoduzsi a dosahoval mnohem vyzsi kadence.

Takova zbran by myslim mohla jit do vyzsich ustovych rychlosti, pokud by byla strelivina odpalovana ve dvou nezavislych komorach, z nichz druha by byla napr. nekde v 1/2 delky hlavne. (Princip by byl podobny jak u nepouzite nemecke wunderwaffe V3 a castecne jako u raketoveho motoru). Proste odpaleni streliviny z komory umistene dale v hlavni by se dalo sychronizovat s pruchodem projektilu a razovych vln.

(ale zase - myslim ze pechotni malorazne zbrane jsou ta posledni aplikace, dokud to nebude v tankovych kanonech, proc by to melo byt v pechotnich puskach? )
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

ale zase - myslim ze pechotni malorazne zbrane jsou ta posledni aplikace, dokud to nebude v tankovych kanonech, proc by to melo byt v pechotnich puskach?
pečiatka, podpis

Zjednodušením zbrane a zvýšením kadencie zbrane s kvapalinovou strelivinou by som určite neoperoval, to nemusí byť vôbec pravda. Čerpadlo či čerpadlá pohonnej hmoty celú systém výrazne komplikujú a vyžadujú nejaký externý energetický zdroj (nie je podstatné či v zbrani alebo mimo zbraň). Neviem si totiž predstaviť, že by sa to dalo riešiť len mechanickým pohonom pomocou pružín ako sú riešené takmer všetky súčasné ručné zbrane. Navyše palivo bude musieť byť pravdepodobne samozápalné - hypergolické, takže bude vstrekované do spaľovacej komory až po stlačení spúšte a to zasa predĺži interval medzi stlačením spúšte a výstrelom, a to bude mať vplyv na streleckú presnosť.

Dodatočné elektromagnetické urýchľovanie - veľkým problémom bude potrebná energia a hlavne výkon systému na dodatočné urýchľovanie.
Ide zhruba o to, že ak strela vstúpi do urýchľovacie systému nejakou rýchlosťou, tak systém má na ďalšie zvýšenie rýchlosti o nejakú hodnotu značne kratší čas než na rovnaké zvýšenie rýchlosti z "nuly". Aby bolo možné na strelu preniesť rovnakú energiu v kratšom čase, musí totiž vzrásť urýchľujúca sila - a teda okamžitý výkon systému.

K zvyšovaniu výkonu ručných strelných zbraní
Niekto tu spomenul, že má nejaký balistický program - nech skúsi spočítať, ako sa zvýši dostrel a metná diaľka (zasa je tu!), ak sa zvýši počiatočná rýchlosť strely o 10-25-50-100%.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
keldor
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 139
Registrován: 5/11/2010, 11:42

Příspěvek od keldor »

Moje představa zbraně pro nejbližší období
Standarní utočná puška (M4,M16A4,AK74M,G36)
Osazena kombinovanou optikou ,otevřený kolimator na 4-6x optice
Dale samozřejmě granatomet
A možna rozšířený zasobník a u vycvičených vojaku laserovy značkovač pro navadění munice
Další tunning zbraň nepřijatelně zatěžuje
Optoelektroniku jako noční vydění nebo termokameru (nebo opět kombinaci) bych vyděl idealně jako nošenou na hlavě/přilbě

S kapalnýmy střelivinamy a EM akceleraci si hlavu nelámu bo se praktického nasazení asi nedožijeme
keldor
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 139
Registrován: 5/11/2010, 11:42

Příspěvek od keldor »

A jako další zbraň nošenou třeba připojenou na batohu jednorazový raketomet s několika typy hlavic (HEAT,FAE,DP-HE) .Tyto zbraně družstvu poskytnou rozšířené možnosti při likvidaci širšího spektra cílů.
A s nastupem panceřovaných vozidel všech tipů (OT,BVP,MRAP) bych protitankovou/protivozidlovou výzbroj poskytl každému jednotilvému vojákovi
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

keldor píše: A s nastupem panceřovaných vozidel všech tipů (OT,BVP,MRAP) bych protitankovou/protivozidlovou výzbroj poskytl každému jednotilvému vojákovi
A jakou výzbroj poskytnete jednotlivcům proti několika desítkám milionů negramotných africkým muslimů, kteří se naučili zacházet s AK 47 a mačetou a jsou v téhle činnosti zatraceně efektivní, viz Rwanda, Kongo, Somálsko a podobně? S těmi, kterým imán vylíčil, že když padnou v boji s nevěřícími prasaty a psy, vezme je Alláh do sedmého nebe a jejich momentální náčelník (neboli velitel) je přesvědčí, že má "džudžu", které přenesl i na ně a střely se jim budou vyhýbat a ti, které náhodou trefí to dostali proto, že nebyli pevní ve své víře?
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Vladimire proti nim pomůže jen exoskeleton s rotačákem :lol:
ObrázekObrázekObrázek
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Příspěvek od Vladimír »

skelet píše:Vladimire proti nim pomůže jen exoskeleton s rotačákem :lol:
Možná by stačily jenom efektivní kontroly na letištích, u přímořských států pobřežní stráž a v Řecku fungující pohraniční stráž na hranicích s Tureckem.
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Ano, zakázať americkým vojakom cestovať do muslimských krajín je tiež veľmi moderné riešenie :mrgreen:
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
CAT
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1683
Registrován: 6/8/2009, 10:53

Příspěvek od CAT »

Vladimir : Naštěstí válka s několika desítkami negramotných afrických muslimů nehrozí... Ale osoně si myslim že proti nim stačí mnohem míň gramotných evropanů s výcvikem a tou výstrojí co se nosí teď...
Obrázek
"We can't restore our civilization with somebody else's babies."
"Settlemunt my arse, let's slot floppies"
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Vladimír > Klidne rozvijej uvahy o levnych a bezpecnych zbranich pro nevycvicenou domobranu, ale prosim nepodnecuj tu politicke diskuze, to je pak bahno, at se muslimove resi v jinem vlakne.

Alchymista > ohledne kapalnych strelivin je podle me potreba rozlisovat co pod nimi myslime
1. Kapalne fromy beznych strelivin (tj. napr. zelatinovana nitroceuloza, ruzne jine kapalne nitraty)
2. Smesi palivo-okyslicovadlo

V tankove munici je hlavni motivace zvyseni termodynamickeho vykonu (obvykle i zvyseni pracovni teploty) hlavne a energeticke hustoty streliviny. Proto se tam uvazuje pouziti palivo-okyslicovadlo a to casto v hypergolické smesi. To je asi skutecne problem, protoze mas nezavisle skadovane a nebezpecne reaktivni latky, ktere musis ve zpravny okamzik vstriknout do spalovaci komory a zajistit jejich vhodnou rychlost reakce a mychani. Takove kanony jsou pak prubehem horeni velice vzdalene dnesinim kanonum.

Pro potreby pesaka by ale stacilo pouzit moznost (1) a to kvuli zjednoduseni logistiky a zaveroveho mechanizmu zbrane, zvyseni kapacity zasobniku, zvyseni opakovaci frekvence, a umozneni prepinani rezimu vysokoenereticke a nizkoenergeticke strelby, pripadne vystrelovani slepych naboju pro granatomet ala FAMAS.

Jednoslozkove kapalne streliviny mohou mit relativne vysokou viskozitu coz usnadnuje jejich plneni. Nejsou o nic vic koroznivni nez bezdymi strelny prach. Vstrikovani do komory muze probehnout v predstihu pred vystrelem, a horeni muze byt stejne dobre definovane jako u bezdymeho prachu. Mechanizmus plneni by mohl sestavat z jednoduche pistove pumpy pohanene pruzinou a odberem plynu z hlavne stejne jako u dnesnich automatickych pusek. Myslim ze konstrukce takove pistove pumpy je vyrazne jednoduzsi nez konastrukce zaveroveho mechanizmu s vyhazovanim nabojnic.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“