Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Historická i současná. Pušky, samopaly, kulomety, granáty.
Odpovědět
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od asija »

Podobně jako je zde docela obsaha diskuze o tancich budoucnosti, rad bych zde diskutoval mozne cesty vyvoje pěchoty. Mnoho temat uz bylo alespon zmineno prave v casti o obrnene technice (kam uplke nepatri).

namety co bychom zde mohli probirat

Pěchotní zbraně budoucnosti
- Budoucí útočná puška (jaké jsou hlavní požadavky)
- Podpůrné zbraně (kulomety, granatomety)

Avionika / komunikace / využití počítačů, balistické počítače v pěchotních zbraních

Ochrané oděvy
balistické vesty a hlemy
Protichemicka / protipozarni vybava
Klimatizace, nepromokavost ....

Zvyseni nosnosti vojaka
Exoskeleton
Mechanicka mula

Male dalkove ovladane bojove prostredky vyuzitelne pechotou
Male bojove roboty kooperujici s vojaky, zvysujici jejich palebnou silu, a snizujici lidske straty
Vladimír
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 486
Registrován: 9/7/2010, 10:34

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Vladimír »

asija píše:Podobně jako je zde docela obsaha diskuze o tancich budoucnosti, rad bych zde diskutoval mozne cesty vyvoje pěchoty. Mnoho temat uz bylo alespon zmineno prave v casti o obrnene technice (kam uplke nepatri).
Obávám se, že budoucí válka na našem kontinentu bude válkou občanskou, původní obyvatelstvo proti přistěhovalcům a bude probíhat hlavně v městské aglomeraci.

Tedy viděl bych dva základní směry:

1. Jednoduché zbraně, použitelné nepříliš vycvičenou domobranou, pokud možno v provedení, které zabrání jejich zneužití po ukořistění. Zabránění zneužití by se dalo dosáhnout dvěma způsoby - sofistikovanou elektronikou, nebo omezenou životností - po vystřílení několika zásobníků opotřebované k nepoužití. Výhodou by byla láce.

2. Vyspělé zbraně pro elitní jednotky, něco jako americký systém, snad je zkratka OIWC - nastavím na granátometu převýšení a jak daleko za překážkou - třeba zídkou má vybuchnout, zaměřím a odpálím a zapomenu.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Re: Budoucí výbava / augumentace / náhrada pěchoty

Příspěvek od Pátrač »

Vladimír píše:Obávám se, že budoucí válka na našem kontinentu bude válkou občanskou, původní obyvatelstvo proti přistěhovalcům a bude probíhat hlavně v městské aglomeraci.
Kolega je evidentně pesimista. I když optimista je vlastně také jen špatně informovaný pesimista. :twisted:

Tak jak to Vladimír popsal to zcela jistě je ledaskde ale pro Evrpu bych to tak neviděl. Asija asi myslel pěchotu pravidelné armády ne nějaké magory z nepravidelných milicí a podobnou chátru.

Vladimíre skus to znovu a lépe :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Vladimír > Klidne svou myslenku rozved, snadnost pouziti zbrane je jiste dost dulezita, a masova vyroba a masove pouziti take. Ale i kdybych prijal vizi obcanske vlaky v evrope, myslim ze vyrobni a technologicke zdroje budou stale dostatecne na to aby se vyplatilo produkovat kvalitni zbrane. Nejsem z tech kteri by riklali ze cena lidskeho zivota je nevycislitelna, ale je skutecne vysoka (dejme tomu alespon $1milion ) takze podle me nema smysl priliz setrit na vybaveni vojaka pokud to znatelne zvysi bojovy vykon a pravdepdobnost preziti. Navic vycviceny/zkuseny bojovnik (a nemusi to byt regulerni vojak, i kdyby to byl zoldak, partizan nebo mafian) je podle me skutecne cost effective (jeho cena se vyplati) oproti necvicenemu.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Napadaji me 4 veci ktere bych chtel na toto tema prodiskutovat

1. Rizena strela pouzitelna bez odpalovaciho zarizeni

Pechota pro zvyseni sve palebne sily vyuziva zbrane jako granatomet, RPG, protiletadlove a protitankove strely. Nevyhody techto prostredku jsou
- Granatomet ma relativne maly dostrel a razi a presnost
- RPG potrebuje relativne rozmerne a tezke odpalovaci zarizeni ktere je obvykle vyrazne tezsi nez samotna strela. Namisto odpalovaciho zarizeni by bylo mozne nest obvykle 2 rakety
- AT a AA strely maji obvykle jeste tezsi odpalovaci zarizeni, jsou jednoucelove, a jsou odpalovany z ramena cimz se strelec odhaluje nepriteli

Navrhuji pouzit dostatecne robusni raketu (pripadne raketu v kontejneru), ktera by byla odalovana bez dalsich zarizeni, a to ve dvou velikostech
1) mala raketa, nahrazujici RPG a granatoemt - o hmotnosti ~2Kg ktera by byla odpalovana vyhozenom do vzduchu. Ve vzdalenosti nekolika metru od vojaka zazehne raketovy motor a diky vlastnimu navedeni (ktere se bude v budoucnu stale zlevnovat) zasahne cil. Jeji navedeni muze byt ruzneho typu (laserove, radiove dalkove ovladani, predprogramovana vizualni kamera). Tato raketa by take mohla byt pouzita primo jako rucni granat a nebo odpalena oprena o zed pomoci dalkoveho ovladani
2) velka raketa (hmotnost 5-10kg) plnici funkci polde hlavice (protitankova, protiletadlova, palebna podpora s termobarickou, protipechotni FRAG), ktera byla odlaovana ze sveho tubusu oprena nekde o zed / tereni nerovnost, nebo proste jen postavena na sem smerem vzhuru.

2. rucni granaty s termobarickou nalozi

Divim se ze neexistuje tento typ naplne granatu. Granaty se prece velmi casto pouzivaji pro cisteni uzavrenych prostor, kde termobaricke zbrane funguji nejlepe. Zaroven je termobaricka mnohem lehci nez HE-FRAG stejne ucinosti. (Jednak ma palivo Termobaricke naloze 4x-10x vyzsi energetickou hustotu nez drhavina, druhak nepotrebuje zadne tezke kovove telo pro tvorbu strepin)

3. Pneumaticky polstrovana balisticka vesta

Brzdna sila je neprimo umerna brzdne draze ( E= F*s ), material balisticke vesty je tedy namahan nejmene pokud ma moznost se pod kulkou maximalne prohnout. Hmotnotsne nejefektivnejsi material balistickych vest (UHMWPE, spectra) ma navic maly modul pruznosti, a tedy je obtizne z nej vyrabet vesty ktere se promacknou jen malo.
Problem ovsem je, ze pokud by se klasicka neprustrelna vesta promackala pred zastavenim kulky o 5-15cm zpusobila by uz kulka tezke zraneni. Jako reseni se nabizi podlozit balistickou vestu polstrovanim, ktere necha dostatecny prostor mezi balistickou orchranou a telem a ktery rozklada tlak na velkou plochu tela. Polstrovani z beznych materialu dostatecne tuhosti by bylo velice tezke, Jako hmotnostne vyrazne nejefektivnejsi se nabizi pouziti Spectrou zpevnenych vysokotlakych balonku.


4. kit pro dalkove ovladani pusky

V boji by se casto mohlo uplatnit zarizeni ktere hlida urcity vytyceny prostor, poskytuje palebnou podporu nebo kryci palbu, ale pritom nevyzaduje lidskou obsluhu a nevystavuje ji nebezpeci. Namisto pouziti draheho a tezkeho autonomniho robota, by mnoho takovych ukolu mohl plnit jednoduchy kit na pusku.
Sestaval by z
- klasicke dvojnozky (jako u sniperske pusky nebo kulometu) vybavene elektrickymi aktuatory ktere by umoznily presne zamireni hlavne pomoci dalkoveho ovladani
- mikropocitace
- CCD kamery pripojene na optiku pusky
- obousmerneho komunikacniho zarizeni (at uz radioveho, laseroveho, nebo po optickem vlakne)
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Pár vecí nachádzajúcich sa v prameňoch internetu ktoré stoja za zhliadnutie k tejto téme:

Discovery Channel Future Weapons (alebo tiež z CZ dabingom ako Zbrane budúcnosti )
Season 2
Episode 4, "Mission Invisible"
* B-2 Spirit (USA)
* .416 Barrett (USA)
* Krakatoa (UK)
* USS Texas (USA)

Episode 5, "Front Line"
* V-22 Osprey (USA)
* XM307 (USA)
* Land Warrior (USA)
* Stryker (USA)

Episode 12, "Future Combat"
* Active Denial System (USA)
* Crusher (USA)
* US Army's Future Combat Systems (USA)

Season 3

Episode 2, "Non-Lethal Special"
* ALS 400 Series Stun Munitions
* TASER X-26TM Electronic Control Device & XREPTM
* Beretta LTLX7000 Kinetic Energy Weapon
* QINETIQ X-NET Vehicle Arrest Device

Episode 6, "Future Warrior"
* LWRC SABR 0.308 Sniper Rifle (USA)
* BAE Systems Commercial Armored Vehicle (UK)
* MULE Unmanned ground vehicle (USA)
* Elbit Systems Skylark UAV (Israel)

Spectrum Popular Mechanics: The New Technologies Of War
(alebo s českým dabinom pod názvom Nové válečné technologie - principy mechaniky 01 - Pozemní vojsko)

PS: plno dielov sa dá pozrieť aj na youtube.
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 11488
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Příspěvek od Dzin »

asija: A čím by si nahradil neřízená RPG? Ty jsou stále vyráběná proto, že není třeba jejich navádění a je tedy nemožné je zarušit. Navíc se používají na ničení zodolněných cílů, proti kterým by bylo nasazení řízených střel neekonomické.
Granát s termobarickou náloží by stejně musel mít k jejímu rozpráčení další nálož a stejně tak k její inicializaci. Výsledný granát by tak byl zbytečně velký, těžký a složitý, celkově velmi nevhodný k manipulaci. Navíc by pravděpodobně nebyl doprovázen ekvivalentním navýšením efektivity v oblasti jeho vlastností za všech situací.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Ionor
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 877
Registrován: 18/6/2008, 03:56
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ionor »

Dzin: pre expedičné sily je prvoradá mobilita, vezmi si, že americký vojaci v Afganistane používali na jaskýne Talibanu bežne protitankovú strelu Javelin s cenou cez 40 000$ za kus pretože dosah a presnosť povoľoval znížiť vlastné straty. Prakticky celá modernizácia dnešných armád k tomu smeruje, znižujú sa počty tankov a zavázajú kolové transportéry lebo sú ľahšie prepraviteľné. Účinné zbrane sa nahradzujú zbraňami s čo najnižšími vedľajšími účinkami, defakto slabšie zbrane než ich predchodcovia ale univerzálnejšie, použitelné aj v silno osídlených oblastiach a ľahko prenosné...
Na fórum už neprispievam, smerujte svoje nezmysli na ostatných členov fóra...
(Tech channel) youtube.com/user/IonorRea
(Satire channel) youtube.com/channel/UCjS5hvJT-No5zoxPKdX1qCA
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

Pátrač píše:Tak jak to Vladimír popsal to zcela jistě je ledaskde ale pro Evrpu bych to tak neviděl. Asija asi myslel pěchotu pravidelné armády ne nějaké magory z nepravidelných milicí a podobnou chátru.
Sice nejsem až takový pesimista ( speciálně u nás, aspoň zatím ), ale proč neřešit i takovou " nouzovou mobilizační zbraň ".

Obrázek
asija píše:snadnost pouziti zbrane je jiste dost dulezita, a masova vyroba a masove pouziti take. Ale i kdybych prijal vizi obcanske vlaky v evrope, myslim ze vyrobni a technologicke zdroje budou stale dostatecne na to aby se vyplatilo produkovat kvalitni zbrane. Nejsem z tech kteri by riklali ze cena lidskeho zivota je nevycislitelna, ale je skutecne vysoka (dejme tomu alespon $1milion ) takze podle me nema smysl priliz setrit na vybaveni vojaka pokud to znatelne zvysi bojovy vykon a pravdepdobnost preziti. Navic vycviceny/zkuseny bojovnik (a nemusi to byt regulerni vojak, i kdyby to byl zoldak, partizan nebo mafian) je podle me skutecne cost effective (jeho cena se vyplati) oproti necvicenemu.
Já vidím problém v tom, že dnes se řeší vybavení profesionálního vojáka nikdo neuvažuje ( aspoň ne nahlas ) jak a čím vyzbrojit případné povolance při nějakých větších problémech.
Nemyslím jen železo, tj. třeba jednoduchý samopal nebo karabinu, ale i jednoduché ( a levné ) elektronické a optické prostředky...
asija píše:RPG potrebuje relativne rozmerne a tezke odpalovaci zarizeni ktere je obvykle vyrazne tezsi nez samotna strela. Namisto odpalovaciho zarizeni by bylo mozne nest obvykle 2 rakety
To platilo jen u vícenásobně použitelných RPG z klasických materiálů. Moderní jednorázové jsou jen o málo větší než samotná raketa ( složené ) a hmotnostně nejsou daleko od obyčejného přepravního obalu. Ale pokud by primárně šlo o podpůrnou a navíc řízenou zbraň, určitě by šlo využít " minometný " odpal, třeba i včetně dvounožky, navíc by to umožnilo provést výstřel z odstupu, případně až po opuštění prostoru.

EDIT:nemluvě o možnosti ozbrojit podobnou zbraní jakékoli vozidlo s dostatečně odolnou ložnou plochou ( a tak podobně ).
Teoreticky by voják takovou zbraň nesenou na zádech mohl odpalovat v sedě, bez jakékoli manipulace. Prostě by si jen sedl, dotlačil batoh s raketou na zem a po zaměření by ji odpálil...
Naposledy upravil(a) kopapaka dne 4/11/2010, 20:24, celkem upraveno 1 x.
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

Dzin > nemam nic proti nerizenym RPG a granatometum, co jsem navrhl beru to jako moznou alternativu / doplnek. A jak sem rekl, myslim ze naklady navadeciho systemu v budoucnosti budou rychle klesat, zvlaste nejakych jednoduchych vyrobitelnych z civilnich soucastek - napr. CCD kamera se zapamatovanou fotkou cile, takove navadeni navic ani nejde rusit (pokud to povazujes za vyrazny problem)
Uvedom si taky ze rizena raketa kterou by stacilo jen tak vyhodit do vzduchu, by byla uplne v souladu s tim co rikal Vladimir - vyzaduje minimalni vycvik a bojovou zkusenost (nemusis ani umet mirit z granatometu, muze to pouzit i takovy analfabet jako ja ktery ani nevi co je metna dalka :lol: )

ad granat - mozna mas pravdu ze problem je v iniciaci (Alchimista mozna rekne neco presnejsiho o rozbuskach), ale na rozpraseni a iniciaci ti staci tak 10g trhaviny (10 gramu HMTD rozptyli 2 litry kapaliny spolehlive na jemny aerosol - vlastnorucne vyzkouseno :oops: )
Nemyslím jen železo, tj. třeba jednoduchý samopal nebo karabinu, ale i jednoduché ( a levné ) elektronické a optické prostředky...
absolutni souhlas - levna masova elektronizace je presne co pechote chybi
Naposledy upravil(a) asija dne 4/11/2010, 20:11, celkem upraveno 1 x.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

asija k výbave - to čo navrhuješ by bolo tak dobré pre policajtov a im podobné zložky a ich úlohami.
Výzbroj armády sa nerobí podľa toho, čo si niekto vymyslí, že to bude ideálna zbraň, ale podľa taktických potrieb armády. Ak vezmem bod po bode 1. - granátomet nie je určený na presnú bodovú paľbu, na to mi stačí mínomet. K rpg - sú rôzne druhy, aj jednorazove. Ale odpaľovacie zariadenie potrebuje každá. A bude ho potrebovať aj raketa " vyhodená do vzduchu" . Postreh že " jsou odpalovany z ramena cimz se strelec odhaluje nepriteli" vyriešili už pred mnohými rokmi ženisti. Aj tak nechápem, prečo by mal vojak v poli odpaľovať raketu niekde z diaľky. Mrkni na Pátračove práce o malých jednotkách ČSĽA.
A to nehovorím o tom, že raketa (rpg) je pre výrobu jednoduchšia vyrábať iba strely, pričom odpaľovacie zariadenie možno použiť viacnásobne, pričom hodnota zameriavacieho zariadenia presahuje hodnotu strely. Len pre zaujímavosť, strelec a pomocník strelca z rpg mali 5 rakiet, takže o jednu viac až tak nebolo potreba. Treba si uvedomiť proti akým cieľom by bolo družstvo pechoty nasadené.
Taktiež preprava "voľné hádzaných" rakiet, aj keď zaistených by asi bola peklo pre muničáka.
2. ukáž mi niekde v poli uzavretý priestor. A na boj v meste je zase iná výbava. Je to viac policajná zbraň ako pre boj v teréne.
3. Problémom nepriestrelných viest je to, že buď dobre chránia, ale si nepohyblivý, alebo si pohyblivý ale zasa ťa nechránia dokonalé. Podobne ako problematika tankov a ich pancierovania. Možno nové materiáli niečo vyriešia, ale zatiaľ :roll:
4. Nie si prvý koho to napadlo, ale skúšky ukázali, že to nie je spravná cesta. Buď to páli po všetkom čo sa hýbe, alebo nepáli vôbec. Obidve alternatívy sú zlé. Musel by si mať umelú inteligenciu asi na úrovni dieťaťa, aby to ako tak fungovalo. zatiaľ sen.
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

jmodrak >
ad 2) Dnes se bojuje ve mestech dost (a povazuje se to za klicovy problem), ale i v poli by termobaricky granat hmotnosti 400g (~ 370g ethylenoxidu ~ 11 MJ) mel myslim vetsi ucinek nez stejne tezky M67 ( 180g RDX ~ 1MJ + 200g ocelovych strepin)
ad 3) prave nizkou hmotnost a zaroven dostatecnou odolnost to ma resit (neni to zdrejme?)
ad 4) nemysele jsem ani tak "inteligentni" pusku jako spise pusku na dalkove ovladani, pokud by to bylo po optickem vlakne nebyl by problem prenaset celkem kvalitni obraz.
Ale odpaľovacie zariadenie potrebuje každá. A bude ho potrebovať aj raketa " vyhodená do vzduchu"
to mi vysvetli

kopapaka >
tvoje myslenka odpalovat rakety primo z batohu na zadech se mi libi :) jen by to dnes vojaka poradne oslehlo :) ale pokud uvazujem ze zanedlouho budou stejne celi zasiti do aramidu tak to zas tak nevadi :D
Naposledy upravil(a) asija dne 4/11/2010, 20:41, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

asija píše:to mi vysvetli
Jestli jmodrak nemyslel něco spíš přepravní obal...
Problém je v tom, že například ruční granát je dost odolný, aby se dal nosit jen tak v kapse, ale raketa, tím spíš řízená musí být v něčem uložená.
A dostatečně pevný obal už dokáže udržet i odpal. Navíc pokud rezignuješ na ruční vyhazování a start vyřešíš třeba pyropatronou ( ala minomet ), můžeš to použít, jak sem psal výše...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

no mi slo o redukci hmotnosti a rozmeru obalu. Nepripada mi ze rizena raketa ( ta mala - rekneme vypadajici jak naboj do RPG 7) by musela byt nezbytne choulostiva, mozna by akorat potrebovala nejakou krytku na objektiv kamery, ale jinak bych ju nosil normalne zastrcenou za opaskem. Pokud neco vydrzi vystreleni z kanonu, proc by to nemelo vydrzet otloukani o obrubniky. Nebo co konkretne by se ji melo stat?

nelibi se mi pyropatrony, protoze maji zpetny raz, a zaujmuti stabilniho postaveni trva dlouho


jak si predstavuju odpaleni a navedeni rakety?
napr. takoto:

Vojak prohlizi teren (at uz pri pohybu, nebo ze zakrytu), zaregistruje nepritele, blezkurychle usoudi ze se nevyplati strilet z pusky, zmackne tlacitko ktere ma nekde poruce (napr. na rukojeti pusky) a jeho kamera v helme zaznamena obraz cile.
Pote se budto odpali raketa primo z jeho batohu, nebo vezme raketu kterou ma za opaskem a hodi ji do vzduchu. Raketa automaticky prevezme obraz z helmy a pocatecni smer letu, zazehne motor a navede se na cil.

cele to muze trvat jen par sekund.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

2. boj v mestách nie je kľúčový, to iba politici a generáli zo "západu" blbnú. Resp. si myslia, že môžu blbnúť. Potom prichádza trest. Nemecký a ruský velitelia z 2. sv. by o tom vedeli rozprávať.
K granátu - tu ide o to, čo od ne ho chceš. Ja nepotrebujem tlakovú vlnu, ale práve ten účinok črepín. Ale zase nie veľký, aby som sa sám nezabil. Je to jednoducho kompromis. Nie je problém zvýšiť do RG trhavinu, ale hádzal by si ho, keby si vedel že ťa to môže zabiť ?
3. s súčasnými materiálmi nie. Viem, že sa niečo vyvíja, ale ako to napreduje neviem.
4. Tam je viacej problémov.
1. načo budem mať obsluhu mimo zbrane ? Ak bude obsluha v kryte, môžem vybudovať kryt priamo na mieste a bude tam so zbraňov.
Ak ho trafia bunker so zbraňov bude mi obsluha tak či tak zbytočná. To že bude napr. 50 m mimo mi nepomôže.
2. zarušenie systému.
3. optika a prenos signálu na monitor. Mám na mysli skreslenie, rozoznateľnosť, systémy na panoramatický pohľad a ich prenos, pomali celé televízne štúdio, ktoré je ideálny cieľ pre samonavádzacie rakety.
4. Mnohé iné problémy, ktoré sa vyskytujú u všetkých podobných zbraní.

To budeš hádzať iba hlavicu ? A čo ostatok ako motor, senzory a obal toho všetkého. Je to podobné ako u rpg pre BVP, len ja to odpálim z ruky a ty s drahou elektronikou to budeš hádzať do vzduchu, pričom nijako nemôžeš ovplyvniť jej smer a dráhu, poprípade výber cieľa. Skôr by som to videl ako policajnú zbraň na krátku vzdialenosť, napr. pri prestrelke pol. hliadky v aute proti inému autu.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

asija píše:no mi slo o redukci hmotnosti a rozmeru obalu. Nepripada mi ze rizena raketa ( ta mala - rekneme vypadajici jak naboj do RPG 7) by musela byt nezbytne choulostiva, mozna by akorat potrebovala nejakou krytku na objektiv kamery, ale jinak bych ju nosil normalne zastrcenou za opaskem. Pokud neco vydrzi vystreleni z kanonu, proc by to nemelo vydrzet otloukani o obrubniky. Nebo co konkretne by se ji melo stat?
A to se ta raketa bude střílet i z kanónu???
Pokud ne, tak netuším proč by měla vydržet takový odpal.

Je hezké, že ji chceš nosit za opaskem, ale kolik pak bude vážit raketa, když má vydržet takové zacházení... Navíc jak ji povezou k tomu vojákovi, aby ji mohl dát za opasek? Nasypané v korbě? Nakonec je budou dopravovat v bedně a to už je jednoduší vyřešit přepravně- odpalovací kontejner který bude raketu chránit a zjednoduší odpálení.
asija píše:nelibi se mi pyropatrony, protoze maji zpetny raz, a zaujmuti stabilniho postaveni trva dlouho
Proč? Buď by se stejně jako ta tvoje odpalovala z batohu a nebo by ji voják prostě jen opřel o zem, nastavil směrem k cíli, zaměřil a odpálil...
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

jmodrak >
2) do FRAG granatu hmotnosti 400g vice trhaviny nenacpes, kdyby to byl ciste HE granat, tak porad je spalne teplo ethylenoxidu 5x vyzsi nez detonacni energie znamych trhavin. A na vetsi vzdalenost je tlakova vlna podstatne bezpecnejsi (pro tebe jako uzivatele) nez strepiny.
Ale nerikam ze to ma nahradit FRAG grant, ma ho to doplnit. Uznavam ze termobaricka zbran muze byt neucina proti vajakovi dobre zesitem ve skafandru, zatimco strepina mu ublizi.
3) pokud si skusil jen nachvilku zapremyslet nad tim co jsem napsal, tak rikam jak dosahnout vyzsi balisticke odolnosti pri stejne hmotnosti stejneho materialu (spectra)
načo budem mať obsluhu mimo zbrane ? Ak bude obsluha v kryte, môžem vybudovať kryt priamo na mieste a bude tam so zbraňov.
Ak ho trafia bunker so zbraňov bude mi obsluha tak či tak zbytočná. To že bude napr. 50 m mimo mi nepomôže
- puska nebo raketa je postradatelnejsi nez vojak (jak politicky tak ekonomicky)
- budovani krytu trva velmi dlouho a je napadne
- s dalkovym ovladanim muze jeden vojak kontrolovat vice zbrani, nebo v pripade potreby se mouhou zastupovat z ruznych mist ("networkcentrick warfare" v malem)
optika a prenos signálu na monitor. Mám na mysli skreslenie, rozoznateľnosť, systémy na panoramatický pohľad a ich prenos, pomali celé televízne štúdio, ktoré je ideálny cieľ pre samonavádzacie rakety.
videl si nekdy digitalni fotak s teleobjektivem a webkameru s samostatnym natacenim pomoci servomotoru. Ja myslim ze za tech 20k Kc by to stalo ;)


kopapaka > rekni konkretne jake pozkozeni u ni ocekavas (kterych casti, a cim).

jinak mas asi pravdu ze zpetny raz 5kg rakety na 10m/s nemude nijak straslivy (50kg clovek pohybujici se 1 m/s ktery do tebe narazi te asi nezhodi na sem)
Naposledy upravil(a) asija dne 4/11/2010, 22:00, celkem upraveno 1 x.
N_Eser
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 127
Registrován: 2/12/2005, 23:13
Bydliště: Praha

Příspěvek od N_Eser »

Myslím, že téma ochrany vojáka se prolína s tématem zvýšení nosnosti konkrétně exoskeletonem, jakmile bude spolehlivě zvádnuta technologie exoskeletonu a jeho napájení, bude se moct voják na bojišti chránit mnohem lépe aniž by ho to nějak omezovalo. Součástí zbroje by pak mohly být i těžší a odolnější materiály používané např. u obrněných vozidel jako třeba ocel, titan atd. Takové znovuoživení středověkého brnění s moderními materiály :-). Dalo by se očekávat, že by mohl používat i účinější zbraně s větším zpětným rázem apod.. Celé bych si to představoval jako ve staré hře fallout, tam to nazývaj power armor pro ilustraci přidávám odkaz na obrázek
http://images1.wikia.nocookie.net/__cb2 ... _T-51b.png
Uživatelský avatar
asija
poručík
poručík
Příspěvky: 782
Registrován: 16/9/2009, 12:00

Příspěvek od asija »

nic proti exoskeletonum, ale myslim ze i pri zvysene nosnosti, se stale vyplati vyrabet balistickou ochranu z vlaknovych kompozitu, a brzdnou drahu prodlouzit. (U tanku to nejde protoze tam by uz byl pancir moc siroky cimz by nakynula i jeho plocha)
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

asija - obrané granáty - napr. vajíčka RG F1 majú práve preto plášť s fragmentami, resp. "kockami" aby tvorili črepiny. Ich úloha je zastaviť a ak je možné aj zničiť protivníka. Zatiaľ čo útočne napr. RG -4 sú tenkostenné a majú skôr za úlohu nepriateľa "naplašiť" . V oboch prípadoch nepotrebujem väčšiu tlakovú vlnu. Ako doplnok by sa mohol hodiť v určitých situáciach, aj keď popravde nemám predstavu kde, okrem policajných akcii na " vymetanie " miestnosti a aj to možno s polovičnou náplňou.
3. Tam by bola práve ta vzduchová medzera pod tlakom možno nebezpečnejšia ako samotná strela. Odborníci jednoznačne žiadajú "vycpávku" pevnú, bez vzduchovej medzery.
K puške či je vojak alebo puška postradateľnejší, je otázka kde a v akej konkrétnej situácii.
Ak nebude obsluha v kryte, je zbytočne ju tam mať aj zbraň, pretože je možné ju ľahko zlikvidovať. To už je lepšie pozorovať napr. zo zakopaného OT.
Nestalo. Pretože kamera nezaberá celkový pohľad, musí sa točiť, ak chceš niečo trafiť musiš točiť aj zbraň - synchonizácia atď. Nehovoriac o tom, čo písal o TV štúdiu. Jeden vojak môže pozorovať iba jeden monitor, on nie je SBSkár ktorý sleduje napr. 5 monitorov a keď sa niečo stane tak beží do daného sektora. Skôr by som to videl na nejaký systém prvej výstrahy ako u SBS, kde sa monituruje pohyb, umiestnený napr vo vzdialenosti 300 m pred okrajom obrany. Ale rozhodne nie so zbraňou.
Odpovědět

Zpět na „Pěchotní výzbroj“