Organizace CSLA pred rokem 1981

Uživatelský avatar
papergeorge
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 2/1/2010, 21:16

Organizace CSLA pred rokem 1981

Příspěvek od papergeorge »

Dobry den,
protoze jsem na Vasem serveru nenasel uspokojivou odpoved, dovolil jsem si zalozit vlakno, ktere mozna na tuto otazku odpovi.

Nize prikladam obrazek, jenz predstavuje zakladni rozdeleni CSLA podle predpisu CVO pro nizsi hodnosti z roku 1981. V tomto roce totiz zacal platit novy seznam, kde se vyskytuji odbornosti predtim v CSLA nezarazene, a to v souvislosti se zavedenim nove techniky a technologii.

Prikladem budiz c 11. Toto se v predchozim predpisu nevyskytovalo.

No a ja se ptam, kde bych mohl najit neco podobneho, co platilo pro 70. leta, pak 60. a nakonec 50. leta? Neco uz jsem nasel tady, neco na Valce, atd, atd...

Nejvice by mi pomohl obdobny seznam ze starsiho predpisu, pokud si matne vzpominam, myslim, ze obsahoval pouze cca 30-33 polozek.

Obrázek
Naposledy upravil(a) papergeorge dne 8/2/2010, 11:24, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Čísla vojenských odborností byla poprvé zavedena v roce 1954 předpisem KÁDR-II-2 Přehled vojenských odborností generálů a důstojníků ČSLA.

Rozdělení ČVO bez upřesnění konkrétního období je uvedeno na http://www.csla.cz následovně :

DRUHY VOJSK A SLUŽEB
Motostřelecké vojsko 100-119
Výsadkové vojsko 120-129
Tankové vojsko 130-139
Tanková a automobilní služba 140-179
Raketové vojsko a dělostřelectvo 180-224
Výzbrojní služba 225-
Protivzdušná obrana státu 300-304
Protiletadlové raketové vojsko 305-349
Vojsko protivzdušné obrany pozemního vojska 350-399
Letectvo 400-459
Mechanizace a automatizace velení 460-469
Politický aparát 470-489
Kádrový aparát 490-499
Ženijní vojsko 500-539
Železniční vojsko 540-569
Chemické vojsko 570-599
Spojovací vojsko 600-659
Radiotechnické vojsko 660-669
Radiotechnický průzkum 670-679
Vojsko radioelektronického boje 680-699
Vševojskový týl 700-704
Automobilní vojsko 705-709
Vojenská doprava 710-719
Silniční vojsko 720-739
Služba pohonných hmot a maziv 740-759
Proviantní služba 760-779
Výstrojní služba 780-799
Zdravotnická služba 800-879
Veterinární služba 880-899
Topografická služba 900- 919
Doplňovací služba MVS 920-929
Šifrovací služba 930-933
Administrativní služba 934-939
Stavební a ubytovací služba 940-949
Finančně ekonomická služba 950-954
Vojenská justice 955-959
Hudebníci 960-964
Kulturní a umělečtí pracovníci 965-969
Vojenská tělovýchova 970-974
Učitelé všeobecně vzdělávacích předmětů 975-977
Tlumočníci a překladatelé 978-979
Jiné speciální odbornosti 980-989
Odbornosti vojenské kontrarozvědky a ministerstva vnitra 990-999

Jinak tu tebou uváděnou tabulku jsem už viděl, ale teď si nevzpomenu na jakých stránkách. Vím, že k ní byla i debata, která se mi zdála dost zmatená. Upřesni tedy prosím, kde jsi ji našel, myslím si, že postřehy v té debatě by zajímaly nejenom mě.

Díky.
Obrázek
Uživatelský avatar
papergeorge
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 2/1/2010, 21:16

Příspěvek od papergeorge »

Ano, temer stejny dotaz jsem vznasel na www.kvh-cs.com, sekce Co se jinam neveslo a chlivek Organizace CSLA a trochu jsme si tam nerozumeli. A taky se zda, ze forum usnulo. Asi se vycerpala temata i diskutujici, navic toto se soustreduje na vystroj a takoveto zalezitosti jsou domenou jinych odborniku a diskusnich prostoru. Takze zde chci problematiku uvest tak, aby k necemu podobnemu nedoslo. Doufam, ze se mi to povede...

Mnou uvedeny seznam mi slouzi jako zakladni rozdeleni ozbrojenych sil pro 80.leta a je opsany z toho predpisu. Mozna je v tom predpisu i dulezita poznamka ...timto se rusi platnost dosavadniho predpisu xxxx-yy-zz a je tam i ten starsi seznam...Od predpisu jsem ted vzdalen nejakych 2500km, takze je to takova hra na honenou, co kde najdu na webu.
Pri patrani po netu, dokonce to je snad i tady, ale nejen tady, se mi podarilo treba zjistit, ze konkretne slozka "25 - Sluzba pohonnych hmot a maziv" se cleni na:

Cisternove prostredky
Prostredky pro precerpavani PHM
Prostredky pro skladoveni PHM....atd, ted je zbytecne to vypisovat cele.

Cisternove prostredky se dale deli treba takhle na:

Automobilove plnice oleju letectva
Automobilove plnice oleju pozemni techniky
Automobilove plnice PHM letectva
Automobilove plnice PHM pozemni techniky
Automobilove prepravniky PHM
Navesy
Privesy
Zeleznicni vagony

No a uz jsem tam, kde chci byt, tedy plati-li predpis od roku 1981 pak vim, ze vozidlo Tatra 815 CAPL 15 patri do Automobilovych plnicu PHM letectva a ne jinam. On to sice jeho nazev CAPL prozrazuje, ale mit 50 chaoticky nahnacanych polozek od rucnich kridlovych cerpadel, pres odmerne konvicky na odebirani vzorku PHM az po potrubni dopravu pouze pod slozkou "25 Sluzba PHM" se mi proste nelibi.
Ano, ze je vozidlo zarazeno do stavu praporu letistniho zabezpeceni, jenz jako takovy spada pod CVO letectva je pravda, ale mne jde o to, ze CAPL ma "rodny list" u PHM a ridic i se svym CVO a velitel vozu s jinym CVO a pripadna obsluha s jeste jinym CVO jsou mi v tuhle chvili zcela ukradeni. Mne jde o to auto :D

Konkretne treba u radiostanic letectva, nebo u radaru jsem si dlouho nebyl jist a nekdy nejsem ani ted, zda jsou zarazeny pod spojovaci, radiotechnicke vojsko nebo pod letectvo. Asi zalezi jak kdy, podle vyvoje. Prave proto poptavam i starsi seznamy a trideni.

Takze mi NEJDE o vycet cisel CVO podle funkci maniku od vojinu po generaly, jak napovida prispevek pana Komisare vyse, ale o zakladni roztrideni armady jako takove, jenz mi slouzi k zarazovani MATERIALU do jednotlivych sluzeb. I kdyz, pokud si matne vzpominam, v tom predpisu jakes takes trideni bylo, ale myslim, ze kuprikladu ridic BRDM treba se tam vyskytoval 3x, pokazde s jinym CVO podle toho, zda to byl BRDM chemicky, protitankovy ci protiletadlovy...
Opravdu hodne velky kus prace predvadeji posledni dobou prispevatele na serveru www.valka.cz, nicmene jejich cilem je preci jen neco jineho.

Takze dam konkretni priklad. Vcera jsem se dovedel, ze vysla publikace o Meteorologicke sluzbe, drive povetrnostni. No a ted babo rad: Kam tato sluzba patri??? Ve vyctu neni, tzn, ze je soucasti nejake skupiny
1-letectva ?
2-raketoveho vojska a delostrelectva ?
3-patri pod jine specialni odbornosti?
4-nebo ke spojarum?

Ano, letectvo i raketaci jeji sluzby budou potrebovat, stejne jako spojari. Znamena to, ze kazda sluzba ma svoje vlastni meteorology s vlastnim CVO, nebo existovalo nejake velitelstvi, pod nez organizacne spadaji, ale jsou prideleni jednotlivym utvarum (brigadam, divizim, atd)???
Takze nejaka pojizdna meteorologicka stanice pravdepodobne na V3S, nebo taky prenosna meteorologicka stanice cili bedna nebo brasna, pokud neco takoveho vubec existuje, jsou dve ruzne veci, ktere patri do Meteorologicke sluzby. Ale nevim, kam patri MS jako takova...
Ja tu knizku bohuzel jako spoustu jinych za posledni dva roky necetl, neb jak je videt z profilu obyvam v soucasne dobe Liverpool, a odkazan pouze na internet, nemam potrebny kontakt se zdroji. O spoustu dat jsem prisel taky diky spolehnuti se na zarucene "PC servismany", takze toho musim celkem dost znova dohledavat. S tim, ze neco uz je v... navzdycky, ze ano...

Ja tam porad pletu ta CVO, asi jsem si zvolil vratkou startovni pozici, ktera zpusobuje radu nepresnosti. Mozna existuje predpis nebo pojednani, jez se touto problematikou zabyva lepe, jenze ja pred casem narazil zrovna a jen na tanhle predpis, kde se mi libilo prave roztrideni na onech 43 polozek.
Vysvetlil jsem to dost jasne?

Cilem techto ryze mych snah je jakasi uchylarna typu "Co kdyby..."

Co by se stalo kdyby....jak se o tom zminuje sci-fi clanek na Valce....kdyby se udalosti v roce 1989 odehraly uplne jinak a doslo ke vseobecne mobilizaci. Spousta lidi ma ve svem PC rady materialu, ktere si tridi podle svych kriterii a mne napadlo tohle. Takze pokud Vam dam opravdu uchylny priklad, vozidla, ktera se prohanela po okruzich, treba Tatra 607 nebo Skoda 130RS mam zarazena pod slozkou "39- Vojenska telovychova a sport", podkategorie Okruhy. Dalsi podkategorie je treba Autokros, Dakar, Motokros, atd, atd pozdeji jsem tam pridal i Trial...
Zminil jsem rok 1989, v tu dobu by mel byt seznam materialu uplny, nicmene pro jeho rozsahlost mi prijde vhodnejsi rozdelit "materialni dejiny CSLA" zhruba podle desetileti s tim, ze za urcity vrchol pozaduji rok 1953 a ne rok 1950, stejne tak rok 1993 a ne 1990 nebo pro zmenu rok 1957 a ne 1960 kvuli letectvu, atd...Ovsem to bez hlubsich znalosti, jez byly urcite zaznamenany zrovna v predpisech o CVO nebo jinde, kdy se razantne menila (rozsirovala) struktura armady ci letectva v zavislosti se zavadenim novych prostredku.
Treba pod c 29 Veterinarni sluzba nemam nic, neb o tom nemam vubec zadne informace, mala kuchynka pro psy patri totiz do Proviantni sluzby. Leda, ze bych si tam zaradil pripadne mobilizovane zemedelce, ale zatim mam co tridit jinde, takhle mam tech par fotek traktoru a kombajnu pod slozkou jine odbornosti....

A ptate-li se, k cemu ze je to dobre zrovna takhle? Odpovidam, protoze mne to tak napadlo...at uz muzeme vest jakkoli rozsahle debaty na tema vhodne x nevhodne, slozite ci nepruzne, atd, atd...mne se to tak zda byt akuratni.
I kdyby ta posledni policka byla prazdna, uz pro tu legraci zjistit, jak se jednotlive slozky tridi jsem se do toho pustil. Ono i to dilci trideni totiz odrazi organizacni vyvoj armady i nazvoslovi sluzeb apod.

No snad to bude takhle stacit, ja kdyztak zkusim podat nejaka vystiznejsi vysvetleni, pokud nebude neco jasne.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

papergeorge Pokiaľ si dobre pamätám, mala veterinárna služba zvierata -strážne psy, lietajúcich dravcov apod. K tomu ich krmivo, lieky a ostatné príslušenstvo k nim - obojky, rukavice, pomôcky pre výcvik atď. Presné počty, skladbu a podrobnosti si už napamätám. Možno to udá smer pátrania.
rosnička
Příspěvky: 1
Registrován: 7/2/2010, 12:37

Příspěvek od rosnička »

Takze dam konkretni priklad. Vcera jsem se dovedel, ze vysla publikace o Meteorologicke sluzbe, drive povetrnostni. No a ted babo rad: Kam tato sluzba patri??? Ve vyctu neni, tzn, ze je soucasti nejake skupiny
1-letectva ?
2-raketoveho vojska a delostrelectva ?
3-patri pod jine specialni odbornosti?
4-nebo ke spojarum?
V letech 1974 - 78 patřila LPS, jak z názvu vyplívá pod letectvo.
ČVO 921 - meteorolog - pozorovatel
ČVO 1231 - st. meteorolog

Zdroj: VK (vlastní)
Uživatelský avatar
papergeorge
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 2/1/2010, 21:16

Příspěvek od papergeorge »

No prosim, uz to zacina. Dekuji velmi za prvni "vlastovku" ci vlastne "orlovku".
A muzu se jeste dal zeptat, k cemu jsou (byli) ti armadni sokolnici vyuzivani? Jedine, co mne takhle v rychlosti napada je "cisteni" letist od ptactva. Myslim, ze se moc od civilu lisit nebudou. Jeste jednou dekuji.

PS: kolega byl o vterinu rychlejsi, takze dekuji obema. :)
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Áno, na letiskách.
Uživatelský avatar
papergeorge
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 2/1/2010, 21:16

Příspěvek od papergeorge »

Abych uvedl o co mi jde jeste trochu z jineho uhlu pohledu, i kdyz se jedna o organizacni slozeni Cs jednotek v SSSR, nikoli na seznam prostredku a materialoveho vybaveni. Tohle je jedno z moznych voditek, neb z toho se da ramcove odvodit, cim byly (mohly byt) sluzby vybaveny. A taky je to krasna ukazka nazvoslovi uzivaneho v dane dobe...

http://worldatwar.eu/data/pictures/hist ... s/dko1.jpg

Muzete mi nekdo vysvetlit, co znamena zkratka MVS v cisle
31 Doplnovaci sluzba MVS?

PS: kdyz uz jsme u toho zeptam se zcela mimo tema, existuje nekde podrobnejsi popis udalosti, jak se podarilo Slovakum "prejit" na sov stranu fronty u Melitopole? Vzdycky jsem se jen dovedel, ze se jim podarilo prejit, ale nikdy nic podrobnejsiho...a pritom to asi tak jednoduche nebylo..

Dekuji za kazdy odkaz.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Na službu PHM zde máme ledacos. První práce je zde:

http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3229

Jinak jsem přesně asi nepochopil o co jde.

Nechceš tedy spíše rozdělení veškerého materiálu ČSLA do jednotlivých materálových tříd? K tomu se potom váží služby a druhy vojsk. No a samozřejmě i čísla vojenských odborností.

NApříklad materální třída 01- výbrojní zahrnovala: munici, ruční zbraně a .... a na to se navAzovala VÝzbrojní služba a odpovídající ČVO.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
papergeorge
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 2/1/2010, 21:16

Příspěvek od papergeorge »

Pojem "materialove tridy" slysim poprve, nebo resp jej registruji poprve a pokud to s odkazem na vyse uvedeny priklad vede k zarazeni materialu do jednotlivych sluzeb, pak to asi bude ono. Hlavne mi jde hlavne o material, ne zarazeni osob. To by teoreticky mohlo prijit az nekdy...aleopravdu az nekdy.

Akorat to bude asi dost rozsahle pojednani ne?

Nicmene predem dekuji za ochotu se podelit, i kdyz z toho bude treba samostatny clanek.
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Pane kolego jde hlavně o to, že já si už prostě nepamatuji jaké ty materálové třídy byly. Prostě ne. Ale můžu se pokusit. Možná kolega komisař by mohl vědět.

Jinak si myslím, že je to jediný zůsob jak zařadit veškerý materiál do příslušných kolonek. Třeba na Válka fóru se pokoušejí nebo už to dotáhli do konce o soupis veškeré motorové techniky užívané armádou. Ale vyrobili to tak, že se v tom nelze vyznat. Když jsem jim tam napsal, že by bylo účelné to rozdělit právě podle materiálových tříd, nikoho to nezajímalo.

Mě se do toho moc nechce, ale ty materiálové třídy se mohu pokusit dát dohromady.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
autor
svobodník
svobodník
Příspěvky: 35
Registrován: 30/3/2009, 17:35

Materiálové třídy

Příspěvek od autor »

S troškou do mlýna.
Materiálová třída 01 - výzbrojní materiál, 02 - tankový, 03 - letecký, 04 - ženijní, 05 - politicko-osvětový, 06 - spojovací, 07 - chemický, 08 - automobilní, 11 - silniční, 12 - výstrojní, 13 - proviantní, 14 - stvavebně-ubytovací, 15 - PHM, 19 - šifrovací, 20 - raketový (PVOS), 21 - raketový (raketové vojsko), 22 - raketový (PVO PV), 24 - stavební stroje a mechanismy, atd. ?. Kdo ví víc, doplňte a pokračujte.
Uživatelský avatar
komisař
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 403
Registrován: 10/10/2008, 14:59
Bydliště: Český Krumlov

Příspěvek od komisař »

Článek jsem začal psát již včera, zdrželo mě hledání a rozdělení materiálových tříd, proto je možné že zde bude něco, co již bylo napsáno. Jinak zkratka MVS podle mě znamená Místní vojenská správa. A ten přehled ČVO jsem uvedl proto, že jsi se o ČVO ve svém článku zmiňoval.

Materiálová třída : Jedná se o rozčlenění materiálu a techniky pod jednotlivé třídy, a to bez ohledu, u kterého druhu vojska ( typu útvaru ) byla zařazena. Například zmiňované prostředky PHM. Zeptej se Pátrače.

Upřesnění pojmů :
ČVO : týkalo se rozdělení odborností vojáků
Materiálová třída : Zatřídění materiálu ( tj. i techniky ) pod jednotlivé materiálové třídy, co se pamatuji, tak v 80. letech jich bylo 29

Předpisy o materiálové kompetenci, bohužel jenom názvy, obsah nemám k dispozici :
Všeob-26-1 Plánování,zásobování a hospodaření materiálem v Československé lidové armádě, rok vydání 1961 a 1962
Všeob-26-1 Hospodaření s materiálem a materiální působnost v Československé lidové armádě, změna z roku 1970
Všeob-26-2 Evidence materiálu u vojsk čs.lidové armádě (nově Vševojsk-17-5), rok vydání 1969

Ten seznam mi také, stejně jako Pátračovi nic neříká, upřesni význam následujícího textu a vysvětli princip, jak záviselo rozdělení ČSLA na předpisu o ČVO :
papergeorge píše:Nize prikladam obrazek, jenz predstavuje zakladni rozdeleni CSLA podle predpisu CVO pro nizsi hodnosti z roku 1981. V tomto roce totiz zacal platit novy seznam, kde se vyskytuji odbornosti predtim v CSLA nezarazene, a to v souvislosti se zavedenim nove techniky a technologii.
Chápu to dobře, že rozdělení materiálu ( protože dál to uvádíš, např. prostředky služby PHM ) byly rozděleny podle předpisu ČVO ?
My jsme se totiž učili, že všechen materiál je rozdělen pod jednotlivé materiálové třídy, jako uvedl již Pátrač, je to už dávno, co jsem ze školy, tak jsem chtěl udělat seznam, ale není zdaleka úplný, když tak to doplňte. Popis u jednotlivých tříd není přesné označení z předpisů, ale pouze informativní, aby se vědělo, o co jde.

Pro autor : byl jsi rychlejší, tak jsem to, co jsem měl, doplnil o to tvoje, je to označeno * u každé třídy.


01 – výzbrojní
02 – tankový
03 – letecký *
04 – ženijní
05 – železniční ( já to tak našel ) ?????, autor : politicko osvětový *
06 – spojovací
07 – chemický
08 – automobilní
09 – topografický
10 – mechanizační a manipulační prostředky
11 – silniční
12 – výstrojní
13 – proviantní
14 – stavebně ubytovací *
15 – služby PHM
16 – vojenská doprava
17 – veterinární
18 -
19 - šifrovací *
20 - raketové ( PVOS ) *
21 - raketový ( PVO pozemního vojska ) *
22 -
23 -
24 - stavební stroje a mechanismy *
25 -
26 -
27 -
28 –
29 – sběrná třída pro soupravy, aby jeden funkční celek měl jednoho materiálního správce, určoval se podle určení soupravy nebo obsahu nejdůležitějších a převažujících součástí

A například materiálová třída 12 se dělila na 10 skupin.
1. základní stejnokrojové součástky
2.naturální ( pro vojáky z povolání ) a tělovýchovné odívání, stejnokrojové doplňky
3. osobní prádlo, lůžkoviny, speciální oděvy a zdravotnický hospodářský materiál
4. stany
5. opravárenské stroje a zařízení
6. obuv pro vojáky základní služby a strůj ( nosné řemení, opasek, tlumok, mošna, přilba a další )
7. kancelářské stroje a potřeby
8. tělovýchovné náčiní a sportovní potřeby
9. vozatajský materiál a výstroj pro psy
10. obaly

K té výstroji pro psy upřesňuji, že patřila pod materiálovou třídu 12 - výstrojní materiál, výstroj pro služební psy bez ohledu na to, pod kterým druhem vojska psy se psovody sloužili. Je to na 100 %, měli jsme to na škole ( ČVO 780 - náčelník výstrojní služby ).

Některé součástky:
ochranná manžeta pro výcvik psů
kožený obojek
ostnatý obojek
náhubek pro boxera
náhubek pro "ovčáka"
náhubek pro rotvailera
vodítko krátké
vodítko dlouhé stopovací
Obrázek
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Ja zasa našiel v príručke pre výkonných rok vydania 1981 takéto rozdieli
od komisárových
01 materiál delostreleckého vyzbrojování
02 tankový a automobilný
06 spojovací a šifrovací
10 Politickoosvetový materiál
17 zařízení střelnic, cvičišť a typ. učeben
K tisku schváleno 4.5. 1981
Uživatelský avatar
Barrymore
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 407
Registrován: 11/4/2006, 17:33

Příspěvek od Barrymore »

Myslím, že máte pravdu oba: komisař i jmodrak. (Třídu 06 si pamatuju až moc dobře :-? ). Z mně známých informací vyvozuji, že komisařův seznam materiálových tříd platil nejspíš do 1981 a jmodrakův po 1981.
Naposledy upravil(a) Barrymore dne 8/2/2010, 22:26, celkem upraveno 1 x.
A Mistr Sun pravil: "Pokud nebyly povely dosti jasné, rozkazy dosti srozumitelné, pak je to chyba hlavního velitele."
Uživatelský avatar
papergeorge
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 2/1/2010, 21:16

Příspěvek od papergeorge »

Zdravim,
prave jsem se probudil a za chvili jdu zase na nocni, takze nemam moc casu studovat. Nicmene Vam chci podekovat za radu prispevku, nebot kazda informace ma cenu, protoze ji lze pouzit a vlozit do mozaiky.
Za vsechno muze tenhle on:
A Rallye ABC EP-SI-LON...

-normalni je tvorit nejen originaly-
(Protoze papir a internet snese vsechno... se zminuje Kronika Bristolnicka)
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Komisařovo členění mi připadá známější- v letech 1986-89 to bylo asi takto. To co uvedl kolega jmodrak si pamatuji jen ze střední a tu jsem ukončil v roce 1983- hlavně vím, že na vysoké už byl materiál automobilní veden samostatně pod číslem 08.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
papergeorge
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 2/1/2010, 21:16

Příspěvek od papergeorge »

Dobre rano,

myslim, ze se vlakno zacina vyvijet zajimave...jen tak dal.

Zkusim nejak srozumitelneji vysvetlit, co jsem myslel. Nekdy mam holt problem se vymacknout jednoznacne a pak vznika prostor pro vicero interpretaci. Chtel jsem si roztridit material, jimz byla vybavena CSLA a to nejen automobilovy, neb v rade sluzeb se vyskytuje spousta velice zajimavych technologii atp. Jenze jsem navedel jak to mam zacit tridit.

Pak se mi dostal do ruky ten nestastny predpis o CVO a v nem jest uveden seznam 1 az 43 a mne se to libilo, neb jsem mel konecne voditko. Ale podotykam, ze jsem pouzil jen tento seznam, nikoli obsah predpisu.

Mozna, a to si ted opravdu nevybauji, ten predpis obsahuje podobny, ale kratsi seznam sluzeb, podle nichz se tridila CSLA pred rokem vydani predpisu. Seznam byl cca o 30-35 polozkach a ted varim z vody, zacal platit treba v roce 1967. Z toho jsem vyvodil, ze podobne musela byt CSLA rozclenena i drive a prislusny predpis(-y) to musi podchycovat, neb to s sebou nese i zmenu nazvu sluzeb i jejich "rozpad" s dodavkou noveho materialu.
Prikladem budiz Indendanstvo z 50.let, ktere se pozdeji rozclenilo do Vystrojni a Proviantni sluzby a Vsevojskoveho tylu. Jednak je tam videt organizacni vyvoj, druhak vyvoj Ceskeho Jazyka a vojenskeho nazvoslovi.

Znova opakuju, kdyby...kdyby se mi dostal do rukou jakykoli jiny predpis, pojednani, clanek, stat, studie ci co, kde by byl podobny seznam uveden, asi by doslo k mene nedorozumeni nebot zminky o CVO evokuji tristeni dvou ruznych a jak vidim dost tezko kompatibilnich systemu.

Ale.... ale mne se ten seznam v prvnim prispevku libi, no. Jenze pokud je zcestny ci prilis komplikovany, nezbyde mi asi, nez si sednout ke Commanderu a sepsat si jiny seznam, treba podle techto materialovych trid a prehazet si to.

Treba nekde jsem narazil na udaje, ze do 14-Zenijni vojsko, patri:

-dilenske prostredky
-elektrotechnicke prostredky
-maskovaci prostredky
-potapecske a zachranne prostredky
-prepravni prostredky
-prostredky pro stavbu mostu
-prostredky pro tezeni a upravu vody
-prostredky pro zenijni pruzkum
-prostredky pro zrizovani a odstanovani zatarasu
-stroje pro tezbu a zpracovani dreva
-stroje pro zemni prace

Tak, a k jakemu obdobi se ten seznam vztahuje, da se pouzit pro 80.leta?

Nebo...byl jsem a jsem castecne zmaten dosud, kdyz jsem sledoval instruktazni film k mostnimu automobilu Tatra 813 AM-50, nebot na konci je poznamka vypravece, ze moderni prostredky SILNICNIHO VOJSKA jsou technologicky a materialne narocne a je treba se proto one starat s nejvyssi odpovednosti, atd...a ja si vzdy myslel, ze AM-50 je zenijni prostredek...

Proto jsem zvolil i nazev vlakna pred rokem 1981, neb jak je videt z Vasich prispevku, doslo ke zmenam pomerne velkym, ktere se odrazily i v precislovani onech materialnich trid a nejen CVO, coz je ale zase pochopitelne.

Takze navrhuji, abychom se pro lepsi orientaci nejprve dopatrali a ustalili se k 80.letum, nebot vetsina z Vas byla v tomto obdobi i vzdelavana. Teprve pak bych casem zacal zachazet dal do minulosti a zacal objevovat odlisnosti, atd.

Jeste jednou Vam dekuji za ochotu se podelit o sve vedomosti s nami mladsimi, i kdyz ja zase o tolik mladsi nejsem, nicmene jsem si zazil uz jen rozpadajici se armadu v roce 1995, a kde bych tenkrat tusil, ze budu jednou shanet materialy, jenz jsem mohl celke bez problemu studovat a opisovat. Takhle mi zbyl jen baret sedivy...

PS: pokud se budou admini ci moderatori skrz emaily ochotni podelit o vedomosti skrz funkce fora PHPPB nebo jak se tahle modra platforma jmenuje, budu rad taky. Pro moje plany mi to prijde jako cesta nejmensiho odporu, akorat o tom zatim nemam nejmensi prehled, o co jde.
jmodrak
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1376
Registrován: 20/1/2010, 20:53

Příspěvek od jmodrak »

Ten ženijný zoznam použiť môžeš. K AM 50 a ostatnej technike. To, že boli zaradené u silničného, neznamemná, že nebola ženijná. Samopal u spojárov bol výzbrojná mt, rovnako ako napr. kanón na lietadle alebo tanku.
Uživatelský avatar
papergeorge
vojín
vojín
Příspěvky: 15
Registrován: 2/1/2010, 21:16

Příspěvek od papergeorge »

Jak to zpocatku vypadalo slibne, nejak mi vlano usnulo.... po dotazech na patricna mista jsem zjistil nasledujici... a vlastne to byl ucel tohoto vlakna. Diky prispevkum -viz vyse- je v obehu dalsi kolo dotazu, takze casem zase neco pridam.

A pani kolegove... ja jsem jenom byvaly zakladak a jeste k tomu z dob, kdy se v armade spis hledalo, co se da ukrast nez nejaky koncept.... nechteli byste taky trochu pohnout kostrou a svoje profesionalni vedomosti sesumirovat? Prilezitost tu je, ostatne mnozi z Vas maji materialu a hlavne vedomosti tolik, ze z toho jde hlava kolem...

Nasledujici seznam je to, co jsem shanel, plus seznam CVO z dob, kdy to platilo, tzn cca od roku 1965 do roku 1981.


1 x Pechota a vysadkove vojsko 101-129
2 x Tankove vojsko 130-169
3 x Automobilove vojsko 170-199
4 x Pozemni delostrelectvo 200-249
5 x Velitele vojska PVOS a PVO, PLR vojsko a delostrelectvo 250-399
6 x Letectvo 400-469
7 x Stranicko-politicky aparat 470-499
8 x Zenijni vojsko 500-539
9 x Zeleznicni vojsko 540-569
10 x Chemicke vojsko 570-599
11 x Spojovaci vojsko 600-659
12 x Radiotechnicke vojsko 660-679
13 x Protiradiotechnicke vojsko 680-699
14 x Vsevojskovy a letecky tyl 700-709
15 x Vojenska doprava 710-719
16 x Silnicni vojsko 720-739
17 x Sluzba zasobovani PHM 740-759
18 x Proviantni sluzba 760-779
19 x Vystrojni sluzba 780-799
20 x Zdravotnicka sluzba 800-879
21 x Veterinarni sluzba 880-899
22 x Topogeodeticka sluzba 900-919
23 x Povetrnostni sluzba 920-926
24 x Doplnovaci sluzba MVS 927-929
25 x Sifrovaci sluzba 930-933
26 x Administrativni sluzba 934-939
27 x Stavebni a ubytovaci sluzba 940-949
28 x Financne ekonomicka sluzba 950-954
29 x Justice 959-959
30 x Hudebnici 960-964
31 x Kulturni a umelecti pracovnici 965-969
32 x Vojenska telovychova 970-974
33 x Ucitele vseobecne vzdelavacich predmetu a tlumocnici 975-979
34 x Fotogorafove a kameramani 980-989
35 x Jine specialni odbornosti 990-999
Naposledy upravil(a) papergeorge dne 25/2/2010, 13:22, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Organizace armády“