Chemický útok

vše co přesahuje rámec výše uvedených témat

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
mejla
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 27/5/2009, 07:54

pouziti plynu

Příspěvek od mejla »

Zajimalo by me, jestli sovetske veleni nekdy uvazovalo o pouziti plynu nebo jineho prostredku hromadneho niceni jako za 1SV. Prece jen v porovnani s 1SV byla 2SV mnohem vice agresivni a vyhlazovaci, ktera ohrozovala samostatnou existenci sovetskeho statu, pripadne slovanskeho naroda. Tedy bych cekal pouziti vsech dostupnych prostredku, nejen konzervativnich tanku,del a pusek.
Uživatelský avatar
Alchymista
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 4883
Registrován: 25/2/2007, 04:00

Příspěvek od Alchymista »

Použitie BOL - ani nacistické nemecko BOL vo väčšom rozsahu nikdy ani na východnej fronte nepoužilo - výnimkou boli zrejme len boje v podzemnom systéme v Sevastopole (a ani to nemám spoľahlivo potvrdené).

U nacistov za to mohla do istej miery aj Hitlerova osobná averzia voči BOL - za prvej svetovej vojny patril medzi zasiahnutých plynom na západnej fronte, u sovietov zasa vedomie, že pri použití BOL by boli následky pre sovietske vojská horšie, kvôli výrazne slabšiemu vybaveniu vojsk prostriedkami protichemickej ochrany.

Samozrejme, úvahy o použití BOL existovali, ale nikto nenašiel odvahu k ich použitiu, predovšetkým kvôli vedomiu celkom rýchlej odplaty - dostatočné zásoby BOL mali prakticky všetky významnejšie štáty. Ak by s tým niekto začal, veľmi pravdepodobne by ich použili všetci - a následky by boli katastrofálne predovšetkým pre civilné obyvateľstvo.
ObrázekObrázek

Оптимисты изучают английский язык, пессимисты - китайский. А реалисты - автомат Калашникова
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

Ano, všichni to měli, aby byli připraveni kdyby to náhodou použil protivník. Dokonce jednou došlo k úniku v nějakém italském přístavě po německém bombardování, které zasáhlo loď, která tyto chemické látky převážela, ale naštěstí vítr foukal od pobřeží, v opačném případě by to jistě mělo nemilé následky na civily.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
mejla
vojín
vojín
Příspěvky: 11
Registrován: 27/5/2009, 07:54

Příspěvek od mejla »

Prijde mi ze na to, jakou podobu valka na vychode mela, bych prave ocekaval vyuziti vsech moznych forem boje. Jako kdyby se Nemci bali pouzit tanky, protoze Rusove je maji taky, lepsi kvality a maji jich vic. Ze treba neco podobneho Rusove nevyhodili nad Berlinem, kdyz ho kratce po zahajeni utoku bombardovali. Ikdyz v te dobe asi byla jeste nizka ucinnost.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 10860
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Příspěvek od Lord »

No pokud se o to víc zajímáš doporučuju článek na Frontě, viz.
www.fronta.cz/dotaz/pouziti-chemickych-zbrani-ww2

Můžeš se zde dozvědět, že ke hromadnému použití chemických zbraní za druhé světové války došlo pouze Japonci v čínsko-japonské válce (kvůli neschopnosti Číny tyto prostředky vyrobit a vzdáleností od japonských ostrovů? – moje domněnka).

Zmiňovaný italský přístav se jmenoval Bari, poškozená byla loď USS John Harvey, která vezla cca 100 tun yperitu. Kvůli utajení (z obavy před německými bojovými plyny) o tom zdravotníci nebyli informováni a počet obětí se nevyhnutelně zvýšil.

Co se týče Hitlerova Německa – to bylo dokonce na špici ve vývoji nových chemických zbraní. V Sevastopolu byl použit fosgen. V Normandii Němci údajně použili zhruba čtyřicet dělostřeleckých granátů naplněných tabunem, a to se zničujícími následky. Ovšem dva dny po této události Churchill varoval v rozhlasovém projevu Německo, že při opakování takovéto záležitosti provedou Spojenci masový útok stejnými zbraněmi.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Komplexní témata a různé“