Zajímavé námořní pohlednice

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.

Moderátor: Pátrač

Odpovědět
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Zajímavé námořní pohlednice

Příspěvek od jarl »

Jedna moje skvělá kamarádka objevila při rekonstrukci chalupy velké množství nejrůznějších starých pohlednic z první poloviny 20. století, mezi nimiž je i několik desítek pohlednic, které psal jistý Štěpán Říha. Tento muž sloužil od roku 1909 v rakousko-uherském námořnictvu a některé jeho pohledy jsou natolik zajímavé, že jsem se o ně rozhodl podělit s ostatními palbáky. Sice se na nich již trušku podepsal zub času, ale jsou zaručeně autentické. V případě zájmu mohu přidat ještě některé další.

Obrázek
Chráněný křižník Zenta

Obrázek
Pozemní torpédomet?

Obrázek
Sestřelená italská vzducholoď Citta di Jessi

Obrázek
Torpédoborec Scharfschütze

Obrázek
Bitevní loď Viribus Unitis

Obrázek

Na posledním obrázku je dobře vidět zásah obezřetného cenzora, který zaškrtal názvy přístavů. Zaujala mě skutečnost, že na všech pohlednicích odeslaných v době První světové války chybí poštovní známka, kterou nahrazuje razítko vojenské pošty.
Naposledy upravil(a) jarl dne 3/1/2010, 11:36, celkem upraveno 2 x.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Hezké kousky historie, rád se podívám na další zajímavé obrázky
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Tunac
podporučík
podporučík
Příspěvky: 678
Registrován: 29/5/2006, 22:23
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tunac »

Určitě v tom pokračuj, historie je vždy málo.
Vojáci!!!!
Jste vojáci smrtí!!! A já jsem ten, co Vás bude posílat tam, kde se umírá!!!
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Takže tady jsou ještě některé další kousky:

Obrázek
Ponorka U-6

Obrázek
Přístavní jeřáb v Pule o nosnosti 300 000 kg, který měl být ve své době největší na světě, což je možná přehnané

Obrázek
Křižník Zenta

Pořád mi vrtá hlavou proč pohlednice odesílané v době První světové války nemají poštovní známku. Možná tím chtělo velení rakousko-uherských ozbrojených sil usnadnik komunikaci odvedených vojáků s jejich blízkými.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

R-U mělo i ponorkové vojsko? Sleduju, že mám hodně velké mezery ve vzdělání. Asi bych se měl hodit na pár měsíců marod a dohnat to :-)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Ježiši kolego knezdube - to nemyslíš vážně. :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Jarosslaw
desátník
desátník
Příspěvky: 59
Registrován: 3/12/2009, 14:42
Bydliště: Severní Čechy

Příspěvek od Jarosslaw »

Tak jsem doma také ,,prohrábl" sbírku.
Omlouvám se, bohužel tyto pohlednice nejsou s námořní ani nějakou vodní tematikou, ale když už jsem to hledal... .
Pohledy sem přesto umístím, kdyby to někomu tolik vadilo tak ať se obrátí na admina s žádostí o smazání.

Pohled č. 1
Smíchovský (dnes lešanský) tank IS-2 č. 23. Pohled není datován, ale vypadá hodně staře.

Obrázek

Pohled č. 2
Karikaturistický nákres letounu Avia S-199. Datum na razítku je 8. duben 1949. Pohled píše nějaký mladík domů rodičům , voj. útvar 8993 Stráž p. Ralskem.
Obrázek
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

To Pátrač: Co nemám myslet vážně? To volno, nebo svoji neznalost? Když vidím, že na ponorce vlaje vlajka nápadně podobná Rakouské, tak předpokládám, že je R-U. Jen jsem netušil, že mělo R-U takové loďstvo. Pokud se moc nepletu, tak jediný významější přístav byl Terst a R-U asi moc příležitostí k uplatnění námořních mocenských ambicí asi nemělo
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Jarosslaw - ty pohlednice jsou docela zajímavé, i když z úplně jiného soudku, což ale nemusí vadit, protože pokud se tu budou objevovat ještě nějaké další, tak není problém změnit původní název článku na, kupříkladu, "Zajímavé historické pohlednice".

knezdub - Rakousko-Uhersko mělo opravdu i ponorkové loďstvo, o němž se na Palbě už několikráte diskutovalo. Mezi rakousko-uherskými ponorkáři vyniklo i několik velitelů pocházejících z českých zemí. Velice dobrý článek na tohle téma napsal Destroyman a nejdeš jej zde: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=3478 a tuším že i kacermiroslav již o rakousko-uherských ponorkách něco napsal.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Destroyman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1288
Registrován: 25/6/2008, 08:35
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Destroyman »

knezdub píše:Pokud se moc nepletu, tak jediný významější přístav byl Terst a R-U asi moc příležitostí k uplatnění námořních mocenských ambicí asi nemělo
Mno, trochu se pleteš, ale ne moc. Tož jen stručně: Nejvýznamnější nebyl Terst, ale výborně chráněná Pula se svými loděnicemi a kvůli výhodné poloze na jihu rychle získal větší význam než Terst i Kotor.
A dále: Rakušáci začali válku se šesti ponorkami, do konce války jich bylo do stavu námořnictva zapsáno celkem 27 a několik dalších nebylo dokončeno. Krom toho i některé německé ponorky občas pluly ne zrovna moc košer pod R-U vlajkou, protože Itálie vyhlásila Německu válku až (myslím) v srpnu 1916.
Co se týče podílu na ponorkové válce, tak Němci na tom byli samozřejmě líp a jejich výsledky byly vskutku impozantní. Nicméně Rakušáci - vzhledem k tomu jak málo ponorek měli - se taky neměli za co stydět. Anglický námořní historik holandského původu (a tedy v podstatě nezaujatý neutrál) Van Der Vat napsal zhruba toto: "Rakušané si během války počínali suverénně na Jadranu a nebezpečně vyráželi do Středomoří. Vzhledem k tomu, že kontinentální Rakousko-Uhersko disponovalo v podstatě suchozemskou flotilou, dosahoval von Trapp a jeho kolegové vynikajících a nikým nečekaných výsledků."
Ale abych jen neblábolil mimo téma, pár starých pohlednic zveřejnila na "pradědečkově" webu i Katka Dvořáková, k vidění zde.
さようなら。
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Knezdub - nic ve zlém mě jen překvapilo Tvé udivení nad existencí R-U podvodního loďstva. Potom jsem se podíval, že jsi zde krátkou dobu a nemohl jsi Palbu projít - já jsem zde rok a něco a doposud o polovině věcí co zde jsou nevím. :oops:

Takže omluva a veřejná :D
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
knezdub
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 833
Registrován: 13/10/2009, 19:54
Bydliště: Blatnička

Příspěvek od knezdub »

Destroyman: Tvůj článek jsem přečetl jedním dechem, málem mi vyhasl oheň pod pálenicí :-) Vůbec jsem netušil, že naše mocnářství bylo tak rozvinuté. V historii mám hodně co dohánět.
Pátrač: Upřímně řečeno, překvapila mě vůbec existence nějakého R-U loďstva, žil jsem z toho , co nám soudružka učitelka řekla. A hodně toho zapoměla. Stihl jsem jen zběžně prolistovat asi půlku stránek na Palbě a občas přečíst nějaký článek, ale je toho strašně moc, asi si opravdu naordinuju nějakou hodně ošklivou a dlouhodobou nemoc :-)
ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Nejvíce mě zaujala pohlednice s torpédometem, který skutečně vypadá jako kdyby to bylo pozemní zařízení. Má zde někdo povědomí jestli něco takového bylo v obraně rakousko-uherských přístavů?
Na druhou stranu se mi zdá že takové postavení přímo na molu je blbost a že jde spíše o demontovanou palubní výzbroj, která čeká na nějaký technický zákrok.

EDIT: jarle a kdy dáš další kousky? :rotuj:
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
kopapaka
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 3837
Registrován: 26/1/2008, 20:47
Bydliště: kósek od Prostějova

Příspěvek od kopapaka »

No, na břehu to je jistě, ale taky pochybuju, že jde o součást obrany.
Jedině jako nouzová výzbroj, přece jen by to mohlo být účinější než stejná zbraň na starší zakotvené torpédovce.
Kromě demontované výzbroje by se mohlo jednat o zkušební nebo výcvikový torpédomet...

Pobřežní torpédomety se sice v obraně dříve používaly, ale obvykle šlo o součást opevnění, vlastní torpédomet byl pod úrovní hladiny.
Asi nejslavnější pobřežní torpédomet byl součástí fortu Kaaholm nedaleko Osla. Proslavilo ho potopení křižníku Blücher 9. dubna 1940...

Obrázek
ObrázekObrázek Obrázek
"Válka je Mír, Svoboda je Otroctví a Nevědomost je Síla!"
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4077
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Příspěvek od jarl »

Pátrač - další kousky jsem již přidávat neplánoval, protože se jedná o obrázky malebných zákoutí dalmatských přístavů, tamějších historických památek a přírodních scenérií, které se dodnes nezměnily, takže si je může každý turista prohlédnout na vlastní oči, ale nakonec jsem ještě vybral tři poslední kousky. Samozřejmě pokud někdo vlastní podobné archivní poklady tak je sem klidně může umístit a já se na ně rád podívám. Jsem rád, že tohle téma někoho zaujalo a snad to potěší i současnou majitelku těchto pohlednic, které kdysi psal náš zapomenutý krajan, o němž se mi bohužel nepodařilo zjistic nic kromě jeho jména.

Co se toho pozemního terpédometu týče, tak se domnívám, že se jedná buď o nějakou maketu, nebo o zařízení sloužící k výcviku jak píše kopapaka

Obrázek
Válečné lodě uložené v takzvané rezervě, odkud byly reaktivovány až po vypuknutí První světové války

Obrázek
Pohled na předválečný přístav v Pule

Obrázek
Předválečný Terst
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Jarle - takové obrázky jsou klenoty, které se málokdy vidí. Zájmu se nediv. Jsme lidé, kteří vojenství nějakým způsobem fandí a toto jsou pohledy, které pohladí každou duši s našimi zajmy. Jsem rad že jsi toto vlákno otevřel.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“