Česká armáda získá první ponorku

Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 5286
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Česká armáda získá první ponorku

Příspěvek od kacermiroslav »

LIDOVÉ NOVINY


Česká armáda získá první ponorku - z Albánie
12. března 2008


PRAHA Česká armáda se bude moci brzo pochlubit novou součástí výzbroje. A vzhledem k tomu, že Česko nemá moře, jde o zbraň neobvyklou – ponorku.

K čemu vlastně potřebuje „suchozemský“ stát jako Česko ponorku? Do muzea. Původně ruský stroj třídy Whiskey, který byl vyroben v roce 1954 a do roku 1994 sloužil v Albánii, nebude nasazen do bojových operací. Stane se unikátním exponátem Vojenského technického muzea v Lešanech nedaleko Týnce nad Sázavou.

Nyní zbývá jen doladit detaily. Proto dnes do Česka přijíždí náčelník Generálního štábu ozbrojených sil Albánie generálporučík Luan Hoxha, aby podepsal dohodu o spolupráci v oblasti vojenské historie. O možnosti získat ponorku do muzea se začalo mluvit před několika lety, když Albánie stroje vyřadila. Češi totiž mají s Albánií dobré kontakty, a tak se dozvěděli, že na jihu země je několik vyřazených ponorek. Když loni v Praze pobýval albánský ministr obrany, ministryně Vlasta Parkanová ho o ponorku požádala a od té doby se pracuje na tom, aby mohla být do Česka přesunuta.


Ředitel vojenského historického ústavu Aleš Knížek řekl, že Česko má zájem získat z Albánie řadu dalších zbraní, které mají nesmírnou historickou hodnotu. „V Albánii jsme objevili například osmicentimetrové protiletadlové dělo vzor 37 z plzeňské Škodovky, které má výrobní číslo 6, což je naprosto neuvěřitelné. Dokonce jsou na něm ještě české nápisy, kromě těch v srbochorvatštině,“ řekl Knížek.

Podle něj jsou v Albánii také palné zbraně z produkce brněnské zbrojovky a další zbraně české výroby jak z první, tak z druhé světové války. Podle Knížka se technika do Albánie dostala převážně s italskými vojáky, kteří ji přivezli s sebou v tažení z Jugoslávie.

Vzhledem k tomu, jak je ponorka velká, uvažuje se podle Knížka o tom, že by do Česka byla převezena pouze část stroje třídy Whiskey. „Je to obrovský kolos, takže je možné, že dovezeme jen podstatné artefakty,“ dodal Knížek.

Zmiňovaná ponorka byla vyrobena v roce 1954 a do služby byla nasazena o rok později, v roce 1999 pak svou práci pro albánskou armádu skončila. Má dieselelektrický motor a měří 74 metrů. „Tyto ponorky byly technologicky pokračováním německé třídy XXI. Torpédové stíhací diesely Whiskey byly v 50. a 60. letech postupně přestavěny na nosiče letounových střel. Starší Twin Cylindery nesly dva kontejnery se střelami. Novější Long Biny měly čtyři. Existovala i řada dalších variant bez kódů NATO, např. tankovací pro hydroplány nebo odpalovací zařízení pro všechny možné typy zbraní, dokonce i pro vesmírné rakety. Všech lodí třídy Whiskey bylo vyrobeno nejméně 260,“ píše na webové stránce věnované vojenské historii Lukáš Visingr.

O možnosti darování ponorky se začalo mluvit loni na jaře při návštěvě albánského ministra obrany Fatmira Mediu v Česku. O vyřazenou ponorku ho požádala ministryně obrany Vlasta Parkanová . Čeští vojenští historici mají v Albánii dobrou pověst, a dokonce pomáhají na tamním ministerstvu obrany se založením muzea. „Spolupráce je dobrá, a proto by se nám mohlo podařit zbraně získat. Bylo by to skvělé,“ dodal Knížek, kterému se povedl už jeden husarský kousek. Pro muzeum získal izraelský tank Merkava.



Zdroje:
www.lidovky.cz
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

O tom jsem vždycky snil - mít v ČR ponorlu. Na Orlíku s raketama středního doletu!
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

doufám, že jim ji podaří dotáhnout "celou", a ne jen pár komponentů
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Co ponorku. Já jsem požadoval na 10.LA když se vážně kdysi dávno uvažovalo, že bychom koupili repasovaný stíhačky od USA, které měly mít původ v námořním letectvu abychom koupili zrovna i tu letadlovot loď.

Navrhoval jsem ji umístit na Vranovskou přehradu. To by byla bomba. Ale nedošel jsem uznání. Tak jsem na tuto myšlenku zanevřel.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
Dancer
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 563
Registrován: 23/2/2007, 11:44

Příspěvek od Dancer »

Pátrač píše: ...
Navrhoval jsem ji umístit na Vranovskou přehradu. To by byla bomba. Ale nedošel jsem uznání. Tak jsem na tuto myšlenku zanevřel.
To proto, že jsi současně s tím nevypracoval plán na to, jak ji na té přehradě otáčet + vypracovat seznam míst, kde je to technicky možné... :D
Nebát se a nekrást!
Uživatelský avatar
sa58
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 3477
Registrován: 4/2/2005, 12:43
Bydliště: Zlínsko
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sa58 »

Ponorka u nás, to už by to mohl zrovna stát nějaká starší R-7 nebo Titan... Ponorka coby exponát patří na moře, jediné, co bych u nás zkousl, by byl monitor President Masaryk. Ale o ten se postarala svazácká brigáda.

Add Merkava u nás - bez naší vojenské pomoci Izraeli při zakládání státu by ta Merkava asi sloužila coby BVP...
ObrázekObrázekObrázekObrázek

"Nachystejte květináče, na vánoce sem zpátky!"
Uživatelský avatar
Pátrač
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 7850
Registrován: 14/8/2008, 06:44
Bydliště: Prostějov

Příspěvek od Pátrač »

Tu izraelskou potvoru jsem viděl v Lešanech. Udělala na mě asi jako na každého hluboký dojem. Pokud tady bude v muzeu ponorka, tak tam zase vyrazím. To si nemůžu nechat ujít.

Jinak souhlasím - pro vnitrozemskou zemi mít ponorku byť jen v muzeu je raritní. A to tak že velmi.
ObrázekObrázek

Pes(ticid) - nejlepší přítel člověka! Nechápete? Nevadí. Hlavní je, že víte že:

JDE O TO, ŽE KDYBY O NĚCO ŠLO, BYLO BY DOBRÉ VĚDĚT, O CO VLASTNĚ JDE.
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

No spíš bysme měli doufat, že nám prodají to protiletadlové dělo. Ponorka nemá u nás moc co u suchozemců pohledávat. To lidi neocení.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
cayman
podpraporčík
podpraporčík
Příspěvky: 276
Registrován: 2/6/2005, 22:56
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od cayman »

sa58 píše:Ponorka u nás, to už by to mohl zrovna stát nějaká starší R-7 nebo Titan...
To sa ti potom nebude pacit ani RT-23 Molodec (SS-24 Scalpel) v Kosickom Leteckom muzeu.

Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Jinak je velmi smutné, že naše média používají označení Whiskey. To jak kdybych na označení F-16 používal moje označení plechovka od použité cocacoly. Je sice pravda, že označení Projekt 613, 644 nebo 665 nic neřekne, ale je to pořád normální označení. To, co američani neumí pojmenovat, tak si vymyslí vlastní kraviny a říká tomu tak celý svět. Se z nich jednů pobušujeme, teda poobamujeme, teda posereme.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
Uživatelský avatar
Tempik
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1690
Registrován: 24/3/2008, 20:27
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tempik »

nj, ale za to amíci nemůžou, za to můžou ti pablbové co to neumí pojmenovat správně. Kódová označení nepřátelských jednotek/strojů se používají už pekelně dlouho.
Nicméně taky doufám, že ta ponorka tu bude celá a určitě si naplánuju zase nějakou návštěvu Lešan :)
Uživatelský avatar
Mantra
7. Major
7. Major
Příspěvky: 1018
Registrován: 19/2/2008, 08:57
Bydliště: Platan

Příspěvek od Mantra »

To by nebylo marné mít letadlovku na Vranově a ponorku na Orlíku.
To by z nás konečně byla velmoc!!!!
Obrázek
"Will screw them hard, fast, and in an elegant manner."
Major General Haim Bar-Lev 1967
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Třída sedmá B musela v potoce hledat nepřátelskou ponorku Nautilus. Což nebylo snadné, neboť se jednalo o model zhotovený z kusu mýdla...
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Nechci vám kazit zábavu ale kody jako tango, whiskey atd se začala dávat ruským zbraním proto že rusové všechno tají , dokonce i označení .Takže si v tom amerika musela udělat pořádek.
V rusku je totiž tajné skoro vše i v dnešní době.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

Amíci dávali kódové označení od nepaměti. Prostě je to jejich styl. Rusáci asi těžko utajili název kupříkladu Mitsubiši A6M :)
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
hydrostar
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1717
Registrován: 26/9/2006, 21:19
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od hydrostar »

Jasně, ale proč říkat třeba naším bývalým Su-25 Forgott, když je to Su-25? My to označení známe. Zajímalo by mě, esi rusové měli vlastní označení amerických letadel. Třeba F4 = baba jaga.
Hydrostar se s námi trvale rozloučil...
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Jo i rusové dávají jména americké technice ale je to spíše nahodilé.Většinou lodím a letadlům. Pro svoji techniku mají také označení jménem kromě čísel.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 17710
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Příspěvek od skelet »

například?
ObrázekObrázekObrázek
reddog
nadpraporčík
nadpraporčík
Příspěvky: 469
Registrován: 21/11/2008, 11:40
Bydliště: Litoměřice

Příspěvek od reddog »

Tak to bude horší já si moc nepamatuju. Pokusím se vzpomínat.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 4160
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Příspěvek od Alfik »

To je věc tradice. Dávají jména svým i cizím zbraním už od války za nezávislost. Mají málo tradic, krátkou historii, přejme jim to. Mě osobně se to líbí, protože to čas od času vystihuje vlastnosti nebo vzhled. Viz třeba takový Fishbed nebo Frogfoot :D Ostatně tomu se u nás stejně výstižně přezdívá "Hrábě" :D
"Zapomněli jste na syny Vorvénovy. Ztratili jste Greptrovo kladivo. Vás nikdo mstít nebude." Dr. Lazarus
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“