Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od pjaro77 »

Lord, na školách sa ustupuje od doktoranských a vedeckých prác ? To si kde nabral, na plzenskej univerzite to tak robia ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Lord »

Zemakt, aíčko udělalo v tomto případě přehled a maják na ostrově FAROS v něm nebyl ta nejdůležitější věc!
Byly tam i jiné informace. Když bych pak kliknul na odkaz, nebo se zeptal jinak, tak by mi dalo rozpětí od do.

Pjaro, ...nebo od bakalářských prací.

Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity tradiční písemnou bakalářskou práci nahradí takzvaným závěrečným projektem.
Stejnou změnu oznámila i Vysoká škola ekonomická v Praze. Další školy nad podobným postupem uvažují. Důvodem je umělá inteligence.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vyso ... omaci_kori

Jinak co se týče diplomových prací, tam dávají dokonce nápady, jak by se s tím mělo pracovat.
Jenže stejně je už problém rozeznat, co psal člověk nebo Ai, pokud se zrovna něco nevypíchne, jako to udělal Zemakt :)
Podobnou chybu však může udělat běžně člověk. Kdybych nepsal, že to využívám, ale...
Často to vyžaduje formální citování, nebo často mylně někteří za AI generovaný považují i vysoce strukturovaný lidský text.

Tresty hrozí tak leda, když AI bezmyšlenkovitě vygeneruje celé kapitoly, nebo převážnou část práce.

No asi budeme mít i tady v ČR za nějakou dobu podobné modely jako v Americe. Zde se píše Master's Thesis.
Stále častěji se u praktických oborů (marketing, IT, business) nahrazuje tzv. Capstone projektem – tedy řešením reálného problému pro konkrétní firmu namísto teoretického textu.

Co se týče historie, ANTIKY, ta má svá specifika, protože dost věci se furt opakuje.
Současný nástup AI vrací univerzity částečně zpět ke kořenům – tedy k důrazu na ústní ověření znalostí a obhajobu v reálném čase.
Moderní obhajoby začínají připomínat právě středověké disputace. Komedie, ale má to možná někdy smysl.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Současný nástup AI vrací univerzity částečně zpět ke kořenům – tedy k důrazu na ústní ověření znalostí a obhajobu v reálném čase.
Moderní obhajoby začínají připomínat právě středověké disputace. Komedie, ale má to možná někdy smysl.
Hmm, evidentně je to nutné, pokud chceme rozpoznat zdali někdo optravdu umí a má znalosti, nebo pouze generuje AI text.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Lord »

Celé školství bylo kdysi založeno na memorování, bohužel si myslím, že praxe je potom jiná.
Ale nepopírám, že nějaké základy a rozhled jsou určitě potřeba.

Komenský by dnešní školství kritizoval. Prosté memorování není dobrá výbava pro život, říká odborník

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/lide/komen ... 9_lide_rkj

Ale asi věc názoru, historie má svoje.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od pjaro77 »

Capstone projekt alebo iný je podstatne lepšia vec ako pouhé spracovanie literatúry. Na technických univerzitách robia hlavne projekty.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od bat »

2 centy
Dobrý rozhovor. Bylo období, kdy jsem to viděl podobně. Pak jsem četl nějaký článek, že učení z paměti nejen zlepšuje paměť obecně (překvapivě :) ), ale i jazykovou zásobu a kognitivní schopnosti obecně. Moje nechuť ke všem těm školním básničkám, písničkám a buzeraci na detail se trošku zmírnila.
Schválně jsem to dal rychle do AI a našlo to nějakou starší studii - možná to teprve čeká na pořádný výzkum.
Jinými slovy je asi buřt jestli se učí někdo milostné básně, jízdní řád, náboženské texty, konfigurace elektronů v obalu atomu, krystalické mřížky či detailní popis buňku - užitek spíš leží v tom procesu, než v "datech".
BTW. mě pobavilo jak Komenský rozdělil děti na skupiny: bystré a ochotné, bystré a líné, bystré a vzpurné... a ten nebystrý zbytek. Dneska by mu to asi neprošlo, ale docela to sedí :)
Obrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od pjaro77 »

Najlepšie sa je učiť jazyky. Aj v strednom veku.

Proti alzaimerovej chorobe doporučujú argentínski doktori tango.
https://vat.pravda.sk/clovek/clanok/146 ... zmi-tanga/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38012285/
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Ataman »

Lord píše: 27/6/2026, 09:36
No a samozřejmě to je pak potřeba překontrolovat, nebo se zeptat znovu jinak.

A není jednodušší a spolehlivější najít si to sám? A samozřejmě rychleší, neb odpadá časová ztráta, způsobená kontrolováním a ověřováním?
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od pjaro77 »

Kontrolu tu robíme my ostatní.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11839
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Lord »

Jenže napadnou tě všechny věci, jako když si chceš udělat osnovu. Nebo zjistit co je případně nového.
Když máš dobré zdroje, tak je lepší rovnou čerpat třeba z knih. Pokud to nemáš, nebo chceš někdy psát o něčem zajímavě, může AI pomoci.
Tohle zatím jen nabízí efektivní /případný/ odrazový můstek pro tvorbu strukturovaného obsahu a je to v diskusi.

Modely mohou shrnout hlavní myšlenky a poskytnout kontext, což ušetří čas, i když finální ověření u primárních zdrojů zůstává na autorovi.
A s tím je furt dost práce, to souhlasím.

A na odkazu máte, jak s tím případně pracovat.
https://knihovna.fsv.cuni.cz/podpora-st ... orne-praci

Modely generativní AI jsou trénovány mimo jiné na datech, která do nich vkládají jejich uživatelé. Proto nejsou zpravidla navrženy tak, aby zajišťovaly jejich důvěrnost nebo chránily informace, které jsou s chatboty a jinými nástroji sdíleny.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“