Ukrajinské pozemní drony (UGV)
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
A co na to AČR?

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
No, TAROS začal v roce 2012 a první prototyp byl představený o rok později. Takže to už mohla mít AČR kupu zkušeností - už tehdy bylo jasné, že je to trend do budoucna. Ale protože to je AČR, tak na podobné "hejbláka" kašle a úplně jí ujel vlak. V lepším případě s nimi počítá jen jako "prodlouženou rukou" pro úkoly kam vojáci přímo nemůžou, ale tohle je trend tak ještě před rokem 2000. Levná autonomní multifunkční platforma je v nedohlednu. Možná že je to tak ale dobře, protože tady bysme to zase neskutečně překombinovali - ve stylu: "český voják nemůže mít to co vojáci jinde!"

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
Však já vím. Jenom jsem si prostě neodpustil zahlásit. Minimálně už mohli mít nějakou testovací skupinu a precizovat organizaci, nasazení, počty a potřebná TTD. Trapáci. Kdo se může prsti s vývojem za prdelí, navíc ve Vopce.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
Z tejto poslednej vety mám úsmev na tvári, keď si spomeniem, ako "mľandravých sucharenkovia" s pomocou dronov dokázali odpraviť kvantá vycvičených zabijakov na kobzonov koncert.
Žiaľ aj dnes mnoho generálov starej školy myslí po starom a túto novú "vojenskú silu" prehliadajú.
Je to podobné situácii keď draho vycvičení a živení rytieri zistili nepríjemnú skutočnosť, že ich pošle k svätému Petrovi narýchlo vycvičený strelec s kušou a neskôr s hákovnicou/arkebuzou.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
V březnu se uskutečnilo 9 000 bojových a logistických misí na frontové linii. Počet misí pozemních bezpilotních vozidel (UGV) Obranných sil Ukrajiny se tak za posledních pět měsíců ztrojnásobil. Celkem pozemní roboti za první tři měsíce letošního roku absolvovali přibližně 21 500 misí.
https://twitter.com/maks_nafo_fella/sta ... 8490186061
https://twitter.com/maks_nafo_fella/sta ... 8490186061

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
Asi nejenom pozemních, ale v minulém týdnu navštívilo Francii na čtyřiadvacet zástupců ukrajinských výrobců dronů, kteří nabízejí své technologie a hledají partnery pro společný vývoj a výrobu bezosádkových prostředků. Jak uvedl generální ředitel Ukrajinské rady obranného průmyslu Ihor Fedirko, je francouzská reakce na ukrajinské technologické možnosti (typicky) velmi pomalá. Například Německo má uzavřeno 11 dohod a Španělsko 5. V Dánsku pak existuje výrobní závod ukrajinské společnosti. Celkem se kontaktního dne účastnili zástupci 27 ukrajinských a 60 francouzských výrobců.
Naposledy upravil(a) Koba dne 12/4/2026, 20:22, celkem upraveno 1 x.
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
Tak zrovna u Francie je to docela pochopitelné, protože sama v tomto odvětví docela dlouhou tradici, tak jsou pro tamní zbrojovky (řekl bych že jsou snad i státní) spíš konkurencí. Zajímavé je to Německo, ale asi tam je víc snaha nenechat všechno Rheinmetallu.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
Ukrajinská armáda objednala pro rok 2026 celkem 25 000 pozemních dronů, dvojnásobek proti roku 2025. Jedná se o rámcový kontrakt, konkrétní zakázky mohou zadávat vyšší frontoví velitelé přímo. Převážně se má jednat o logistické drony, které mají zajišťovat přífrontové zásobování a odsun raněných (MEDEVAC) a tím snížit zatížení jednotek těmito úkony. V posledních dnech představilo ukrajinské MO například MEDEVAC dron Bizon:
https://mod.gov.ua/en/news/bizon-enters ... -to-300-kg
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
Američtí vojáci v Litvě se cvičí s bezpilotním pozemním vozidlem UNEX od společnosti ABRIS Design (které bylo navrženo na Ukrajině a vyrobeno v Evropě), aby evakuovali zraněné vojáky z bojiště, aniž by ohrozili další vojáky.
https://defence-blog.com/u-s-army-tests ... -exercise/
https://defence-blog.com/u-s-army-tests ... -exercise/

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
Na zasedání v Ramsteinu dosáhly Ukrajina a Německo dohody o společné výrobě ukrajinských pozemních dronů "Termit", uvedlo Ministerstvo obrany Ukrajiny. Německo financuje výrobu několika tisíc těchto komplexů pro obranné síly.
https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 3151376859
https://twitter.com/front_ukrainian/sta ... 3151376859

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Ukrajinské pozemní drony (UGV)
Ukrajinská společnost DevDroid a norská společnost Kongsberg Defence & Aerospace podepsaly memorandum o porozumění během Konference o obnově Ukrajiny 2026. Toto otevírá dveře k rozsáhlé, dlouhodobé spolupráci při výrobě stávajících a vývoji nových dálkově ovládaných bojových robotických systémů.
https://militarnyi.com/uk/news/ukrayins ... kongsberg/
https://militarnyi.com/uk/news/ukrayins ... kongsberg/

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček



