Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
https://www.facebook.com/reel/1643183136771995
Kaliňák prezentuje výrobky slovenského zbrojného priemyslu na Eurosatory, okrem klasík ako je EVA a TURRA 30 či GP je tam plno dronových a antidronových riešení.
Kaliňák prezentuje výrobky slovenského zbrojného priemyslu na Eurosatory, okrem klasík ako je EVA a TURRA 30 či GP je tam plno dronových a antidronových riešení.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Chorvatsko přistoupilo k rámcové smlouvě na dodávky munice mezi Ministerstvem obrany SR a ZVS holding
https://x.com/armadninoviny/status/2067 ... ob0FA&s=19
https://x.com/armadninoviny/status/2067 ... ob0FA&s=19
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Jedna otázka, ktorá mi nedá spať. Bráni niečo ČS priemyslu, (hlavne českému) aby vyvinul križujúce strely typu BARS alebo Paljanica ?
https://www.valka.cz/Bars-okridlena-strela-t294531
Dopyt vo svete je. Nemecko vyrába ukrajinské strely alebo spolupracuje na spoločných strelách.
Motory u vás vyrába PBS, takže domáci pohon by bol.
PBS dodáva motory výrobcovi strely Crossbow. Podľa mňa by stálo za to vyrobiť podobnú strelu doma.
https://www.valka.cz/Bars-okridlena-strela-t294531
Dopyt vo svete je. Nemecko vyrába ukrajinské strely alebo spolupracuje na spoločných strelách.
Motory u vás vyrába PBS, takže domáci pohon by bol.
PBS dodáva motory výrobcovi strely Crossbow. Podľa mňa by stálo za to vyrobiť podobnú strelu doma.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Peníze na vývoj? Kolik z těch firem má kapitál, aby to zaplatili ze svého? S nejistým výsledkem na trhu?
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
S neistým výsledkom v dnešnej dobe ? Ale no tak, ty asi žiješ ešte v roku 2021.
Ukrajinci zvládli paljanicu za 18 mesiacov.
Ukrajinci zvládli paljanicu za 18 mesiacov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Ani dneska se automaticky neprodává vše co někdo vymyslí. Skoro každý týden máš nějaký článek o něčem co kdo kde vymyslel apod, ale kolik z toho se dostane reálně do masové výroby? To je větší šance, že z tvého počinu někdo bude chtít využít část a přizve tě do velkého programu.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Predávajú sa prakticky všety zbrane dosahu 100+ kilometrov okrem jadrových. Stojí sa na ne v poradovníku. Tie drony/križujúce strely sú relatívne lacné v porovnaní so storm shadow, taurusom, to je ich výhoda.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Zkouší to LPP. A chystá se CSG
Problém tohoto segmentu je to, že máš v zásadě dva druhy těchto systémů.
Jeden velmi sofistikovaný, určený k dlouhodobému "skladování", díky tomu vyráběný v relativně málem počtu a tím pádem velmi drahý, s onezeným trhem. Typu Tomahawk, Taurus atp. Což je zcela mimo možnosti českých firem.
Druhý postavený převážně na civilních technologiích, podstatně méně sofistikovaný i po výrobní stránce, s menším výkonem, který se dá se vyrábět relativně ve velkých počtech a tím pádem i levně.
Jenže to také znamená, že je určen k rychlé spotřebě. Což je super pro země jako je UA, Izrael, Írán atp.u nichž je předpoklad, že se ve skladu dlouho neohřejí, ale ne pro státy typu CZ.
Protože i přes výše uvedené jsou ty systémy stále dost drahé na to, abychom je po pár letech museli nahradit nebo repasovat.
Další problém je, že se to v ČR nedá reálné zkoušet, některé technologie musíš stejně dovážet, trh je dost nejistý. Vývoj komplikovaný, dlouhý a drahý.
Ostatně i u toho LPP je už pár měsíců ticho po pěšině. A uvidíme co CSG.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Jak někdo už řekl na rádiu, každé 3 měsíce se musí drony modernizovat. Ne asi tolik skelety, ale případně hadvér a sofvér.
Kdo umí se skelnými vlákny, nebo vyrábí třeba - formule z uhlíkových vláken (karbon), nebo něco s tím, může zavést i něco jiného.
Kdo umí se skelnými vlákny, nebo vyrábí třeba - formule z uhlíkových vláken (karbon), nebo něco s tím, může zavést i něco jiného.





Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Nesher prosím ťa, aké veľmi sofistikované a podstatně méně sofistikované. To platilo kedysi.
Dnes sú aj v lacných dronoch čo som spomenul technologie ktoré boli v 80tych rokoch hi-tech a dnes sú na podstatne lepšej úrovni. niektoré ani neexistovali.
- komunikácia s GPS
- komunikácia cez internet (starlink napríklad a pozemné 4G - 5G siete, retlanslátor) - tam patrí aj prenos videa na diaľku
- TERCOM (Terrain Contour Matching) a DSMAC
- rozoznávanie obrazu a poloautonomne rozhodovanie
Jediný rozdiel je možno, že drahé križujúce strely používajú radiačne odolný hardware (aj to pochybujem, že všade).
Ešte raz, píšem o diaľkových strelách/dronoch, ktoré vážia stovky kg, nie o malých FPVčkach.
Na LPP Narwhal som zabudol, priznávam.
Dnes sú aj v lacných dronoch čo som spomenul technologie ktoré boli v 80tych rokoch hi-tech a dnes sú na podstatne lepšej úrovni. niektoré ani neexistovali.
- komunikácia s GPS
- komunikácia cez internet (starlink napríklad a pozemné 4G - 5G siete, retlanslátor) - tam patrí aj prenos videa na diaľku
- TERCOM (Terrain Contour Matching) a DSMAC
- rozoznávanie obrazu a poloautonomne rozhodovanie
Jediný rozdiel je možno, že drahé križujúce strely používajú radiačne odolný hardware (aj to pochybujem, že všade).
Ešte raz, píšem o diaľkových strelách/dronoch, ktoré vážia stovky kg, nie o malých FPVčkach.
Na LPP Narwhal som zabudol, priznávam.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Tam jde i o to přizpůsobovat se rušení a různým frekvencím, to se furt nějak vyvíjí.
Navádění, drony se více specializují, na Ukrajině už pomalu přestávají stačit jen součástky z Aliexpressu.
Běžné komerční komponenty z AliExpressu přestávají stačit kvůli masivnímu nasazení elektronického boje (EW). Válka se tak posunula do vývoje vlastních frekvencí a autonomních systémů.
Komerční pásma 2.4 GHz a 5.8 GHz jsou dnes snadno rušitelná, proto se vyvíjí hardware schopný operovat na zcela nestandardních frekvencích.
Kvůli ztrátě signálu GPS se využívá pokročilé strojové vidění. Dron je naváděn na cíl pomocí umělé inteligence (AI), kdy pilot pouze označí cíl a závěrečná fáze letu probíhá zcela automaticky.
A to už je o vývoji.
Navádění, drony se více specializují, na Ukrajině už pomalu přestávají stačit jen součástky z Aliexpressu.
Běžné komerční komponenty z AliExpressu přestávají stačit kvůli masivnímu nasazení elektronického boje (EW). Válka se tak posunula do vývoje vlastních frekvencí a autonomních systémů.
Komerční pásma 2.4 GHz a 5.8 GHz jsou dnes snadno rušitelná, proto se vyvíjí hardware schopný operovat na zcela nestandardních frekvencích.
Kvůli ztrátě signálu GPS se využívá pokročilé strojové vidění. Dron je naváděn na cíl pomocí umělé inteligence (AI), kdy pilot pouze označí cíl a závěrečná fáze letu probíhá zcela automaticky.
A to už je o vývoji.





Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Jenže je komunikace a komunikace, prostě Tomahawk Block 4 a nějaký levný systém na pomezí dronu a střelou s plochou dráhou letu fakt není to samé. Už jen kvalita výroby se nedá srovnat.pjaro77 píše: ↑21/6/2026, 15:46 Nesher prosím ťa, aké veľmi sofistikované a podstatně méně sofistikované. To platilo kedysi.
Dnes sú aj v lacných dronoch čo som spomenul technologie ktoré boli v 80tych rokoch hi-tech a dnes sú na podstatne lepšej úrovni. niektoré ani neexistovali.
- komunikácia s GPS
- komunikácia cez internet (starlink napríklad a pozemné 4G - 5G siete, retlanslátor) - tam patrí aj prenos videa na diaľku
- TERCOM (Terrain Contour Matching) a DSMAC
- rozoznávanie obrazu a poloautonomne rozhodovanie
Jediný rozdiel je možno, že drahé križujúce strely používajú radiačne odolný hardware (aj to pochybujem, že všade).
Ešte raz, píšem o diaľkových strelách/dronoch, ktoré vážia stovky kg, nie o malých FPVčkach.
A stejně jako platilo v 80 letech, že byla hi-tech technologie přístupná jen někomu a pak ta dostupná všem, plati to i nyní. Technologie se vyvíjí neustále.
To o čem tu píšeš je spotřební materiál, ale pořád dost drahý. To si málo kdo může dovolit a když už může, tak raději zvolí něco co bude funkční (fyzicky funkční) i po pár letech ve skladu.
Nebo o ty vidíš, že by země typu ČR nějak zvlášť prahly po něčem takovém? Já na trhu ne.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Čo také špeciálne nedostupné majú tomahawky zabudované oproti Rute ?
Kvalita výroby je iste inde ale na jednorazovú strelu s rýchlosťou 800km/h predsa netreba hi-tech materiály. Tomahawk Block 4 nemá ani stealth materiál ani tvar.
Uprimne, ak by LPP dokončilo tú križujúcu strelu, jej MLU bude spočívať hlavne v inštalácii nového softwaru a možno výmene SDR modulu a antén.
Kvalita výroby je iste inde ale na jednorazovú strelu s rýchlosťou 800km/h predsa netreba hi-tech materiály. Tomahawk Block 4 nemá ani stealth materiál ani tvar.
Uprimne, ak by LPP dokončilo tú križujúcu strelu, jej MLU bude spočívať hlavne v inštalácii nového softwaru a možno výmene SDR modulu a antén.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Jsem téhož názoru. V tomto případě bych kladl důraz na kvantitu před kvalitou. To že se to dá zbouchat do slova za pár love vidíme. A v podstatě i tento trend.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Ehm, Lord, pozri sa niekedy na aliexpress, na akých frekvenciách dokážu pracovať ich lacné X pásmové vysielačky.Lord píše: ↑21/6/2026, 16:02 Tam jde i o to přizpůsobovat se rušení a různým frekvencím, to se furt nějak vyvíjí.
Navádění, drony se více specializují, na Ukrajině už pomalu přestávají stačit jen součástky z Aliexpressu.
Běžné komerční komponenty z AliExpressu přestávají stačit kvůli masivnímu nasazení elektronického boje (EW). Válka se tak posunula do vývoje vlastních frekvencí a autonomních systémů.
...
Dokonca na takých, kde nie je ani povolenie v Europe a USA. Vysielanie sa blokuje len softwarom.
Základom takej vysielačky za je SDR modul a zosilovač (ten je väčšinou najviac kvalitou opelichaný). O trochu drahšia vysielačka má na prijme fyzické filtre, aby sa nezahlcovala prijímacia časť.
A to píšem o lacných krabičkách do ruky.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Ach jo, Tomahawk se vyrábí stejným způsobem jako bojové letadlo, ty tvoje drony, má to rozhodně blíže k dronu než ke střele s plochou dráhou letu. Certifikace každého dílu, požadavky na přesnost, prostě jako by si dělal F 15. To samé platí pro Taurus a další podobné systémy. Pokud to správné skladuješ, tak to bude s minimální údržbou pořád funkční.pjaro77 píše: ↑21/6/2026, 16:11 Čo také špeciálne nedostupné majú tomahawky zabudované oproti Rute ?
Kvalita výroby je iste inde ale na jednorazovú strelu s rýchlosťou 800km/h predsa netreba hi-tech materiály. Tomahawk Block 4 nemá ani stealth materiál ani tvar.
Uprimne, ak by LPP dokončilo tú križujúcu strelu, jej MLU bude spočívať hlavne v inštalácii nového softwaru a možno výmene SDR modulu a antén.
To co tu popisuješ se vyrábí, když použiji příměr z letectví, jako levný ULL. V podstatě to může dělat kdokoliv. A bude to fungovat, chvíli. Ostatně je to přímo záměr, rychle, levně vyrobit ve velkém množství a rychle spotřebovat. A tak stále dokola.
To je fajn ve válce, když ve válce nejsi, tak ten koncept nefunguje. Aby to bylo levné, musí se to vyrábět ve velkém množství a neustále vylepšovat. Kdo to bude kupovat? Tedy v potřebném množství. AČR a ani jiná obdobná armáda nikoliv.
Víš realita trhu a internet jsou dva velmi rozdílné světy.
Je to stejný
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Neuvedomuješ si čo za kecy píšeš po 4roch rokoch vojny a po úžasnom predstavení v Iráne ? Na tomahawkoch nie je nič špeciálne, čo by protivník nedokázal taktiež prekonať alebo ich zničiť. Lacné ULL strely budú fungovať rovnako, dokiaľ na to protivník nenájde protizbraň. Ten koncept je rovnaký pre drahé aj lacné strely.
Lacná aj drahá strela môže mať presne tie isté softwarové a bojové schopnosti, trebars aj zameriavanie na laserový lúč.
Neustále vylepšovať musíš aj tomahawky, storm shadow, taurusy. Dnes už to nefunguje tak, že ich na 15 rokov strčíš do skladu a v prípade konfliktu len vytiahneš.
Majiteľ Andurilu to napísal presne - tradičné zbrojárske firmy si vytvorili okolo seba auru super-duper net analoga zbraní.
A americkom letectve však sú aj rozumní ľudia a tak si objednali tisíce lacných dronov LUCAS.
Lacná aj drahá strela môže mať presne tie isté softwarové a bojové schopnosti, trebars aj zameriavanie na laserový lúč.
Neustále vylepšovať musíš aj tomahawky, storm shadow, taurusy. Dnes už to nefunguje tak, že ich na 15 rokov strčíš do skladu a v prípade konfliktu len vytiahneš.
Majiteľ Andurilu to napísal presne - tradičné zbrojárske firmy si vytvorili okolo seba auru super-duper net analoga zbraní.
A americkom letectve však sú aj rozumní ľudia a tak si objednali tisíce lacných dronov LUCAS.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Principiálně to může být podobné, rozdíl drahé a levné součástky, to je např. problém kondenzátorů.
Některé tolik nevysychají, tudíž vyrdží více roků funkční na skladu.
Levné součástky často používají méně kvalitní kapalný elektrolyt.
Prvotřídní kondenzátory mívají propracovanější hermetické těsnění a stabilnější dielektrikum.
Díky tomu si udrží své parametry i po mnoha letech skladování nebo provozu.
Nicméně problém dnešní doby, nebo větších konfliktů je, že vše se dynamicky vyvíjí.
Takže i ta lepší střela může morálně a technicky rychle zastarat.
Palmer Luckey, zakladatel společnosti Anduril, kritizuje tradiční zbrojařské giganty.
Ty dlouhé roky profitovaly z předražených, pomalu vyvíjených systémů zahalených do aury nenahraditelnosti.
https://www.armadninoviny.cz/palmer-luc ... e-dat.html
KONCEPCE nasazení a spolupráce s více senzory se dynamicky mění.
Historie autonomních zbraňových systémů (AWS) sahá do období druhé světové války, kdy se poprvé vyskytlo samořízené torpédo MK-24, zvané „Fido“.
https://is.ambis.cz/th/cbcor/BP_Ales_Pl ... _54920.pdf
Systémy jsou stále více integrovány do širšího rámce NCW
Sdílení dat na různé platformy umožňuje sdílet a získávat povědomí o situaci a bojištním obrazu, který zlepšuje strategické a taktické rozhodování.
Některé tolik nevysychají, tudíž vyrdží více roků funkční na skladu.
Levné součástky často používají méně kvalitní kapalný elektrolyt.
Prvotřídní kondenzátory mívají propracovanější hermetické těsnění a stabilnější dielektrikum.
Díky tomu si udrží své parametry i po mnoha letech skladování nebo provozu.
Nicméně problém dnešní doby, nebo větších konfliktů je, že vše se dynamicky vyvíjí.
Takže i ta lepší střela může morálně a technicky rychle zastarat.
Palmer Luckey, zakladatel společnosti Anduril, kritizuje tradiční zbrojařské giganty.
Ty dlouhé roky profitovaly z předražených, pomalu vyvíjených systémů zahalených do aury nenahraditelnosti.
https://www.armadninoviny.cz/palmer-luc ... e-dat.html
KONCEPCE nasazení a spolupráce s více senzory se dynamicky mění.
Historie autonomních zbraňových systémů (AWS) sahá do období druhé světové války, kdy se poprvé vyskytlo samořízené torpédo MK-24, zvané „Fido“.
https://is.ambis.cz/th/cbcor/BP_Ales_Pl ... _54920.pdf
Systémy jsou stále více integrovány do širšího rámce NCW
Sdílení dat na různé platformy umožňuje sdílet a získávat povědomí o situaci a bojištním obrazu, který zlepšuje strategické a taktické rozhodování.





Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
Tie kondenzátory sú dobrý bod, neskutočne to serie, keď na doske lacné kondíky spôsobia, že nefunguje.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Česko-Slovenský zbrojní průmysl
To bývá častý problém elektrotechnických součástek, vojenský výroba je v tomto kvalitnější. No o tom třeba, nebo o datech, nedůvěře v cizí čipy, pojednání dále. Tím se to ovšem všechno prodraží, ale není už jiná cesta.
Rozvoj dronů v Česku zajistí obdoba agentury DARPA
Kolem profesora Martina Sasky na Fakultě elektrotechnické ČVUT.
Kromě toho založil spin‑off Fly4Future, jenž se výsledky výzkumu snaží prodat.
https://fly4future.com/
Kdyby vás to více zajímalo.
Pracoviště MRS se aktuálně zaměřuje na vývoj vysoce zabezpečených létajících platforem, které jsou určeny k monitoringu strategických objektů, jako jsou jaderné elektrárny či vojenské areály.
https://www.mmspektrum.com/technicke-no ... ym-puvodem
Zatím se nezdá, že by to mělo nějak vojenské tvary, ale know-how nějaké mají.
Klíčovým aspektem je zde „evropský původ“ každého komponentu.
Podle prof. Martina Sasky je totiž nezávislost na neevropských dodavatelích jedinou cestou, jak eliminovat hrozbu průmyslové špionáže.
Reaguje tím na případy, kdy zdánlivě neškodné čipy v komerčních dronech tajně odesílaly data do zahraničí.
Zajímavý názor.
Hlavně je potřeba mít pro vojenské účely data z Ukrajiny. TÍMTO směrem asi zatím nejde.
Rozvoj dronů v Česku zajistí obdoba agentury DARPA
Kolem profesora Martina Sasky na Fakultě elektrotechnické ČVUT.
Kromě toho založil spin‑off Fly4Future, jenž se výsledky výzkumu snaží prodat.
https://fly4future.com/
Kdyby vás to více zajímalo.
Pracoviště MRS se aktuálně zaměřuje na vývoj vysoce zabezpečených létajících platforem, které jsou určeny k monitoringu strategických objektů, jako jsou jaderné elektrárny či vojenské areály.
https://www.mmspektrum.com/technicke-no ... ym-puvodem
Zatím se nezdá, že by to mělo nějak vojenské tvary, ale know-how nějaké mají.
Podle prof. Martina Sasky je totiž nezávislost na neevropských dodavatelích jedinou cestou, jak eliminovat hrozbu průmyslové špionáže.
Reaguje tím na případy, kdy zdánlivě neškodné čipy v komerčních dronech tajně odesílaly data do zahraničí.
Zajímavý názor.
Hlavně je potřeba mít pro vojenské účely data z Ukrajiny. TÍMTO směrem asi zatím nejde.









