Akce v Perském zálivu a okolí
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Až do zahnatia židov do mora. Lord, choď s tými nápadmi do niekam, ok ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
https://www.bbc.com/news/articles/cx240k9l112o
Jenom dneska další desítky mrtvých v Libanonu (např. celá rodina - matka, otec, dvě děti) jako odpověď na cca 50 **projectiles** tedy nikoliv raket. Pozn. to slovo "projectiles" uvedla pragmatická IDF
Pragmatická? Ano, v podstatě Izrael se za celou dobu své krátké existence chová pragmaticky ke svým sousedům. Tedy za předpokladu, že vyšel Nový Turkův slovník naučný (určený motoristům, marxistickým a jiným aktivistům, aby jim obohatil již tak chudou slovní zásobu) a definuje slovo pragmatismus jako: bezohledné zabíjení civilistů a bezhlavé ničení cizího majetku. BTW. z toho pak samozřejmě plyne, že Rusko je ryzí pragmatický stát, IDF a Hamás pragmatické organizace atd.
US vláda na Bibiho zatím nemá nějakou páku, tak začíná navazovat dialog s izraelskou opozicí (https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... pposition/).
Pro Trumpa/Vance je to docela teď problém a možná existenční, protože čelí útokům jak ze strany některých vlivných republikánů resp. izraelské lobby a samozřejmě demokratů by default (všechno špatně). A k tomu se ještě ukazuje, že ho má dnes "na háku" v podstatě kdokoliv, což je u představitele supervelmoci docela problém.
Jenom dneska další desítky mrtvých v Libanonu (např. celá rodina - matka, otec, dvě děti) jako odpověď na cca 50 **projectiles** tedy nikoliv raket. Pozn. to slovo "projectiles" uvedla pragmatická IDF
Pragmatická? Ano, v podstatě Izrael se za celou dobu své krátké existence chová pragmaticky ke svým sousedům. Tedy za předpokladu, že vyšel Nový Turkův slovník naučný (určený motoristům, marxistickým a jiným aktivistům, aby jim obohatil již tak chudou slovní zásobu) a definuje slovo pragmatismus jako: bezohledné zabíjení civilistů a bezhlavé ničení cizího majetku. BTW. z toho pak samozřejmě plyne, že Rusko je ryzí pragmatický stát, IDF a Hamás pragmatické organizace atd.
US vláda na Bibiho zatím nemá nějakou páku, tak začíná navazovat dialog s izraelskou opozicí (https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... pposition/).
Pro Trumpa/Vance je to docela teď problém a možná existenční, protože čelí útokům jak ze strany některých vlivných republikánů resp. izraelské lobby a samozřejmě demokratů by default (všechno špatně). A k tomu se ještě ukazuje, že ho má dnes "na háku" v podstatě kdokoliv, což je u představitele supervelmoci docela problém.

Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Pjaro, oni se dostali do MOMENTÁLNÍ bažiny a budou mít mezi vojáky bůhví co obětí. ALE stejně si ve finále budou dělat co chtějí.
Zase nemají takové ztráty jako rusáci, ale jak prožívají každou oběť, tak to pro ně skoro psychicky stačí.
Spíše se předpokládala kratší operace v Libanonu, ale to se zdá, že v posledních letech to i jiným nevychází podle předpokladů.
Takže si dali za cíl rozšíření Izraele, zabrání dalšího území Sýrie, Gazy a Libanonu - což tady dlouho nebylo.
Bate, uvidíme, ale doby se prostě mění, vést nějaké kabinetní války už moc dobře nejde.
Zase nemají takové ztráty jako rusáci, ale jak prožívají každou oběť, tak to pro ně skoro psychicky stačí.
Spíše se předpokládala kratší operace v Libanonu, ale to se zdá, že v posledních letech to i jiným nevychází podle předpokladů.
Takže si dali za cíl rozšíření Izraele, zabrání dalšího území Sýrie, Gazy a Libanonu - což tady dlouho nebylo.
Bate, uvidíme, ale doby se prostě mění, vést nějaké kabinetní války už moc dobře nejde.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Viz můj úvodní příspěvek o lati. Jinak se to nehne. Izrael a Írán nechce aby se to hnulo. Izrael z důvodu likvidace Hizbaláhu a Írán z důvodu udržení pozic. A Američané? Ti jsou za pitomce a neví jak z kola ven.US vláda na Bibiho zatím nemá nějakou páku, tak začíná navazovat dialog s izraelskou opozicí (https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... pposition/).
Pro Trumpa/Vance je to docela teď problém a možná existenční, protože čelí útokům jak ze strany některých vlivných republikánů resp. izraelské lobby a samozřejmě demokratů by default (všechno špatně). A k tomu se ještě ukazuje, že ho má dnes "na háku" v podstatě kdokoliv, což je u představitele supervelmoci docela

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Dovedete si představit, všichni, jak by bylo na světě krásně, kdyby vždy za průsery mohla jen jedna strana sporu?bat píše: ↑21/6/2026, 01:32 https://www.bbc.com/news/articles/cx240k9l112o
Jenom dneska další desítky mrtvých v Libanonu (např. celá rodina - matka, otec, dvě děti) jako odpověď na cca 50 **projectiles** tedy nikoliv raket. Pozn. to slovo "projectiles" uvedla pragmatická IDF
Pragmatická? Ano, v podstatě Izrael se za celou dobu své krátké existence chová pragmaticky ke svým sousedům. Tedy za předpokladu, že vyšel Nový Turkův slovník naučný (určený motoristům, marxistickým a jiným aktivistům, aby jim obohatil již tak chudou slovní zásobu) a definuje slovo pragmatismus jako: bezohledné zabíjení civilistů a bezhlavé ničení cizího majetku. BTW. z toho pak samozřejmě plyne, že Rusko je ryzí pragmatický stát, IDF a Hamás pragmatické organizace atd.
US vláda na Bibiho zatím nemá nějakou páku, tak začíná navazovat dialog s izraelskou opozicí (https://www.timesofisrael.com/liveblog_ ... pposition/).
Pro Trumpa/Vance je to docela teď problém a možná existenční, protože čelí útokům jak ze strany některých vlivných republikánů resp. izraelské lobby a samozřejmě demokratů by default (všechno špatně). A k tomu se ještě ukazuje, že ho má dnes "na háku" v podstatě kdokoliv, což je u představitele supervelmoci docela problém.
Ve finiši je to tak, že každá srajda má multiviníky. Ani ne že jen dva, hodně vinných.
A všichni "jsou v právu" a "mají dějinnou/morální/politickou pravdu".
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Okrajově jsme to rozebírali jinde, že pro značnou část světa existovala po studené válce nezpochybnitelná hegemonie USA.
Ale dnešní situace mi spíše připomíná roli Rakouska-Uherska, kdy se snažilo udržet stávající řád.
Nebo na Blízkém východě návrat do 15. století, k válkám nestátním aktérů a různých ideologií.
Podobně jako Husité spojili defenzivní postavení vozové hradby s masivním nasazením palných zbraní a kuší. Umožnili tak rolníkům porážet profesionální rytíře.
Opotřebovávací strategie: Bitvy na otevřeném poli byly vzácné. Většina konfliktů spočívala v obléhání měst, plenění venkova a snaze vyhladovět nepřítele.
Region již netvoří pouze soupeření klasických států, ale operují zde silné nestátní ozbrojené skupiny (např. Hizballáh, Húsíové) a různé milice, které mají často větší vojenskou i politickou sílu než formální vlády.
Takže nějak podobně to tam nyní vedou.
Asymetrické konflikty na Blízkém východě fungují na velmi podobných principech, jen s moderními technologiemi.
Místo dřevěných vozů využívají členitý terén (jemenské a libanonské hory) nebo hustou městskou zástavbu a kilometry podzemních tunelů.
Z těchto „hradeb“ podnikají bleskové výpady, aniž by museli čelit nepříteli v otevřeném poli.
Levné drony a podomácku upravené rakety za pár tisíc dolarů nutí moderní státy používat k obraně protiraketové systémy, nebo drahou armádu.
Ale dnešní situace mi spíše připomíná roli Rakouska-Uherska, kdy se snažilo udržet stávající řád.
Nebo na Blízkém východě návrat do 15. století, k válkám nestátním aktérů a různých ideologií.
Podobně jako Husité spojili defenzivní postavení vozové hradby s masivním nasazením palných zbraní a kuší. Umožnili tak rolníkům porážet profesionální rytíře.
Opotřebovávací strategie: Bitvy na otevřeném poli byly vzácné. Většina konfliktů spočívala v obléhání měst, plenění venkova a snaze vyhladovět nepřítele.
Region již netvoří pouze soupeření klasických států, ale operují zde silné nestátní ozbrojené skupiny (např. Hizballáh, Húsíové) a různé milice, které mají často větší vojenskou i politickou sílu než formální vlády.
Takže nějak podobně to tam nyní vedou.
Asymetrické konflikty na Blízkém východě fungují na velmi podobných principech, jen s moderními technologiemi.
Místo dřevěných vozů využívají členitý terén (jemenské a libanonské hory) nebo hustou městskou zástavbu a kilometry podzemních tunelů.
Z těchto „hradeb“ podnikají bleskové výpady, aniž by museli čelit nepříteli v otevřeném poli.
Levné drony a podomácku upravené rakety za pár tisíc dolarů nutí moderní státy používat k obraně protiraketové systémy, nebo drahou armádu.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Americká hegemonia bola svetová výminka, trvala cca 20+ rokov.
Väčšina historie od bronzovej doby sa odohrala v súťaži viacerých veľmoci, ani jeden nemal svetovú nadvládu, nanajvýš kontinentálnu alebo regionálnu.
Väčšina historie od bronzovej doby sa odohrala v súťaži viacerých veľmoci, ani jeden nemal svetovú nadvládu, nanajvýš kontinentálnu alebo regionálnu.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Tragické!bat píše: ↑21/6/2026, 01:32 https://www.bbc.com/news/articles/cx240k9l112o
Jenom dneska další desítky mrtvých v Libanonu (např. celá rodina - matka, otec, dvě děti) jako odpověď na cca 50 **projectiles** tedy nikoliv raket. Pozn. to slovo "projectiles" uvedla pragmatická IDF
Ale odvozovat z toho, že Izrael nemá právo na obranu proti brutálním teroristickým a válečným útokům je totálně chybné!
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
V mezinárodním humanitárním právu existuje zásada proporcionality.
Určuje, že vojenský útok nesmí způsobit civilní ztráty nebo škody na majetku, které by byly nepřiměřené vzhledem k očekávanému a konkrétnímu vojenskému přínosu.
Otázka, zda Židovský stát porušuje zásadu proporcionality, je předmětem ostrého mezinárodního sporu, právních analýz a probíhajících řízení před mezinárodními soudními tribunály.
Izrael a jeho obhájci OVŠEM argumentují specifickým charakterem asymetrické války.
Zdroje:
https://www.ohchr.org/sites/default/fil ... 4-2026.pdf
https://www.ohchr.org/en/press-releases ... es-lebanon
Určuje, že vojenský útok nesmí způsobit civilní ztráty nebo škody na majetku, které by byly nepřiměřené vzhledem k očekávanému a konkrétnímu vojenskému přínosu.
Otázka, zda Židovský stát porušuje zásadu proporcionality, je předmětem ostrého mezinárodního sporu, právních analýz a probíhajících řízení před mezinárodními soudními tribunály.
Izrael a jeho obhájci OVŠEM argumentují specifickým charakterem asymetrické války.
Zdroje:
https://www.ohchr.org/sites/default/fil ... 4-2026.pdf
https://www.ohchr.org/en/press-releases ... es-lebanon





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Lorde, nechaj si tie poučky. Realita je taká, že teroristi z Hizballahu a Hamasu strieľajú na Izraal z miest a dediín a potom sa schovávajú za civilov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Konkrétně ten příklad, co jsem dal bat, tak byl o tom, že milice střílely na židovské vojáky, ne na židovské civily.
TEDY Libanonci mají právo se bránit na vlastním libanonském území.
IDF má samozřejmě právo palbu opětovat, pokud je v domě zřízeno palebné postavení.
Spor je o tom, když se plošně vybombarduje celá vesnice. To by se dělat nemělo, ale děje se i na Ukrajině.
Důvodem je šetřit vlastní vojáky, takže ačkoliv právo říká, že by se mělo rozlišovat, v praxi se tak často neděje.
A to už ani nemluvím, že není ošetřeno právo, jestli může útočit umělá inteligence na základě vybraných cílů automaticky, apod.
Jak autonomní zbraňové systémy ohrožují mezinárodní humanitární právo
https://www.giga-hamburg.de/publication ... tarian-law
Evropa je na tohle po zkušenostech vysazená a řeší to, zatímco tam to neřeší a jedou si dogmaticky nábožensky, i to je rozdíl v civilizaci.
Jsou na to všechno paragrafy, ale realita je stejně jiná, kašlou na to!
TEDY Libanonci mají právo se bránit na vlastním libanonském území.
IDF má samozřejmě právo palbu opětovat, pokud je v domě zřízeno palebné postavení.
Spor je o tom, když se plošně vybombarduje celá vesnice. To by se dělat nemělo, ale děje se i na Ukrajině.
Důvodem je šetřit vlastní vojáky, takže ačkoliv právo říká, že by se mělo rozlišovat, v praxi se tak často neděje.
A to už ani nemluvím, že není ošetřeno právo, jestli může útočit umělá inteligence na základě vybraných cílů automaticky, apod.
Jak autonomní zbraňové systémy ohrožují mezinárodní humanitární právo
https://www.giga-hamburg.de/publication ... tarian-law
Evropa je na tohle po zkušenostech vysazená a řeší to, zatímco tam to neřeší a jedou si dogmaticky nábožensky, i to je rozdíl v civilizaci.
Jsou na to všechno paragrafy, ale realita je stejně jiná, kašlou na to!





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Mňa nezaujíma konkrétne, čo sa deje teraz ale čo sa pri hraniciach dialo celé roky.
Na medzinárodné právo dneska zvysoka sere dedinský pes. Krajiny si kľudne anektujú susedné územia, blokujú RB OSN, šíria chorú propagandu.
Politika sa vrátila do 19teho storočia. 10 krajín dodržuje právo a ďalšie 3 ho majú na háku. Desiatky rokov sme zakazovali balistické zbrane stredného a krátkeho doletu a medzitým si Irán, Severná Korea, Rusko a Čína navyrábali stovky.
Chápeš to alebo ešte žiješ v dobe spred 20 rokov ?
Na medzinárodné právo dneska zvysoka sere dedinský pes. Krajiny si kľudne anektujú susedné územia, blokujú RB OSN, šíria chorú propagandu.
Politika sa vrátila do 19teho storočia. 10 krajín dodržuje právo a ďalšie 3 ho majú na háku. Desiatky rokov sme zakazovali balistické zbrane stredného a krátkeho doletu a medzitým si Irán, Severná Korea, Rusko a Čína navyrábali stovky.
Chápeš to alebo ešte žiješ v dobe spred 20 rokov ?
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 21/6/2026, 15:29, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Určitě je to návrat o několik století zpět, paradoxní, ale je to tak. A nic s tím neuděláme, když někdo chce dosáhnout svých cílů.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Jak se to vezme. A záleží kdo to dělá, nicméně vítěze nikdo nesoudí. Logiku "dvojího metru" jsem já nevymyslel.
Mimo to je určitě rozdíl mezi pojetím mezinárodního práva v různých geopolitických mocenských centrech.
Když bych to měl napsat kulantně.
Mimo to je určitě rozdíl mezi pojetím mezinárodního práva v různých geopolitických mocenských centrech.
Když bych to měl napsat kulantně.





Re: Akce v Perském zálivu a okolí
IDF informovaly o likvidaci teroristy Zaki Youssef Mahmoud Abu Mustafy. Na foto je zachycený při účasti na únosu nezletilého rukojmí Yagil Yaakova 7. října 2023.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Přesně tak (už jsem o tom psal v jiném přísp.).
Jde o naprosto výjimečnou situaci, ve které jsme žili, z hl. historie, a která se pravděpodobně už ani nebude opakovat.
Rozhodně ne v době kterou zažije kdokoli z Palby osobně.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Aaale hovnajs. Podívej se na Ukrajinu. Kdyby měla vyhrát, museli by zabíjet sedmkrát až osmkrát víc Rusů než kolik zahyne Ukrajinců!
Včetně pobití (nebo vyhnání jako my Sudeťáky) ruskojazyčných!
Ta tvoje "proporcionalita" nahrává jedině silným, mocným, a agresorům.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
No tohle je zajímavý názor. Svým způsobem máš možná pravdu, i když si myslím, že když to vytvářeli, tak je to asi nenapadlo 









