Financování armády

Odpovědět
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Financování armády

Příspěvek od Scotty87 »

Jen to co bude nad 2% HDP. Nicméně je možné že ze schodku vypadnu ty "silnice" které to vytlačí nad dvě procenta.
Druhá věc je jestli je možné v polovině roku smysluplně proinvestovat 20 dalších miliard. Na projektech na které měli původně jít se teď několik měsíců nepochybně nepracovalo.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Financování armády

Příspěvek od Koba »

Miliardy na obranu musí počkat: Babiš nečekaně stopl projednávání obří půjčky
Premiér Andrej Babiš řekl, že k takto zásadnímu kroku potřebuje od ministra obrany Jaromíra Zůny (vpravo) mnohem detailnější podklady. Česko má na dosah ruky masivní finanční injekci z evropského fondu SAFE. Ta má pomoci připravit zemi na rostoucí bezpečnostní hrozby z Východu. Přestože projekt slibuje modernizaci armády i strategické infrastruktury, očekávané projednání vládou překvapivě neproběhlo. Premiér Andrej Babiš (ANO) poslal ministra obrany Jaromíra Zůnu (za SPD) zpět k plánovacímu stolu.

Kabinet v pondělí oficiálně přerušil projednávání využití unijní půjčky z programu Bezpečnostní akce pro Evropu (SAFE) v celkové výši 2,06 miliardy eur. V přepočtu to činí přibližně 50 miliard korun. Premiér Babiš na tiskové konferenci po jednání vlády neskrýval, že k takto zásadnímu kroku potřebuje od ministra obrany Zůny mnohem detailnější podklady.

Řešení suchou cestou: "Ja by som dal dve percentá! Aj viac bysom dal! Ale oni něboli pripravení". Co na tom, že je to ministr jeho vlády.

https://ekonomickydenik.cz/miliardy-obr ... .sznhp.box
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Financování armády

Příspěvek od Scotty87 »

Babiš shání desítky miliard výdajů, které NATO uzná. Schodek neporoste, slíbil Havlíček
NATO neuzná nesmysly deklarované jako "obranné" výdaje? Tak je převedeme přímo pod rozpočet MO. Vyřešeno.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Financování armády

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 12/5/2026, 17:01 Babiš shání desítky miliard výdajů, které NATO uzná. Schodek neporoste, slíbil Havlíček
NATO neuzná nesmysly deklarované jako "obranné" výdaje? Tak je převedeme přímo pod rozpočet MO. Vyřešeno.
Když jsem ti před pár měsíci říkal, že reálně nepřidá ani korunu. A to bez ohledu na Trumpa, NATO či cokoli dalšího, tak si tvrdil, že bude muset.
Snad už tady konečně všichni pochopili o co té slovenské mafii jde. Tohle je jeho poslední volební období, takže má cca 3,5 roku na to vyždímat ze státu co půjde, dosadit všude své lidi a zabezpečit tak Agrofert do budoucna.
No zřejmě mu o tu fotečku před WH zase tolik nejde.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Financování armády

Příspěvek od Scotty87 »

Ono ještě uvidíme. Pod Mo se všechno převést nedá a výdaje budou muset jít nahoru. Ostatně bude to jasnější až Zůna dokončí KVAČR. Ten už musí s nějakým dostupným výdajovým rámcem počítat. Upřímně řečeno to že by dnes stihla obrana do konce roku smysluplně utratit dalších 20 miliard je nulová. Takhle to prostě nefunguje.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Financování armády

Příspěvek od Nesher »

A co uvidíme? Pár letišť se převede pod MO, to zaplatí rekonstrukci, aby mohli do KV Azeři létat i v něčem větším než je A 320. Prohlásí se to za záložní letiště a hle máme 2% a vedení krajů z Anofertu se bude prsit úspěchem. Oni to říkají celkem jasně, nechápu to přesvědčení, že to nakonec nebude tak zlé.
Jinak MO by ty peníze utratilo, tedy kdyby ta banda v podstatě nezastavila přípravu většiny akvizic.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Financování armády

Příspěvek od Koba »

SAFE Záhada

Babiš přepsal naši žádost do SAFE, vyškrtal položky, která tam dala Fialova vláda a přidal tam nové. Nyní ale říká, že se SAFE nemůže čerpat, protože z MO chybí detailní položky. O co tedy žádal?

Edit 17:14
Česko loni dalo na zbrojení dvě procenta HDP, uvedla obrana
České výdaje na obranu loni činily 2,01 procenta hrubého domácího produktu (HDP), vyplývá z návrhu státního závěrečného účtu kapitoly ministerstva obrany (MO), jehož zástupci ho v úterý představili na sněmovním výboru pro obranu. Podle dokumentu utratilo 1,83 procenta HDP přímo ministerstvo a 0,18 procenta se vydalo na jiných rezortech. Podle Severoatlantické aliance ale loňské výdaje odpovídaly 1,85 procenta HDP (???).

Ministerstvo obrany loni ze svého rozpočtu vyčerpalo 156 miliard korun, což činí 1,83 procenta loňského odhadovaného HDP. Při započtení souvisejících výdajů z jiných ministerstev ve výši 0,18 procenta HDP přesahují dohromady dvě procenta HDP.

Sněmovnímu obrannému výboru závěr v úterý prezentovali zástupci ministerstva. Všech deset přítomných členů výboru v hlasování doporučilo Sněmovně schválit kapitolu resortu v návrhu státního závěrečného účtu.
Z prezentace ministerstva vyplývá, že schválený rozpočet kapitoly ministerstva obrany činil 154,4 miliardy korun a po zapojení nároků z nespotřebovaných výdajů nakonec dosáhl 159,3 miliardy korun. Z něj se pak ministerstvu podařilo vyčerpat zmíněných 156 miliard korun. Tedy zhruba 97 procent.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ce ... -internetu
bheid
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 904
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Financování armády

Příspěvek od bheid »

Vláda stále nerozhodla, zda povolí prezidentovi Petru Pavlovi účast na červencovém summitu NATO v Ankaře. „Čeká na informace od ministra obrany,“ vysvětluje to předseda senátního výboru pro záležitosti EU Jan Schiller (ANO). Podle něj je mezi Strakovou akademií a Hradem dohoda, že na summit NATO prezident nepojede, ale pojede na valné shromáždění OSN. Senátor avizuje, že premiér Andrej Babiš (ANO) na jednání Aliance zdůvodní, „proč nejsme schopni dodržet, co jsme slíbili“. „Doufejme, že to pan (prezident USA Donald) Trump pochopí,“ přeje si Schiller a dodává, že Babiš má lepší pozici, protože se s Trumpem zná. V Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem dále mluvil o budoucnosti českých výdajů na obranu či cestě předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan. https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/do ... anu-374361
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Financování armády

Příspěvek od Scotty87 »

ČT: Ministr obrany Zůna požaduje pro příští rok zvýšit výdaje svého resortu na 2 % HDP, tedy na 190 mld. Kč. To je o 35 mld. více než letos.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Financování armády

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 10/6/2026, 11:34 ČT: Ministr obrany Zůna požaduje pro příští rok zvýšit výdaje svého resortu na 2 % HDP, tedy na 190 mld. Kč. To je o 35 mld. více než letos.
Tak jsem zvědav jak dlouho bude trvat než sem postneš článek, že to Zůna bere zpět a že i 2 % jsou zbytečně moc. :rotuj:
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Financování armády

Příspěvek od Koba »

Vláda schválila zapojení Česka do unijní půjčky SAFE na vojenské vybavení
Vláda v pondělí schválila zapojení do unijní půjčky na vojenské vybavení. V rámci projektu s názvem Bezpečnostní akce pro Evropu (SAFE) bude Česko čerpat přibližně 2,06 miliardy eur (necelých 50 miliard korun). Peníze mají směřovat na tanky Leopard 2A8 nebo vozy Tatra T-815. Z půjčky má být také financována výstavba dálnice D11 s vojenským využitím.

Vláda zařazení do projektu SAFE projednávala již v květnu, ale premiér Andrej Babiš (ANO) tehdy novinářům řekl, že potřeboval od ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) doplnit další informace o jednotlivých projektech.

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-vl ... i-40583316
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Financování armády

Příspěvek od Scotty87 »

Prezident Petr Pavel: Vláda dělá kroky, aby ještě do summitu NATO naplnila obranné výdaje na dvě procenta HDP. Zda se to podaří, se uvidí v příštích týdnech.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Financování armády

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Financování armády

Příspěvek od Koba »

Armáda má skrytý dluh 175 miliard. Ani při vydávání 3,5 % HDP na obranu nezmizí, uvádí studie

Ani kdyby Česko naplňovalo závazek vůči Severoatlantické alianci (NATO) ze summitu v Haagu vydávat na obranu 3,5 procenta hrubého domácího produktu (HDP), nezmizí skrytý dluh v léta podfinancované české armádě. Vyplývá to ze studie Centra veřejných financí Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Její autoři jej odhadli na 175 miliard korun a nastínili tři scénáře financování nákladů na obranu do roku 2035.....

....Pavel také připomenul, že pokud by Česko drželo výdaje na dvou procentech v posledním desetiletí, měla by v současnosti armáda vybavení navíc za zhruba 255 miliard korun. I při zohlednění ekonomické vyspělosti země vychází skrytý dluh v armádě na 175 miliard.

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://centrumverejnychfinanci.cz/wp-c ... obrany.pdf

https://www.novinky.cz/clanek/domaci-ar ... e-40584991

Pozn.: Jestli si někdo myslí, že toto je obhajoba čehokoli, je blbec.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Financování armády

Příspěvek od Scotty87 »

Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Odpovědět

Zpět na „ČSSR, ČR, SR“