24. základna dopravního letectva AČR

NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

pjaro77 píše: 14/6/2026, 14:27 Teda prečo USAF používa tú hnusnú šedú matnú farbu ?
Zaujimavost:
Český Embraer již po odstranění původního světlešedého nátěru ze všech kovových částí povrchu, což specialisté společnosti GOL Aerotech provádějí zřejmě metodou mokrého pískování či tryskání suchým ledem.
Brazilský Embraer při výrobě C-390 postupuje trochu jinak než jiní výrobci a celé konstrukční celky lakuje do finální podoby ještě před samotnou montáží a instalací veškerých technologií. To by zároveň mohlo naznačovat, že první český C-390 byl vzhledem ke světlešedému zbarvení zřejmě původně vyráběn pro jiného zákazníka, nebo se s jeho výrobou mohlo začít v době, kdy česká strana ještě neměla vybránu finální podobu nátěru.
https://czechairforce.com/news/ceske-tr ... -kamuflaz/

A ze preco cena narastla na najdrahsi c390 vobec
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Nesher »

NagyAttila píše: 14/6/2026, 19:36
pjaro77 píše: 14/6/2026, 14:27 Teda prečo USAF používa tú hnusnú šedú matnú farbu ?
Zaujimavost:
Český Embraer již po odstranění původního světlešedého nátěru ze všech kovových částí povrchu, což specialisté společnosti GOL Aerotech provádějí zřejmě metodou mokrého pískování či tryskání suchým ledem.
Brazilský Embraer při výrobě C-390 postupuje trochu jinak než jiní výrobci a celé konstrukční celky lakuje do finální podoby ještě před samotnou montáží a instalací veškerých technologií. To by zároveň mohlo naznačovat, že první český C-390 byl vzhledem ke světlešedému zbarvení zřejmě původně vyráběn pro jiného zákazníka, nebo se s jeho výrobou mohlo začít v době, kdy česká strana ještě neměla vybránu finální podobu nátěru.
https://czechairforce.com/news/ceske-tr ... -kamuflaz/

A ze preco cena narastla na najdrahsi c390 vobec
Tady někdo objevil Ameriku, akorát 535 let po Kolumbovi. :mrgreen:
Tohle totiž není žádná novina, natož tajemství.
A cenou to nemá nic společného, tu dělá hlavně výbava. A tu budou mít VS nejlepší možnou.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

NagyAttila píše: 14/6/2026, 19:36
pjaro77 píše: 14/6/2026, 14:27 Teda prečo USAF používa tú hnusnú šedú matnú farbu ?
Zaujimavost:
Český Embraer již po odstranění původního světlešedého nátěru ze všech kovových částí povrchu, což specialisté společnosti GOL Aerotech provádějí zřejmě metodou mokrého pískování či tryskání suchým ledem.
Brazilský Embraer při výrobě C-390 postupuje trochu jinak než jiní výrobci a celé konstrukční celky lakuje do finální podoby ještě před samotnou montáží a instalací veškerých technologií. To by zároveň mohlo naznačovat, že první český C-390 byl vzhledem ke světlešedému zbarvení zřejmě původně vyráběn pro jiného zákazníka, nebo se s jeho výrobou mohlo začít v době, kdy česká strana ještě neměla vybránu finální podobu nátěru.
https://czechairforce.com/news/ceske-tr ... -kamuflaz/

A ze preco cena narastla na najdrahsi c390 vobec
IVO4f9b3fd32c_profimedia_0785118713.jpg
:roll:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Nesher píše: 14/6/2026, 23:16
NagyAttila píše: 14/6/2026, 19:36
pjaro77 píše: 14/6/2026, 14:27 Teda prečo USAF používa tú hnusnú šedú matnú farbu ?
Zaujimavost:
Český Embraer již po odstranění původního světlešedého nátěru ze všech kovových částí povrchu, což specialisté společnosti GOL Aerotech provádějí zřejmě metodou mokrého pískování či tryskání suchým ledem.
Brazilský Embraer při výrobě C-390 postupuje trochu jinak než jiní výrobci a celé konstrukční celky lakuje do finální podoby ještě před samotnou montáží a instalací veškerých technologií. To by zároveň mohlo naznačovat, že první český C-390 byl vzhledem ke světlešedému zbarvení zřejmě původně vyráběn pro jiného zákazníka, nebo se s jeho výrobou mohlo začít v době, kdy česká strana ještě neměla vybránu finální podobu nátěru.
https://czechairforce.com/news/ceske-tr ... -kamuflaz/

A ze preco cena narastla na najdrahsi c390 vobec
Tady někdo objevil Ameriku, akorát 535 let po Kolumbovi. :mrgreen:
Tohle totiž není žádná novina, natož tajemství.
A cenou to nemá nic společného, tu dělá hlavně výbava. A tu budou mít VS nejlepší možnou.
Ako vzdy, Octavia v plny palbe. Tak musite aspon par krat pouzit tankovanie za letu kym mate Gripeny, lebo F35 to tankovat zatial neumi. Snad dorobia moznost tankovat aj rahnom..
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od skelet »

Jedním z nedostatků NATO je nedostatek tankerů umožňující bezpečné tankování pomalu letících letadel a vrtulníků.
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

skelet píše: 15/6/2026, 09:12 Jedním z nedostatků NATO je nedostatek tankerů umožňující bezpečné tankování pomalu letících letadel a vrtulníků.
To nerozporujem, ale vase vrtulniky a pomaly letiace lietadla tak tankovat nemozu. Na L159 bol projekt na zmenu palivoveho systemu, len implementacie sa nedockal. Myslim, ze Mi171 na tankovanie za letu upravene nemate 🤔 a Venomy tiez nie.
Tak ste kupovali tankovanie pre Nemcov ?
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od skelet »

Proto píši NATO, nikoliv AČR. V rámci NATO je těch pomalých letadel dost (C-27J, C-295, C-130, EC725 apod.)
V rámci výcviku tankování spolupracujeme s Luftwaffe (A400m, A310MRTT, A330MRTT), s Italy (KC-767), Švédy (KC-130), plus máme podíl ve společné letce MMF vybavené letouny A330MRTT.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Zemakt »

Tak Gripeny budou sloužit do roku 2035, takže si své tankování ještě užijí, že jo. Načež je tak současně dostatek času pro pozdější upgrade na systém tankování pro F-35. Logicky nelze jedno ani druhé, že jo. A jo, klidně můžeme poskytnout tanker i Slovensku, až k nim přijde ta SOF verze Blackhawků (kdy? není náhodou už někde pod plachtou?). Pokud to tedy nebude zase nějaká softsociálslovakiamade SOF verze, jak je tam u nich zvykem.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Zemakt píše: 15/6/2026, 09:34 Tak Gripeny budou sloužit do roku 2035, takže si své tankování ještě užijí, že jo. Načež je tak současně dostatek času pro pozdější upgrade na systém tankování pro F-35. Logicky nelze jedno ani druhé, že jo. A jo, klidně můžeme poskytnout tanker i Slovensku, až k nim přijde ta SOF verze Blackhawků (kdy? není náhodou už někde pod plachtou?). Pokud to tedy nebude zase nějaká softsociálslovakiamade SOF verze, jak je tam u nich zvykem.
Nepredpokladam (a tusim to v specifikacii nie je) ze tie SK UH60M budu mat moznost tankovania za letu. Mozno pridavnu nadrz, ale ani to tu v CEE netreba. Nie kazdy utoci z Izraelu na Iran na vzdialenosti kde to je potreba.
Aj operacie NATO sa premenili v case a potreba nasadenia na velke vzdialenosti nie je taka podstatna ako v case nasadenia v Iraku ci Afganistane.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Danik »

NagyAttila píše: 14/6/2026, 19:36
pjaro77 píše: 14/6/2026, 14:27 Teda prečo USAF používa tú hnusnú šedú matnú farbu ?
Zaujimavost:
Český Embraer již po odstranění původního světlešedého nátěru ze všech kovových částí povrchu, což specialisté společnosti GOL Aerotech provádějí zřejmě metodou mokrého pískování či tryskání suchým ledem.
Brazilský Embraer při výrobě C-390 postupuje trochu jinak než jiní výrobci a celé konstrukční celky lakuje do finální podoby ještě před samotnou montáží a instalací veškerých technologií. To by zároveň mohlo naznačovat, že první český C-390 byl vzhledem ke světlešedému zbarvení zřejmě původně vyráběn pro jiného zákazníka, nebo se s jeho výrobou mohlo začít v době, kdy česká strana ještě neměla vybránu finální podobu nátěru.
https://czechairforce.com/news/ceske-tr ... -kamuflaz/

A ze preco cena narastla na najdrahsi c390 vobec
Cena našich C-390 je úplně stejná jako rakouských nebo nizozemských, rozdíly cen jsou způsobeny výbavou. Dál nevím o jakých "najdrahsi c390 vobec" je řeč. Když nizozemský projekt na 5 letounů stojí 1,7 miliardy Euro :mrgreen: . Tedy cca 42 miliard Kč za 5 mašin, když my dáváme 11,3 miliardy (bez DPH) za 2 mašiny. Rakušani psali o něčem "nad 500 mil. Eur", ale ti zásadně šetří tím, že část nákladů spojených se zázemím na sebe berou právě Nizozemci. Švédi dávají za 4 letouny (s menší výbavou) na naše cca 18 miliard.

Ad dodání. I když jsme exekutivní smlouvu podepsali později než Rakušani a Nizozemci a to o několik měsíců, letouny dostáváme dříve i díky vysoké zálohové platbě. Původně měly být již v roce 2025, došlo ke zpoždění (tam je možné budou ještě uplatněné pokuty za pozdní dodání) a dodání prvního tedy proběhne nyní. Stejně tak se ale zpozdí i dodávky pro Nizozemce a Rakušany, popořadě z 2026 je 2027, a z 2027 je 2028. Tedy dostaneme první letoun o cca rok (a dva roky v případě Rakouska) před těmi kdo podepsali před námi... Dodávka v řádu méně jak dvou let od podpisu je velmi rychlá. Například Maďarsko podepsalo v roce 2020 a první letoun měli až v roce 2024.

Toliko k dojmům a faktům.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Danik »

NagyAttila píše: 15/6/2026, 08:59
Nesher píše: 14/6/2026, 23:16
NagyAttila píše: 14/6/2026, 19:36
Zaujimavost:
Český Embraer již po odstranění původního světlešedého nátěru ze všech kovových částí povrchu, což specialisté společnosti GOL Aerotech provádějí zřejmě metodou mokrého pískování či tryskání suchým ledem.
Brazilský Embraer při výrobě C-390 postupuje trochu jinak než jiní výrobci a celé konstrukční celky lakuje do finální podoby ještě před samotnou montáží a instalací veškerých technologií. To by zároveň mohlo naznačovat, že první český C-390 byl vzhledem ke světlešedému zbarvení zřejmě původně vyráběn pro jiného zákazníka, nebo se s jeho výrobou mohlo začít v době, kdy česká strana ještě neměla vybránu finální podobu nátěru.
https://czechairforce.com/news/ceske-tr ... -kamuflaz/

A ze preco cena narastla na najdrahsi c390 vobec
Tady někdo objevil Ameriku, akorát 535 let po Kolumbovi. :mrgreen:
Tohle totiž není žádná novina, natož tajemství.
A cenou to nemá nic společného, tu dělá hlavně výbava. A tu budou mít VS nejlepší možnou.
Ako vzdy, Octavia v plny palbe. Tak musite aspon par krat pouzit tankovanie za letu kym mate Gripeny, lebo F35 to tankovat zatial neumi. Snad dorobia moznost tankovat aj rahnom..
Jestli je C-390 (momentálně nejpořizovanější letoun své třídy v Evropě) oktávka, superb nebo třeba novej medvěd ve vůni, ať si každý řekne sám. Plná palba = je tu žádoucí bonus, když pro jednou nebudeme chtít býti vyžírkami, ale do té aliance i přinést něco navíc a svého. Aliančních strojů které se pořád tankují a budou tankovat ráhnem je stále mnoho. Eurofighter, Rafale, Gripen. Pak jsou tu dále transportní letouny (mezi nimi i samotná C-390 = aneb můžeme si sami protáhnout dolet s využitím 2 mašin), vrtulníky...

Samozřejmě pokud někdo přemýšlí stylem jájájá, tak pak máme do roku 2035 si to s ráhny užit s našimi Gripeny, naštěstí tohle není ta jediná ani primární myšlenka pořízení tankovacího kitu pro C-390. (stejně tak tomu není ani v případě hasicího kitu, protože nehoří jen u nás, ale např. Řekové mají poslední roky problémy). Když už je člověk v té alianci, mohl by se rozhlížet i za vlastní dvorek.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Danik »

NagyAttila píše: 15/6/2026, 09:53
Zemakt píše: 15/6/2026, 09:34 Tak Gripeny budou sloužit do roku 2035, takže si své tankování ještě užijí, že jo. Načež je tak současně dostatek času pro pozdější upgrade na systém tankování pro F-35. Logicky nelze jedno ani druhé, že jo. A jo, klidně můžeme poskytnout tanker i Slovensku, až k nim přijde ta SOF verze Blackhawků (kdy? není náhodou už někde pod plachtou?). Pokud to tedy nebude zase nějaká softsociálslovakiamade SOF verze, jak je tam u nich zvykem.
Aj operacie NATO sa premenili v case a potreba nasadenia na velke vzdialenosti nie je taka podstatna ako v case nasadenia v Iraku ci Afganistane.
Také špatně. Koneckonců se stačí podívat jak vypadá nebe nad východním křídlem aliance od začátku totální ruské invaze. Kromě bojových letounů a AWACSů tam visí i tankery, díky kterým mohou alianční letouny zůstat déle na stráži. A to se ani nebavím o přeletech na vzdálenější území typu Island, či jen přelety například Španělů do Pobaltí. Takže i v současné situaci, své využití najdou a jak tady bylo zmíněno, jejich počet je dlouhodobě nedostačující, což je i důvod proč se flotila mnohonárodní jednotky MRTT (které je ČR součástí) rozšiřuje z 8 na 12 strojů A330MRTT (KC-30M) do roku 2029...

Takže o to že tankery na bázi C-390 budou bez práce bych se nebál :wink:
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Ano to hasenie s C390 = totalny nezmysel.
To nie je specializovane hasicske lietadlo, ktore si naplni nadrz preletom ponad vodnu plochu. Toto musi pristat a tam mu hasici na letisku natankuju 12m3 body. Za ten cas by to vrtulnik otocil podstatne viac obratok ako 4...
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Natankuje C390 F16tku? Alebo F15? Alebo F35? Nenatankuje.

A na margo ciernych pasazierov, vy v CR nie ste schopni ani prijat EUR, k comu ste sa zaviazali.
Tiez nie ste schopni ani vydat 2% HDP na obranu, k comu ste sa tiez zaviazali...
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Danik »

NagyAttila píše: 15/6/2026, 15:26 Ano to hasenie s C390 = totalny nezmysel.
To nie je specializovane hasicske lietadlo, ktore si naplni nadrz preletom ponad vodnu plochu. Toto musi pristat a tam mu hasici na letisku natankuju 12m3 body. Za ten cas by to vrtulnik otocil podstatne viac obratok ako 4...
V Brazílii (která má s masivními lesními požáry zkušenosti) to očividně funguje. Je to zkrátka další možnost využití toho letadla a další forma pomoci co může ČR partnerům nabídnout...

Ale děkujeme za názor.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Si inak celkom vtipny. Najskor asi prezentujes nazory lobbistov, presne takych ako pisu do czdefence.cz , roznych Janouskov a podobne. Hlavne ze to danovy poplatnik zaplati, drahu zabavku par jednotlivcov. Presne ako s tou kamuflazou. Stary dedek rad maluje lietadla a obcania mu tuto dnes uz nezmyselnu zabavu zaplatia. Ale su to vase peniaze ;)
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od Danik »

NagyAttila píše: 15/6/2026, 15:27 Natankuje C390 F16tku? Alebo F15? Alebo F35? Nenatankuje.

A na margo ciernych pasazierov, vy v CR nie ste schopni ani prijat EUR, k comu ste sa zaviazali.
Tiez nie ste schopni ani vydat 2% HDP na obranu, k comu ste sa tiez zaviazali...
A říkal jsem že natankuje? :lol: Zatím ne. Třeba časem.

Natankuje ale například bojové letectvo Německa, Španělska, Francie, Chorvatska, Švédska, Rakouska, Maďarska a část letounů Itálie nebo Řecka.

Takže koukám že se to vzalo z nějakého důvodu osobně, proč to nevím, ale nevadí. Ano, nepřijali jsme Euro, přesto máme lepší poměr co dáváme/dostáváme, než někteří jiní co ho mají. Stejně tak ano, teprve minulý rok se těsně dalo 2% a tento rok bůhví jak to bude tento. Naše velká chyba. Přesto v rovině armády jsme aktivní zemí a účastníkem/přispěvatelem množství aliančních programů, iniciativ a nasazení. Ale teď zpátky, to že AČR kupuje schopný střední transport s možností i tankovat letectva našich spojenců má přesně jakou spojitost s tím jestli ČR nebo má nemá Euro? (teda kromě ublíženosti)
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: 24. základna dopravního letectva AČR

Příspěvek od skelet »

letem světem.. téma je 24. základna dopravního letectva AČR
edit: pročištěno
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“