Patria XP 8x8 pre AČR

Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Scotty87 »

juhelak píše: 11/6/2026, 09:39 Mě se nelíbí ani jedno vozidlo které je v hledáčku. Nevidím v tom takový posun abych akceptoval tu cenu kolem 40 mld.
Buď počkat nebo jít spíš cestou levnějších OT s menší vyzbroji. (jako by byl třeba Tadeáš s vezickou Gladius nebo tak něco.)
malý posun je třeba mezi Pandurem II a Pandurem EVO. Ovšem mezi Pandurem a například Boxerem je rozdíl obrovský. Nicméně není to volba Pandur ve stávající podobě je už naprosto neakceptovatelný a navíc je těch vozidel stále málo. Když byla MLU označená za neekonomickou není jiná volba než nákup nových vozidel. S tím že se stávající Pandury upraví pro službu u AZ je to vhodné řešení.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Zemakt »

Myslel jsem tu koncepci s věží vzadu. Co to bude za věž je věc jiná.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od skelet »

V podstatě pokud se nevybere EVO, tak budu spoko.. Boxer by sic byl asi nejlepší volba
ObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Nesher píše: 11/6/2026, 10:18 Pokud ne, tak moc nechápu STV, že na to kývla. Chápu proč to chce Patria (nižší interní náklady), ale ve srovnání s konkurencí, která nabídne věže už zavedené to může být problém.
Tohle asi nebyla moc akce STV. Tipoval bych že samotná Patria má s EVPÚ nějakou dohodu na prezentování jejich výrobků. Co reálně nabídnou do soutěže těžko říct. Třeba skončí taky u izraelské věže.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od NagyAttila »

pjaro77 píše: 11/6/2026, 10:25 Ta malá vežička s guľometom je čo ? Pripomína mi to trochu MARTA-L.
download/file.php?id=37824&mode=view
Gladius Twin
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Scotty87 »

skelet píše: 11/6/2026, 11:15 V podstatě pokud se nevybere EVO, tak budu spoko.. Boxer by sic byl asi nejlepší volba
Problém je že Boxer je pásové vozidlo na kolech. A řekl bych že tím pádem z obou světů bere hlavně ty nevýhody.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Nesher píše: 11/6/2026, 10:18
NagyAttila píše: 10/6/2026, 19:06
Nesher píše: 10/6/2026, 17:40 Když už tady, jak už tu někdo zmínil, velmi předčasně, to vlákno vzniklo, má někdo potuchu kde je Turra v poslední verzi s Bushmasterem zavedena?
Nebo by to případně dolaďovala AČR pro výrobce, nutnoříci, že nikoliv poprvé?
A co by na tom bolo zle? Ci neobvykle?
Co? To, že AČR slouží za veřejné peníze soukromé firmě jako testovací polygon? To se dá akceptovat, když přivřu obě oci u domácího dodavatele s exportním potencionálem, případně u cizí firmy, pokud jsou zatím ještě nějaké politicko-strategické zájmy. Což není tento případ.
Proto se ptám zda už je to někde odzkoušené a zavedené.
Pokud ne, tak moc nechápu STV, že na to kývla. Chápu proč to chce Patria (nižší interní náklady), ale ve srovnání s konkurencí, která nabídne věže už zavedené to může být problém. Také by se mohla zopakovat chyba u současných Pandurů, že AČR bude jediný uživatel systému a tím pádem budou problémy s údržbou.
Posilinilo by to spolupracu najblizsich partnerov a spojencov v obrannom sektore.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Scotty87 píše: 11/6/2026, 11:20
Nesher píše: 11/6/2026, 10:18 Pokud ne, tak moc nechápu STV, že na to kývla. Chápu proč to chce Patria (nižší interní náklady), ale ve srovnání s konkurencí, která nabídne věže už zavedené to může být problém.
Tohle asi nebyla moc akce STV. Tipoval bych že samotná Patria má s EVPÚ nějakou dohodu na prezentování jejich výrobků. Co reálně nabídnou do soutěže těžko říct. Třeba skončí taky u izraelské věže.
S izraelskymi vezami boli / su katastrofalne skusenosti
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Nesher »

NagyAttila píše: 11/6/2026, 11:24
Scotty87 píše: 11/6/2026, 11:20
Nesher píše: 11/6/2026, 10:18 Pokud ne, tak moc nechápu STV, že na to kývla. Chápu proč to chce Patria (nižší interní náklady), ale ve srovnání s konkurencí, která nabídne věže už zavedené to může být problém.
Tohle asi nebyla moc akce STV. Tipoval bych že samotná Patria má s EVPÚ nějakou dohodu na prezentování jejich výrobků. Co reálně nabídnou do soutěže těžko říct. Třeba skončí taky u izraelské věže.
S izraelskymi vezami boli / su katastrofalne skusenosti
S tou na Pandurech ano, ten zbytek již vyladili.. Navíc není na trhu jen Izrael. Prostě bych byl nerad, aby AČR dělala, zase, někomu pokusného králíka.
Byť moc nevěřím, že v tomto volebním období dojde k výběru a podpisu smlouvy a pokud ano,tak se půjde po nejlevnějším řešením s max. lokalizací v CZ. Tedy pokud neudělá Bureš nějaký špinavý kšeft s vaší vládní mafií. To je také, bohužel, možné.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Scotty87 »

NagyAttila píše: 11/6/2026, 11:24 S izraelskymi vezami boli / su katastrofalne skusenosti
Ne že by na tom Turra byla nějak líp. Nicméně na UT30MK2 jsem nějaké velké stížnosti nezaznamenal a na Patrii je už plně integrovaná. Tady by mohl být jediný problém práva že na její montáž v ČR si už zajistil Strnad.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Nesher píše: 11/6/2026, 11:32 Byť moc nevěřím, že v tomto volebním období dojde k výběru a podpisu smlouvy a pokud ano,tak se půjde po nejlevnějším řešením s max. lokalizací v CZ. Tedy pokud neudělá Bureš nějaký špinavý kšeft s vaší vládní mafií. To je také, bohužel, možné.
Reálně to bude mezi Pandurem a AMV. A Strnad je momentálně v nemilosti.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od NagyAttila »

Scotty87 píše: 11/6/2026, 11:34
NagyAttila píše: 11/6/2026, 11:24 S izraelskymi vezami boli / su katastrofalne skusenosti
Ne že by na tom Turra byla nějak líp. Nicméně na UT30MK2 jsem nějaké velké stížnosti nezaznamenal a na Patrii je už plně integrovaná. Tady by mohl být jediný problém práva že na její montáž v ČR si už zajistil Strnad.
Ty mas nejake vedomosti o skusenostiach s vezami Turra?
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 11/6/2026, 11:36
Nesher píše: 11/6/2026, 11:32 Byť moc nevěřím, že v tomto volebním období dojde k výběru a podpisu smlouvy a pokud ano,tak se půjde po nejlevnějším řešením s max. lokalizací v CZ. Tedy pokud neudělá Bureš nějaký špinavý kšeft s vaší vládní mafií. To je také, bohužel, možné.
Reálně to bude mezi Pandurem a AMV. A Strnad je momentálně v nemilosti.
To už se vyřešilo přes Maďarku z Úřadu vlády. Na CSG má zájem SK mafie, která zase může tu s tam výpomoci Agrofertu. Ruka, ruku myje.
Takže můj tip, pokud vůbec něco a pokud to něco bude AMV, tak věž dodá CSG jako odškodné. Nakonec asi to nejlepší z reálně možných řešení.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Nesher »

NagyAttila píše: 11/6/2026, 11:39
Scotty87 píše: 11/6/2026, 11:34
NagyAttila píše: 11/6/2026, 11:24 S izraelskymi vezami boli / su katastrofalne skusenosti
Ne že by na tom Turra byla nějak líp. Nicméně na UT30MK2 jsem nějaké velké stížnosti nezaznamenal a na Patrii je už plně integrovaná. Tady by mohl být jediný problém práva že na její montáž v ČR si už zajistil Strnad.
Ty mas nejake vedomosti o skusenostiach s vezami Turra?
A má je vůbec někdo relevantní? To je oč tu běží, řečeno s Hamletem.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Scotty87 »

NagyAttila píše: 11/6/2026, 11:39 Ty mas nejake vedomosti o skusenostiach s vezami Turra?
Tak pokud to vezmeme od BVP-M na které se zavedlo něco co bych označil za prototyp věže až po AMV XP kde slovenský kanón + slovenská věž spolu jaksi nefungují.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Nesher píše: 11/6/2026, 11:42 To už se vyřešilo přes Maďarku z Úřadu vlády. Na CSG má zájem SK mafie, která zase může tu s tam výpomoci Agrofertu.
Tak tam se obrousili ty nejostřejší hrany, ale dokud bude mít Strnad větší majetek než Babiš... tak vztahy mezi nimi nikdy normální nebudou. Rozhodně bude od státu dostávat jen to co opravdu jinak nepůjde.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 11/6/2026, 12:00
Nesher píše: 11/6/2026, 11:42 To už se vyřešilo přes Maďarku z Úřadu vlády. Na CSG má zájem SK mafie, která zase může tu s tam výpomoci Agrofertu.
Tak tam se obrousili ty nejostřejší hrany, ale dokud bude mít Strnad větší majetek než Babiš... tak vztahy mezi nimi nikdy normální nebudou. Rozhodně bude od státu dostávat jen to co opravdu jinak nepůjde.
Stačí, aby Kaliňák zajistil nějakou tu sanaci ekologických škod u SK provozů a najednou půjde vše..
Já si o CSG nemyslím bůhví co, ale oni moc dobře vědí s kým mají tu čest a jak to udělat. Uvidíme, pořád nevěřím, že na to budou reálně peníze.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Scotty87 »

Jestli se vyhlásí tendr praští rok, tak dřív než se něco reálně stane, skončí stávající slovenská vláda.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
juhelak
praporčík
praporčík
Příspěvky: 346
Registrován: 28/2/2017, 15:08

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od juhelak »

Já pořád nevím jestli je v dnešní době takové vozidlo potřeba.. V téhle podobě.. Hlavně nejsem přesvědčený o tom že to potřebuje takovouhle věž s tricitkou.
Ale třeba mi to někdo vysvětlí. Potřebujeme to samé jako bylo potřeba před 20 lety?

Jak teď fungují podobné prostředky tak mi to vychází že to vozidlo spíš bude dostávat pěchoty poblíž pozic a nebo vyzvedávat ustupujici nebo rotující jednotky. Největší problém pro ni budou drony případně dělostřelectvo.. Do přímého boje se s nimi nepočítá.. Tam mi nikde nevychází vozidlo s těžkou věží a tricitkou kanonem.
Takže spíš obrněný transportér s různými nastavbami.. Zbranove stanice, pvo, minomet.. Ale ne kbvp. To už mít radši další klasické bvp
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: Patria XP 8x8 pre AČR

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 11/6/2026, 12:27 Jestli se vyhlásí tendr praští rok, tak dřív než se něco reálně stane, skončí stávající slovenská vláda.
A nastoupí jiná, nikde není psáno, že lepší. Navíc vzhledem k tomu co CSG na SK dělá a investuje, bude každá tamní vláda muset na jejich zájmy brát ohled.
Ale jestli vyhlásí tendr příští rok, tak to možná bude finálně řešit jiná CZ vláda, dá-li Bůh, bez zástupců byvších Uher a Severní Asie.
Odpovědět

Zpět na „Obrněná technika a dělostřelectvo“