"Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Galerie, Album, výroky o válce.
Uživatelský avatar
jarl
3. Generálmajor
3. Generálmajor
Příspěvky: 4597
Registrován: 19/2/2009, 15:45
Bydliště: Jakubov u Moravských Budějovic

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od jarl »

No jestli tohle je budoucnost Youtube a potažmo celého internetu, tak se máme opravdu na co těšit. Schválně jsem se AI dnes zeptal na technické parametry a britského Whiteheadova torpéda vzor 1872 a nestačil jsem se divit. Dostal jsem sice řadu údajů, ale když jsem si to ověřoval z uváděných zdrojů, samozřejmě se ukázalo, že si je vycucala z prstu. Tenhle způsob obstarávání si informací je z faktografického hlediska opravdu naprosto nepoužitelný.
ObrázekObrázek

Strýček Vova slíbil národu Ukrajinu a dal mu Afghánistán!
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Koba »

Zemakt píše: 4/6/2026, 10:18 Mne by spíš zajímalo, jaký by byl výsledek, kdybych se plácnul přes kapsu a zaplatil si nějakou kvalitnější verzi. Což do mne hučí kámoši, že prý je to někde jinde.
Google zlevnil předplatné služby AI Plus na 150 korun měsíčně, navíc k němu nabídne dvojnásobnou kapacitu 400 GB prostoru ve službě Google Drive. Roční předplatné přidává další snížení ceny, platí se za 10 místo 12 měsíců. Kromě toho Google představil také dražší variantu se stejným názvem za 300 korun, ta nabízí 2 TB prostoru pro data, limity pro využití umělé inteligence přitom zůstávají stejné.

https://one.google.com/intl/cs_cz/about ... -236152014

To dáš, ne?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Zemakt »

Vo prachy nejde, nejsem chudej :eek: Jde o princip "strkat každýmu love"
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Koba »

Jo, to jsou ty pevný socialistický instinkty. Já spíš uznávám zásadu "Ať platí, kdo (něco) užívá".
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6299
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Polarfox »

Koba píše: 12/6/2026, 22:28 Jo, to jsou ty pevný socialistický instinkty. Já spíš uznávám zásadu "Ať platí, kdo (něco) užívá".
Neboj, brzy se ti to splní :) Vzhledem k tomu, že tech bros jedou s AI (či AI hypem/nucenou umělou tlačenkou) na ovládnutí všech sfér lidské činnosti a infrastruktury a až/jestli se jim to podaří, tak zpoplatní úplně všechno, tak brzy můžeš plnit jejich již tak naditá prasátka :D...ať již budeš chtít nebo ne.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Zemakt »

Socialistický instinkt? Může být. Já tomu ale říkám selský rozum. A můj děda kdysi, nekupuj zajíce v pytli :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Koba »

Zemakt píše: 12/6/2026, 23:20 Socialistický instinkt? Může být. Já tomu ale říkám selský rozum. A můj děda kdysi, nekupuj zajíce v pytli :wink:
Jestliže jsi nepochopil, že můžeš předplatné po vyzkoušení zrušit, tak je to marný, je to marný, je to marný.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Zemakt »

Ale :roll: Po pár platbách, se jen raději zeptám, než abych si poté řekl, že celé úsilí stálo za výliž mi prdel. Líná huba, holé neštéstí. 8-)
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Koba »

Zemakt píše: 4/6/2026, 10:18 Mne by spíš zajímalo, jaký by byl výsledek, kdybych se plácnul přes kapsu a zaplatil si nějakou kvalitnější verzi. Což do mne hučí kámoši, že prý je to někde jinde.
Nějak si teď protiřečíš. Ale fakt, radši to nezkoušej:
Jak ale trefně glosuje Sophie Solano pro Washington Post, možná je namístě, abychom spíš debatovali o iPad boomerech, kteří mohou být ve výsledku stejně rizikovou populační skupinou jako digitálně „vygumované“ děti.
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6299
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Polarfox »

Skupina, o které by se měly psát články, jsou nekritičtí naskakovači a zastánci teze "musíš tohle a tohle *dosaďte si* (nyní AI), jinak..."...musíš jen umřít :)

AI firmy jsou většinou taková obdoba Číňanů...plagiarizovat, vysát, zaplavit, zničit konkurenci dumpingem a až nebude konkurence, tak nastřelit ceny někam do vesmíru a užívat si monopolu. Jejich cílem je, aby jsi nevlastnil nic (ani ten hardware, aneb vše u nich na cloudu) a neměl přístup k jiným zdrojům než jejich...a cvakal jak mourovatej vše jim, protože na nich budeš závislý ve všem (zvláště když se tomu proaktivně vrhneš vstříc pod "musím" a "co když mi ujede vlak", což AI společnosti promují jak o život...proč asi).
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Zemakt »

Koba, ptal jsem se konkrétně. Ne obecně, kam to pak sklouzlo.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Koba »

Polarfox píše: 13/6/2026, 21:19 Skupina, o které by se měly psát články, jsou nekritičtí naskakovači a zastánci teze "musíš tohle a tohle *dosaďte si* (nyní AI), jinak..."...musíš jen umřít :)

AI firmy jsou většinou taková obdoba Číňanů...plagiarizovat, vysát, zaplavit, zničit konkurenci dumpingem a až nebude konkurence, tak nastřelit ceny někam do vesmíru a užívat si monopolu. Jejich cílem je, aby jsi nevlastnil nic (ani ten hardware, aneb vše u nich na cloudu) a neměl přístup k jiným zdrojům než jejich...a cvakal jak mourovatej vše jim, protože na nich budeš závislý ve všem (zvláště když se tomu proaktivně vrhneš vstříc pod "musím" a "co když mi ujede vlak", což AI společnosti promují jak o život...proč asi).
Jisté je, že lidé v Severní Koreji nebo Afghánistánu tyhle problémy a starosti nemají.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Alfik »

Koba píše: 16/6/2026, 16:15
Polarfox píše: 13/6/2026, 21:19 Skupina, o které by se měly psát články, jsou nekritičtí naskakovači a zastánci teze "musíš tohle a tohle *dosaďte si* (nyní AI), jinak..."...musíš jen umřít :)

AI firmy jsou většinou taková obdoba Číňanů...plagiarizovat, vysát, zaplavit, zničit konkurenci dumpingem a až nebude konkurence, tak nastřelit ceny někam do vesmíru a užívat si monopolu. Jejich cílem je, aby jsi nevlastnil nic (ani ten hardware, aneb vše u nich na cloudu) a neměl přístup k jiným zdrojům než jejich...a cvakal jak mourovatej vše jim, protože na nich budeš závislý ve všem (zvláště když se tomu proaktivně vrhneš vstříc pod "musím" a "co když mi ujede vlak", což AI společnosti promují jak o život...proč asi).
Jisté je, že lidé v Severní Koreji nebo Afghánistánu tyhle problémy a starosti nemají.
Existuje něco jako "pyramida potřeb" a na ní je potřeba používání AIčka (nečekaně) úplně jinde než jídlo... aspoň jednou denně... :lej:
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Polarfox
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 6299
Registrován: 5/11/2010, 21:01
Bydliště: Praha

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Polarfox »

Koba píše: 16/6/2026, 16:15 Jisté je, že lidé v Severní Koreji nebo Afghánistánu tyhle problémy a starosti nemají.
Tak nežijeme v Afghánistánu nebo Severní Koreji, že? Já úplně nechci, aby pár doslovných pošuků (Thiel, Altman, Musk atd. atd. nejsou nic jiného než "roztomilá" eugenistická prasátka a aspiranti na novou šlechtu skrývající své záměry pod altruismus a pokrok) ovládalo veškeré aspekty mého života...od vlastnictví (fyzické i duševní), státní správy (spolu s tím, že oni chtějí roli států zrušit a nové státy budou korporáty a jejich vedení noví králové a šlechta), zdravotní péče, životní prostředí, přístupu k vědomostem, veškeré soukromé údaje a veškerá osobní data až třeba po reprodukci. Nemluvě o tom, že to pak do jisté formy Severní Koreje směřuje.

Uvědom si, že pro tyhle lidi jsi nic. V současné době jsi jen prostředek, který potřebují k vybudování vlastní pozice. A až ji vybudují, tak budeš nevolník. Nebude existovat alternativa, budeš zcela závislý na jejich systémech a infrastruktuře a lví díl tvých výdělků, statků a života půjde jim. Budeš kolečko v kastovním systému. Když se vzepřeš nebo budeš chtít ze systému vyskočit, tak skončíš jako v Číně bez sociálního kreditu...tech bros tě prostě vypnou...nebudeš mít cokoli co zavání elektronikou, nebudeš mít práci, nebudeš mít zdravotní péči, nebudeš se moci přesouvat, atd. ...budeš moct akorát tak pojít někde v lese pod kartónem s odpadky z popelnice. Protože jsi proaktivně nechal implementovat AI a jejich vlastníky do každého aspektu života.

Nebo očekáváš, že nastane ráj na zemi? Dejme tomu, že bude nalezeno řešení všech zdravotních problémů, že bude možnost prodloužit lidský život, že bude hrozit nějaké to "univerzální bohatství" či podobné sny atd. Jako vážně si někdo myslí, že banda pošahaných eugenistických miliardářů, co spoustu desetiletí míří výš a výš a chtějí víc a víc moci a prostředků, najednou všem rozdá benefity, plebs bude mít najednou rovnou pozici a víceméně všechen svůj vliv rozdají a nulují, místo aby ho konsolidovali a utužili? :) Prd řešení všech zdravotních problémů pro všechny, prd nesmrtlenost, prd bohatství pro všechny....bude tu akorát kastovní a kreditový/věrnostní systém, na jehož vrcholu budou sedět oni a jejich suita a budou rozhodovat o přidělení zdrojů a benefitů. Výdobytky jen pro vyvolené a věrné, nevolnictví a podřízenost pro zbytek (který se bude prát o přízeň v tomhle systému a tím ho utužovat). Víceméně se obloukem vrátíme k feudalismu...jen o dost tvrdšímu a s technologickým hávem.
ObrázekObrázekObrázek

U národa, u něhož je nejoblíbenějším historickým spisovatelem Vlastimil Vondruška, se nějakého historického prozření a sebereflexe dočkáme opravdu jen velice stěží. (Polarovo motto pro rok 2019)

“Without data, you're just another person with an opinion.” W. Edwards Deming

Brána do Mordoru: https://twitter.com/fbeyeee?lang=cs
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Alfik »

Máš naprostou pravdu, Polare.
Ale čím se to liší od posledních 8-12 tisíc let?
Žijeme posl. 80-100 let v situaci která tu nikdy celosvětově nebyla, je to jen krátká epizoda a pravděpodobně už nikdy nenastane, jakmile skončí.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Erword
Příspěvky: 8
Registrován: 4/8/2012, 14:31

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Erword »

osobne mam pocit, ze smerujeme k necemu jako je popsane v knizce "Diamantovy vek" https://www.databazeknih.cz/knihy/diamantovy-vek-647 - mixu zajmu stale jeste existujicich vlad, korporaci a lidi seskupujicich se v zasade v "bublinach" danych etnicky, nabozensky, filozofickym nebo technologickym presvedcenim
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Lord »

Každá generace žila ve specifické době...
Alfik píše: 18/6/2026, 09:17 Žijeme posl. 80-100 let v situaci která tu nikdy celosvětově nebyla, je to jen krátká epizoda a pravděpodobně už nikdy nenastane, jakmile skončí.
No spíše se zdá, že to určité období, které počítám od devadesátek do krize v roce 2008, definitivně skončilo, i s dojezdem setrvačnosti.
Bylo v dějinách spíše výjimečným okamžikem, než že by to byl jakýsi standard.

Studená válka skončila, globalizace jela na plný plyn, levná pracovní síla z Číny vyráběla spotřební zboží za hubičku a levné energie z Ruska to krmily.
Od roku 2008 se ten systém v podstatě jen drží na přístrojích. Tenhle model se už přežil jo :lol:
Nikdy nebyl sice pro nás ideální, ale relativně prosperoval. Společenská smlouva fungovala.

Místo toho, aby se tehdy nechala ta bublina splasknout a ekonomika se vyčistila, začalo to nekonečné "kvantitativní uvolňování" – což je jen vznešený korporátní termín pro brutální tisk peněz.

Výsledek zažíváme všichni: peníze ztratily hodnotu, reálná kupní síla je jinde a nemovitosti nebo základní životní náklady vystřelily do nesmyslu.

Od té doby se jen neskutečně natisklo peněz a vše podražilo, až to hezký není.

Co se týče AI, tak na chleba potřebují vydělávat zatím hlavně firmy a někteří jedinci. S tím lze souhlasit.

- Firmy aby se staly tzv. efektivní vůči konkurenci, vyházely nekompromisně lidi a snížily náklady :!:
Ve skutečnosti pak od lidí co zůstali je vyžadováno více práce, případně i s těmi AI nástroji.



:arrow: Polarovo hodnocení je v podstatě i obecným konstatováním lidských dějin, jak to nakonec s technologiemi a řízením společnosti dopadne.

Celá ta pohádka o tom, jak nám technologie ušetří čas a budeme pracovat méně, se v dějinách kapitalismu nestala ještě nikdy.
Jakmile nějaký nástroj zvýší produktivitu, manažerská vrstva to nepromění v to, že lidi pošle po obědě domů.


Udělá se přesně tohle:

- Propustí se "přebyteční" (snížení nákladů pro akcionáře).
- Zbytkářům /s hypotékou pokud vůbec/ se naloží dvojnásobek – protože "s tou AI to přece zvládneš levou zadní".


Efektivita v korporátním překladu neznamená ulehčení práce člověku, ale vyždímání většího výkonu z menšího počtu hlav.
AI je momentálně pro firmy hlavně bič na lidi a nástroj, jak zkrotit náklady na mzdy, aby se v té inflační spirále vůbec udržely marže.

Dějiny technologií nejsou dějinami osvobození člověka, ale dějinami optimalizace kontroly a moci.
Každá nová technologie – od parního stroje přes internet až po AI – nakonec skončila jako nástroj k tomu, jak centralizovat moc, zefektivnit řízení mas a zajistit, aby ten, kdo sedí nahoře, měl ještě větší páku na ty dole.


Žádný velký humanismus v tom zkrátka hledat nelze. Je to čistá technokracie v praxi.

Pokud Amerika AI technologie ovládne, tak se některým bude dařit dobře. Ale amíkům plošně tak dobře jako po WW2 už prostě ne.
Čína si to k sobě asi tolik nepustí, ale bude to ovládat vlastníma technologiemi.
Evropa v AI zaostává, tak jí nezbyde nic jiného než platit Americe.


Tenhle nový technologický věk nebude pro průměrného Američana opakováním „zlatých padesátek“, nebudou už MAGA.
Po druhé světové válce stála americká prosperita na tom, že zbytek světa byl v troskách a americký dělník v továrně mohl z jednoho platu uživit rodinu, koupit dům a auto.


AI tohle nezopakuje

Benefity z AI neshrne střední třída, ale úzká skupina technologických gigantů (Microsoft, Google, Nvidia, OpenAI).
Případně pár mozků a stovky nadaných zaměstnanců.
Výsledkem nebude plošný blahobyt, ale ještě hlubší sociální příkopy mezi Silicon Valley a zbytkem „zrezivělého pásu“ Ameriky.

Pekingu nejde jen o to, aby si lidé generovali hezké obrázky, ale i o státní kontrolu, automatizaci průmyslu, sledovací systémy a vojenské aplikace.
Evropa v tomhle má ty nejhorší karty. Nemá ani americký dravý kapitál, ani čínská data a zatím ani větší státní represi.
Evropské firmy a úřady budou prostě jen koncovými uživateli amerického softwaru. Budeme posílat miliardy za licence za oceán.
Jediné, v čem Evropa drží prvenství, je vymýšlení regulací a razítek (jako AI Act). Jenže regulovat něco, co ani neumíme vyrobit, moc nepomůže.
A zakázat či regulovat by se to muselo leda plošně po celým světě, a o to USA rozhodně nestojí.

Výsledek bude ten, že se geopolitické a ekonomické nůžky rozevřou ještě víc než nyní.

Svět se rozpadne na technologické protektoráty. Už nebude jeden internet a jedny standardy, ale americká sféra vlivu a čínská sféra vlivu.
Do čínské sféry bude patřit i Rusko. Evropa zase do té americké, akorát se ty závislosti více prohloubí.
Po sankcích Rusku nezbylo nic jiného než kompletně přesedlat na čínské technologie. Válka na Ukrajině tohle jen urychluje, Rusko se více stává surovinovou základnou Číny.

Tahle závislost bude znamenat masivní odliv kapitálu z Evropy do USA. Drahé energie dál oslabí schopnost Evropy konkurovat v čemkoli, mimo zbrojení.

Obří datová centra potřebují gigawatty na napájení a chlazení procesorů, eletřinu, tedy energii, a ta nesmí být podle zákonů civilizace drahá.
Zbrojaři (jako Rheinmetall, Saab nebo česká CSG) nežijí z volného trhu, kde by museli cenou konkurovat levné Číně. Žijí ze státních zakázek.
Státy peníze zbrojařům dají bez ohledu na to, jak drahé JSOU ENERGIE a vše okolo.
Tyhle peníze pak logicky budou chybět v investicích do infrastruktury, školství nebo vlastního technologického výzkumu (včetně té AI).

I když evropské zbrojovky jedou naplno, ty nejmodernější a nejdražší hračky (stíhačky F-35, pokročilé raketové systémy) Evropa stejně kupuje z USA.
Ve výsledku se tak z Evropy stáne sice těžce vyzbrojená, ale ekonomicky skomírající pevnost.

Budeme mít sice moderní armády a plné sklady munice, ale továrny, které by tu munici a techniku dokázaly vyrobit bez dotací a levných komponentů z Asie, budou minulostí.


AI rules jako ultimátní multiplikátor moci

Kdo má AI, ten optimalizuje: Amerika a Čína použijí AI k tomu, aby stlačily náklady na výrobu, logistiku a správu státu na minimum.
Evropa, která bude AI jen draze kupovat, tuhle úsporu nikdy nerealizuje, nebo jen z části.
Nakonec i to zbrojení a drony je dnes o AI. Jinak bude z tanků jen hromada šrotu.
V klasickém průmyslu a před 100 lety, či v 70. letech 20 století šlo zaostávání dohnat tím, že Německo postavilo lepší továrnu.
Udělalo lepší auta, o které byl ve světě zájem.

Jenže tenhle starý recept na úspěch už v digitálním věku nefunguje, protože se kompletně změnila povaha toho, co tvoří vnímanou hodnotu, a jaká mezitím vyrostla konkurence.
AI funguje jako sněhová koule. Čím víc lidí ten systém používá, tím víc dat generuje, tím lepší ten systém je a tím víc lidí přitahuje.
Ten náskok se nezvětšuje lineárně, ale skokově, nicméně může skokově i degenerovat. Tedy co technologii přivede na vrchol, tak je poté i důvodem jejího pádu.

AI byla doteď trénována na datech vytvořených lidmi – na knihách, článcích, diskusích, Wikipedii. Trénovala se i z dat Palby, například model Gemini to tady dobře vysává.

Nabírá zde i Polarovy názory, zatím :)

Jenže čím dál více už AI generuje obrovské procento obsahu na internetu z balastu, který už z velké části sama vytvořila, kvalita může poté v některých oblastech skokově upadat.

Je to jako kopírovat VHS kazetu z jiné kopie VHS kazety. Po pár cyklech máte jenom šum, málo čitelný obraz, a podstata a kvalitní zážitek se téměř ztrácí.
AI začne zapomínat vzácné či důležité a podstatné jevy, začne opakovat své vlastní chyby, ztratí kreativitu a její výstupy zdegenerují do uniformní, nudné šedi plné skrytých halucinací.
Pokud ji člověk nebude prompty korigovat, a do souborů ji nenasype, čím se má řidit. Bez zpětné vazby z reálného fyzického světa, A STÁLE ještě od vzdělaných lidí to nepůjde.
Představa, že AI je samostatná entita, která se „sama od sebe“ vyvine v nějakého superinteligentního boha, je jenom marketingová pohádka pro investory.

Koleje jí musí pokládat vzdělaní lidé s kritickým myšlením, a strojvedoucí ji musí neustále korigovat prompty a reálnými daty.
Taková je ostatně i reálná zkušenost části palbáků. Potom je ale ovšem otázka, v čem jim ušetří práci?
V automatizaci, pokud se správně nakrmí.

Část lidí a mazáků z Palby to vidí v přímém přenosu: AI ti neušetří přemýšlení, ani ti neubere nutnost kontrolovat fakta.
Pokud má být výsledek k něčemu, ten vzdělaný člověk u toho pořád musí prosedět moře času.


V čem je tedy ta skutečná úspora?

V brutální automatizaci mechanické a repetitivní dřiny, když už je systém správně nastavený a nakrmený.

Ale i ve výzkumu, pokud dostane AI směr. Na to si ale zatím musíte vytvořit aparát. V tom momentálně vyniká CLAUDE.
S AI (správně nakrmenou): Pokud do ní kvalitní dokumenty a zdroje či nějaká data nasypete, ona během vteřin udělá hrubý prosev, na základě vašeho kvalitně sepsaného zadání.
Najde konkrétní zmínky, porovná data z různých zdrojů.

V programování nebo datové analýze je obrovské množství práce čisté řemeslo – psaní konfigurací, standardních skriptů, transformace dat z formátu A do formátu B.
Kdo se s tím naučí může mít výhodu, ale stále je potřeba zkušených programátorů, kteří to kontrolují a dávají tomu architekturu.
AI tedy nahradí juniorní programátory či jiné pracovníky, ale ne zkušené. Časem ale nemají možnosti, aby se junioři vypracovali. To se možná časem vyřeší, nebo AI začne degenerovat.
Zatím to je strukturálí problém, který se kvůli honbě za ziskem a HYPE společensky podceňuje.
Senioři, kteří dnes AI kontrolují, postupně zestárnou a odejdou do důchodu. Nová generace „kontrolovaných“ už ale nebude mít tu hlubokou zkušenost.



Otázka je jestli to tedy bude důležité, nebo se nastaví taková pakárna, že se tomu lidi prostě přizpůsobí :?:

To je ta nejtemnější, ale zároveň nejrealističtější otázka celého problému.
Když se podíváte na historii lidstva a korporátního světa, odpověď je bohužel nasnadě: lidi se přizpůsobí i té největší pakárně, pokud z ní udělají nový standard.
Místo toho, aby ten systém zkolaboval, se prostě celá společnost a byznys posunou do stavu, kterému se říká funkční degenerace.

Standard kvality se postupně v některých okrajových oblastech, ale v porovnání s dřívejším stavem drasticky sníží a všichni to začnou považovat za normální!
V jiných oblastech, a pokud tam bude směřována pozornost, jako třeba lékařský a vojenský výzkum, se AI bude rozvíjet zatím skvěle!

A pamatujte na zákony evoluce, nezvítězí vždy ten nejchytřejší, ale ten který se dokáže nejlépe přizpůsobit dané době.
Tohle konkrétně shrnul spíš profesor Leon C. Megginson. Evoluce nemá žádný morální kompas a kašle na to, kdo má nejvyšší IQ nebo největší svaly.
I když svým spůsobem tyhle archetypy stále fungují, předpokládá se určitá síla v těchto oblastech, aby bylo možné přizpůsobení, u lidí má však vliv velký sociální status.


Status jako kupování času: Když přijde radikální změna (ekonomická krize, technologický skok, válka), lidé kteří mají zdroje, mají také možnosti se na to adaptovat. Ti na dně pyramidy musí reagovat okamžitě, často v panice a s fatálními následky.


Ti nejvýše postavení v sociální hierarchii, jako např. Musk, se nepřizpůsobují době – oni tu dobu a její pravidla aktivně spoluvytvářejí.
To, co pak zbytek společnosti považuje za „nutnost se přizpůsobit“, je často jen adaptace na podmínky, které diktuje elita.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Koba »

Odpovím vám rozčileným jako teta Kateřina:
1/ Nevylévej s vaničkou i dítě
a
2/ Žádný oběd není zadarmo - resp. každá mince má dvě strany.

Tady je to trochu rozvedené:

https://www.novinky.cz/clanek/komentare ... mend_varBB
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Lord »

Jo a to je od Mikuleckého, který má tady na Palbě "dobrý" kredit co ?
Ale taky názor, a určitě názory na to jsou různé, i když tohle tedy není přímo vztaženo levicově nebo pravicově k AI, BOHUŽEL OBECNÉ.

Nebo by jsi to měl vnímat, že názory -
NA vliv a dopady AI jsou dnes bohužel vnímány spíše jako obecný fenomén než čistě přes optiku pravicového nebo levicového politického smýšlení.

Technologie nezná politické hranice a ovlivňuje trh práce, bezpečnost i každodenní život bez ohledu na ideologii.
To je na tom poměrně zvláštní a shoda panuje i v komunistické, ideologií částečně levicové, ale jinak kapitalistické Číně, což bylo vnímáno, že nemůže údajně dlouhodobě fungovat jo.


EDIT:

Co se tedy maximálně prosazuje je zkrácení pracovní doby (např. na 4 dny v týdnu) či zavedení „daně z robotů“.
V rámci systému nic jiného, pokud vůbec - zatím prostě něco jiného nevymyslí. A tohle zní krásně :D

Zajímavější může být třeba zkoumat - Politické sklony samotných AI systémů

Rozsáhlé akademické studie (např. ze Stanfordovy univerzity či Yale) zkoumající politické předsudky (bias) velkých jazykových modelů (jako jsou ChatGPT, Gemini nebo Claude) zjistily, že většina těchto systémů vykazuje v textových odpovědích mírný až střední sklon k levicově-liberálním hodnotám.
Bylo také prokázáno, že konverzace s těmito modely může po krátké době mírně posunout politické vnímání samotných uživatelů směrem k levicovým myšlenkám.

https://www.washington.edu/news/2025/08 ... cal-views/

https://news.stanford.edu/stories/2025/ ... arch-study

Tak pozor na to!

TO BUDOU MUSET ASI ČASEM trošku ošetřit. Zatímco Muskův GROK je možná více pravicový, když jsme tedy se už dostali až sem.
Odpovídá a tvoří jinak.

Muskův chatbot zešílel a chválil Hitlera. Expert popisuje, co se rozbilo
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... era-281451

Kromě toho tam bylo možné vytvářet kdysi před záplatami zajímavá videa, či obrázky!

Nebo chcete-li bez politické korektnosti. Názvy tomu lze dávat asi různě :D

Zatím.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: "Rule, AI!, AI rule the waves" - to nejlepší z AI slopu

Příspěvek od Koba »

Výše se tady v několika příspěvcích probírala hamižnost některých firem a velikost jejich prasátek, na to jsem s tetou Kateřinou reagoval. A jinak i Mikulecký může mít někdy pravdu.

Ale zpátky k tématu: AI jistě bude mít vliv na trh práce, ale to není hlavní problém - to měl i vynález parního stroje a nemůžeme všechno posuzovat pohledem z okna pražského, nebo i amerického korporátu. Spíš mě straší možnost její zneužitelnosti. Různá omezení, která se snaží zavést demokratické státy, s malými problémy obejdou gangsterské organizace a státy, jako se to například stalo i s jadernou technologií. Nehledě na to, jak jsou ta opatření napadaná i zevnitř, jako cenzura, nepřípustná regulace podnikatelského prostředí atd.

Zarážející a strašidelná je i neúčinnost amerických ústavních záruk demokracie, které se zdály být dostatečně robustní. 1911 ještě dokázaly rozprášit a postavit mimo zákon monopolistu Standard Oil, předtím potlačit železniční barony, prosadit desegregaci, rozdělit AT&T a teď s tím mává jeden narcis a sbor jeho přisluhovačů - bohužel i z velkokapitálu. Mezi úspěšnými kapitalisty se našli autoritáři vždycky, třeba i vyložení fašisti, třeba Henry Ford, ale systém je dokázal zkrotit a zpacifikovat. Teď je tomu konec.

Jinde tady na Palbě jsem popsal Zuckerbergův podíl na zvolení Trumpa - možná ilegální, ale za jeho vlády rozhodně nežalovatelný.
Odpovědět

Zpět na „Fotografie, vtipy, citáty“