Evropský letoun nové generace FCAS
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Už ani fňukať ako sú na tom zle oproti nemcom nebudú musieť. Môžu si podať ruky.
Nemecko pôjde do úpadku v ďalšej generácii. Pracovníci z východnej ázie sa minuli, tam taktiež vymierajú.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... m=40581696
Německu chybějí děti. Podle Spolkového statistického úřadu se v loňském roce narodilo pouze 654 300 dětí. Je to již čtvrtý rok v řadě, kdy počet narozených dětí klesá, a tentokrát dosáhl nejnižší úrovně od roku 1946.
....v současné době je každý čtvrtý nezletilý Němec závislý na sociálních dávkách, respektive žijí v domácnostech, kde je jejich živobytí zcela nebo částečně hrazeno sociálními dávkami. V loňském roce to bylo 1,8 milionu nezletilých, z nichž 854 000 nebylo německými občany, uvedl Spolkový úřad pro zaměstnanost.
„Pokud tak vysoký podíl dětí ve společnosti vyrůstá se zkušeností závislosti na sociálních dávkách, vede to k značným následným problémům,“ varuje ekonom Bernd Raffelhüschen. Studie podle jeho slov potvrzují, že tyto děti „nejsou schopny stát na vlastních nohou“ a míří k životu na podporách a sociálních dávkách.
Nemecko pôjde do úpadku v ďalšej generácii. Pracovníci z východnej ázie sa minuli, tam taktiež vymierajú.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... m=40581696
Německu chybějí děti. Podle Spolkového statistického úřadu se v loňském roce narodilo pouze 654 300 dětí. Je to již čtvrtý rok v řadě, kdy počet narozených dětí klesá, a tentokrát dosáhl nejnižší úrovně od roku 1946.
....v současné době je každý čtvrtý nezletilý Němec závislý na sociálních dávkách, respektive žijí v domácnostech, kde je jejich živobytí zcela nebo částečně hrazeno sociálními dávkami. V loňském roce to bylo 1,8 milionu nezletilých, z nichž 854 000 nebylo německými občany, uvedl Spolkový úřad pro zaměstnanost.
„Pokud tak vysoký podíl dětí ve společnosti vyrůstá se zkušeností závislosti na sociálních dávkách, vede to k značným následným problémům,“ varuje ekonom Bernd Raffelhüschen. Studie podle jeho slov potvrzují, že tyto děti „nejsou schopny stát na vlastních nohou“ a míří k životu na podporách a sociálních dávkách.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Poud všecko budou dělat roboti a AIčko, tak stejně budou jen dvě řešení. Buď Zyclon B ve velkém, nebo nepodmíněný příjem. A to není nic jiného než sociální dávky úplně všem.pjaro77 píše: ↑8/6/2026, 22:20 „Pokud tak vysoký podíl dětí ve společnosti vyrůstá se zkušeností závislosti na sociálních dávkách, vede to k značným následným problémům,“ varuje ekonom Bernd Raffelhüschen. Studie podle jeho slov potvrzují, že tyto děti „nejsou schopny stát na vlastních nohou“ a míří k životu na podporách a sociálních dávkách.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Kyril Buličov kedysi napísal scifi novelku pre mládež - zajatci asteroidu.
Cudzia civilizácia vytvorila dutú kozmickú archu podobnú asteroidu vybavenú inteligentnými robotmi . S tou archou chceli utiecť z ohrozenej slnečnej sústavy. Za niekoľko generácií zdegenerovali až na úroveň 10 ročných detí.
V reáli by skôr vymreli, nedokázali by sa ani množiť (možno len umelo).
Cudzia civilizácia vytvorila dutú kozmickú archu podobnú asteroidu vybavenú inteligentnými robotmi . S tou archou chceli utiecť z ohrozenej slnečnej sústavy. Za niekoľko generácií zdegenerovali až na úroveň 10 ročných detí.
V reáli by skôr vymreli, nedokázali by sa ani množiť (možno len umelo).
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Zásadní teď bude, jakého jiného partnera si Němci najdou. Je tady totiž jak projekt Tempest, tak o vlastní stroj má zájem i Švédsko (SAAB). Otázkou tedy je, co Němci od nového letounu vlastně chtějí (na počátku projektu se hovořilo o 5. generaci, která by jim tehdy stačila jako náhrada za Tornada - zde ale vybrali nakonec F-35). Navíc se můžou k některému z projektů připojit jen kvůli určitým technologiím (klidně i k tomu Dassaultu) a jinak se vydat zcela vlastní cestou (tedy nový letoun v režii Airbusu). Němci mají peníze, a ty jsou pro vývoj nejdůležitější, takže půjde o hodně zajímavého partnera pro jakýkoliv z projektů.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Osobně mi představa, že se do již notně rozjetého projektu Tempestu připojí s balíkem peněz a snahou o vyšší podíl v rozhodovacím či projektovém řízení, přijde jako silně utopistická. Ten Saab mi dává větší smysl. Pokud tedy zapomene na to pravidlo 4N.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Nemci majú dobré strojárstvo, takže by mohli riešiť mechanizáciu a hydrauliku lietadla.
Neviem ako sú na tom s kvalitou senzorov a radarov.
Neviem ako sú na tom s kvalitou senzorov a radarov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Německo stojí na dalším rozcestí
S neúspěchem FCAS se historie vývoje Rafale a Eurofighteru opakuje, obrazně řečeno. Původně se Francie také podílela na vývoji Eurofighteru, ale v roce 1987 z projektu odstoupila a nakonec Rafale postavila sama. Německo, Velká Británie, Itálie a Španělsko naopak pokračovaly ve vývoji Eurofighteru, který vstoupil do služby v roce 2006. Stejně jako u FCAS společnost Dassault Aviation vedla projekt Eurofighter na francouzské straně. Jedním z důvodů stažení Francie v roce 1987 byl požadavek společnosti Dassault převzít vedení vývoje Eurofighteru a převzít 50 % práce. Dassault si také nedávno připsal lví podíl na vývoji a výrobě ve FCAS, což urážlivě prezentoval sebevědomý generální ředitel Eric Trappier. Kdyby to záleželo na Trappierovi, Dassault by stíhačku FCAS postavil prakticky sám. Partner Airbus by neměl jinou možnost než vyvinout eskortní drony a datovou síť, která by umožnila FCAS komunikovat s dalšími zbraňovými systémy. Německá vláda naopak trvala na tom, aby se Airbus podílel i na stavbě stíhačky FCAS. To zahrnovalo také přenos specializovaných znalostí nezbytných pro konstrukci moderního stíhacího letounu. Zatímco Francie je velmi dobře schopna samostatně vyvinout a postavit stíhačku, německý průmysl postrádá zásadní know-how – například pro konstrukci kokpitu nebo stealth komponent. Spolková republika Německo vždy vyvíjela své stíhačky ve spolupráci se spřátelenými zeměmi, zatímco Francie kladla větší důraz na strategickou autonomii. Nyní možná bude muset Německo vynaložit hodně peněz na rozvoj těchto schopností samo. Protože alternativy k FCAS jsou také problematické – a vzhledem k ruské agresi je čas velmi naléhavý.
Jednou z možností by byla německá účast na projektu stíhacího letounu GCAP (Global Combat Air Programme), který podporují Velká Británie, Itálie a Japonsko. GCAP (dříve Tempest) se má také stát stíhacím letounem 6. generace. Nicméně účast Německa v GCAP by nebyla méně složitá než u FCAS, zvláště když země zapojené do GCAP již vytyčily svůj podíl na vývoji a výrobě. V odborných kruzích je proto účast v GCAP považována za poměrně nepravděpodobnou. Další alternativou k FCAS je spolupráce mezi Airbusem a švédskou společností Saab, která již s modelem Gripen vyrobila úspěšný stíhací letoun. Podle obchodního portálu "The War Zone" již Airbus a Saab nedávno zkoumaly spolupráci na součástech FCAS. Po neúspěchu FCAS by nyní Airbus a Saab mohli spojit síly a vyvinout vlastní stíhací letoun 6. generace, jak se uvádí. Spolupráce se Švédskem by měla několik výhod. Finanční, časové a průmyslové ztráty by pravděpodobně byly nižší, kdyby se na konečném produktu musely shodnout pouze dvě země. Navíc je Saab považován za "lehčího" partnera pro spolupráci ve srovnání s Dassaultem. Společně s americkou společností Boeing Saab nedávno vyvinul cvičný stíhací letoun T-7A Red Hawk. Saab si také již získal dobrou pověst v této zemi díky modernizaci německých fregat. Spolupráce se Švédskem by však také mohla selhat kvůli odlišným vojenským požadavkům na budoucí stíhačku. Zatím ani Švédsko, ani Německo nekomentovaly možnost spolupráce. Není také jasné, kdy by takové rozhodnutí mohlo být učiněno.
Pokud by federální vládu primárně zajímala rychlost, stále zde existuje možnost chopit se projektu ve vlastní režii. Vývoj vlastního stíhacího letounu by měl být rychlejší, protože by nevyžadoval dlouhé koordinační procesy mezi armádami a zapojenými stranami. Jít na vlastní pěst by daňové poplatníky stálo více financí, protože by nakonec stíhačku kupovalo méně zemí; ale Bundeswehr by nakonec obdržel stroj přesně přizpůsobený jeho požadavkům (bez kompromisů). Německo by navíc mohlo získat chybějící komponenty a technologie od partnerů, ale zároveň si udržet pracovní místa a technické znalosti v zemi. Jediné, co je momentálně jasné, je, že německá vláda má nyní před sebou další problém s obrannou politikou kvůli neúspěchu FCAS.
https://www.msn.com/de-de/finanzen/top- ... r-AA25cYp9
S neúspěchem FCAS se historie vývoje Rafale a Eurofighteru opakuje, obrazně řečeno. Původně se Francie také podílela na vývoji Eurofighteru, ale v roce 1987 z projektu odstoupila a nakonec Rafale postavila sama. Německo, Velká Británie, Itálie a Španělsko naopak pokračovaly ve vývoji Eurofighteru, který vstoupil do služby v roce 2006. Stejně jako u FCAS společnost Dassault Aviation vedla projekt Eurofighter na francouzské straně. Jedním z důvodů stažení Francie v roce 1987 byl požadavek společnosti Dassault převzít vedení vývoje Eurofighteru a převzít 50 % práce. Dassault si také nedávno připsal lví podíl na vývoji a výrobě ve FCAS, což urážlivě prezentoval sebevědomý generální ředitel Eric Trappier. Kdyby to záleželo na Trappierovi, Dassault by stíhačku FCAS postavil prakticky sám. Partner Airbus by neměl jinou možnost než vyvinout eskortní drony a datovou síť, která by umožnila FCAS komunikovat s dalšími zbraňovými systémy. Německá vláda naopak trvala na tom, aby se Airbus podílel i na stavbě stíhačky FCAS. To zahrnovalo také přenos specializovaných znalostí nezbytných pro konstrukci moderního stíhacího letounu. Zatímco Francie je velmi dobře schopna samostatně vyvinout a postavit stíhačku, německý průmysl postrádá zásadní know-how – například pro konstrukci kokpitu nebo stealth komponent. Spolková republika Německo vždy vyvíjela své stíhačky ve spolupráci se spřátelenými zeměmi, zatímco Francie kladla větší důraz na strategickou autonomii. Nyní možná bude muset Německo vynaložit hodně peněz na rozvoj těchto schopností samo. Protože alternativy k FCAS jsou také problematické – a vzhledem k ruské agresi je čas velmi naléhavý.
Jednou z možností by byla německá účast na projektu stíhacího letounu GCAP (Global Combat Air Programme), který podporují Velká Británie, Itálie a Japonsko. GCAP (dříve Tempest) se má také stát stíhacím letounem 6. generace. Nicméně účast Německa v GCAP by nebyla méně složitá než u FCAS, zvláště když země zapojené do GCAP již vytyčily svůj podíl na vývoji a výrobě. V odborných kruzích je proto účast v GCAP považována za poměrně nepravděpodobnou. Další alternativou k FCAS je spolupráce mezi Airbusem a švédskou společností Saab, která již s modelem Gripen vyrobila úspěšný stíhací letoun. Podle obchodního portálu "The War Zone" již Airbus a Saab nedávno zkoumaly spolupráci na součástech FCAS. Po neúspěchu FCAS by nyní Airbus a Saab mohli spojit síly a vyvinout vlastní stíhací letoun 6. generace, jak se uvádí. Spolupráce se Švédskem by měla několik výhod. Finanční, časové a průmyslové ztráty by pravděpodobně byly nižší, kdyby se na konečném produktu musely shodnout pouze dvě země. Navíc je Saab považován za "lehčího" partnera pro spolupráci ve srovnání s Dassaultem. Společně s americkou společností Boeing Saab nedávno vyvinul cvičný stíhací letoun T-7A Red Hawk. Saab si také již získal dobrou pověst v této zemi díky modernizaci německých fregat. Spolupráce se Švédskem by však také mohla selhat kvůli odlišným vojenským požadavkům na budoucí stíhačku. Zatím ani Švédsko, ani Německo nekomentovaly možnost spolupráce. Není také jasné, kdy by takové rozhodnutí mohlo být učiněno.
Pokud by federální vládu primárně zajímala rychlost, stále zde existuje možnost chopit se projektu ve vlastní režii. Vývoj vlastního stíhacího letounu by měl být rychlejší, protože by nevyžadoval dlouhé koordinační procesy mezi armádami a zapojenými stranami. Jít na vlastní pěst by daňové poplatníky stálo více financí, protože by nakonec stíhačku kupovalo méně zemí; ale Bundeswehr by nakonec obdržel stroj přesně přizpůsobený jeho požadavkům (bez kompromisů). Německo by navíc mohlo získat chybějící komponenty a technologie od partnerů, ale zároveň si udržet pracovní místa a technické znalosti v zemi. Jediné, co je momentálně jasné, je, že německá vláda má nyní před sebou další problém s obrannou politikou kvůli neúspěchu FCAS.
https://www.msn.com/de-de/finanzen/top- ... r-AA25cYp9

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Ten poslední odstavec je docela protimluv, který popírá výše uvedené. Na jednu stranu nejsou schopni, protože jim chybí základní know how, aby na konec nám bylo sděleno, že by to byl ve vlastní režii vlastně fičák. Navíc se tam ještě fantazíruje o nějaký partnerech, kteří by do toho jejich sólo projektu něco poskytli.
Zajímavé, že se tam nekonkretizují již běžící teoretické práce u Saabu. Každopádně to je jednomotorový stroj, to se Němcům moc líbit nebude.
viewtopic.php?t=10137
Zajímavé, že se tam nekonkretizují již běžící teoretické práce u Saabu. Každopádně to je jednomotorový stroj, to se Němcům moc líbit nebude.
viewtopic.php?t=10137

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Ja by som povedal, že to fantázia.
Nemecko urobí lepšie, keď stíhačku kúpi odinakiaľ a bude sa sústrediť na nákladné lietadlá, vrtuľníky a drony všetkého druhu (aj CCA).
Nemecko urobí lepšie, keď stíhačku kúpi odinakiaľ a bude sa sústrediť na nákladné lietadlá, vrtuľníky a drony všetkého druhu (aj CCA).
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Nevím jestli to bude lepší, ale spíš bych řekl, že jim nic jiného nezbyde. Chtěli hodně, nebudou mít nic.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Novou evropskou stíhačku bude vyvíjet aliance šesti německých firem spolu s evropským výrobcem letadel Airbus a evropským výrobcem raket MBDA, napsala agentura AFP.
https://x.com/CT24zive/status/2064672218408181816
https://x.com/CT24zive/status/2064672218408181816
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Ok, tak to si počkáme 20 rokov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Nebyl bych až takový pesimista. Osobně si myslím, že když budou peníze (a Němci je mají), tak bude i nový letoun. Paradoxně, pokud to bude v Německé režii, tak by to snad mohlo být hotové i poměrně rychle (rychleji než spolupráce s Francií). Přeci jen pokud jde o GCAP, tak tam se poněkud plácají ohledně financování z Britské strany (celkově domluva nebude ideální). Co se týče švédského projektu, tak tady se taky zrovna nezdá, že to sami zvládnou - malý stát s omezenými možnostmi i ambicemi (na tohle dojely i jiné jejich "pokročilé" projekty). Pokud jde o Francii, tak pokud budou peníze, tak něco vznikne poměrně rychle - Francouzi tohle umí a mají potřebné know-how. Taky bych ale dost rozlišoval, co je letoun 6. generace a co bude třeba jen "5+++". Vylepšenou 5. generaci zvládli i Korejci. To Němci dovedou rovněž, ale 6. generace je otázkou - přeci jen to není jen o absenci ocasu.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Rase, udělej si něco jako šibeničku v účetnictví. Má dáti dal. Na jednu stranu si dej datum zahájení programu, respektive odsouhlasení. V tomto případě 10.06.2026 a na druhou stranu si dej zahájení sériové výroby, respektive datum zahájení přeškolování prvních jednotek na nový typ.
A udělej si to u Eurofighteru, Rafalu, Gripenu. Tj. čtvrté generace. A potom u F35. Záhy budeš mít jasno. Navíc v tomto případě se vaří z vody. Osobně vidím těch dvacet let do nabytí IOC ouplně reálně. Nicméně jsem za to rád, včíl bude nad čím mudrovat.
A udělej si to u Eurofighteru, Rafalu, Gripenu. Tj. čtvrté generace. A potom u F35. Záhy budeš mít jasno. Navíc v tomto případě se vaří z vody. Osobně vidím těch dvacet let do nabytí IOC ouplně reálně. Nicméně jsem za to rád, včíl bude nad čím mudrovat.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Rase - na základe čoho sa domnievaš, že to zvládnu ?
Len na stealth schopnosti sú potrebné pokročilné znalosti technologie materiálov.
Čo dátová fúzia , už ju niekde nemci majú použitú ?
Len na stealth schopnosti sú potrebné pokročilné znalosti technologie materiálov.
Čo dátová fúzia , už ju niekde nemci majú použitú ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Podle mě má Airbus a MBDA hodně potřebných schopností aby to zvládli. Spíš jestli má smysl v tomto případě smysl rozlišovat 5. a 6. generaci. Ať už bude kdokoliv vyvíjet cokoliv, tak to nebude nazývat 5. generace - byť jí to třeba bude konstrukčně blíž.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Netvrdím že to nezvládnou, jen že to bude trvat jako vždy.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
No nejde to inak. Bez veľmi dobrej know how v oblasti materiálov nevyrobíš ani 5tu generáciu stíhačky, nieto ešte 6tu.
Nehovorím o krytí teploty spalín za motorom.
Nehovorím o krytí teploty spalín za motorom.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Evropský letoun nové generace FCAS
Německý projekt Team Gen 6
Nová iniciativa vedená Německem se formuje po zrušení programu FCAS. Jak informovala AFP, konsorcium osmi společností vedených Airbusem má ve čtvrtek v Berlíně spustit společný projekt - konsorcium s názvem "Team Gen 6". Aliance si klade za cíl vyvinout stíhačku nové generace. Další podrobnosti budou oznámeny na slavnostním podpisu během letecké show ILA Berlin. Iniciativa navazuje na pondělní rozhodnutí Berlína a Paříže opustit projekt FCAS. Toto rozhodnutí následovalo po měsících napětí mezi Airbusem a francouzským Dassaultem. Podle Airbusu již společnosti předložily německému ministrovi obrany Borisi Pistoriovi stanovisko, v němž nastínily svou vizi stíhačky 6. generace. Konsorcium naléhavě žádá německou vládu, aby zakázky udělila v plném rozsahu a včas do druhé poloviny roku 2026, uvedla tisková agentura AFP s odvoláním na dokument. Zdroj obeznámený s projektem uvedl, že zúčastněné společnosti by mohly mezi sebou dohodu podepsat již ve středu.
Projekt "Team Gen 6" by byl z velké části v německých rukou. Kromě Airbusu aliance zahrnuje evropského výrobce raket MBDA a šest německých společností: Hensoldt, Diehl Defence, MTU Aero Engines, Liebherr, Autoflug a Rohde & Schwarz. Německý ministr obrany Boris Pistorius v úterý novinářům řekl, že projekt je "myslitelný a jedna z možností". Zároveň však německá vláda zkoumá alternativy, včetně nákupu dalších stíhaček F-35 nebo účasti v jiných programech vývoje letadel. Podle Pistoria probíhají diskuse s různými zainteresovanými stranami na toto téma již měsíce. Problémy v projektu FCAS vyvrcholily v létě 2025, kdy Dassault požadoval větší kontrolu nad programem. To rozzlobilo politiky v Berlíně i vedení Airbusu. Program FCAS, spuštěný v roce 2017 a ke kterému se Španělsko připojilo v roce 2019, byl považován za vlajkovou loď evropské obranné spolupráce. Jeho neúspěch mnozí vnímají jako překážku v úsilí o posílení vojenských schopností Evropy tváří v tvář rostoucím hrozbám ze strany Ruska.
Zúčastněné strany se navíc rozcházely v požadavcích. Francie potřebovala palubní verzi ke službě na letadlových lodích a schopnou nést jaderné střely ASN4G. To celý program komplikovalo, prodražovalo a zpomalovalo. Německo a Španělsko naopak měly zájem o ze země operující víceúčelový stíhací letoun. Podle francouzského portálu Opex News, který se odvolává na dobře informovaný zdroj, Německo údajně začalo snít o "nosiči bomb, který dosáhne Moskvy" – o velkém útočném bombardéru, na hony vzdáleném elegantnímu stíhacímu letounu, jaký si představovala Paříž. Guillaume Faury, generální ředitel společnosti Airbus a jeden z klíčových aktérů sporu mezi Airbus a Dassault Aviation, koncem května v Manchingu během summitu Airbus Defence přímo prohlásil, že FCAS, koncipovaný před ruskou invazí na Ukrajinu, již patří do předválečné éry. To koresponduje také s názorem německého analytika Ulrich Specka, který poukazuje na vývoj bezpečnostního prostředí v Evropě během posledních deseti let. Dohoda byla uzavřena v době, kdy Německo nebralo svou obranu příliš vážně. Francie měla být hlavní vojenskou mocností Evropy, zatímco Německo hlavní ekonomickou mocností. Tak měla být zachována rovnováha. Po ruském útoku na Ukrajinu se však zaměření Německa posunulo na východ – k zajištění východního křídla NATO a podpoře Ukrajiny. Obě země tedy půjdou vlastní cestou, ale Francie i Německo deklarují zájem vyvinout víceúčelový bojový letoun 6. generace.
https://www.msn.com/de-de/finanzen/top- ... 9f9b&ei=22
Nová iniciativa vedená Německem se formuje po zrušení programu FCAS. Jak informovala AFP, konsorcium osmi společností vedených Airbusem má ve čtvrtek v Berlíně spustit společný projekt - konsorcium s názvem "Team Gen 6". Aliance si klade za cíl vyvinout stíhačku nové generace. Další podrobnosti budou oznámeny na slavnostním podpisu během letecké show ILA Berlin. Iniciativa navazuje na pondělní rozhodnutí Berlína a Paříže opustit projekt FCAS. Toto rozhodnutí následovalo po měsících napětí mezi Airbusem a francouzským Dassaultem. Podle Airbusu již společnosti předložily německému ministrovi obrany Borisi Pistoriovi stanovisko, v němž nastínily svou vizi stíhačky 6. generace. Konsorcium naléhavě žádá německou vládu, aby zakázky udělila v plném rozsahu a včas do druhé poloviny roku 2026, uvedla tisková agentura AFP s odvoláním na dokument. Zdroj obeznámený s projektem uvedl, že zúčastněné společnosti by mohly mezi sebou dohodu podepsat již ve středu.
Projekt "Team Gen 6" by byl z velké části v německých rukou. Kromě Airbusu aliance zahrnuje evropského výrobce raket MBDA a šest německých společností: Hensoldt, Diehl Defence, MTU Aero Engines, Liebherr, Autoflug a Rohde & Schwarz. Německý ministr obrany Boris Pistorius v úterý novinářům řekl, že projekt je "myslitelný a jedna z možností". Zároveň však německá vláda zkoumá alternativy, včetně nákupu dalších stíhaček F-35 nebo účasti v jiných programech vývoje letadel. Podle Pistoria probíhají diskuse s různými zainteresovanými stranami na toto téma již měsíce. Problémy v projektu FCAS vyvrcholily v létě 2025, kdy Dassault požadoval větší kontrolu nad programem. To rozzlobilo politiky v Berlíně i vedení Airbusu. Program FCAS, spuštěný v roce 2017 a ke kterému se Španělsko připojilo v roce 2019, byl považován za vlajkovou loď evropské obranné spolupráce. Jeho neúspěch mnozí vnímají jako překážku v úsilí o posílení vojenských schopností Evropy tváří v tvář rostoucím hrozbám ze strany Ruska.
Zúčastněné strany se navíc rozcházely v požadavcích. Francie potřebovala palubní verzi ke službě na letadlových lodích a schopnou nést jaderné střely ASN4G. To celý program komplikovalo, prodražovalo a zpomalovalo. Německo a Španělsko naopak měly zájem o ze země operující víceúčelový stíhací letoun. Podle francouzského portálu Opex News, který se odvolává na dobře informovaný zdroj, Německo údajně začalo snít o "nosiči bomb, který dosáhne Moskvy" – o velkém útočném bombardéru, na hony vzdáleném elegantnímu stíhacímu letounu, jaký si představovala Paříž. Guillaume Faury, generální ředitel společnosti Airbus a jeden z klíčových aktérů sporu mezi Airbus a Dassault Aviation, koncem května v Manchingu během summitu Airbus Defence přímo prohlásil, že FCAS, koncipovaný před ruskou invazí na Ukrajinu, již patří do předválečné éry. To koresponduje také s názorem německého analytika Ulrich Specka, který poukazuje na vývoj bezpečnostního prostředí v Evropě během posledních deseti let. Dohoda byla uzavřena v době, kdy Německo nebralo svou obranu příliš vážně. Francie měla být hlavní vojenskou mocností Evropy, zatímco Německo hlavní ekonomickou mocností. Tak měla být zachována rovnováha. Po ruském útoku na Ukrajinu se však zaměření Německa posunulo na východ – k zajištění východního křídla NATO a podpoře Ukrajiny. Obě země tedy půjdou vlastní cestou, ale Francie i Německo deklarují zájem vyvinout víceúčelový bojový letoun 6. generace.
https://www.msn.com/de-de/finanzen/top- ... 9f9b&ei=22
Naposledy upravil(a) Rase dne 13/6/2026, 09:29, celkem upraveno 1 x.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček





