Basa v kasínu

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.
Odpovědět
Pechar146
Příspěvky: 5
Registrován: 3/6/2025, 16:59

Basa v kasínu

Příspěvek od Pechar146 »

Zdravím.
Nalezl jsem informace o tom, že "basa" se na vojně nasluhovala. Ale zároveň, že vysoký funkcionář jí mohl odpustit, takže i provinilí vojáci opouštěli vojnu v běžném termínu. Jak to tedy prosím bylo?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Basa v kasínu

Příspěvek od Zemakt »

Tři dny.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 605
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Basa v kasínu

Příspěvek od parmezano »

Když jsem byl na vojně u 4 pohr.brigády Znojmo (1969-1971) tam jedn můj pramazák , který nadsluhoval asi 3 měsíce,byl jsem s ním na brigádní ošetřovně a on si už tykal velitelem brigády (plk.), když to odsloužil . Tak se stavil v nebližší hospodě a dopadlo to tak , že tam dobouchal nějakýho podporučíka od " armády" . Byl předvené k veliteli brigády , ten zvedl telefon , zavolal pohotovostního řidiče a nějakýho praporčíka a nařídil oboun , že ho mají dovést domů na severní Moravu
Obrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Basa v kasínu

Příspěvek od Alfik »

Přičemž se odcházelo dříve než poslední den v měsíci, ale nadsluha se počítala až od prvního.
Pro příkl. se mohlo odcházet třeba 25., a pokud voják nadsluhoval dejme tomu týden, tak ve skut. byl propuštěn až 7., tedy 12 dnů po ostatních.
Jednou se dokonce šlo do civilu už 19. března, kvůli sjezdu KSČ, takže... nadsluha byla včetně té doby od 19. až do konce toho března...
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
palo satko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2628
Registrován: 16/9/2013, 17:59
Bydliště: Pezinok, Slovensko

Re: Basa v kasínu

Příspěvek od palo satko »

Bol som na ZVS v Přaslaviciach. Tam to nadsluhovanie basy velitel vyriešil nasledovne. Do pripravenych V3S nastupili ti čo končili normalne a odviezli ich do Olomouca na stanicu. Ked auta odišli, dal si zavolat "basistov" a povedal im nech sa pobalia a odidu domom vo vlastnej režii. Ti chalani to asi tušili, lebo boli pobaleni a za chvilu už išli peši hore cestou na Kocandu.
Obrázek
vodouch
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 972
Registrován: 15/1/2008, 23:15
Bydliště: Praha

Re: Basa v kasínu

Příspěvek od vodouch »

Už si toho moc nepamatuji, do stovky mi už moc neschází. Za odcházející do civilu ručila ještě nějakou dobu (24h?) armáda, takže když se čerství "civilové" měli kde odvázat (a že se namazali a pořádně si zařádili, si buďte jisti), řešila mimořádnou událost armáda. Výjezd hotovosti, rvačka s opilými, jejich zavření do basy, udělení trestu, opětné vystrojení, nasloužení trestu, opětné propuštění. Takže se to řešívalo taky tak, že se do civilu propouštělo v době, kdy už byly nejmíň hodinu cesty od posádky (a nejmíň hodinu cesty k nádraží) pozavírány všechny hospody. My šli do civilu ve dvě ráno. A je zajímavé, že byli lidi, kteří dobu od večerky do propuštění prospali. Pak samozřejmě vstali daleko rychleji než při poplachu.
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“