Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)

Příspěvek od Koba »

@Zemakt - Myslíš něco, jako Libeňský most, nebo váš Špalíček - že by silná brazilská menšina?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)

Příspěvek od Zemakt »

Uff, Špalíček? Co je se Špalkem? Nerozumím :?:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)

Příspěvek od Alfik »

Koba píše: 3/6/2026, 20:41 @Zemakt - Myslíš něco, jako Libeňský most, nebo váš Špalíček - že by silná brazilská menšina?
Upřímně, a ty si myslíš že Praha a Brno se chovají jako zodpovědná středoevropská města???
To není silná menšina, to je tam absolutní většina! :lej:
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)

Příspěvek od Koba »

Zemakt píše: 3/6/2026, 20:54 Uff, Špalíček? Co je se Špalkem? Nerozumím :?:
Že se začal opravovat až poté, co ho část v šedesátých létech spadla.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)

Příspěvek od Zemakt »

Aha. To máš tak, když na konci války zde žije něco kolem 45 000 až 50 000 lidí, kteří najednou zmizí a sanuješ to postupně v řádu tisíců nových obyvatel. Není se co divit. Dnešní staré město je jen zlomek starého města padesátých let. Díky havarijnímu stavu byly strhnuty celé ulice a vnitrobloky. Jestli si třeba vybavuješ Kamennou ulici, tak tam byly například domy po obou stranách zapřeny napříč umístěnými trámy, aby se nezhroutili do prostřed ulice. Tohle nemá s mentalitou nic společného. Každý dům, který není obýván ti dřív nebo později spadne na hlavu. Obzvláště dům středověký.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

OT o mentalitě přesunuto
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)

Příspěvek od Alfik »

Zemakt píše: 4/6/2026, 11:44 Aha. To máš tak, když na konci války zde žije něco kolem 45 000 až 50 000 lidí, kteří najednou zmizí a sanuješ to postupně v řádu tisíců nových obyvatel. Není se co divit. Dnešní staré město je jen zlomek starého města padesátých let. Díky havarijnímu stavu byly strhnuty celé ulice a vnitrobloky. Jestli si třeba vybavuješ Kamennou ulici, tak tam byly například domy po obou stranách zapřeny napříč umístěnými trámy, aby se nezhroutili do prostřed ulice. Tohle nemá s mentalitou nic společného. Každý dům, který není obýván ti dřív nebo později spadne na hlavu. Obzvláště dům středověký.
Mch, tohle je součást "debaty" se Sudeťáky. Jedna z věcí co jim vadí jsou zbourané domky, i celé osady či obce. A těžko se jim vysvětluje, že částečně spadly samy pro neužívanost, a částečně pak ty ruiny musely být "dobourány" kvůli bezpečnosti, hlavně děcek, protože co my jsme se do těch baráků nalízávali... kdyby nebylo očkování proti tetanu... asi by tu leckdo nebyl :D
A těch zbraní a střeliva co jsme si odtama natahali... :twisted:
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Dva roky zpátky soused při vyklízení půdy v jednom Ašském baráku našel ještě tuhle záležitost https://www.vhu.cz/exhibit/nemecky-kord ... oddilu-ss/

Člověk by řekl, že po těch letech už bude vše důkladně vyčištěno :)
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Brazilské bitevní lodě třídy Minas Gerais (2)

Příspěvek od pjaro77 »

Alfik píše: 5/6/2026, 09:36
Zemakt píše: 4/6/2026, 11:44 Aha. To máš tak, když na konci války zde žije něco kolem 45 000 až 50 000 lidí, kteří najednou zmizí a sanuješ to postupně v řádu tisíců nových obyvatel. Není se co divit. Dnešní staré město je jen zlomek starého města padesátých let. Díky havarijnímu stavu byly strhnuty celé ulice a vnitrobloky. Jestli si třeba vybavuješ Kamennou ulici, tak tam byly například domy po obou stranách zapřeny napříč umístěnými trámy, aby se nezhroutili do prostřed ulice. Tohle nemá s mentalitou nic společného. Každý dům, který není obýván ti dřív nebo později spadne na hlavu. Obzvláště dům středověký.
Mch, tohle je součást "debaty" se Sudeťáky. Jedna z věcí co jim vadí jsou zbourané domky, i celé osady či obce. A těžko se jim vysvětluje, že částečně spadly samy pro neužívanost, a částečně pak ty ruiny musely být "dobourány" kvůli bezpečnosti, hlavně děcek, protože co my jsme se do těch baráků nalízávali... kdyby nebylo očkování proti tetanu... asi by tu leckdo nebyl :D
A těch zbraní a střeliva co jsme si odtama natahali... :twisted:
Prosím ťa, na východe na Dargove bežne objavujú ľudia na hubačkách míny do ručných minometov. Každý rok.
https://korzar.sme.sk/kosice/c/na-dargo ... -na-mieste
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Tvl mi se bavíme o půdách ve městech, ne o polích a lesích :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Alfik »

Proto jsem to nepsal, psal jsem o likvidaci zborů po chalupách které nebyly dosídleny.
Debata byla o zbourané Malé Straně, ne?
(-_Q)
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od pjaro77 »

Ok, beriem Dargov späť.
Na druhú stranu zbrane a strelivo v sudetoch odťahali miestni odkiaľ ? Nie náhodou z polí a lesov ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

V poho.

Z půd a chalup.Něco jiného je odhozená výzbroj a munice do rybníka a něco jiného schovaná na příště. Oni nepočítali s tím, že se už nevrátí.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Alfik »

pjaro77 píše: 6/6/2026, 12:48 Na druhú stranu zbrane a strelivo v sudetoch odťahali miestni odkiaľ ? Nie náhodou z polí a lesov ?
No, jako děti jsme je nalézali hlavně na půdách, za trámy apod. Ale jestli to bylo víc než co našli zemědělci či lesní dělníci netuším, a hlavně, ono to pro nás potom skončilo s tím, jak se ty zbory postupně likvidovaly.
Větší kusy, třeba i kanony, kulomety, apod., to našla už armáda při těch prvních čištěních hned po odsunu.
Jak píše Zemakt, nebylo toho málo protože se připravovali na svůj návrat (ostatně s tím dodnes nepřestali, že...).
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Mikrovlnka RapidDestroyer zlikvidovala během testů 80 dronů
https://www.osel.cz/14743-mikrovlnka-ra ... dronu.html
11_168.jpeg
....aneb, nohama zpátky na zem.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
parmezano
7. Major
7. Major
Příspěvky: 605
Registrován: 17/3/2012, 16:17

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od parmezano »

Zemakt píše: 6/6/2026, 13:59 V poho.

Z půd a chalup.Něco jiného je odhozená výzbroj a munice do rybníka a něco jiného schovaná na příště. Oni nepočítali s tím, že se už nevrátí.
Nevín , kde to tata , sehnal , taky jsem našel po jeho úmrtí , ve skříni , kde měl flinty , cca 50 nábojů asi do nějaké opakovačky , který soudruzi přehlídly , když si přišli pro jeho flinty
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

5,3 milionu let stará hlubinná nekropole velryb v zóně Diamantina
11.jpg
https://www.nature.com/articles/s41586- ... 7091643905
www.deepl.com
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od pjaro77 »

Explozia vodíkovej bomby Car v roku 1967 mala silu 50 mton. Pri takej sile sfúzovalo asi 300 kg vodika.
Explozia bola taká silná aby tlaková vlna obehla 3 krát celú zemeguľu. Záblesk bol vidieť zo vzdialenosti 1 000 kilometrov.

Malá explozia na vyhorenej hviezde zvanej biely trpaslík - mikronova uvoľní energiu 10^32J.
V oblasti polov sfúzuje 20000 bilionov ton vodíka.
https://www.osel.cz/12280-mikronovy-na- ... plozi.html
phpBB [video]


Silnejšia explozia nova na bielom trpaslíku je miliokrát silnejšia ako mikronova. Fúzuje približne 20 tisic trilionov ton vodíka.
Explózia novy uvoľní celkovo 10 000 až 100 000-násobok ročného energetického výkonu nášho Slnka.
Stále je to len 10 percent vodíka na povrchu novy. 90 percent odletí pri explozii preč.
phpBB [video]
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Zemakt »

Ptolemaiova mapa světa a dešifrování jejích souřadnic
Pro naši historii je významné tím, že mapa Velké Germánie zobrazuje místa, která se nacházejí na území České republiky. Badatelé se léta marně pokoušeli o identifikaci míst Velké Germánie. Teprve počátkem 21. století se to podařilo metodou geografické deformační analýzy.
https://www.osel.cz/14765-ptolemaiova-m ... adnic.html
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Heiss
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 21/5/2025, 14:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpravodajství z vojenství, historie a vědy

Příspěvek od Heiss »

Díval jsem se na původní studii, kterou mají uvedenou ve zdrojích (přímo na úložišti instituce, příp. Researchgate) a jsem k takto jednoznačnému vyhlášení výsledků skeptický. Jde zejména o to, že předpokládají, že Ptolemaiovy chyby jsou systematické a že měl přesné informace i v rámci svého vlastního systému (+ je tam ten detail, že pracovali s opisy, což si uvědomují i sami autoři a v této situaci se nedá moc co jiného dělat).

Přímo ve studii autoři píší, že údaje mohl Ptolemaios získat z itinerářů a z matematicko-astronomických dat, což je podle mě velmi problematické. Dochované antické itineráře, které jsem měl v rukou, většinou uvádí pouze seznamy míst a délku cesty mezi nimi, narativní a geografické prameny z antiky pak mají občas velmi zvláštní představy o evropské geografii (příkladem může být tok Dunaje považovaný v jednu chvíli za dvě řeky). Římané a Řekové měli v Ptolemaiově době solidní geografické znalosti na to, co si většinou představujeme, ale rozhodně nebyli neomylní a rozhodně neočekávám, že kupci cestující někam do Pobaltí přesně zaznamenávali pozici jednotlivých osad v rámci Ptolemaiova systému.

Zároveň podle mě není moc pravděpodobné, že by si přesně zaznamenávali pozice hvězd, aby pak mohl Ptolemaios vytvořit svou mapu.

Celkově bych řekl, že tato analýza může mít smysl u lokalit v blízkém pohraničí říše (ale i u nich bych vždy vyžadoval konkrétní archeologickou lokalitu, která by svou povahou odpovídala místu popisovanému v pramenech), u vzdálenějších oblastí bych k tomuto pokusu už přistupoval spíše jako k zajímavému pokusu.
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“