Typologie středověkých hradů na území České republiky.

Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Typologie středověkých hradů na území České republiky.

Příspěvek od Zemakt »

Teď bylo jeho výročí. Devět set let :wink:
20200204144238-360934 (1).jpg
https://www.3dcesko.cz/3d-model-hradu-primda
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Typologie středověkých hradů na území České republiky.

Příspěvek od Ataman »

Zemakt píše: 2/6/2026, 21:08
příliš mnoho chlastu životu nesvědčí. Platí dnes, platilo včera, a i ve středověku.
Kecy!
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Tomáš Hájek
rotmistr
rotmistr
Příspěvky: 145
Registrován: 30/9/2024, 19:00

Re: Typologie středověkých hradů na území České republiky.

Příspěvek od Tomáš Hájek »

ten alkoholický příběh neznám..

a nejstarší záchod by bylo moc snadný, to jo
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Typologie středověkých hradů na území České republiky.

Příspěvek od Zemakt »

Kecy
ten alkoholický příběh neznám..
Dobrá dobrá, napravíme.

Žil byl kdysi v Čechách jistý rod pánů z Rýzmburka, což by samo o sobě nebylo zas tak divné, různých rodů zde bylo více než dost, že. Nicméně již od samého počátku měli páni z Rýzmburka dánu do vínku jednu ne příliš pozitivní vlastnost, a to prudění. Což o to, rovněž i toto neznamenalo nic neobvyklého, i tehdy prudil kde kdo. Jenže. Rýzmburkové u toho nikdy moc nepřemýšleli, takže ve valné většině vždycky prudili krále. Čest výjimkám.

A tak, když na počátku 15. století přešla Přimda do rodového majetku, XY-tý Boreš z Rýmburka na ni dosadil jistého Tistu, jakožto místního správce, načež mu do ouška pošeptal: ...hele TIsto koukej, jedna kapsa prázdná druhá vysypaná, jsme jen chudý rod, kterému každý ubližuje. Budeš se muset o sebe a své muže postarat sám. Drobet vlastní iniciativy ti nezaškodí, nicméně nezoufej, ze státního (rozuměj královského) krev neteče mrk, mrk ...

No a Tista si vzal Borešova slova k srdci a začal loupit a krást. Tato činnost mu šla nadočekávání dobře, současně se držel doporučení svého pána a čas od času pustil žilou i eráru. Nebál se ani delších výprav, neb své stopy zanechal dokonce i u královského Berouna, jen coby kamenem dohodil do panovníkova paláce!

No, každopádně jak se kdysi říkalo a dodnes říká, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu až se ucho utrhne. A ono se utrhlo. Léta Páně 1418 vyslal Václav IV k oblehnutí Přimdy vojsko, aby učinilo řádění místních loupežníků přítrž. Jenže,(pozor Atamane) když královští přitáhli do Přimdy tak z místní hospody se linul neskutečný, ba přímo nelidský řev. Na dvoře bylo nablito, a dle místního písmáka dokonce i nasráno. Rozbitými okenními tabulkami létali ven na dvůr džbány a z některých se vesele močilo. Ačkoliv byl velitel královského vojska ostříleným mužem na svém místě, něco takového viděl vůbec poprvé. Když ve finále uzřel, že místo okovu je nad studní zavěšen obrácený krucifix, zavelel hospodu obklíčit a poté jí vzít ztečí. Jaké pak bylo pro královské překvapení, když se z neurvalého osazenstva putyky vyklubalo třicet hradních loupežníků nalitých jak slívy. Opět písmákem zaznamenáno jako ... ožralých jak prasata... A včíl bylo po obléhání.

Všech třicet lapků bylo posléze v Praze oběšeno, snad na Koňském trhu.

PS tohle je ale vážně dost starý a známý příběh, tedy alespoň u nás na západě
(písmáka berte s rezervou :wink: )
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Typologie středověkých hradů na území České republiky.

Příspěvek od Ataman »

Zemakt píše: 3/6/2026, 12:23 z místní hospody se linul neskutečný, ba přímo nelidský řev. Na dvoře bylo nablito, a dle místního písmáka dokonce i nasráno. Rozbitými okenními tabulkami létali ven na dvůr džbány a z některých se vesele močilo...místo okovu je nad studní zavěšen obrácený krucifix
Nádhera :up:
Jen škoda toho konce.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Typologie středověkých hradů na území České republiky.

Příspěvek od Alfik »

Ataman píše: 3/6/2026, 10:25
Zemakt píše: 2/6/2026, 21:08
příliš mnoho chlastu životu nesvědčí. Platí dnes, platilo včera, a i ve středověku.
Kecy!
"Alkohol v malých dávkách neškodí, a to v jakémkoli množství!"
Horác Badman alias Hogo Fogo
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Typologie středověkých hradů na území České republiky.

Příspěvek od Alfik »

Mch, zoologická zajímavost: Prasata, jsa ožrána, chovají se velmi podobně jako ožralí lidé.
Ne úplně stejně jako ožralí býložravci. Víc melou pantem a stávají se silně agresivními. Pak usnou, jako každé jiné ožralé žvíže.
Asi to dělá ta všežravost.
Přirovnání "ožralí jak prasata" je tedy překvapivě přesné :)
Konec zoologické vsuvky.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Odpovědět

Zpět na „fortifikace (technika)“