AČR kampak kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Protože raketomet je divizní zbraň a dokud nebudeme stavět divizi, ale naše brigády budou pod nějakou přidělené není to zrovna priorita. A o středně až dalekonosném raketovém dělostřelectvu vůbec není řeč. To se vyřadilo už dávno se SCUDem a obnovení takové schopnosti vůbec není na stole. To už je mnohem mnohem důležitější vybavit F-35 dalekodosahovou protizemní střelou.
Stejně tak náhrada Mi-171 se může začít řešit až za rokem 2030. Technickou životnost mají až do poloviny třicátých let.
Na druhou stranu ShM je součást brigádní struktury a o tom že to bude SAM120 je myslím v podstatě rozhodnuto. Pokud se na to najdou peníze.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Nechápem blábol o divíznej zbrani. Potrebuje niekto toto škatuľkovanie ? Raketomety bude proste používať samostatný pluk presne tak ako hlavňové delostrelectvo a bude pridelený do brigády podľa potreby alebo konať na žiadosť samostatne ako podpora.

Je podľa teba križujúca strela alebo diaľkový dron možnosť, ktorú AČR nemá mať ? Potom je najvyšší čas založiť jednotku pre strategické zbrane alebo tieto druhy zbraní prideliť letectvu.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

pjaro77 píše: 31/5/2026, 01:16 Nechápem blábol o divíznej zbrani. Potrebuje niekto toto škatuľkovanie ? Raketomety bude proste používať samostatný pluk presne tak ako hlavňové delostrelectvo a bude pridelený do brigády podľa potreby alebo konať na žiadosť samostatne ako podpora.

Je podľa teba križujúca strela alebo diaľkový dron možnosť, ktorú AČR nemá mať ? Potom je najvyšší čas založiť jednotku pre strategické zbrane alebo tieto druhy zbraní prideliť letectvu.
Nejdříve se přečti co jsem tam psal o té koncepci a pak mudruj. Mluví se tam i o úderných dronech a nejsou myšleny jen nějaké základní drony na úroveň četa/-rota, ale i o strojích s delším dosahem a nosností. Byť já osobně bych preferoval střely JSM nebo něco podobného pro F-35. U strategických cílů mají podstatě vyšší pravdepodobnost úspěchu.
Nicméně ono je to stejně jedno, nesplníme ani ty 2%, jak dnes přiznal Bureš. A vlastně do obrany nedáváme peníze kvůli sobě, ale kvůli Trumpovi. Nicméně to nevadí, protože on tu běhá s červenou čepičkou, tak se na nás Doník nebude zlobit. To je přímo esence čobolsko- čécháčkovského myšlení. :sad: Takže nebudou ani raketomety a ani ty ShM.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 30/5/2026, 18:03 Protože raketomet je divizní zbraň a dokud nebudeme stavět divizi, ale naše brigády budou pod nějakou přidělené není to zrovna priorita. A o středně až dalekonosném raketovém dělostřelectvu vůbec není řeč. To se vyřadilo už dávno se SCUDem a obnovení takové schopnosti vůbec není na stole. To už je mnohem mnohem důležitější vybavit F-35 dalekodosahovou protizemní střelou.
Stejně tak náhrada Mi-171 se může začít řešit až za rokem 2030. Technickou životnost mají až do poloviny třicátých let.
Na druhou stranu ShM je součást brigádní struktury a o tom že to bude SAM120 je myslím v podstatě rozhodnuto. Pokud se na to najdou peníze.
S těmi SAM 120 by bych byl velmi opatrný, min. izraelský systém je stále na stole. A Bureš i Micinka na Bíbiho slyší , navíc je to spojenec MAGA.
Takže pokud se najdou peníze, o čemž pochybuji, vsadil bych si spíš na Izrael. Navíc pokud se na SK změní vláda v příštích volbách, tak je to téměř jisté.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Nesher píše: 31/5/2026, 11:27
pjaro77 píše: 31/5/2026, 01:16 Nechápem blábol o divíznej zbrani. Potrebuje niekto toto škatuľkovanie ? Raketomety bude proste používať samostatný pluk presne tak ako hlavňové delostrelectvo a bude pridelený do brigády podľa potreby alebo konať na žiadosť samostatne ako podpora.

Je podľa teba križujúca strela alebo diaľkový dron možnosť, ktorú AČR nemá mať ? Potom je najvyšší čas založiť jednotku pre strategické zbrane alebo tieto druhy zbraní prideliť letectvu.
Nejdříve se přečti co jsem tam psal o té koncepci a pak mudruj. Mluví se tam i o úderných dronech a nejsou myšleny jen nějaké základní drony na úroveň četa/-rota, ale i o strojích s delším dosahem a nosností. Byť já osobně bych preferoval střely JSM nebo něco podobného pro F-35. U strategických cílů mají podstatě vyšší pravdepodobnost úspěchu.
Nicméně ono je to stejně jedno, nesplníme ani ty 2%, jak dnes přiznal Bureš. A vlastně do obrany nedáváme peníze kvůli sobě, ale kvůli Trumpovi. Nicméně to nevadí, protože on tu běhá s červenou čepičkou, tak se na nás Doník nebude zlobit. To je přímo esence čobolsko- čécháčkovského myšlení. :sad: Takže nebudou ani raketomety a ani ty ShM.
Proti JSM, JASSM a pod nič nemám ale križujúce strely/one way drony sú taktiež dôležité kvôli ich operatívnosti, cene (v prípade ľahších typov ala Ruta, Peklo, Palianica) z toho vychádzajúceho možného veľkého počtu a schopnosti odstrašiť. Taktiež delostrlectvo a rakety na raketometoch s dosahom 150-300 km sú dôležité, ale ak ich nechcete budiž.
Teritoriálna obrana štátu predsa nemôže stáť len na TerSe. Niekto bude musieť obsluhovať PVO, letectvo aj pozemné zbrane dlhého dosahu.

Už nie je doba začiatku 90tych rokov, keď sa likvidovali sklady taktických a strategických zbraní s dlhým dosahom.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

pjaro77 píše: 31/5/2026, 12:13
Nesher píše: 31/5/2026, 11:27
pjaro77 píše: 31/5/2026, 01:16 Nechápem blábol o divíznej zbrani. Potrebuje niekto toto škatuľkovanie ? Raketomety bude proste používať samostatný pluk presne tak ako hlavňové delostrelectvo a bude pridelený do brigády podľa potreby alebo konať na žiadosť samostatne ako podpora.

Je podľa teba križujúca strela alebo diaľkový dron možnosť, ktorú AČR nemá mať ? Potom je najvyšší čas založiť jednotku pre strategické zbrane alebo tieto druhy zbraní prideliť letectvu.
Nejdříve se přečti co jsem tam psal o té koncepci a pak mudruj. Mluví se tam i o úderných dronech a nejsou myšleny jen nějaké základní drony na úroveň četa/-rota, ale i o strojích s delším dosahem a nosností. Byť já osobně bych preferoval střely JSM nebo něco podobného pro F-35. U strategických cílů mají podstatě vyšší pravdepodobnost úspěchu.
Nicméně ono je to stejně jedno, nesplníme ani ty 2%, jak dnes přiznal Bureš. A vlastně do obrany nedáváme peníze kvůli sobě, ale kvůli Trumpovi. Nicméně to nevadí, protože on tu běhá s červenou čepičkou, tak se na nás Doník nebude zlobit. To je přímo esence čobolsko- čécháčkovského myšlení. :sad: Takže nebudou ani raketomety a ani ty ShM.
Proti JSM, JASSM a pod nič nemám ale križujúce strely/one way drony sú taktiež dôležité kvôli ich operatívnosti, cene (v prípade ľahších typov ala Ruta, Peklo, Palianica) z toho vychádzajúceho možného veľkého počtu a schopnosti odstrašiť. Taktiež delostrlectvo a rakety na raketometoch s dosahom 150-300 km sú dôležité, ale ak ich nechcete budiž.
Teritoriálna obrana štátu predsa nemôže stáť len na TerSe. Niekto bude musieť obsluhovať PVO, letectvo aj pozemné zbrane dlhého dosahu.

Už nie je doba začiatku 90tych rokov, keď sa likvidovali sklady taktických a strategických zbraní s dlhým dosahom.
Takže znovu, neplnime ani ty 2%, takže jaký se píše rok je celkem fuk. Je takové české přísloví, "bez peněz do hospody nelez". A dokud tu bude vládnout tahle čobolsko-čecháčkovská lůza, tak holt na tu dvanáctku z tanku nebude, max. na branik z petky. A než mě tu zase někdo obviní z bůhví čeho, tak slovo "čobol" chápu jako SK ekvivalent slova "čecháček". Prostě ubožák, který má z "národní povahy" jen to nejhorší a ještě je na to hrdý.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Ja sa neurážam, podobné pomenovania bežne čítam v diskusiách o zakomplexovaných alebo arogantných ľuďoch aj u iných národov.
Sú to ľudia ktorí nevedia prekročiť vlastný tieň, rozmýšľajú len po hranice vlastného ega a majetku, čo je za tým ich nezaujíma, nech to aj zhorí.
A tiež očakávajú, že svet postojí na mieste počas ich života.

Problém je, že kým čecháčkovsko-čobolská lúza vyhynie resp prestane vládnuť, môžeme byť pristihnutí na stlpe s gaťami dolu keď sa spustia nepríjemné udalosti.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

Nesher píše: 31/5/2026, 11:32 S těmi SAM 120 by bych byl velmi opatrný, min. izraelský systém je stále na stole. A Bureš i Micinka na Bíbiho slyší , navíc je to spojenec MAGA.
Takže pokud se najdou peníze, o čemž pochybuji, vsadil bych si spíš na Izrael. Navíc pokud se na SK změní vláda v příštích volbách, tak je to téměř jisté.
V memorandu o spolupráci se o společném nákupu minometné techniky přímo mluví. Takže předpokládám že se bude dívat tímhle směrem. Navíc mám silný pocit že pokud se uzavře smlouva na L-39 NG, tak bude chtít slovenská strana něco na oplátku. Takže buď minomety nebo nákup dělostřelecké munice.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

pjaro77 píše: 31/5/2026, 13:18 Ja sa neurážam, podobné pomenovania bežne čítam v diskusiách o zakomplexovaných alebo arogantných ľuďoch aj u iných národov.
Sú to ľudia ktorí nevedia prekročiť vlastný tieň, rozmýšľajú len po hranice vlastného ega a majetku, čo je za tým ich nezaujíma, nech to aj zhorí.
A tiež očakávajú, že svet postojí na mieste počas ich života.

Problém je, že kým čecháčkovsko-čobolská lúza vyhynie resp prestane vládnuť, môžeme byť pristihnutí na stlpe s gaťami dolu keď sa spustia nepríjemné udalosti.
Dokud budou ve svobodných volbách vítězit, tak se obávám, že se s tím nedá mnoho dělat. Nejlepší vysvětlení tohoto fenoménu je to co řekl kdysi Cyril Höschl o rozložení schopnosti skutečně myslet ve společnosti.
My budeme za peníze MO vozit Azery do lázní, vy stavět a následně bourat nemocnice. Stejní lidé, stejné recepty. Prostě když už tu obranu máme, tak ať z toho naší lidi něco mají.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 31/5/2026, 14:12
Nesher píše: 31/5/2026, 11:32 S těmi SAM 120 by bych byl velmi opatrný, min. izraelský systém je stále na stole. A Bureš i Micinka na Bíbiho slyší , navíc je to spojenec MAGA.
Takže pokud se najdou peníze, o čemž pochybuji, vsadil bych si spíš na Izrael. Navíc pokud se na SK změní vláda v příštích volbách, tak je to téměř jisté.
V memorandu o spolupráci se o společném nákupu minometné techniky přímo mluví. Takže předpokládám že se bude dívat tímhle směrem. Navíc mám silný pocit že pokud se uzavře smlouva na L-39 NG, tak bude chtít slovenská strana něco na oplátku. Takže buď minomety nebo nákup dělostřelecké munice.
Na to jsem zvědavý, teď bude Kali od Strnada kupovat tanky. Na letadla nebudou peníze, příští rok už bude na SK volební kampaň, bude potřeba uplatit voliče. Navíc nerad bych, aby AČR dělala někomu pokusného kralika. Za mě by bylo nejlepší Nemo, ale můj vliv je na to nulový.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Scotty87 »

O NG se na Slovensku mluví jako o hotové věci. Možná by to už bylo podepsané kdyby ÚOHS nestopnul připravovaný přímí nákup munice od MSM
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Nesher
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2617
Registrován: 8/3/2017, 09:57

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Nesher »

Scotty87 píše: 31/5/2026, 16:09 O NG se na Slovensku mluví jako o hotové věci. Možná by to už bylo podepsané kdyby ÚOHS nestopnul připravovaný přímí nákup munice od MSM
Dokud to nebude podepsané a Qero bude mít alespoň 50% ceny na kontě, tak jistého není nic. Jak říkám, teď tanky, pak volby a pak se uvidí.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

skelet píše: 29/5/2026, 16:04 Praha je k ničemu, malé letiště, věčně zasekané komunikace,
Pro náklady se stejně létá do Pardubic. Tam už doprava nemá co dělat už hodně dlouho.
Pardubice by byly nejlogičtější základnou pro nákladní letku, ale pak by byl problém se záložním letištěm pro bojové stroje. Do Náměšti je dát nemůžeš, protože tam je počasí naprd.
Nabízely se Hradčany, ale ty armáda nezískala.
Souhlasím s tím, že Ostrava není ideální, protože je daleko od většiny posádek a kolem letiště je dost obsazená průmyslová zóna.

Tak zázemí se vlastně už mělo budovat, naštěstí současná vláda včas zasáhla :D
Praha, respektive Kbely pořád má svůj smysl jak z hlediska Bílé letky, tak zázemí, tak 243. pro dopravní úkoly a výcvik např. 111. a 121 z hlediska geografie. Uvidí se co bude s Plzeň-Líně (v návaznosti na tom pak Vary dávají malý nebo žádný smysl). Ad Náměšť, jo počasí je faktor, ale teď je tam umístěná celá 212. taktická letka dokud nebude hotová Čáslav. V celkové rovnici letišť pro vojenské využití se taky zapomíná na Ruzyň, kde armáda má své zázemí, které se tam pravděpodobně bude rozšiřovat a taky letiště Přerov-Bochoř, kam se kromě 533.prbp přesouvá i odřad vojenské policie a logistika. Tam je dráha cca 2,5 km. Pak jako případné nouzové letiště je ještě Bechyně, ale tam není téměř nic pro letový provoz. (Samozřejmě v době krize bude letiště pro armádní účely jakékoliv letiště a plocha odpovídajících parametrů - viz i v KVAČR plánovaná jednotka podpory VzS pro letištní manévry a činnost 212.tl v minulém roce na operace ze záložních ploch).
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

pjaro77 píše: 31/5/2026, 01:16 Nechápem blábol o divíznej zbrani. Potrebuje niekto toto škatuľkovanie ? Raketomety bude proste používať samostatný pluk presne tak ako hlavňové delostrelectvo a bude pridelený do brigády podľa potreby alebo konať na žiadosť samostatne ako podpora.

Je podľa teba križujúca strela alebo diaľkový dron možnosť, ktorú AČR nemá mať ? Potom je najvyšší čas založiť jednotku pre strategické zbrane alebo tieto druhy zbraní prideliť letectvu.
Protože je to o nějakém řetězci/posloupnosti priorit. Vojáci si důležitost MLRS uvědomují, i snad měly být nějaké snahy ho dostat přímo do koncepcí, ale platí, že buď na to máš, nebo na to nemáš (respektive chceš, nebo nechceš dávat). A pokud je tu snaha s prominutím ojebávat obranný rozpočet zleva zprava, NGŠ natvrdo říká, že nemá nejmenší tušení jaké peníze bude mít AČR k dispozici příští rok (natož za 5 let), tak se pak jde k úplným základům vycházející jak z požadavků NATO tak národních. A tam je požadavek na těžkou brigádu, u které MLRS nejsou nutnou součástí... protože to už v armádách NATO, např. i té Polské většinově spadá pod úroveň divisional fires.

Tedy jednoduše řečeno, priorita AČR budou tanky, logistika, podpůrná těžká technika, ShM, mostní sopravy. Jakožto ty požadavky NATO. A pak ty národně-alianční vycházející z toho, že nejsme frontový stát, ale ono zápolí. Tedy budování schopnosti HNS&RSOM, 14x prapor územní obrany, PVO, systémy velení, řízení a spojení.

Až budeme mít tohle všechno vyřešeno a zbydou peníze a personál, může začít debata o MLRS.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

LOV-REKO s protidronovou stanicí Marta-L a Tatra Force 3. generace ve verzi dílenský vůz podpory dělostřelectva.

Další prostředky modernizace 13. pluku v širší souhře se ShH 155mm Caesar.

Obrázek
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

Venom na Tiger Meet 2026

Obrázek
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

42. mpr na cestě na Strong Lineage na Slovensko

Obrázek
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

Ghost Hunters 2026. DPET, Starkom, bezpilotní prostředky

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

Postavení dronového týmu 72. mechanizovaného praporu s protidronovou ochranou.

Obrázek
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: AČR kampak kráčíš?

Příspěvek od Danik »

Přeprava Leopardů 2A4 s využitím nových Scanií

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“