Na jedný straně Trump, na druhý Irán.... nehledal bych v tom logiku ani z jedný strany.
Akce v Perském zálivu a okolí
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Putin budiž proklet.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
No konečně někdo další chápe můj pohled na svět!
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Politika je ako mariáš. Nad stolom sa hráči na seba usmievajú a pod stolom sa navzájom okopávajú. Plebs sa medzitým rozčuľuje - jak to hráš kurňa ? Prečo si nehodil tamtú kartu ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Americký prezident Donald J. Trump, držitel ceny míru FIFA, právě na svých soukromých sociálních sítích zveřejnil plán na odblokování Hormuzského průlivu. Konkrétně rychlé útočné čluny Sboru revolučních gard budou zničeny drony a drony lasery. Hotovo, vyřešeno.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Na včera zahájené schůzce šéfů ozbrojených sil členských států NATO bylo dohodnuté, že pokud do začátku července nebude Hormuzský průliv otevřený pro bezpečnou plavbu podle platných mezinárodních podmínek, vyšle k ochraně obchodních lodí válečné lodě členských států. Záměr by měla ociálně posvětit schůzka zástupců členských států v Ankaře 7. - 8. Tam se ale vláda ČR ústavního činitele, který zastupuje stát navenek vyslat nechystá.
Mimo to se objevují zprávy, že Írán se chystá zpoplatnit vedení kabelů, uložených v Hormuzském průlivu. Bylo by to sice porušení platných zásad, deklarací a usnesení OSN, ale to obvykle muslimským státům prochází.
Mimo to se objevují zprávy, že Írán se chystá zpoplatnit vedení kabelů, uložených v Hormuzském průlivu. Bylo by to sice porušení platných zásad, deklarací a usnesení OSN, ale to obvykle muslimským státům prochází.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Proti USA, nebo i proti Iránu?
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Izraelci se obávají, že Donald Trump uzavře s Íránem dohodu horší, než byla ta, kterou v roce 2018 vypověděl.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Ze strany Íránu je uzavřený podle platných mezinárodních podmínek.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Vím, jak se vypořádat s Íránem. Americký admirál si zákonodárcům řekl o tři věci, které potřebuje
Admirál Brad Cooper, šéf centrálního velení americké armády (CENTCOM), na slyšení ve výboru pro ozbrojené síly Sněmovny reprezentantů USA americkým zákonodárcům řekl, co by potřeboval, aby se vypořádal s Íránem. Podle něj jsou to tři věci: více prostředků elektronického boje, špičkové drony a pumy na podzemní cíle.
Stáhli se do podzemí,“ popsal Cooper podle portálu Business Insider situaci v íránských ozbrojených silách po americko-izraelských úderech, které začaly 28. února. V dubnu je sice přerušilo příměří, které až dosud trvá, v posledních dnech ale americký prezident Donald Trump hovoří o obnovení útoků, pokud Teherán nepřistoupí na podmínky jeho mírového plánu.
Cooper v úterý ve výboru zákonodárcům sdělil, co by potřeboval, aby útoky na Írán byly opravdu úspěšné. „Uvedl bych tři věci: více prostředků elektronického boje, nejmodernější drony a protidronové systémy a pumy na podzemní cíle,“ uvedl admirál. „K tomu musíme investovat také do systémů, které nám pomohou zmíněné podzemní cíle lokalizovat,“ doplnil.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
Admirál Brad Cooper, šéf centrálního velení americké armády (CENTCOM), na slyšení ve výboru pro ozbrojené síly Sněmovny reprezentantů USA americkým zákonodárcům řekl, co by potřeboval, aby se vypořádal s Íránem. Podle něj jsou to tři věci: více prostředků elektronického boje, špičkové drony a pumy na podzemní cíle.
Stáhli se do podzemí,“ popsal Cooper podle portálu Business Insider situaci v íránských ozbrojených silách po americko-izraelských úderech, které začaly 28. února. V dubnu je sice přerušilo příměří, které až dosud trvá, v posledních dnech ale americký prezident Donald Trump hovoří o obnovení útoků, pokud Teherán nepřistoupí na podmínky jeho mírového plánu.
Cooper v úterý ve výboru zákonodárcům sdělil, co by potřeboval, aby útoky na Írán byly opravdu úspěšné. „Uvedl bych tři věci: více prostředků elektronického boje, nejmodernější drony a protidronové systémy a pumy na podzemní cíle,“ uvedl admirál. „K tomu musíme investovat také do systémů, které nám pomohou zmíněné podzemní cíle lokalizovat,“ doplnil.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... .seznam.cz
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Zdá se, že válka v Íránu brzy znovu propukne. Írán zavedl zákaz letů a uzavřel vzdušný prostor v západní části země až do pondělního rána. V médiích se diskutuje o možném obnovení útoků ze strany USA a Izraele již v nejbližší době. Důvodem byly i veřejné signály z Washingtonu: poradce Donalda Trumpa Dan Scavino zveřejnil video s bombardéry B-2, které se účastnily předchozích útoků. USA a Írán se v mírových jednáních nepohnuly z místa, takže pokračování války bylo očekávané. Ta však přináší obrovské ztráty nejen USA, ale i Evropě, zatímco režim ajatolláhů se pevně drží u moci. Pokračování této nepopulární války může mít pro Trumpa velké reputační důsledky.
https://twitter.com/lazikkkk/status/2058097537190359465
https://twitter.com/lazikkkk/status/2058097537190359465
Naposledy upravil(a) Rase dne 9/6/2026, 19:16, celkem upraveno 1 x.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Omán asi Trumpa nějak zlobí:
PREZIDENT TRUMP: Průliv bude otevřený pro všechny. Jsou to mezinárodní vody. Budeme na něj dohlížet, ale nikdo ho nebude ovládat.
Omán se bude chovat jako všichni ostatní, jinak je budeme muset vyhodit do vzduchu. Oni to chápou.
https://x.com/StateDept/status/2059684326862901711
PREZIDENT TRUMP: Průliv bude otevřený pro všechny. Jsou to mezinárodní vody. Budeme na něj dohlížet, ale nikdo ho nebude ovládat.
Omán se bude chovat jako všichni ostatní, jinak je budeme muset vyhodit do vzduchu. Oni to chápou.
https://x.com/StateDept/status/2059684326862901711
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Souběžně s jednáními o příměří mezi americkými a íránskými diplomaty v Islámábádu a Dauhá přijal Omán 24. května v Maskatu íránskou delegaci, aby projednala konkrétní otázku plavby v Hormuzském průlivu.
Omán jasně vyjádřil svůj postoj, že si přeje návrat k předválečné situaci v Hormuzském průlivu, kdy měl systém rozdělení plavby (TSS) schválený Mezinárodní námořní organizací (IMO) sílu mezinárodního práva, což byl status dříve uznávaný jak Íránem, tak Ománem. Oba kanály TSS leží zcela v ománských teritoriálních vodách a Omán již desítky let spravuje a dohlíží na provoz TSS jako bezplatnou službu pro mezinárodní námořní společenství, bez mýtného nebo poplatků za lodivodství. Omán však zaujal v mírových jednáních mezi Íránem a jeho protivníky nezávislý postoj. Nepřipojil se k oběžníku č. 5028, který 20. května předložily Mezinárodní námořní organizaci všechny státy Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) s výjimkou Ománu a v čele s Spojenými arabskými emiráty. Oběžník jednoznačně odsoudil Írán za to, že si jednostranně přisvojil pravomoci suverénní správy, které má vykonávat jeho Úřad pro Perský záliv, a za to, že se snaží odklonit provoz do nebezpečného kanálu, aby mohl vybírat poplatky a vykonávat kontrolu. Navzdory tomu, že Omán dopis nepodepsal, dopis konkrétně zmiňoval neopodstatněný „pokus Íránu odklonit zavedený systém TSS v Hormuzském průlivu, který leží zcela v teritoriálních vodách Ománského sultanátu“, což je systém mezinárodně uznávaný od roku 1968. Ománští diplomaté zdvořile odmítli poskytnout podrobnosti o tom, proč se Omán k této diplomatické iniciativě nepřipojil.
Omán sotva uznal íránské útoky dronů na svou infrastrukturu, natož aby Íránu vyčetl škody a oběti způsobené jak přístavním zařízením, tak lodím v ománských teritoriálních vodách. Tato zdrženlivost zmátla některé další vůdce GCC.
Zároveň vládní delegace létaly mezi Teheránem a Maskatem, zatímco jinde probíhaly jednání. Je nepředstavitelné, že by tyto ojedinělé lety v jinak prázdném íránském vzdušném prostoru nebyly předem nahlášeny americkým vojenským orgánům a že by k nim nebylo uděleno povolení. Nejpravděpodobnějším vysvětlením zdánlivě nekonzistentního postoje Ománu je to, že se Omán snaží distancovat od Íránových protivníků, aby mohl na bilaterální úrovni lépe ovlivňovat Írán. Omán je hrdý na své diplomatické vztahy s Íránem, přičemž důvěra se budovala po celá desetiletí vzájemných kontaktů. Tento politický kapitál a vzájemné porozumění jsou pravděpodobně tím nejužitečnějším, čím může Omán přispět k řešení krize. Má to však smysl pouze tehdy, je-li to uplatňováno s rozvahou.
V tomto scénáři Omán využije svého vlivu a páky k tomu, aby přesvědčil Írán, aby zmírnil svůj postoj ohledně Hormuzského průlivu, a Írán pak tento nový postoj zohlední při svém příštím setkání s americkými vyjednavači. Přistoupení k oběžníku IMO č. 5028 by oslabilo schopnost Ománu jednat s Íránem o této záležitosti při rozhovorech v Maskatu dne 24. května a bylo by v rozporu s mantrou ománského ministra zahraničí Sayyida Badra (kterou sultanát dlouhodobě následuje) o diplomacii v multipolárním světě, v níž prosazuje „rozhovory s kýmkoli pro dobro všech“. d
Vzhledem k pokračujícím jednáním mezi Íránem a Spojenými státy lze očekávat, že Omán bude stát po boku Íránu a bude se chovat jako přítel, ale zároveň bude Írán diskrétně pobízet a přesvědčovat, aby podnikl smířlivé kroky k ukončení války – aniž by si za to přisvojoval zásluhy a pravděpodobně si tím vysloužil určitou nelibost, ale pro dobro všech.
https://maritime-executive.com/article/ ... uz-impasse
Omán jasně vyjádřil svůj postoj, že si přeje návrat k předválečné situaci v Hormuzském průlivu, kdy měl systém rozdělení plavby (TSS) schválený Mezinárodní námořní organizací (IMO) sílu mezinárodního práva, což byl status dříve uznávaný jak Íránem, tak Ománem. Oba kanály TSS leží zcela v ománských teritoriálních vodách a Omán již desítky let spravuje a dohlíží na provoz TSS jako bezplatnou službu pro mezinárodní námořní společenství, bez mýtného nebo poplatků za lodivodství. Omán však zaujal v mírových jednáních mezi Íránem a jeho protivníky nezávislý postoj. Nepřipojil se k oběžníku č. 5028, který 20. května předložily Mezinárodní námořní organizaci všechny státy Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) s výjimkou Ománu a v čele s Spojenými arabskými emiráty. Oběžník jednoznačně odsoudil Írán za to, že si jednostranně přisvojil pravomoci suverénní správy, které má vykonávat jeho Úřad pro Perský záliv, a za to, že se snaží odklonit provoz do nebezpečného kanálu, aby mohl vybírat poplatky a vykonávat kontrolu. Navzdory tomu, že Omán dopis nepodepsal, dopis konkrétně zmiňoval neopodstatněný „pokus Íránu odklonit zavedený systém TSS v Hormuzském průlivu, který leží zcela v teritoriálních vodách Ománského sultanátu“, což je systém mezinárodně uznávaný od roku 1968. Ománští diplomaté zdvořile odmítli poskytnout podrobnosti o tom, proč se Omán k této diplomatické iniciativě nepřipojil.
Omán sotva uznal íránské útoky dronů na svou infrastrukturu, natož aby Íránu vyčetl škody a oběti způsobené jak přístavním zařízením, tak lodím v ománských teritoriálních vodách. Tato zdrženlivost zmátla některé další vůdce GCC.
Zároveň vládní delegace létaly mezi Teheránem a Maskatem, zatímco jinde probíhaly jednání. Je nepředstavitelné, že by tyto ojedinělé lety v jinak prázdném íránském vzdušném prostoru nebyly předem nahlášeny americkým vojenským orgánům a že by k nim nebylo uděleno povolení. Nejpravděpodobnějším vysvětlením zdánlivě nekonzistentního postoje Ománu je to, že se Omán snaží distancovat od Íránových protivníků, aby mohl na bilaterální úrovni lépe ovlivňovat Írán. Omán je hrdý na své diplomatické vztahy s Íránem, přičemž důvěra se budovala po celá desetiletí vzájemných kontaktů. Tento politický kapitál a vzájemné porozumění jsou pravděpodobně tím nejužitečnějším, čím může Omán přispět k řešení krize. Má to však smysl pouze tehdy, je-li to uplatňováno s rozvahou.
V tomto scénáři Omán využije svého vlivu a páky k tomu, aby přesvědčil Írán, aby zmírnil svůj postoj ohledně Hormuzského průlivu, a Írán pak tento nový postoj zohlední při svém příštím setkání s americkými vyjednavači. Přistoupení k oběžníku IMO č. 5028 by oslabilo schopnost Ománu jednat s Íránem o této záležitosti při rozhovorech v Maskatu dne 24. května a bylo by v rozporu s mantrou ománského ministra zahraničí Sayyida Badra (kterou sultanát dlouhodobě následuje) o diplomacii v multipolárním světě, v níž prosazuje „rozhovory s kýmkoli pro dobro všech“. d
Vzhledem k pokračujícím jednáním mezi Íránem a Spojenými státy lze očekávat, že Omán bude stát po boku Íránu a bude se chovat jako přítel, ale zároveň bude Írán diskrétně pobízet a přesvědčovat, aby podnikl smířlivé kroky k ukončení války – aniž by si za to přisvojoval zásluhy a pravděpodobně si tím vysloužil určitou nelibost, ale pro dobro všech.
https://maritime-executive.com/article/ ... uz-impasse
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Americké síly napadly cíle v Íránu jako odpověď na íránskou palbu na čtyři obchodní lodě, které se pokusily proplout hormuzským průlivem. Írán poté vypálil balistickou střelu a patrně i drony na US základnu v Kuvajtu. Kuvajtská PVO hlásí úspěšné zásahy.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Írán zastavuje dialog a výměnu zpráv s USA, píše agentura Tasním. Cena ropy stoupá
Íránský vyjednávací tým zastavuje dialog a předávání zpráv se Spojenými státy pomocí prostředníků, důvodem je izraelské porušování příměří v Libanonu, uvedla dnes agentura Tasním. Zdroj této informace ale nesdělila.
Podle agentury blízké Revolučním gardám bylo toto rozhodnutí učiněno kvůli „zločinům“, kterých se Izrael v Libanonu „nadále dopouští“, a porušování íránsko-amerického příměří uzavřeného 8. dubna „na všech frontách“. „Íránský vyjednávací tým proto pozastavuje dialog a výměnu textových zpráv prostřednictvím mediátorů,“ uvedla íránská média.
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ ... 12b4&ei=56
Íránský vyjednávací tým zastavuje dialog a předávání zpráv se Spojenými státy pomocí prostředníků, důvodem je izraelské porušování příměří v Libanonu, uvedla dnes agentura Tasním. Zdroj této informace ale nesdělila.
Podle agentury blízké Revolučním gardám bylo toto rozhodnutí učiněno kvůli „zločinům“, kterých se Izrael v Libanonu „nadále dopouští“, a porušování íránsko-amerického příměří uzavřeného 8. dubna „na všech frontách“. „Íránský vyjednávací tým proto pozastavuje dialog a výměnu textových zpráv prostřednictvím mediátorů,“ uvedla íránská média.
https://www.msn.com/cs-cz/zpravy/other/ ... 12b4&ei=56
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Írán v noci sestřelil americký vrtulník AH-64 Apache nad Hormuzským průlivem a Spojené státy musí na to reagovat, prohlásil Donald Trump. Dříve americké CENTCOM hlásilo havárii vrtulníku poblíž pobřeží Ománu a záchranu dvou členů posádky, ale neprozradilo příčinu incidentu.
https://www.theguardian.com/world/live/ ... ws-updates
https://www.theguardian.com/world/live/ ... ws-updates

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
V noci tvrdě udeříme, hrozí Trump Íráncům. Odhalil, co má v plánu
Spojené státy ve čtvrtek v noci podniknou velmi tvrdé údery proti Íránu, v blízké budoucnosti obsadí íránský ostrov Charg a zmocní se íránské ropné infrastruktury. Na síti Truth Social to napsal americký prezident Donald Trump. Dodal, že USA převezmou plnou kontrolu nad íránskou ropou a zemním plynem, obdobně jako to udělaly ve Venezuele, kde to podle něj „skvěle“ funguje jak pro Venezuelu, tak pro Spojené státy.
Trump v příspěvku také zopakoval, že byly zničeny íránské námořnictvo, letectvo, systémy protivzdušné obrany i všechny další obranné prostředky a většina útočných kapacit země.
https://truthsocial.com/@realDonaldTrum ... 7139970106
https://cnn.iprima.cz/v-noci-tvrde-zaut ... hp.context
Spojené státy ve čtvrtek v noci podniknou velmi tvrdé údery proti Íránu, v blízké budoucnosti obsadí íránský ostrov Charg a zmocní se íránské ropné infrastruktury. Na síti Truth Social to napsal americký prezident Donald Trump. Dodal, že USA převezmou plnou kontrolu nad íránskou ropou a zemním plynem, obdobně jako to udělaly ve Venezuele, kde to podle něj „skvěle“ funguje jak pro Venezuelu, tak pro Spojené státy.
Trump v příspěvku také zopakoval, že byly zničeny íránské námořnictvo, letectvo, systémy protivzdušné obrany i všechny další obranné prostředky a většina útočných kapacit země.
https://truthsocial.com/@realDonaldTrum ... 7139970106
https://cnn.iprima.cz/v-noci-tvrde-zaut ... hp.context
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Tak zase už ne.
https://zahranicni.hn.cz/c1-67890350-tr ... -zlevnovat
V reakci na Trumpovo tvrzení začaly výrazně klesat ceny ropy. Barel Severomořské ropy Brent se dostal pod 90 dolarů. Brent kolem 19:45 SELČ odepisoval 3,2 procenta na 89,91 za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu zlevňovala o 3,45 procenta na 86,92 dolaru za barel.
U nás naopak - Schillerová už na pátek oznámila zvýšení stropů.
https://zahranicni.hn.cz/c1-67890350-tr ... -zlevnovat
V reakci na Trumpovo tvrzení začaly výrazně klesat ceny ropy. Barel Severomořské ropy Brent se dostal pod 90 dolarů. Brent kolem 19:45 SELČ odepisoval 3,2 procenta na 89,91 za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve stejnou dobu zlevňovala o 3,45 procenta na 86,92 dolaru za barel.
U nás naopak - Schillerová už na pátek oznámila zvýšení stropů.
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Vysoce postavení íránští představitelé údajně řekli agentuře Reuters, že podle návrhu memoranda s USA musí Teherán souhlasit s tím, že jaderné zbraně nebude ani vyrábět, ani získávat.
Teherán musí také naředit zásoby vysoce obohaceného uranu, přičemž mechanismus bude projednán v příštích 60 dnech. Nesmí docházet k obohacování uranu ani k rozšiřování zařízení.
Podle návrhu memoranda USA na určitou dobu pozastaví ropné sankce vůči Íránu, což Teheránu umožní prodávat ropu a přijímat příjmy. USA nesmějí ukládat nové sankce na Írán, dokud nebude dosaženo konečné dohody.
USA musí také souhlasit s uvolněním 25 miliard dolarů zmrazených íránských aktiv, mimo jiné formou přímých hotovostních převodů.
Íránu bude rovněž uložena povinnost okamžitě znovu otevřít Hormuzský průliv pro všechna obchodní plavidla, zatímco USA zruší námořní blokádu.
Donald Trump uvedl, že dohoda bude podepsána dnes, íránská média však uvádějí, že podle jejich zdrojů konečné rozhodnutí o podpisu dohody Teherán "dosud" nepřijal.
https://www.theguardian.com/world/live/ ... a9000365fc
Teherán musí také naředit zásoby vysoce obohaceného uranu, přičemž mechanismus bude projednán v příštích 60 dnech. Nesmí docházet k obohacování uranu ani k rozšiřování zařízení.
Podle návrhu memoranda USA na určitou dobu pozastaví ropné sankce vůči Íránu, což Teheránu umožní prodávat ropu a přijímat příjmy. USA nesmějí ukládat nové sankce na Írán, dokud nebude dosaženo konečné dohody.
USA musí také souhlasit s uvolněním 25 miliard dolarů zmrazených íránských aktiv, mimo jiné formou přímých hotovostních převodů.
Íránu bude rovněž uložena povinnost okamžitě znovu otevřít Hormuzský průliv pro všechna obchodní plavidla, zatímco USA zruší námořní blokádu.
Donald Trump uvedl, že dohoda bude podepsána dnes, íránská média však uvádějí, že podle jejich zdrojů konečné rozhodnutí o podpisu dohody Teherán "dosud" nepřijal.
https://www.theguardian.com/world/live/ ... a9000365fc

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Horší, než dohoda z roku 2015?
Prozatímní dohoda o znovuotevření Hormuzského průlivu má být podepsána ještě tento týden a Donald Trump si již gratuluje, píše Marc Champion v rubrice Bloomberg Opinion. Z toho, co lze vyčíst z dosud nezveřejněných podmínek, se zdá, že vyjednavači amerického prezidenta vyřešili pouze problémy, které Trump sám způsobil. To sahá až do prvního funkčního období republikána, kdy roztrhal původní dohodu prezidenta Baracka Obamy s Íránem z roku 2015.
Mezi tyto nové problémy patří nutnost odstranit íránské zásoby vysoce obohaceného uranu (které neexistovaly, než Trump Obamovu dohodu zrušil) a nutnost otevřít Hormuzský průliv (který byl uzavřen pouze v důsledku války, kterou se Trump a Izrael rozhodli vést). Přesto se zdá, že memorandum o porozumění přinese více ústupků než dohoda z roku 2015, píše Champion, a to pro mnohem omezenější potenciální jadernou dohodu. A to vše proto, že Írán zjistil, že může držet svět jako rukojmí uzavřením Hormuzského průlivu. —David E. Rovella, Bloomberg
Translated with DeepL.com (free version)
Prozatímní dohoda o znovuotevření Hormuzského průlivu má být podepsána ještě tento týden a Donald Trump si již gratuluje, píše Marc Champion v rubrice Bloomberg Opinion. Z toho, co lze vyčíst z dosud nezveřejněných podmínek, se zdá, že vyjednavači amerického prezidenta vyřešili pouze problémy, které Trump sám způsobil. To sahá až do prvního funkčního období republikána, kdy roztrhal původní dohodu prezidenta Baracka Obamy s Íránem z roku 2015.
Mezi tyto nové problémy patří nutnost odstranit íránské zásoby vysoce obohaceného uranu (které neexistovaly, než Trump Obamovu dohodu zrušil) a nutnost otevřít Hormuzský průliv (který byl uzavřen pouze v důsledku války, kterou se Trump a Izrael rozhodli vést). Přesto se zdá, že memorandum o porozumění přinese více ústupků než dohoda z roku 2015, píše Champion, a to pro mnohem omezenější potenciální jadernou dohodu. A to vše proto, že Írán zjistil, že může držet svět jako rukojmí uzavřením Hormuzského průlivu. —David E. Rovella, Bloomberg
Translated with DeepL.com (free version)
Re: Akce v Perském zálivu a okolí
Včera v noci (resp. dneska po půlnoci našeho času
) se na CNN objevil "výtok informací", zatím je to non testatur, tak to tak prosím berte, podle kterého bude Íránu mj. zaplaceno 300 miliard dolců jako reparace.
Prostě vítězství a deal jaké svět neviděl
*Mch teď už to tam není, nebo se to posunulo moc "dolů". Jestli to ještě najdu, postnu.
**Zbytečné postovat, mezitím už je to ve všech novinách. Jediný rozdíl mezi verzí z (naší) půlnoci a teďtem je to, že se nejedná o reparace v pravém slova smyslu, ale ve skutečnosti to reparace budou, ovšem nazvané "soukromý investiční fond" - aneb, když už Trumpova rodina vydělává na naftě, tak proč ne ještě na obnově toho co gringos vybombili... takhle se to dělá
Prostě vítězství a deal jaké svět neviděl
*Mch teď už to tam není, nebo se to posunulo moc "dolů". Jestli to ještě najdu, postnu.
**Zbytečné postovat, mezitím už je to ve všech novinách. Jediný rozdíl mezi verzí z (naší) půlnoci a teďtem je to, že se nejedná o reparace v pravém slova smyslu, ale ve skutečnosti to reparace budou, ovšem nazvané "soukromý investiční fond" - aneb, když už Trumpova rodina vydělává na naftě, tak proč ne ještě na obnově toho co gringos vybombili... takhle se to dělá
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček




