Zetor Engineering

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Lord »

Dobře, záleží, jak kdo chce ten příběh interpretovat.
Jednu dobu v ČR převládal názor, že američani nás zachrání, to si myslel i Havel. Pravda, že to mělo být období konce dějin, pax americana.
Určitě to přineslo Západu na čas prosperitu, ale ne zrovna českým zbrojním podnikům jako např. TATRA nebo AERO.
Vlastnické restrukturalizace byly spekulativní a to i na Slovensku.

V roce 1998 vstoupil do firmy americký gigant Boeing s vizí, že AERO zachrání.
Spolupráce však nepřinesla očekávané komerční úspěchy a v roce 2004 se firma kvůli tržním podmínkám a slabé poptávce po bitevnících L-159 stáhla.
Mimo jiné země, které by měly o bitevníky zájem byly na americkém seznamu nepřátelských států, a dále se muselo povolovat, kam se co dodá nebo nedodá, protože tam byly americké motory.

Oproti tomu v roce 1997 představitelé Považských strojíren Považská Bystrica, ruských firem Jakovlev a Sokol a italské společnosti Aermacchi PODEPSALI dodávku motorů DV-2S pro výrobu prvních deseti cvičných bojových letadel Jakovlev JAK 130.
Spolupráce ovšem roku 1999 skončila a jejich cvičná letadla byla nadále vyvíjena odděleně.
JAK nakonec dostal pohonnou jednotku: 2× dvouproudový motor Ivčenko-Progress AI-222 z Ukrajiny. Rusko si pak muselo převzít výrobu kvůli majdanu kompletně.
https://www.ixbt.com/news/2025/10/20/v- ... 22225.html

Takže to byla v podstatě konkurence.

Letecký motor DV-2 mal byť pýchou slovenského priemyslu, nezvládol zmenu režimu
https://e.dennikn.sk/439032/motor-ktory ... nu-rezimu/

Tady jsem četl delší slovenský článek, kde to popisují ze svého úhlu pohledu, připojuji.
Husákova intervencia, Družba so Sovietmi, Celoštátny projekt, Mýtus o Havlovi, Vlastníci s kupónovou knižkou, Rana z Aera, Problematický partner, Nepredajný ležiak, Nádej z Ruska, Odchod do histórie.

To jsou jednotlivé nadpisy stojí za přečtění pro zájemce.

I REAKCE NA...


Každý má svým způsobem pravdu, ale důležitý je dnes narativ co ?
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od NagyAttila »

Zemakt píše: 18/5/2026, 11:37
V dnesnej dobe je motor velkym problemom a prave tento problem stoji za koncom L159.
A na to jsi přišel jak?
mohlo by vzniknut aj nieco nad L39NG.
Vznikl MS, jenž díky motoru představoval jeden velký problém a právě tento problém stál za jeho koncem.
Niekto si mozno este spomenie na L139.
Samozřejmě, a rovněž si vzpomene na jeho americký motor o výkonu 18 kN. Suma sumárum kategorie dnešního NG.

Máš v tom docela dost velký bordel.

Edit: Skelet byl rychlejší
Ako som na to prisiel? Neverejne info..


Garrett TFE731 (dnes Honeywell TFE731 Turbofan Engine) je legendární rodina dvouproudových motorů s převodem, které od roku 1972 pohání tisíce lehkých a středně velkých business jetů po celém světě.Klíčové parametry a vlastnostiTah: 15,5 až 22,2 kN (3 500 až 5 000 liber)
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Zemakt »

á další insider :razz:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od skelet »

tak ještěže to mají Italové a Tchajwanci vychytané :rotuj:
Ano, TFE731 je obdobou AI-25, respektive FJ44. L-139 tedy byl první pokus o westernizovanou verzi L-39, a jako takový cílil hlavně na americký program JPATS, kde se nakonec vybral T-6 Texan II.
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od NagyAttila »

Zemakt píše: 18/5/2026, 13:03 á další insider :razz:
Ja som toho zazil celkom dost, ano ;)

Ale ine chcem napisat.
Dostupny motor vykonovych parametrov nad sucasntny FJ44M by sa velmi hodil a prirodzene by umoznil stavbu vykonnejsieho lietadla ako ucastne NG.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od skelet »

studie zástavby DV2 do L-159 zdechla právě na tom, že nebyli schopni vyvinout silnější variantu a dotáhli by se tak na výkon F124. A to bylo v době, kdy v dané firmě makali lidi, kteří s tím měli plus mínus zkušenosti. Novou verzi DV2 vyvine kdo?
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od NagyAttila »

skelet píše: 18/5/2026, 13:17 studie zástavby DV2 do L-159 zdechla právě na tom, že nebyli schopni vyvinout silnější variantu a dotáhli by se tak na výkon F124. A to bylo v době, kdy v dané firmě makali lidi, kteří s tím měli plus mínus zkušenosti. Novou verzi DV2 vyvine kdo?
Ty tu davas otazky, na ktore nevedia odpovede ani drzitelia prav a know-how.

Nicmene mas pravdu, ze F124 je vykonnejsia, no najskor je problem s jej dostupnostou - ochotou vyrobcu produkovat jednotky kusov . Predsa len objedvavka ako pri L159 (72ks) sa len tak opakovat nebude.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od skelet »

F124 se normálně vyrábí :mrgreen:
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od NagyAttila »

Normalne ako normalne.
Napr L159 ma verziu -100, ale dvojmotorove napr M346 ma verziu -200. Samozrejme rozdiely budu len marginalne.
Vies aj povedat, ci Aero, alebo Draken nakupovali (v relevantnom case) aj nejake nove nahradne motory?
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od skelet »

Netuším, nikdy jsem se o to nezajímal. V každém případě žádné vývozní povolení pro L-159 nepadlo kvůli motoru. Pokaždé to bylo kvůli elektronice (opomíjím Argentinu, která neměla peníze a Indové, kde Britové nabídli lepší financování). Motor F124 se vyrábí a dodává pro Itálii a tchajwan, civilní výroba taky jede.
"Stesk" na špatný výběr F124 jde většinou od fanoušků DV2.
ObrázekObrázekObrázek
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od mikojan29 »

Pochopili tu niektorí o čom som písal? Ide im o "európsky motor" so všetkým, čo k tomu patrí, nie americký. A na tom by chceli stavať spolu s nejakým "európskym" partnerom.
Ale všetko je zatiaľ v pomerne rannom štádiu, tak sa nechajme prekvapiť, či to vyjde, alebo to bude opäť jeden z projektov, ktoré skončia len určitou víziou.
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Zemakt »

Tak každopádně na čem stavět je.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Lord »

Je to i jinde, aby jsme to měli ucelené, beru citaci z jiného vlákna. Já tomu určitě fandím, ale rizika to má :)
mikojan29 píše:Práveže európske fy nemajú momentálne zrovnateľný typ motora, preto by chceli tento projekt oprášiť. A na to hľadajú silného partnera, napr. RR, Snecma,...
Zmluva s RR nevyšla, lebo za to odmietla dať záruky vláda SR v tom období.
Dal som to sem ako "pikošku" z IDEBu, uvidíme, či z toho niečo bude.
Určitě dobře, možná to získá publicitu, a vo tom to je :up:

Súčasná hodnota: Ak by sa mal projekt modernizovať alebo nanovo certifikovať pre súčasné a budúce vojenské cvičné lietadlá, hovoríme o investíciách v rádoch stoviek miliónov eur na vývoj, testovanie a certifikáciu.

Nájdenie silného partnera, ako je Rolls-Royce alebo Snecma (dnes súčasť skupiny Safran), je pre takýto krok absolútne kľúčové :!:

S tím Rolls-Royce vám to sice už jednou nevyšlo, ale třeba se doba změnila.

Zmluva s Rolls-Royce padla na tom, že odmietli niesť plné komerčné riziko bez záruk zo strany štátu - a bude to nyní snad jiné :?:

:arrow: Z dôvodu veľkej finančnej náročnosti vývoja a výroby leteckých motorov, bolo potrebné hľadať aj iné zdroje príjmu, ktoré by pokrývali tieto náklady.
Rozpad Sovietskeho zväzu v roku 1991 zasadil totižto PS prvú ranu, keďže najväčší objem motorov mal ísť práve tam. Situácia sa komplikovala aj doma, kde ponovembrové vlády zastavili ďalšie investície do budovania nových prevádzok a v PS ostali rozostavané haly, skúšobne, či zlievareň presného liatia.

Ďalšia rana prišla v roku 1996 z Aera Vodochody. Českým štátom vlastnená fabrika zmenila stratégiu a miesto osvedčených Albatrosov sa sústredila na vývoj ťažších lietadiel L-159, určených na boj proti pozemným cieľom. Pre tieto lietadlá však už vybrali motor od americkej firmy AlliedSignal.

Situácia okolo Považských strojární sa stále viac zamotávala. Pamätníci si iste spomenú na obdobie privatizácie, kedy sa lukratívne štátne podniky doslova rozdávali vopred určeným osobám. V tomto boji sa ocitli aj Považské strojárne.
https://historickapb.sk/2022/12/03/ps-l ... tory-dv-2/
Dle zdroje, ale každý má nějaký názor.

Určitě při financích a vůli jde ledacos. Ostatně ukrajinská firma Fire Point to třeba krásně předvede, kdy mají licence od Motor Sič, ale výrobu a úpravy motoru pro nižší výšky, potřebují pro střely s plochou dráhou letu, si dělají a financují pochopitelně z evropských peněz.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Lord »

Cituji, jak je přání mikojan29 a přesunuji sem. Původní diskuse viz link.
https://palba.cz/viewtopic.php?p=493227#p493227
mikojan29 píše: Tak podľa ich vyjadrení to myslia s tým motorom vážne, ale uvidí sa, či to zvládnu finančne, personálne, technologicky a logisticky.
Je tam veľa ale a ak. Zostáva im len držať palce.
Môžete túto debatu presunúť do vlákna, kde to patrí a trochu sa tam teraz o tom diskutuje.
Přesně, jen aby jsme si ale ujasnili, že jde v podstatě o stovky miliónů.
Ale risk je někdy zisk!
niko píše:Mozno treba spomenut, ze cest testovacieho zariadenia pre DV-2 v Povezskej vola zase obnovena.
strojarne-test-veze.jpg

To jako myslíš tohle :?:

Masívne betónové veže niekdajšej špičkovej leteckej skúšobne už neslúžia prúdovým motorom, ale areál ožil novou výrobou dielcov pre traktory.

Nebo máš tedy jiné informace? Ten původní areál funguje, nebo to je jinde, nebo to je dokonce tajný, zatím snad ne :)
Hlavně si to pořádně zabezpečte jo, ať je to kdekoliv :!:
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od pjaro77 »

Zemakt píše: 17/5/2026, 19:38 OT: svět už nebude nikdy jako dřív Lorde. Slabost Evropy a Ameriky je evidentní a asijští tygři to vidí.
Ázijskí tigri vymierajú. Čína má poslednú aktívnu veľkú mladú generáciu. A už teraz sú tam veľké problémy s nezamestnanosťou mladých.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od NagyAttila »

No jo betonove krabice.
Projektu DV2 samozrejme drzim palce, len aby neslo opat o pokus o dojenie statu ako sme videli napr pri fy Aeromobil ci GA Drilling.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od pjaro77 »

Otázka je, či Zetor zlanáro ľudí z Motor Sič či podobnej ukrajinskej firmy. Lebo začínať s motormi na zelenej lúke s ľuďmi, ktorí s motormi skúsenosti nemajú by trvalo dlho. Motorárov (prúdové motory) v česku a na slovensku moc neostalo.

Druhá otázka čo vo mne vyvstala, či by nová továreň mohla na tento motor získať pôžičku SAFE.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od NagyAttila »

NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Zemakt »

Dovolím si přeložit
Měli jsme tu čest přivítat státního tajemníka Ministerstva zahraničních a evropských věcí Slovenské republiky, Rastislav Chovanec a Marianna Dudášová, ředitele oddělení analýzy ekonomické diplomacie, v Zetor Engineering 🇸🇰🇸🇰🇸🇰

Představili jsme, jak se můžeme — jako dodavatel ve spolupráci se silným mezinárodním partnerem — podílet na vývoji vojenského #jet #engine nové generace pro program Collaborative Combat Aircraft (#CCA ). Návrh vychází z konstrukce, technologie a 30 let vojenských operačních zkušeností motoru #DV -2 (19,5–24,5 kN).

Naším cílem je připojit se k programu Evropského obranného fondu (#EDF ), který předpokládá vývoj takového motoru pro evropské CCA #drones 🇪🇺🇸🇰
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Zbrojní průmysl“