Budoucnost tanků OSSR
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
Do projektu CV90120 sa konkrétnymi výrobkami zapája čoraz viac firiem
Na medzinárodnom obrannom veľtrhu IDEB 2026 v Bratislave spoločnosť BAE Systems Hägglunds predstavila tank CV90120. Ten by mohol vo výzbroji slovenskej armády doplniť bojové vozidlá pechoty CV9035 MkIV. Stroj využívajú rovnaký podvozok, čo by znižovalo logistické náklady a tiež uľahčovalo výcvik posádok.
https://www.futurearmy.sk/2026/05/14/do ... ac-firiem/
Na medzinárodnom obrannom veľtrhu IDEB 2026 v Bratislave spoločnosť BAE Systems Hägglunds predstavila tank CV90120. Ten by mohol vo výzbroji slovenskej armády doplniť bojové vozidlá pechoty CV9035 MkIV. Stroj využívajú rovnaký podvozok, čo by znižovalo logistické náklady a tiež uľahčovalo výcvik posádok.
https://www.futurearmy.sk/2026/05/14/do ... ac-firiem/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
Viac ako 25 rokov si nikto nechcel kúpiť tank CV90120 a ako by to mohol zmeniť príchod automatického nakladača
https://defence-ua.com/people_and_compa ... 22965.html
https://defence-ua.com/people_and_compa ... 22965.html
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Podľa mňa ho nikto ani nekúpi. Len my ako blbci spravíme všetko naopak - najprva niečo kúpime lebo Kali potrebuje kšeft a potom s ním budeme vymýšľať taktiku nasadenia.
Naposledy upravil(a) pjaro77 dne 15/5/2026, 14:25, celkem upraveno 1 x.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Já si myslím že koupíte Kebab 120 od Strnada 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost tanků OSSR
No kebab 120 od najbohatsieho cecha si kupujte vy!! Na nas uz zbohatol dost!!
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
To je ten rozdiel v kvalite - CSG ponuka montaz, BAe ponuka hlbsiu spolupracu aj s istym vyvojom.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost tanků OSSR
To povídej Kalimu, né nám 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost tanků OSSR
Presne. Jedine co by sa robilo unas je, ze by sa nasadila Talianska veza na Turecky podvozok. Ale ten nazov je taky slovensky KARPAT )) Inak vyzera to hrozne aj nazivo. Ak by toto Kalinakovy preslo, to uz by bol vrchol vsetkeho
Re: Budoucnost tanků OSSR
Zatím ten vývoj = příprava automatického nabíjení do sériové výroby. Třeba spadne i něco dalšího. Nicméně když už tak raději CV90120, Karpat je chobotina nonplus ultra.NagyAttila píše: ↑15/5/2026, 19:31To je ten rozdiel v kvalite - CSG ponuka montaz, BAe ponuka hlbsiu spolupracu aj s istym vyvojom.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Jen k zamyšlení sem hodím pár bodů proč ač CV90120 může být dobré řešení ve smyslu navýšení palební síly mechanizovaných praporů v roli FSV/lehký tank, nemůže plnit roli hlavního bojového tanku.
- objevovalo se zde několikrát, že MBT je velký cíl, který bude zájmem soupeře. Ano, ale to je jeden z účelů tanku, ne jeho slabá stránka. V principu, v rámci combined arms warfare je tank součástí těžkých mechanizovaných sil určených k obraně/útoku v příhodném terénu, proti silnému soupeři, kdy nemohu zvolit velký obchvat nebo ustoupit do hloubky bez vázání protivníka ( k čemu jsou příhodné zase střední nebo lehké útvary, i v závislosti na terénu a soupeři). Zpět k tanku. Pro překonání vzdálenosti se počítá s tím, že se skupina sil dostane pod palbu soupeře, a i když jsou těžká BVP výrazně chráněna, neobstojí v soustředěné palbě moc dlouho a jejich zničení/poškození na půl cesty znamená zabití/zranění nejen osádky, ale i roje. Proto je tam tank. Je to kombinace praktického přístupu a psychologie. Tank je určený k tomu, aby se díky hrozbě co představuje, na něj soupeř zaměřil jako na prioritní hrozbu, vázal na sebe palbu soupeře a zároveň vlastní palbou podporoval manévr. Proto má tank tak silnou ochranu, aby se mohl do téhle role postavit a obstát dostatečně dlouho, než se BVP dostanou blíže k soupeři, vysadí roj a zničí ho. Je to asi jako v případě pěší taktiky. Kulomet potlačuje soupeře palbou (a taky jako největší hrozba je prioritní cíl), mezitím se zbytek družstva/čety přiblíží/obejde soupeře a zničí ho. Cenou za tyhle schopnosti je dnes cena, provozní náklady a váha, nicméně tyhle faktory umožňují, že tank bude disponovat maximální odolností a prioritně i v případě vlastního poškození/zničení ochrání svou posádku, která je na samotném stroji to nejcennější. I tady hraje roli psychologie, protože aby se tank s osádkou do této role dostal, osádka musí ideálně stroji věřit, že ji ochrání a nějaké ty zásahy vydrží.
- a tady přichází problém s CV90120, které sice bude mít téměř výzbroj MBT, ale bude mu chybět ochrana. Tedy bude tím prioritním cílem pro soupeře, ale už mu bude chybět celková odolnost, aby tuhle "pozornost" adekvátně zvládalo. Čímž bude ohrožovat i zbytek vlastních sil nasazených v daném prostoru, protože po vlastním vyřazení/nuceném stažení se opět veškerá pozornost bude zaměřovat na samotná PBVP a OT s roji. A tady do toho prostupuje ona komplexnější matematika války. Na začátek, pokud někdo chce počítat stylem: tank za stamiliony zničím dronem za 100 000, zklamu, válka není takto ekonomicky výhodná. Vojáka s výcvikem, platem, výbavou a dalšími náklady, v celkové hodnotě za miliony, zabije projektil za 20 korun. Takže zrušme pěchotu? Ne, hodnota dané zbraně se bere schopností kterou přinese a může se využít v situaci x/y pro účel w/z čímž získám e/f a ušetřím tak g/h. A tady právě je hodnota tanku, svým vlastním ohrožením přináší benefit zbytku sil, snižuje ztráty a ulehčuje obranu/postup.
- Okruhem se vracíme k tomu "problému" CV90120 když bude snaha ho nasadit v roli MBT v rámci těžkého svazku sil. Historické okénko, proč si osádky Achillesů, a respektive zejména tanků Firefly a Shermanů 76 malovaly typické "vlnky" na své 76mm a 76,2mm kanóny? Protože tyhle zbraně z nich pro Němce dělaly prioritu. Psychologie a praktické důvody jsou stále stejné. CV90120 bude na bojišti pro soupeře také priorita, ale už bez ochrany tomu určené. Protože podvozkově i ochranou je to stále BVP/OT pro převoz pěchoty, ovšem nyní s velkým křížem na sobě, díky L44A1.
- CV90120 jak již bylo řečeno mnohokrát je koncepce stará téměř 30 let a i když v rovině Mk.IV vypadá skutečně dobře, je nutno brát v potaz jeden detail co asi mnohým unikl, ale má svou váhu (a to doslova). Váha. Váha CV90120Mk.IV je stanovena na 38tun bojové hmotnosti se standardním pancířem. A pokud si někdo vzpomene na maximální únosnost podvozku CV90Mk.IV, tak ano, je shodou náhod 38 tun. Ano BAE Hagglunds pracuje na dalších úpravách podvozku, kdy se snaží toto číslo zvýšit na 40 tun (už 38 tun je zvýšeno z 36 tun u Mk.III), nicméně to je zatím v rovině snah a přání. Tedy 90120 je na hraně nosnosti podvozku, což pak může komplikovat MLU (a s tím i délku životního cyklu) a také operativní opravy systému na základě potřeb (například navěšení další ochrany).
Tyhle (a další zde již dříve vypsané) body, jsou pak důvodem proč téměř každá dnešní soudobá armáda kategorii MBT pořizuje a hodlá ji provozovat, a proč já a jiní přejeme OSSR plnohodnotné MBT pro potřeby podpory CV9035SK jako těžkých sil.
- objevovalo se zde několikrát, že MBT je velký cíl, který bude zájmem soupeře. Ano, ale to je jeden z účelů tanku, ne jeho slabá stránka. V principu, v rámci combined arms warfare je tank součástí těžkých mechanizovaných sil určených k obraně/útoku v příhodném terénu, proti silnému soupeři, kdy nemohu zvolit velký obchvat nebo ustoupit do hloubky bez vázání protivníka ( k čemu jsou příhodné zase střední nebo lehké útvary, i v závislosti na terénu a soupeři). Zpět k tanku. Pro překonání vzdálenosti se počítá s tím, že se skupina sil dostane pod palbu soupeře, a i když jsou těžká BVP výrazně chráněna, neobstojí v soustředěné palbě moc dlouho a jejich zničení/poškození na půl cesty znamená zabití/zranění nejen osádky, ale i roje. Proto je tam tank. Je to kombinace praktického přístupu a psychologie. Tank je určený k tomu, aby se díky hrozbě co představuje, na něj soupeř zaměřil jako na prioritní hrozbu, vázal na sebe palbu soupeře a zároveň vlastní palbou podporoval manévr. Proto má tank tak silnou ochranu, aby se mohl do téhle role postavit a obstát dostatečně dlouho, než se BVP dostanou blíže k soupeři, vysadí roj a zničí ho. Je to asi jako v případě pěší taktiky. Kulomet potlačuje soupeře palbou (a taky jako největší hrozba je prioritní cíl), mezitím se zbytek družstva/čety přiblíží/obejde soupeře a zničí ho. Cenou za tyhle schopnosti je dnes cena, provozní náklady a váha, nicméně tyhle faktory umožňují, že tank bude disponovat maximální odolností a prioritně i v případě vlastního poškození/zničení ochrání svou posádku, která je na samotném stroji to nejcennější. I tady hraje roli psychologie, protože aby se tank s osádkou do této role dostal, osádka musí ideálně stroji věřit, že ji ochrání a nějaké ty zásahy vydrží.
- a tady přichází problém s CV90120, které sice bude mít téměř výzbroj MBT, ale bude mu chybět ochrana. Tedy bude tím prioritním cílem pro soupeře, ale už mu bude chybět celková odolnost, aby tuhle "pozornost" adekvátně zvládalo. Čímž bude ohrožovat i zbytek vlastních sil nasazených v daném prostoru, protože po vlastním vyřazení/nuceném stažení se opět veškerá pozornost bude zaměřovat na samotná PBVP a OT s roji. A tady do toho prostupuje ona komplexnější matematika války. Na začátek, pokud někdo chce počítat stylem: tank za stamiliony zničím dronem za 100 000, zklamu, válka není takto ekonomicky výhodná. Vojáka s výcvikem, platem, výbavou a dalšími náklady, v celkové hodnotě za miliony, zabije projektil za 20 korun. Takže zrušme pěchotu? Ne, hodnota dané zbraně se bere schopností kterou přinese a může se využít v situaci x/y pro účel w/z čímž získám e/f a ušetřím tak g/h. A tady právě je hodnota tanku, svým vlastním ohrožením přináší benefit zbytku sil, snižuje ztráty a ulehčuje obranu/postup.
- Okruhem se vracíme k tomu "problému" CV90120 když bude snaha ho nasadit v roli MBT v rámci těžkého svazku sil. Historické okénko, proč si osádky Achillesů, a respektive zejména tanků Firefly a Shermanů 76 malovaly typické "vlnky" na své 76mm a 76,2mm kanóny? Protože tyhle zbraně z nich pro Němce dělaly prioritu. Psychologie a praktické důvody jsou stále stejné. CV90120 bude na bojišti pro soupeře také priorita, ale už bez ochrany tomu určené. Protože podvozkově i ochranou je to stále BVP/OT pro převoz pěchoty, ovšem nyní s velkým křížem na sobě, díky L44A1.
- CV90120 jak již bylo řečeno mnohokrát je koncepce stará téměř 30 let a i když v rovině Mk.IV vypadá skutečně dobře, je nutno brát v potaz jeden detail co asi mnohým unikl, ale má svou váhu (a to doslova). Váha. Váha CV90120Mk.IV je stanovena na 38tun bojové hmotnosti se standardním pancířem. A pokud si někdo vzpomene na maximální únosnost podvozku CV90Mk.IV, tak ano, je shodou náhod 38 tun. Ano BAE Hagglunds pracuje na dalších úpravách podvozku, kdy se snaží toto číslo zvýšit na 40 tun (už 38 tun je zvýšeno z 36 tun u Mk.III), nicméně to je zatím v rovině snah a přání. Tedy 90120 je na hraně nosnosti podvozku, což pak může komplikovat MLU (a s tím i délku životního cyklu) a také operativní opravy systému na základě potřeb (například navěšení další ochrany).
Tyhle (a další zde již dříve vypsané) body, jsou pak důvodem proč téměř každá dnešní soudobá armáda kategorii MBT pořizuje a hodlá ji provozovat, a proč já a jiní přejeme OSSR plnohodnotné MBT pro potřeby podpory CV9035SK jako těžkých sil.
Re: Budoucnost tanků OSSR
pak se tedy nabízí otázka, zda v případě, kdy sis stát nemůže dovolit nákup MBT (ekonomické nebo politické důvody) není lepší opustit koncepci CV90120 a jít spíše francouzskou cestou EBRC Jaguar. Tedy na bázi CV90 udělat vozidlo pro palebnou podporu s kanónem 35-50mm, a vyšším počtem odpalovacím zařízením pro rakety, nebo dnes i FPV Drony.



-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Budoucnost tanků OSSR
CV90120 ide nad rámec tradičného vnímania tanku. Okrem štandardnej trojčlennej posádky disponuje v zadnej časti dvomi operátorskými sedadlami. Títo špecialisti majú za úlohu podporovať posádku, no ich hlavný význam spočíva v ovládaní bezposádkových pozemných vozidiel (UGV) alebo bezpilotných lietadiel (UAS). Táto integrácia robí z vozidla riadiace centrum pre koordináciu robotických systémov, čo je kľúčová požiadavka pre armády v 21. storočí.
https://vat.pravda.sk/technologie/clano ... clanok_box
https://vat.pravda.sk/technologie/clano ... clanok_box
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Budoucnost tanků OSSR
A nebo zůstaneš u CV90120/50/30, ale upustíš od role MBT a budeš ho využívat tak jako ten Jaguar. Jako vozidlo palebné podpory pro klasická CVéčka. Mít bevka na pásech a podporu na kolech není příliš košér.skelet píše: ↑18/5/2026, 09:20 pak se tedy nabízí otázka, zda v případě, kdy sis stát nemůže dovolit nákup MBT (ekonomické nebo politické důvody) není lepší opustit koncepci CV90120 a jít spíše francouzskou cestou EBRC Jaguar. Tedy na bázi CV90 udělat vozidlo pro palebnou podporu s kanónem 35-50mm, a vyšším počtem odpalovacím zařízením pro rakety, nebo dnes i FPV Drony.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Budoucnost tanků OSSR
možná jsem to špatně napsal - Jaguar jsem uvedl jako příklad moderního vozidla palebné podpory, jehož palebná síla by se dala přenést na CV90. Výhoda oproti CV90120 by byla, že by byl snadno zaměnitelný s BVP CV90. Něco jako když se český LOS-M maskoval za BVP-2.



Re: Budoucnost tanků OSSR
Tak zrovna na tohle by bylo lepší jiné vozidlo. S větším prostorem na uskladnění x dronů.NagyAttila píše: ↑18/5/2026, 09:26 CV90120 ide nad rámec tradičného vnímania tanku. Okrem štandardnej trojčlennej posádky disponuje v zadnej časti dvomi operátorskými sedadlami. Títo špecialisti majú za úlohu podporovať posádku, no ich hlavný význam spočíva v ovládaní bezposádkových pozemných vozidiel (UGV) alebo bezpilotných lietadiel (UAS). Táto integrácia robí z vozidla riadiace centrum pre koordináciu robotických systémov, čo je kľúčová požiadavka pre armády v 21. storočí.
https://vat.pravda.sk/technologie/clano ... clanok_box
Re: Budoucnost tanků OSSR
Celý výmysel ľahkého tanku je blbosť, zistili to už aj v US ARMY, tu to živí len kokaíny, pretože potrebuje zase kšeft pre Strnada, čiže % pre seba. Ak by bol aspoň trochu minister obrany, čo načúva vojakom, tak by tento koncept ani nič podobné neriešil a hľadal by možnosť získania aspoň starších Leo2 a nie vyhováranie, že na nové nemáme peniaze, preto potrebujeme tohto kočkopsa.
Tu nám už médiá podsúvajú koncept nejakého novodobého Stugu bez odborného názoru OSSR.
Osobne sa mi to nepáči a dúfam, že to budúca vláda hodí do koša.
Tu nám už médiá podsúvajú koncept nejakého novodobého Stugu bez odborného názoru OSSR.
Osobne sa mi to nepáči a dúfam, že to budúca vláda hodí do koša.
"Alea iacta est"
Re: Budoucnost tanků OSSR
Na nove tanky peniaze mename, ale na 2 nemocnice, mosty a dalsie kktiny hej. Sorry, musel som, kedze argument, ze armada nema peniaze na zakladne zbrane ma dviha zo stolicky.
Re: Budoucnost tanků OSSR
Ak by si velenie OSSR a generálny štáb vedeli obhájiť ťažkú brigádu s potrebou MBT, tak Kaliňáka a Strnadových lobistov na MOSR by už argumentačne upratali. Ale mám dojem, že "Hugo dostal nápad" a niektoré odborné kádre na ministerstve a v GŠ živia strelené nápady s LT ako vrážanie peňazí do CV90120, obnovovaním a navyšovaním počtov T-72. Argumenty s priechodnosťou terénu, limitujúcou záťažou mostov a cenou za nové tanky sú postavené na vode a sú to také populistické argumenty v prospech kšeftov.
Argument ceny - Odhadovaná systémová cena za ľahký tank (palebné vozidlo) CV90120 od spoločnosti BAE Systems sa pohybuje na úrovni približne 26 miliónov eur za kus (!) Zato JK tank K2 Black Panther stojí základná cena 10 milionov. €, balíková cena sa pohybuje 18-20 milionov €. Poliakov stojí K2PL cca 32 miliónov € za kus, vrátane transferu technológií a munície. Posledné dodávky Leo 2A8 stáli Nórsko balíkovú cenu 32 miliónov € za kus (!)
Kaliňák keby mal snahu, tak sa snaží vyjednať a kúpiť zánovné Leo 2A5, A6 , a nevymýšľa kokotiny s pseudo-tankami, mysliac si, že odrbem NATO s ťažkou brigádou. To sa nenájde nikto v Generálnom štábe, z generálov, čo to konečne Kaliňákovi "vysvetlí" ?
Argument ceny - Odhadovaná systémová cena za ľahký tank (palebné vozidlo) CV90120 od spoločnosti BAE Systems sa pohybuje na úrovni približne 26 miliónov eur za kus (!) Zato JK tank K2 Black Panther stojí základná cena 10 milionov. €, balíková cena sa pohybuje 18-20 milionov €. Poliakov stojí K2PL cca 32 miliónov € za kus, vrátane transferu technológií a munície. Posledné dodávky Leo 2A8 stáli Nórsko balíkovú cenu 32 miliónov € za kus (!)
Kaliňák keby mal snahu, tak sa snaží vyjednať a kúpiť zánovné Leo 2A5, A6 , a nevymýšľa kokotiny s pseudo-tankami, mysliac si, že odrbem NATO s ťažkou brigádou. To sa nenájde nikto v Generálnom štábe, z generálov, čo to konečne Kaliňákovi "vysvetlí" ?
- Pressburger
- Kapitán

- Příspěvky: 2040
- Registrován: 16/5/2023, 11:30
Re: Budoucnost tanků OSSR
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi





