Zetor Engineering
- Juraj Tichý
- Kapitán

- Příspěvky: 6529
- Registrován: 28/8/2018, 18:27
Re: Zetor Engineering
A ďalší zo serie PR článkov.
https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/7 ... clanok_box
V prvom roku su vraj schopní vyrobiť 40 kusov.
Byť projekt vznikol v spolupráci, Zetor Engineering Slovakia je vlastníkom a nositeľom kompletného know – how projektu.
https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/7 ... clanok_box
V prvom roku su vraj schopní vyrobiť 40 kusov.
Byť projekt vznikol v spolupráci, Zetor Engineering Slovakia je vlastníkom a nositeľom kompletného know – how projektu.
Re: Zetor Engineering
Jestli tě o Zetoru zajímá víc, zkus mrknout do Rumunska, teď si za boha nevzpomenu název místní společnosti, ale údajně měli koupit know-how ke Gerlachu, trochu si ho předělat (čímž získali práva) a teď si ho chtějí vyrábět a nabízet ho rumunským silám.Juraj Tichý píše: ↑4/6/2025, 18:29 A ďalší zo serie PR článkov.
https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/7 ... clanok_box
V prvom roku su vraj schopní vyrobiť 40 kusov.
Byť projekt vznikol v spolupráci, Zetor Engineering Slovakia je vlastníkom a nositeľom kompletného know – how projektu.
Re: Zetor Engineering

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Zetor Engineering
Zetor Gerlach do Rumunska
https://www.sme.sk/domov/c/pellegrini-o ... e-rumunsko
https://www.sme.sk/domov/c/pellegrini-o ... e-rumunsko
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Zetor Engineering
Zetor vo svojom stánku na IDEBe vystavil prúdový motor DV-2. Vidí priestor na trhu pre uplatnenie v kategórii collaborative bojových dronov, keďže motorov v tejto výkonovej kategórii je v Európe ako šafránu. Dáva dokopy tím bývalých a nových odborníkov + hľadá silného partnera, nakoľko motor potrebuje "westernizáciu". K motoru má kompletnú dokumentáciu a vlastnícke práva.
Info a foto: mikojan29
Naposledy upravil(a) mikojan29 dne 17/5/2026, 18:51, celkem upraveno 2 x.
"Alea iacta est"
Re: Zetor Engineering
No to mne poser. Výkonově to je poněkud jiný level. Pokud se zadaří 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Zetor Engineering
Super, vlastně byl na to dotaz v jiném vláknu, KDE jsem napsal, že by se proudový motor DV-2 hodil Ukrajincům.
Ostatně sami ho také vyráběli.
https://palba.cz/viewtopic.php?p=493151#p493151
Například do střel FLAMINGO využívají spíše starší sovětské motory Ivčenko AI-25TL.
Ale uvádí se, že vyvíjí nějaký "nový" motor.
Musel by do "Zetoru" opravdu někdo zainvestovat, protože výroba na Slovensku už dávno skončila.
A před 10 lety také servis. Díky za více info, to máš přímo od nich?
Nějaký silnější motor myslím nevyrábí ani PBS.
Motory z české PBS jsou pro tento účel zhruba 10x slabší než DV-2, což potvrzuje rozdílné výkonnostní kategorie a nutnost jiného technického řešení.
Pravda je, že pro těžší střely nebo dálkové drony by se momentálně DV-2 hodil, ale spíše zatím jen fantazie!
Na druhou stranu rozjet výrobu nebude snadné, je to riziko investice, pokud by válka skončila.
Ostatně sami ho také vyráběli.
https://palba.cz/viewtopic.php?p=493151#p493151
Například do střel FLAMINGO využívají spíše starší sovětské motory Ivčenko AI-25TL.
Ale uvádí se, že vyvíjí nějaký "nový" motor.
Musel by do "Zetoru" opravdu někdo zainvestovat, protože výroba na Slovensku už dávno skončila.
A před 10 lety také servis. Díky za více info, to máš přímo od nich?
Nějaký silnější motor myslím nevyrábí ani PBS.
Motory z české PBS jsou pro tento účel zhruba 10x slabší než DV-2, což potvrzuje rozdílné výkonnostní kategorie a nutnost jiného technického řešení.
Pravda je, že pro těžší střely nebo dálkové drony by se momentálně DV-2 hodil, ale spíše zatím jen fantazie!
Na druhou stranu rozjet výrobu nebude snadné, je to riziko investice, pokud by válka skončila.





Re: Zetor Engineering
OT: svět už nebude nikdy jako dřív Lorde. Slabost Evropy a Ameriky je evidentní a asijští tygři to vidí.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Zetor Engineering
Jasně, ale zrovna si spíše podpoří třeba německý průmysl, než slovenský, ale kdo ví. Možný je všechno 
Ale museli by tam začít asi od nuly, nebo v nějaké licenci, protože nic podobného nemají ?
Tady jsou aspoň technické plány, ale zkušenosti lidí a strojní vybavení už bude asi v čoudu.
Ale museli by tam začít asi od nuly, nebo v nějaké licenci, protože nic podobného nemají ?
Tady jsou aspoň technické plány, ale zkušenosti lidí a strojní vybavení už bude asi v čoudu.





Re: Zetor Engineering
Těžko říct. Doba a výrobní technologie a jejich dostupnost je o dost jinde než v devadesátých létech. Máš love, investora, velký budgget. Knowhow je, tak co.. Jediné co je jisté je v této cenové relaci, předpokládám, díra na trhu 

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Zetor Engineering
Co německý, proč německý? Nerozumím.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Zetor Engineering
V Evropě teď vážně vypadají dva modely CCA. První je Boeing Australia MQ-28 Ghost Bat, na který je podepsaná kooperační smlouva s Rheinmetallem, MTOW 3 175 kg, motor FJ44 nebo FJ33 o tahu max. 8,0 kN, druhý je Kratos XQ-58A Valkyrie s MTOW 2 700 kg na který je podepsaná kooperační smlouva s Airbusem. Ten taky používá motor FJ33, ale udává tah až 8,9 kN. Airbus ale už dřív testoval vlastní Wingman s motorem Eurojet EJ200 o tahu 60kN, podle rozměrů s MTOW tak 4 - 5 000 kg. Ten je vyvíjený v souvislosti s FCAS/SCAF programem, ale má pokračovat i v případě jeho kolapsu.
Společnost Helsing, která dodala avioniku a AI systémy Airbusu pak představila vlastní CCA, CA-1 Europa s plánovanou MTOW 4 000 kg, o motoru zatím žádné informace. Ale Helsing koupil známého výrobce sportovních a cvičných letadel, takže technologicky má nabito.
Zatím tedy není jasné, kam míří DV-2 s tahem 21,5 kN.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Zetor Engineering
Taky motor by bol zaujimavy aj pre Aero.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Zetor Engineering
To byl pro AERO, ale jak jsem napsal jinde, už jednou ho odmítli, a dali si tam americký MOTOR.
Kdyby to neudělali, tak by možná mohli přežívat dál, a nedošlo by to ke krachu.
Zemakt, s tím německý, jsem to myslel něco v tom smyslu, jak napsal KOBA.
MAJÍ NĚCO VLASTNÍHO nebo vyvíjí, či licence.
I když tedy zrovna v tomto výkonu, a kdyby se to trošku vylepšilo, tak by to byl furt dobrý motor.
Tedy díra na trhu může existovat pro různé aplikace, teoreticky souhlasím.
Kdyby to neudělali, tak by možná mohli přežívat dál, a nedošlo by to ke krachu.
Zemakt, s tím německý, jsem to myslel něco v tom smyslu, jak napsal KOBA.
MAJÍ NĚCO VLASTNÍHO nebo vyvíjí, či licence.
I když tedy zrovna v tomto výkonu, a kdyby se to trošku vylepšilo, tak by to byl furt dobrý motor.
Tedy díra na trhu může existovat pro různé aplikace, teoreticky souhlasím.





Re: Zetor Engineering
DV-2 byl uživateli (Tunis a Egypt) vyhodnocen jako nespolehlivý, a pro potřeby L-159 slabý. Pokud je známo, tak ani jedno nebyla prodejní licence zamítnuta kvůli motoru.bylo to kvůli elektronice.



-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Zetor Engineering
O DV2 si dnes nerobim ziadne iluzie. Posledne co viem, ze bola vyvinuta FADEC verzia motoru.
Rozumiem ale hladaniu silneho partnrta, ktory by ten motor skratka pomohol dokoncit. Zakladna koncepcia, ktora je odskusana a dorobia/integruju tam "makke" party, palivovy system, ovladanie motora, (to boli naj problem. casti) atd. Pre nejaky Honeywell , PW by to bola malina.
No netusim, kto by to vyrabal.
Mozno by to vedeli predat ako projekt povedzme do PBS
Rozumiem ale hladaniu silneho partnrta, ktory by ten motor skratka pomohol dokoncit. Zakladna koncepcia, ktora je odskusana a dorobia/integruju tam "makke" party, palivovy system, ovladanie motora, (to boli naj problem. casti) atd. Pre nejaky Honeywell , PW by to bola malina.
No netusim, kto by to vyrabal.
Mozno by to vedeli predat ako projekt povedzme do PBS
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: Zetor Engineering
Ano, svojho casu sa rozhodli pre motor F124, co je motor povodom zo 70tych rokov. A rozhodli sa pre neho v case, ked odoberali 72ks. V dnesnej dobe je motor velkym problemom a prave tento problem stoji za koncom L159.Lord píše: ↑17/5/2026, 20:45 To byl pro AERO, ale jak jsem napsal jinde, už jednou ho odmítli, a dali si tam americký MOTOR.
Kdyby to neudělali, tak by možná mohli přežívat dál, a nedošlo by to ke krachu.
Zemakt, s tím německý, jsem to myslel něco v tom smyslu, jak napsal KOBA.
MAJÍ NĚCO VLASTNÍHO nebo vyvíjí, či licence.
I když tedy zrovna v tomto výkonu, a kdyby se to trošku vylepšilo, tak by to byl furt dobrý motor.
Tedy díra na trhu může existovat pro různé aplikace, teoreticky souhlasím.
Takze ja tvrdim, ze keby bol motor s tymito vykonovymi charakteristikami k didpozicii, mohlo by vzniknut aj nieco nad L39NG. Niekto si mozno este spomenie na L139.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: Zetor Engineering
Motor F124 se normálně vyrábí, pohání například M346.
L-139 je v podstatě stará verze L-39NG. Albík s motorem TFE731-4-1T o tahu 18kN.
L-139 je v podstatě stará verze L-39NG. Albík s motorem TFE731-4-1T o tahu 18kN.



Re: Zetor Engineering
A na to jsi přišel jak?V dnesnej dobe je motor velkym problemom a prave tento problem stoji za koncom L159.
Vznikl MS, jenž díky motoru představoval jeden velký problém a právě tento problém stál za jeho koncem.mohlo by vzniknut aj nieco nad L39NG.
Samozřejmě, a rovněž si vzpomene na jeho americký motor o výkonu 18 kN. Suma sumárum kategorie dnešního NG.Niekto si mozno este spomenie na L139.
Máš v tom docela dost velký bordel.
Edit: Skelet byl rychlejší

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"





