Zetor Engineering

Odpovědět
Uživatelský avatar
Juraj Tichý
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 6529
Registrován: 28/8/2018, 18:27

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Juraj Tichý »

A ďalší zo serie PR článkov.

https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/7 ... clanok_box

V prvom roku su vraj schopní vyrobiť 40 kusov.
Byť projekt vznikol v spolupráci, Zetor Engineering Slovakia je vlastníkom a nositeľom kompletného know – how projektu.
Danik
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 885
Registrován: 7/2/2024, 16:17

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Danik »

Juraj Tichý píše: 4/6/2025, 18:29 A ďalší zo serie PR článkov.

https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/7 ... clanok_box

V prvom roku su vraj schopní vyrobiť 40 kusov.
Byť projekt vznikol v spolupráci, Zetor Engineering Slovakia je vlastníkom a nositeľom kompletného know – how projektu.
Jestli tě o Zetoru zajímá víc, zkus mrknout do Rumunska, teď si za boha nevzpomenu název místní společnosti, ale údajně měli koupit know-how ke Gerlachu, trochu si ho předělat (čímž získali práva) a teď si ho chtějí vyrábět a nabízet ho rumunským silám.
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Rase »

IMG_7676.jpeg
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od NagyAttila »

NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od mikojan29 »

Zetor vo svojom stánku na IDEBe vystavil prúdový motor DV-2. Vidí priestor na trhu pre uplatnenie v kategórii collaborative bojových dronov, keďže motorov v tejto výkonovej kategórii je v Európe ako šafránu. Dáva dokopy tím bývalých a nových odborníkov + hľadá silného partnera, nakoľko motor potrebuje "westernizáciu". K motoru má kompletnú dokumentáciu a vlastnícke práva.
IMG_20260513_133222.jpg
Info a foto: mikojan29
Naposledy upravil(a) mikojan29 dne 17/5/2026, 18:51, celkem upraveno 2 x.
"Alea iacta est"
mikojan29
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1541
Registrován: 27/1/2019, 22:51

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od mikojan29 »

IMG_20260513_133653.jpg
Foto: mikojan29
"Alea iacta est"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Zemakt »

No to mne poser. Výkonově to je poněkud jiný level. Pokud se zadaří :up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Lord »

Super, vlastně byl na to dotaz v jiném vláknu, KDE jsem napsal, že by se proudový motor DV-2 hodil Ukrajincům.
Ostatně sami ho také vyráběli.
https://palba.cz/viewtopic.php?p=493151#p493151
Například do střel FLAMINGO využívají spíše starší sovětské motory Ivčenko AI-25TL.
Ale uvádí se, že vyvíjí nějaký "nový" motor.

Musel by do "Zetoru" opravdu někdo zainvestovat, protože výroba na Slovensku už dávno skončila.
A před 10 lety také servis. Díky za více info, to máš přímo od nich?

Nějaký silnější motor myslím nevyrábí ani PBS.
Motory z české PBS jsou pro tento účel zhruba 10x slabší než DV-2, což potvrzuje rozdílné výkonnostní kategorie a nutnost jiného technického řešení.
Pravda je, že pro těžší střely nebo dálkové drony by se momentálně DV-2 hodil, ale spíše zatím jen fantazie!
Na druhou stranu rozjet výrobu nebude snadné, je to riziko investice, pokud by válka skončila.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Zemakt »

OT: svět už nebude nikdy jako dřív Lorde. Slabost Evropy a Ameriky je evidentní a asijští tygři to vidí.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Lord »

Jasně, ale zrovna si spíše podpoří třeba německý průmysl, než slovenský, ale kdo ví. Možný je všechno :)
Ale museli by tam začít asi od nuly, nebo v nějaké licenci, protože nic podobného nemají ?
Tady jsou aspoň technické plány, ale zkušenosti lidí a strojní vybavení už bude asi v čoudu.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Zemakt »

Těžko říct. Doba a výrobní technologie a jejich dostupnost je o dost jinde než v devadesátých létech. Máš love, investora, velký budgget. Knowhow je, tak co.. Jediné co je jisté je v této cenové relaci, předpokládám, díra na trhu :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Zemakt »

Co německý, proč německý? Nerozumím.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Koba »

Zemakt píše: 17/5/2026, 19:06 No to mne poser. Výkonově to je poněkud jiný level. Pokud se zadaří :up:
V Evropě teď vážně vypadají dva modely CCA. První je Boeing Australia MQ-28 Ghost Bat, na který je podepsaná kooperační smlouva s Rheinmetallem, MTOW 3 175 kg, motor FJ44 nebo FJ33 o tahu max. 8,0 kN, druhý je Kratos XQ-58A Valkyrie s MTOW 2 700 kg na který je podepsaná kooperační smlouva s Airbusem. Ten taky používá motor FJ33, ale udává tah až 8,9 kN. Airbus ale už dřív testoval vlastní Wingman s motorem Eurojet EJ200 o tahu 60kN, podle rozměrů s MTOW tak 4 - 5 000 kg. Ten je vyvíjený v souvislosti s FCAS/SCAF programem, ale má pokračovat i v případě jeho kolapsu.

Společnost Helsing, která dodala avioniku a AI systémy Airbusu pak představila vlastní CCA, CA-1 Europa s plánovanou MTOW 4 000 kg, o motoru zatím žádné informace. Ale Helsing koupil známého výrobce sportovních a cvičných letadel, takže technologicky má nabito.

Zatím tedy není jasné, kam míří DV-2 s tahem 21,5 kN.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od NagyAttila »

Taky motor by bol zaujimavy aj pre Aero.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Lord »

To byl pro AERO, ale jak jsem napsal jinde, už jednou ho odmítli, a dali si tam americký MOTOR.
Kdyby to neudělali, tak by možná mohli přežívat dál, a nedošlo by to ke krachu.

Zemakt, s tím německý, jsem to myslel něco v tom smyslu, jak napsal KOBA.
MAJÍ NĚCO VLASTNÍHO nebo vyvíjí, či licence.

I když tedy zrovna v tomto výkonu, a kdyby se to trošku vylepšilo, tak by to byl furt dobrý motor.
Tedy díra na trhu může existovat pro různé aplikace, teoreticky souhlasím.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od skelet »

DV-2 byl uživateli (Tunis a Egypt) vyhodnocen jako nespolehlivý, a pro potřeby L-159 slabý. Pokud je známo, tak ani jedno nebyla prodejní licence zamítnuta kvůli motoru.bylo to kvůli elektronice.
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od NagyAttila »

O DV2 si dnes nerobim ziadne iluzie. Posledne co viem, ze bola vyvinuta FADEC verzia motoru.
Rozumiem ale hladaniu silneho partnrta, ktory by ten motor skratka pomohol dokoncit. Zakladna koncepcia, ktora je odskusana a dorobia/integruju tam "makke" party, palivovy system, ovladanie motora, (to boli naj problem. casti) atd. Pre nejaky Honeywell , PW by to bola malina.
No netusim, kto by to vyrabal.
Mozno by to vedeli predat ako projekt povedzme do PBS
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od NagyAttila »

Lord píše: 17/5/2026, 20:45 To byl pro AERO, ale jak jsem napsal jinde, už jednou ho odmítli, a dali si tam americký MOTOR.
Kdyby to neudělali, tak by možná mohli přežívat dál, a nedošlo by to ke krachu.

Zemakt, s tím německý, jsem to myslel něco v tom smyslu, jak napsal KOBA.
MAJÍ NĚCO VLASTNÍHO nebo vyvíjí, či licence.

I když tedy zrovna v tomto výkonu, a kdyby se to trošku vylepšilo, tak by to byl furt dobrý motor.
Tedy díra na trhu může existovat pro různé aplikace, teoreticky souhlasím.
Ano, svojho casu sa rozhodli pre motor F124, co je motor povodom zo 70tych rokov. A rozhodli sa pre neho v case, ked odoberali 72ks. V dnesnej dobe je motor velkym problemom a prave tento problem stoji za koncom L159.
Takze ja tvrdim, ze keby bol motor s tymito vykonovymi charakteristikami k didpozicii, mohlo by vzniknut aj nieco nad L39NG. Niekto si mozno este spomenie na L139.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od skelet »

Motor F124 se normálně vyrábí, pohání například M346.
L-139 je v podstatě stará verze L-39NG. Albík s motorem TFE731-4-1T o tahu 18kN.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Zetor Engineering

Příspěvek od Zemakt »

V dnesnej dobe je motor velkym problemom a prave tento problem stoji za koncom L159.
A na to jsi přišel jak?
mohlo by vzniknut aj nieco nad L39NG.
Vznikl MS, jenž díky motoru představoval jeden velký problém a právě tento problém stál za jeho koncem.
Niekto si mozno este spomenie na L139.
Samozřejmě, a rovněž si vzpomene na jeho americký motor o výkonu 18 kN. Suma sumárum kategorie dnešního NG.

Máš v tom docela dost velký bordel.

Edit: Skelet byl rychlejší
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Odpovědět

Zpět na „Zbrojní průmysl“