Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.
Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".
Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.
Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Palo satko: podle jakého způsobu se dědilo do Benešových dekretů/SNR 33/1945 je zcela irelevantní. Relevantní je, proč se na Slovensku nepřevedly 80 (?) let zabavené majetky z osoby na které se dekrety vztahovaly na stát.



Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
No aby jsme si to tedy vyjasnili... jdeš docela daleko do historie, nebo ano v tom čase to asi tak bylo, pokud nebylo určeno jinak, hmm.
- A jako to jen popisuješ nebo si na něco stěžuješ, nebo jaká je z toho pointa
A jak ji teda rozdělil to pole u více podílů, podle rozumu... nebo podle spádnice, sakra.
Komasácia (pozemkové úpravy) je v takomto prípade jediným racionálnym riešením. Tohle slovo jsem nechápal
Za komunistů se to nějak moc neřešilo, a nejen Benešovy dekrety. Stát majetek fakticky ovládal, třeba pole přes JZD.
Někdy můžou nebo byly nejasnosti. Na Slovensku v tom je oproti Česku zřejmě ještě větší bordel nebo chcete-li specifika.
Na Slovensku TO často formálně nepřevedli na stát v katastru nemovitostí, je nedokončení správního procesu před únorem 1948 a následná nečinnost komunistického režimu.
Pak to tedy musí někdo řešit individuálně. Bud se odvolá na dekrety nebo jiné dokumenty, pokud jde o vlastnictví předků.
AI napsala například tohle:
Tento „právní chaos“ se stal aktuálním až v posledních letech, kdy Slovenský pozemkový fond (SPF) začal zpětně dopisovat stát jako vlastníka na základě 80 let starých konfiskátů, aby mohl např. stavět dálnice.
- A jako to jen popisuješ nebo si na něco stěžuješ, nebo jaká je z toho pointa
palo satko píše: ↑ Je tam ešte jeden zasadny rozdiel. V Česku sa dedila pôda podla pruskeho prava a u nas podla terezianskeho. V čechach všetku polnohospodarsku pôdu zdedil väčšinou najstarši syn - zostal na grunte.
U nas v Uhorsku sa dedilo rovnakym dielom po spadnici. Takže aj ja mam "ofrcalok" široky 5 mestrov ale dlhy 900 a ešte rozneho určenia, lebo čast je orna pôda a čast zastavana plocha.
Pardcelu ani rozumne pole z toho neurobíš a tak sa robi komasacia. Lenže to stoji majland a dlho trva. Napr. pôdu ktoru mam v susednom Svätom Juri je pekny štvorec. Takže ak Madarovi vyvlastnili podíl pole a druhym vlastnikom nie, bolo naozaj problemom aby sa o pôdu staral štat a tak ju rozdelil.
A jak ji teda rozdělil to pole u více podílů, podle rozumu... nebo podle spádnice, sakra.
Komasácia (pozemkové úpravy) je v takomto prípade jediným racionálnym riešením. Tohle slovo jsem nechápal
Za komunistů se to nějak moc neřešilo, a nejen Benešovy dekrety. Stát majetek fakticky ovládal, třeba pole přes JZD.
Někdy můžou nebo byly nejasnosti. Na Slovensku v tom je oproti Česku zřejmě ještě větší bordel nebo chcete-li specifika.
Na Slovensku TO často formálně nepřevedli na stát v katastru nemovitostí, je nedokončení správního procesu před únorem 1948 a následná nečinnost komunistického režimu.
Pak to tedy musí někdo řešit individuálně. Bud se odvolá na dekrety nebo jiné dokumenty, pokud jde o vlastnictví předků.
AI napsala například tohle:
Tento „právní chaos“ se stal aktuálním až v posledních letech, kdy Slovenský pozemkový fond (SPF) začal zpětně dopisovat stát jako vlastníka na základě 80 let starých konfiskátů, aby mohl např. stavět dálnice.





- palo satko
- Kapitán

- Příspěvky: 2628
- Registrován: 16/9/2013, 17:59
- Bydliště: Pezinok, Slovensko
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Skelet bordel a šlendrian za socika a neochota ludi si dat pozenky do poriadku. Musel byt prijaty zakon, ktory v tom robi poriadok, ale to je zložita a dlha cesta. Jedna sa o majetok a nejaka benevolencia len vyvola nove krivdy. a tak sa prijal zakon:
https://pozfond.sk/usporiadanie-vlastni ... -pozemkov/
Ale to nie su len 80 rokov stare veci, ale aj čerstve. Napr. stači ti emigrant čo "utiekol za kopečky" za socika. Štat mu na zaklade sudneho rozhodnitia skonfiškoval všetok majetok a predal. Po Novembri sa rozsudok zrusil a začal problem. Novy vlastnik vravel: Ja som zaplatil štatu! Emigrant vravel: Ja ti tych 50 tisic korun dam a vypadni z môjho domu. Jednoducho dejiny Ceskoslovenska nie su prave priaznivo naklonene majetkovemu vlastnictvu. Ved nakoniec reštitucie aj v Česku boli peknou estradou.
https://pozfond.sk/usporiadanie-vlastni ... -pozemkov/
Ale to nie su len 80 rokov stare veci, ale aj čerstve. Napr. stači ti emigrant čo "utiekol za kopečky" za socika. Štat mu na zaklade sudneho rozhodnitia skonfiškoval všetok majetok a predal. Po Novembri sa rozsudok zrusil a začal problem. Novy vlastnik vravel: Ja som zaplatil štatu! Emigrant vravel: Ja ti tych 50 tisic korun dam a vypadni z môjho domu. Jednoducho dejiny Ceskoslovenska nie su prave priaznivo naklonene majetkovemu vlastnictvu. Ved nakoniec reštitucie aj v Česku boli peknou estradou.

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Nejlíp to dělají asi židi, kteří řeknou, že to vlastnili před 2000 lety, to je taky řešení.
Ale je pravda, že tohle braní majetku dělá zlou krev někdy po generace.
Ale je pravda, že tohle braní majetku dělá zlou krev někdy po generace.





Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Pálí, ale pak se nediv , že to dělá tolik zlé krve. Navíc dle mnohých zdrojů se jedná o majetky, které se od onoho dekretu normálně obchodovaly. Kdyby mi s tím někdo přišel, tak o něj přerazím násadu od krumpáče.
Celé to působí jako buď velká fušeřina nebo velké smečko.
Lorde: prosím netahrj sem svoji nelasku k Židům. Díky
Celé to působí jako buď velká fušeřina nebo velké smečko.
Lorde: prosím netahrj sem svoji nelasku k Židům. Díky



Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Vypořádávání majetků zabavených/nezabavených na základě Benešových dekretů, resp. jejich následného uzákonění poté, co se všichni snažili zapomenout a spokojili se oboustranně s tím, že jsou už "vyhaslé", je ze slovenské strany hloupost. Je to na úrovni úvah o ploché zemi a tvrzení, že Ježíš Kristus byl Slovák.
@ palo satko - na tyto případy jsou příslušné soudy. Neříkám, že jednoduché a rychlé, ale jinak to v demokratické společnosti nejde. Viz třeba u nás H-Systém. Pro některé těžko přijatelné řešení, ale podle práva.
@ palo satko - na tyto případy jsou příslušné soudy. Neříkám, že jednoduché a rychlé, ale jinak to v demokratické společnosti nejde. Viz třeba u nás H-Systém. Pro některé těžko přijatelné řešení, ale podle práva.
- palo satko
- Kapitán

- Příspěvky: 2628
- Registrován: 16/9/2013, 17:59
- Bydliště: Pezinok, Slovensko
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Skelet pôda v extravilane sa predáva za 2 eur za meter štvorcový. Nikoho z vlastníkov reálne nezaujíma, keď nie je poľnohospodárom. Zmena nastane keď ju developer a motivovaní miestni poslanci premenia na pozemky kde sa môže stavať a na dobrých lokalitách dostaneš stonasobok. Tak je to aj s Maďarmi. Keď na tom rastie druzstevna datelina ani netušia kde ten pozemok je, keď sa zmení na parcelu a dôjde developer s budelaroch, prisahajú že pôdu daroval predkom Štefan I. apoštolský kráľ Uhorska. V drvivej väčšine na to kaslali ľudia. Ten čo mu skonfiskovanu pôdu pridelili si ju nedal zapísať do katastra, veď načo aj tak mu ju zobrali komunisti do družstvám.
Syn teraz kupoval dom. Predávajúci nedal zamerať a nevlozil do katastra dielňu a garáž čo tam postavil pred 12 rokmi. No a tak sa celá operácia natiahla o tri mesiace. Realitak to vedel, ale nič neurobil, dokiaľ syn nezložil zálohu.
Syn teraz kupoval dom. Predávajúci nedal zamerať a nevlozil do katastra dielňu a garáž čo tam postavil pred 12 rokmi. No a tak sa celá operácia natiahla o tri mesiace. Realitak to vedel, ale nič neurobil, dokiaľ syn nezložil zálohu.

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Syn si to měl ověřit sám Palo. Přístup do katastru je online a zdarma.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
A to sú prípady, keď si majiteľ natiahol plot mimo hranice svojho pozemku napríklad o meter k potoku.palo satko píše: ↑11/5/2026, 22:02 Skelet pôda v extravilane sa predáva za 2 eur za meter štvorcový. Nikoho z vlastníkov reálne nezaujíma, keď nie je poľnohospodárom. Zmena nastane keď ju developer a motivovaní miestni poslanci premenia na pozemky kde sa môže stavať a na dobrých lokalitách dostaneš stonasobok. Tak je to aj s Maďarmi. Keď na tom rastie druzstevna datelina ani netušia kde ten pozemok je, keď sa zmení na parcelu a dôjde developer s budelaroch, prisahajú že pôdu daroval predkom Štefan I. apoštolský kráľ Uhorska. V drvivej väčšine na to kaslali ľudia. Ten čo mu skonfiskovanu pôdu pridelili si ju nedal zapísať do katastra, veď načo aj tak mu ju zobrali komunisti do družstvám.
Syn teraz kupoval dom. Predávajúci nedal zamerať a nevlozil do katastra dielňu a garáž čo tam postavil pred 12 rokmi. No a tak sa celá operácia natiahla o tri mesiace. Realitak to vedel, ale nič neurobil, dokiaľ syn nezložil zálohu.
V nedávnej dobe v súcislosti s katastrom sa začali premeriavačky pozemkov. Milý majiteľ tam však môže mať nejakú dielňu. A teraz čo s tým, že.
Môj otec spolu s ďalšími kolagami vrámci niekdajšieho socialistickej organizácie zakladali záhradkársku oblasť pred 40 rokmi. Po revolúcii v reštitúciách bola práve na tých miestach vrátená pôda bývalým majiteľom. Majitelia odmietli náhradnú pôdu inde, však čo by s ňou robili. Takže sa obrátili dokonca na EU súd, kde si vydupali, že chcú pôdu práve tam aby mohli záhradkárov kasírovať. Spor o konečnom vysporiadaní sa ťahá cez 20 rokov. Pred dvomi rokmi si niektorí majitelia najali právnika a ten posielal jednotlivým záhradkárom nejaké bububu (zvýšené platby tuším) miesto na záhradkársky zväz, ktorý si najal právnikov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
- palo satko
- Kapitán

- Příspěvky: 2628
- Registrován: 16/9/2013, 17:59
- Bydliště: Pezinok, Slovensko
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Obe stavby su z dreva a bez zakladov. V katastri neboli zakreslene. Majitelka niekde vyhrabala taky, jednoduchy papier, že im to starosta dovolil. Lenže realitak z banky ktory došliel skontrolovat na čo davaju uver to samozrejme videl inač. realitak ktoreho majitelka mala zazmluvneho na predaj dobre vedel, že to treba zlegalizovať. Jemu sa do toho nechcelo a majitelke tiež nie. Ved najsť doklady, zaplatit geodeta, zaplatit vklad, načo! Keby sa to predavalo za hotove, nikoho tie stavby nevzrušuju.Syn si to měl ověřit sám Palo. Přístup do katastru je online a zdarma.

Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Tak opravdu na nějaké limitované stavby stačí ohláška respektive územní rozhodnutí, ale to že je lepší to mít zavedené v katastru, o tom žádná.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Jsem naprosto klldný. Piju si tady quaffe a směju se vám.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Nemecká proruská koza z AfD Alice Weidel rečnila, že vojnu začala Ukrajina a že ukrajinské útoky na Rusko ohrozujú nemeckú bezpečnosť. Varuje pred „strkaním do veľkého medveďa“ a pri moci sľubuje „vyváženú politiku“.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Neviem či to patrí sem, ale určite to je destabilizácia spoločnosti ...
Trump robí vo vzťahu k Taiwanu "nenápadné" zmeny.
Len dúfam, že nebudeme čoskoro potrebovať v sekcii Aktuality nové vlákno
https://www.youtube.com/watch?v=hiUgyVqCGEc
https://www.youtube.com/watch?v=QJdiuaBCjJM
Trump robí vo vzťahu k Taiwanu "nenápadné" zmeny.
Len dúfam, že nebudeme čoskoro potrebovať v sekcii Aktuality nové vlákno
https://www.youtube.com/watch?v=hiUgyVqCGEc
https://www.youtube.com/watch?v=QJdiuaBCjJM
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Státní ústav pouštěl do laboratoří jaderné ochrany čínské armádní experty. „Stejně máme fotky na webu,“ hájí to ředitel
Český výzkumný ústav, který má na starosti jadernou a biologickou ochranu, už roky spolupracuje s čínskou vojenskou univerzitou, před níž důrazně varují USA. Podobná spolupráce podle kontrarozvědky BIS přináší vážná rizika.
Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany, který školí lidi z Bezpečnostní informační služby (BIS) či spolupracuje s NATO, opakovaně pouštěl do svých laboratoří armádní experty z Pekingu.
Čeští výzkumníci je učili, jak umíme nakládat s radioaktivními nebo toxickými materiály.
Šéf ústavu v tom nevidí problém.
„Není to nic zakázaného. Máme z toho nějaký zisk, který se zpětně dostává zase do českého výzkumu,“ brání rozhodnutí ředitel ústavu Tomáš Dropa. Český výzkumný ústav podle kontraktů, které Deník N našel v registru smluv, od Číňanů dostal tři miliony korun.
Co se za tyto peníze Číňané dozvěděli? „
Zamčeno
https://denikn.cz/2098224/statni-ustav- ... o-reditel/
Český výzkumný ústav, který má na starosti jadernou a biologickou ochranu, už roky spolupracuje s čínskou vojenskou univerzitou, před níž důrazně varují USA. Podobná spolupráce podle kontrarozvědky BIS přináší vážná rizika.
Státní ústav jaderné, chemické a biologické ochrany, který školí lidi z Bezpečnostní informační služby (BIS) či spolupracuje s NATO, opakovaně pouštěl do svých laboratoří armádní experty z Pekingu.
Čeští výzkumníci je učili, jak umíme nakládat s radioaktivními nebo toxickými materiály.
Šéf ústavu v tom nevidí problém.
„Není to nic zakázaného. Máme z toho nějaký zisk, který se zpětně dostává zase do českého výzkumu,“ brání rozhodnutí ředitel ústavu Tomáš Dropa. Český výzkumný ústav podle kontraktů, které Deník N našel v registru smluv, od Číňanů dostal tři miliony korun.
Co se za tyto peníze Číňané dozvěděli? „
Zamčeno
https://denikn.cz/2098224/statni-ustav- ... o-reditel/
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Tohle je obecně problém v Česku, není zde chápáno problematické úniky informací, které nejsou v žádném režimu utajení a zákon tak nijak neupravuje nakládání s nimi. Přitom 99% kompromitací jsou právě z nich a státu díky tomu vznikají (mnoha) miliardové škody.bheid píše: ↑18/6/2026, 11:24 Šéf ústavu v tom nevidí problém.
„Není to nic zakázaného. Máme z toho nějaký zisk, který se zpětně dostává zase do českého výzkumu,“ brání rozhodnutí ředitel ústavu Tomáš Dropa. Český výzkumný ústav podle kontraktů, které Deník N našel v registru smluv, od Číňanů dostal tři miliony korun.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
To byl fofr
Záhy po odhalení Deníku N, že čínští vojenští experti opakovaně měli přístup do českých laboratoří jaderné ochrany, ministr vnitra Lubomír Metnar oznámil, že „okamžitě“ odvolá ředitele Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Tomáše Dropu.
Už třetím rokem jezdí do areálu u Příbrami experti z pekingské vojenské akademie, která spadá přímo pod čínskou armádu. Podle zjištění Deníku N se v Česku učili, jak detekovat různé biologické látky, v plánu bylo také školení zaměřené na vojenské technologie.
Ředitel ústavu spolupráci s Číňany obhajoval tím, že o návštěvu a kurz sami požádali a že se to českému výzkumu finančně vyplatí. Čínští vojenští experti jen za květnové školení zaplatili téměř 800 tisíc korun. Další bylo plánované na podzim.
Ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO), pod jehož rezort laboratoře spadají, ale spolupráce s Číňany zaskočila.
Zamčeno
https://denikn.cz/2099089/musi-okamzite ... aboratori/
Záhy po odhalení Deníku N, že čínští vojenští experti opakovaně měli přístup do českých laboratoří jaderné ochrany, ministr vnitra Lubomír Metnar oznámil, že „okamžitě“ odvolá ředitele Státního ústavu jaderné, chemické a biologické ochrany Tomáše Dropu.
Už třetím rokem jezdí do areálu u Příbrami experti z pekingské vojenské akademie, která spadá přímo pod čínskou armádu. Podle zjištění Deníku N se v Česku učili, jak detekovat různé biologické látky, v plánu bylo také školení zaměřené na vojenské technologie.
Ředitel ústavu spolupráci s Číňany obhajoval tím, že o návštěvu a kurz sami požádali a že se to českému výzkumu finančně vyplatí. Čínští vojenští experti jen za květnové školení zaplatili téměř 800 tisíc korun. Další bylo plánované na podzim.
Ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO), pod jehož rezort laboratoře spadají, ale spolupráce s Číňany zaskočila.
Zamčeno
https://denikn.cz/2099089/musi-okamzite ... aboratori/
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Má vôbec ČR zoznam pre priemyslené prevádzky, kde nesmú ísť návštevníci z iných krajín (mimo EU a NATO), resp. je tam pridelený stupeň utajenia ?Dzin píše: ↑18/6/2026, 13:05Tohle je obecně problém v Česku, není zde chápáno problematické úniky informací, které nejsou v žádném režimu utajení a zákon tak nijak neupravuje nakládání s nimi. Přitom 99% kompromitací jsou právě z nich a státu díky tomu vznikají (mnoha) miliardové škody.bheid píše: ↑18/6/2026, 11:24 Šéf ústavu v tom nevidí problém.
„Není to nic zakázaného. Máme z toho nějaký zisk, který se zpětně dostává zase do českého výzkumu,“ brání rozhodnutí ředitel ústavu Tomáš Dropa. Český výzkumný ústav podle kontraktů, které Deník N našel v registru smluv, od Číňanů dostal tři miliony korun.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Terorizmus, hybridné vojny, destabilizácia spoločnosti
Číňani vždy rádi kopírovali, dělali špionáž, a pokud možno neplatili za to.
No a dnes jsou v něčem vpředu, a v čem zatím ne, tak dál sbírají.
Tento model „rychlého následování“ umožnil zemi bleskově dohnat technologický náskok Západu.
Biotechnologie a farmacie jsou stále oblasti, kde ČÍNA relativně zaostává a nemá hlubší znalosti.
Dále třeba...
Pokročilé polovodiče: Čína umí vyrábět starší čipy, ale absolutní špičku (procesory pod 3 nanometry) a litografické stroje (nizozemská ASML) stále nedokáže samostatně replikovat.
I KDYŽ TO SE TAKÉ FURT DYNAMICKY MĚNÍ
Kvůli americkým sankcím, jak se zdá, rozjela Čína dvě strategie paralelně. Čína prý postavila EUV litografický stroj ekvivalentní k ASML v zabezpečené laboratoři v Šenzhenu (psal jsem o tom) pod vedením Huawei a zdroje přirovnaly projekt svou důležitostí k čínskému Manhattanskému projektu.
https://www.prumyslovaautomatizace.com/ ... o-naskoku/
Viz zdroj jo.
No a dnes jsou v něčem vpředu, a v čem zatím ne, tak dál sbírají.
Tento model „rychlého následování“ umožnil zemi bleskově dohnat technologický náskok Západu.
Biotechnologie a farmacie jsou stále oblasti, kde ČÍNA relativně zaostává a nemá hlubší znalosti.
Dále třeba...
Pokročilé polovodiče: Čína umí vyrábět starší čipy, ale absolutní špičku (procesory pod 3 nanometry) a litografické stroje (nizozemská ASML) stále nedokáže samostatně replikovat.
I KDYŽ TO SE TAKÉ FURT DYNAMICKY MĚNÍ
Kvůli americkým sankcím, jak se zdá, rozjela Čína dvě strategie paralelně. Čína prý postavila EUV litografický stroj ekvivalentní k ASML v zabezpečené laboratoři v Šenzhenu (psal jsem o tom) pod vedením Huawei a zdroje přirovnaly projekt svou důležitostí k čínskému Manhattanskému projektu.
https://www.prumyslovaautomatizace.com/ ... o-naskoku/
Viz zdroj jo.











