Krajinotvorba - ekologie

Co nejde zařadit do témat, odborné dotazy a příspěvky.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Protože jsem si to sice našel, ale nečetl. Tak jsem nechtěl dělat chytráka. A jen jsem si ověřil jak jsou takovéto práce zrovna z německých univerzit relevantní. A prý jsou, protože jsou verifikovány jinými univerzitami v zahraničí. No a tím to pro mne haslo, protože mám spoustu jiné práce :wink

https://www.hereon.de/communication_med ... dex.php.en
https://www.nature.com/articles/s41598-022-22868-9
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Koba »

Konečně něco. Díky!

A přestože už Německo platí větrníkům pomalu víc za to, že nevyrábějí než za to, co dodají do sítě a za dotace mínusových cen (denně až 132 mil. €, ročně 16,53 mld. €) budu věřit, že studie jsou objektivní.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

ve vlákně o vrtulnících IZS byla jedna hysterka, která měla záchvat, že se od roku 2022 nic nezměnilo (požár v Českém Švýcarsku). No hasiči jsou jiného názoru
Musíme jmenovat samozřejmě drony a dronovou techniku, která je teď mnohem masivnější a na mnohem lepší úrovni, než byla dříve,“ uvedl s tím, že drony jsou vybavené termovizí, díky které dokážou odhalit skrytá ohniska pod povrchem nebo určit místa s nejvyšší teplotou.
Rychlejší lokalizace požárů je podle hasičů jednou z největších změn oproti roku 2022. „Díky dronům jsme schopni požár mnohem dříve lokalizovat tak, abychom najížděli rovnou tam, kde hoří. Zatímco dříve jsme museli často požářiště složitě vyhledávat v terénu, dnes jsme schopni přesně určit polohu ohnisek během pár minut,“ popsal Kalvoda
Významnou novinkou jsou také takzvané flexitanky – velkoobjemové přenosné nádrže na vodu. Ty, které hasiči využívali při současném požáru, mají objem až 54 kubíků, tedy 54 tisíc litrů vody. Tyto nádrže výrazně urychlují cykly mezi nabíráním vody a samotnými shozy z vrtulníků, vysvětlil Kalvoda. Podobně velké mobilní zásobníky přitom při požáru v roce 2022 ještě k dispozici nebyly.
Hasiči mají navíc větší množství čtyřkolek, které umožňují rychlejší pohyb v těžko přístupném terénu.
Změny se ale netýkají jen techniky. Po požáru v Hřensku v roce 2022 byly podle hasičů upraveny některé přístupové cesty v parku, aby byl jednodušší průjezd techniky. Na různých místech parku zároveň přibyly další vodní nádrže, díky nimž se zkrátily vzdálenosti pro čerpání vody.
Zdroj: https://www.idnes.cz/usti/zpravy/pozary ... roj=sph_hp
ObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Termovízne kamery na dronoch mali hasiči resp. IZS aj v roku 2022. Videl som zábery z tých dronov vtedy.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

povšimni si, že tvá informace není nijak v rozporu s článkem.
ObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Mne to pripadá z článku ako keby drony s termovíziou vtedy nemali.
Zatímco dříve jsme museli často požářiště složitě vyhledávat v terénu, dnes jsme schopni přesně určit polohu ohnisek během pár minut,“ popsal Kalvoda
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

první věta..
ObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Prvá veta je spresnená druhou vetou.
Netreba vytrhávať jednotlivé vety od seba.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od skelet »

Nápodobně 😂
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

“To se nám to hoduje, když nám lidi půjčujou“?

AKCELERAČNÍ ZÓNY: Dopad i na zdraví lidí a fauny
https://neviditelnypes.lidovky.cz/klima ... _klima_nef
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Načo budujete veterníky, keď u vás fúka málo ?
Nebol by lepší solár s bateriami na obdobie noci ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

pjaro77 píše: 10/5/2026, 11:57 Načo budujete veterníky, keď u vás fúka málo ?
Nebol by lepší solár s bateriami na obdobie noci ?
Protože je to šméčko. Jde o snahu vyvést velké peníze ze státního rozpočtu do "těch správných" kapes. Kapitalizace zisku a současně socializace nákladů.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

Vždyť je to v tom článku popsáno. Jen bych ten citát ze Švejka drobet modifikoval "To se nám to hoduje, když nám to lidi zaplatí".
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Koba »

Léky a mikroplasty škodí evropské fauně. Nikdo nechce platit za jejich odstranění.
BRUSEL — Evropští výrobci léků tlačí na Brusel, aby pozastavil klíčové zelené pravidlo pro čištění vodních toků bloku — ale veřejnost by nakonec mohla zaplatit účet.

Jde o to, kdo zaplatí za odstranění toxických "mikroznečišťujících látek" během čištění odpadních vod. Podle směrnice EU z roku 2024 budou velké čistírny povinny přidat nákladnou čtvrtou fázi čištění, aby zachytily znečišťující látky — jako jsou antibiotika a mikroplasty — které proklouznou stávajícími systémy. Od roku 2029 by farmaceutické a kosmetické společnosti prodávající v Evropě měly hradit alespoň 80 procent těchto nákladů, v souladu s principem bloku "znečišťovatel platí".

Nyní chce farmaceutický sektor tuto povinnost odložit. Průmysl lobuje u zákonodárců EU, aby ji pozastavili, s argumentem, že dodatečné náklady způsobí, že výroba generických léčeb bude příliš drahá, což může způsobit nedostatek léků.

https://www.politico.eu/article/medicin ... move-them/

Exemplární příklad zásady "Zisky jsou soukromé, ztráty jsou veřejné". Před časem se také psalo, že na některých druzích vodní fauny se projevují degenerace v důsledku obsahu látek z hormonální antikoncepce v odpadních vodách. Možná už to není genderově korektní.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

z připravované verze reportu IPCC byl vyřazen scénář s označením RCP8.5

Příspěvek od pjaro77 »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... ole-306588
Formálně jde o to, že scénář RCP8.5 a jeho pozdější forma SSP5-8.5 byly vyřazeny z přípravy nové generace klimatických modelů (CMIP7). Ty přitom budou základem pro další hodnotící zprávu IPCC (AR7), což je světově nejdůležitější a nejuznávanější hodnocení klimatických rizik, od kterého se do značné míry odvíjí i politika.
Jde o krajní scénáře oteplení, které počítaly se světem, v němž dramaticky poroste spotřeba fosilních paliv a do roku 2100 se oteplí o víc než 4 °C.
Prvním problémem nicméně je, že tohle platí už dlouho, takže se dá polemizovat, jestli mělo smysl se scénářem nakládat už v minulé hodnotící zprávě. Pracovalo se s ním přitom hojně i mimo report (nejen v médiích, ale i v klimatologických studiích) a obecně nejspíš platí, že se mu vzhledem k malé pravděpodobnosti naplnění věnovala neúměrně velká pozornost.
Nejhorší ale bylo časté označování scénáře za obraz budoucnosti světa, v němž by v oblasti emisní politiky zůstalo „vše při starém“ (z anglického „business as usual“), kterým ve skutečnosti nikdy nebyl. Scénář totiž počítal nejen s tím, že všichni na planetě přestanou pracovat na snižování emisí, ale že nad rámec toho jejich spotřeba ještě drasticky vzroste – což ovšem nebylo nijak pravděpodobné už ani v době, kdy vznikl.

„Během let se stalo něco typického pro komplexní vědecké nástroje. Scénář začal žít vlastním životem. V mnoha studiích i mediálních výstupech byl interpretován jako ‚business as usual‘, tedy jako jakási výchozí linie, po které by se svět ubíral bez výrazné klimatické politiky. To mu dalo mnohem větší váhu, než jaká byla původně zamýšlena,“ okomentoval to klimatolog a zástupce Česka v Mezivládním panelu OSN pro změnu klimatu Radim Tolasz.
Nepravděpodobnost naplnění scénáře byla přiznaná od samého začátku, ale v době jeho vzniku (rok 2011) ještě nebyla tak očividná. Že se svět od možnosti drastického navýšení emisí, například i v důsledku masového používání uhlí i na výrobu paliv pro dopravní prostředky, odchyluje ještě víc, než se dalo na začátku minulé dekády předpokládat, vědci upozorňují nejméně od roku 2017.

Úplně nejzásadnější je nicméně fakt, že dnešní „středové“ scénáře jsou díky pokroku v dekarbonizaci sice asi o stupeň níž, než byly ještě před 10 lety, ale pořád nebezpečně vysoko.

Zbytok článku sem nedávam, pretože je tam ako vždy doomsdaying.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

Je úplně jedno že nelhali "jen" panelisti, ale i novináři a politici.
A ta suma taky nesedí, což? :)
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od pjaro77 »

Samozrejme, hlavne je treba vystrašiť ľudí, na tom sa dobre zarába.
Ďalšia forma strašenia je že celý svet vyschne, pralesy nahradí savana.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Zemakt »

A Země se začíná ve své rotaci zpomalovat, samozřejmě.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Alfik »

Jo. V televizi jsem dokonce viděl jak se zastavilo zemské jádro. No řeknu vám, katastrofa!
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Krajinotvorba - ekologie

Příspěvek od Koba »

Re: Opět moje fantas(magor)ie s větrníky: Kontinentální Evropa (na jejíž severozápadní pobřeží a mořské mělčiny jsme nastavěli desetitisíce větrníků se otepluje dvakrát rychleji, než zbytek světa! Pro informaci teploty moře, přes které nám sem většinou, dříve bez překážek, proudí vzduch a ochlazuje se: Irské moře 13°C, Lamanšský průliv a Balt 16°C, Biskaj 20°C, Severní moře 16°C. Oproti tomu Paříž 40°C, Amsterdam 34°C, Bordeaux 42°C, Berlín 33°C atd. Zřejmě za to můžou mobilní telefony, jak mi někdo psal.

Ale jinak, svítí, nefouká a země které zlikvidovaly jaderné elektrárny zažívají historicky rekordní krátkodobé ceny elektřiny. Evropská el, soustava už zdá se funguje pouze ve dvou reřimech: 1/ drahý přebytek elektřiny když fouká a svítí a 2/ drahý nedostatek elektřiny když nefouká a nesvítí.

Pozn.: Jestli si někdo myslí, že tohle je obhajoba něčeho, tak ANO: práva na vlastní názor i proti většině. "A přece se točí" :D :D :D
Odpovědět

Zpět na „Ostatní“