Severoatlantická smlouva

Odpovědět
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od skelet »

standardní systémová cena tohoto typu výzbroje letectva
ObrázekObrázekObrázek
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Koba »

pjaro77 píše: 28/4/2026, 10:21 550 mil. € za kus ? To je prehnaná cena.
Rozbor? Porovnání?
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od pjaro77 »

To sú 4ks EA-18G Growler. Čo je na tom radare tak drahé ?
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od skelet »

Growler je rušič, takže co na tom chceš srovnávat? E-7 byl ještě dražší, levnější je jen E-2D, ale asi "jen" o sto mega..
a není to jen radar, je to i velící centrum, takže fúze dat, komunikační technologie apod.
ObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od pjaro77 »

Takže elektronika stojí cez 400 milionov. Fajn vedieť, kde budú musieť vzniknúť nové startupy, aby sa náklady skresali.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od skelet »

je to systémová cena, takže k tomu bude patřit i celý ekosystém.
A ano, certifikovaná elektronika je drahá, certifikované programy jsou drahé.
ObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od pjaro77 »

Prosím ťa, reči o certifikovanej a úžasne drahej technike sa viedli desiatky rokov u kozmických rakiet, načež prišiel Musk a zlacnil dopravu a celý cyklus výroby niekoľkonásobne.
To isté v bledemodrom sa robilo vo vojenskej technike, až sa objavili nové firmy ako Anduril.
80-90 percent vyhodnocovania informácií z radarov môžu byť robené na zemi alebo pod zemou. Zároveň tam budú zdieľané dáta z iných senzorov, kde sa to sfúzuje.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od skelet »

Tak směle do toho..
ObrázekObrázekObrázek
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Koba »

@Rase napsal: - Trump nyní vyhrožuje, že stáhne americké vojáky (35 000) ze základen v Německu.

Myslím, že je na čase ty jeho výroky "vysedět" podle staré zásady britské politiky "wait and see". Vzhledem k jeho duševnímu stavu nestojí za to se rozčilovat. Vlastní evropské zbrojení je už nastartovanéa jenom by nemělo být obětované dotacím na toastový chleba, německé občasné zdroje -kompenzace záporných cen a francouzské sýraře a vinaře.

Možná taky Trump přijde na argument M. Gorbačova na žádost V. Havla o stažení sovětských vojsk z ČSFR při jednání o rozpuštění (a vypuštění) Varšavské smlouvy 1. července 1991: Lituji, ale my pro ně nemáme byty!
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Koba »

30.4.
Donald Trump kritizuje Německo a další členské státy NATO za to, že se nezapojily do vojenské kampaně USA proti Íránu. Počet amerických vojáků v Německu se sníží o 5000. Trump tím chce naznačit nespokojenost.

2.5.
Vlivní republikáni varují před stažením amerických vojáků z Německa
Oznámené stažení 5000 amerických vojáků z Německa a zrušení plánovaného vyslání praporu pro dalekonosnou palbu do stejné země vyvolává obavy, podkopává hrozbu odstrašení a nahrává ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. V sobotu to ve společném prohlášení uvedli americký republikánský senátor a předseda senátního výboru pro ozbrojené síly Roger Wicker a jeho stranický kolega Mike Rogers, který vede výbor pro ozbrojené síly ve Sněmovně reprezentantů.
Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/ ... icni_ichuc

4.5.
Druhá Trumpova pomsta: Německo nedostane důležité rakety
Spor mezi Trumpem a Merzem má konkrétní bezpečnostní dopady. Po ohlášeném stažení tisíců amerických vojáků Trump Berlínu stopl i plánované rozmístění raket Tomahawk. Výsledkem je mezera v obraně Evropy.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... .seznam.cz

To je spojenec, co? Staré židovské přísloví říká: Nač potřebuješ nepřítele, když máš takové přátele?
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Alfik »

Koba píše: 4/5/2026, 22:03 To je spojenec, co? Staré židovské přísloví říká: Nač potřebuješ nepřítele, když máš takové přátele?
A jestli si někdo myslí, že s koncem Trumpa se to změní, tak je blbej. Za POTUSy vládnou jiní - ti kteří je do fcí ve volbách svými penězi dostali. Viz např. Biden, že... Trump mi přinde taky poněkud "kompasveďnás" :)
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od pjaro77 »

Europska obrana závisí od tomahawkov ?
Zajtra sa môžu nemci/poliaci/škandinávci atď dohodnúť s ukronboronprom na práci na FP9 a o rok môžu na oboch stranách spustiť výrobu.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Zemakt »

Jo to mne hned také napadlo. A ještě to bude stát třetinu.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od skelet »

tam jde o symboliku, nikoliv o zbraň samotnou
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od skelet »

tam jde o symboliku, nikoliv o zbraň samotnou
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Zemakt »

Právě, symbolicky bych udělal to co píše pjaro. Neřekl bych ne, jednou Trumpeta stejně skončí. Ale už bych se zařizoval po svém. Diverzifikoval.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od skelet »

tak ona to Evropa i nesymbolicky dělá.
ObrázekObrázekObrázek
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od pjaro77 »

Už bolo načase miesto vysielania politických signálov k USA. Navyše mám pocit, že Trump vyžaduje bozkávanie prsteňa od europanov.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od Koba »

pjaro77 píše: 5/5/2026, 09:39 Europska obrana závisí od tomahawkov ?
Zajtra sa môžu nemci/poliaci/škandinávci atď dohodnúť s ukronboronprom na práci na FP9 a o rok môžu na oboch stranách spustiť výrobu.
Článek neříká, že na Tomahawcích závisí obrana Evropy, ale hovoří o mezeře. Americké křižující střely BGM-109G Gryphon byly v Evropě rozmístěné už v sedmdesátých letech, vedle MRBM Pershing II jako odpověď na sovětské SS-20/RSD-10 Pioněr a asi byly důležité. Vzpomeňte si, jakou obrovskou propagandistickou kampaň proti nim Rusáci vyvolali.
Hlavně je tragická ta rétorika, říkat, že to je pomsta za nepřipojení k útoku na Írán.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Severoatlantická smlouva

Příspěvek od pjaro77 »

Tragédov v USA sa môže objaviť viac. Manželstvo USA a Europy z rozumu z obdobia studenej vojny to má nahnuté. Preto je nutné tú medzeru v Europe zalepiť vlastnými raketami a strelami.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Odpovědět

Zpět na „Státy NATO mimo USA“