OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Odpovědět
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od NagyAttila »

Flader píše: 26/4/2026, 12:28 Už pred obstaraním prvých BH bola zverejnená analýza, kde sa udavalo, že OSSR potrebujú minimálne približne 20+ kusov vrtuľníkov.
20+ ks vrtulnikov moze znamenat 16ks (+5ks oproti realnym, resp objednanym strojom) UH60M + vyhladovo nahradit Mi17, 6ks CH47 by bolo vhodnych.
Lepsie ako repasovane 30r UH60.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od niko »

Nezmysel. Kupovat 6 ks CH-47 by bola logisticka pasca. Kupit jeden typ a prevadzkovat ho na celej flotile dvoch letiek je najrozumnejsi napad.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od NagyAttila »

Ale prosim Ta, zase nezmyselne tvrdenia - ze logisticky nezmysel - jeden kus aw189 pre policiu to nie je logisticky nezmysel? Alebo 2ks c27j, to je ako podla tvojej logiky? Alebo 5ks Mi17..
Pre rychly presun jednotiek napr z Trebisova do Nitry, Levic je nieco ako ch47 na nezaplatenie - kapacita 1ks CH47 = 4ks UH60.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od niko »

Normalne som prekvapeny, ze sa najde niekto, kto nepovazuje prevadzku 6 CH-47 pre armadu ako OSSR za logisticky nezmysel. Dostal si ma. :D A ano, prevadzka jedneho kusu AW-189 je taktiez hlupost, aj ked ma lacnejsi civilny servis, a obvzlast 5 ks Mi-17, kde platime kazdych 1000 hodin 2,5 miliona € na kazdy kus za servis.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od NagyAttila »

Lenze CH47 ti ponuka moznosti, ktore ti uh60 nikdy neponukne a ano aj 6ks by malo velky zmysel.
Rychly presun kednotiek v case krizy, kedy sa kazda hodina pocita vtedy tie logisticke naklady nehraju ZIADNU rolu.

Nie som maximalista, zeby som pytal 16-24-60ks...
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od niko »

Vies co by podl amna bolo z hladiska vedeia boja najlepsie ? V-22 Osprey. Mali by sme tazky vrtulnik a zaroven by sme mohli vyradit L-410. Lenze tak to proste nefunguje. Ak budeme mat planovanych 24 UH-60, tak su rezijne naklady (prevadzka, servis, vycvik, update atd..) vyrazne lacnejsie, ako keby sme mali prevadzkovat viac typov. Toto bol aj argument pre zastavenie akviziecie LUH a vsadenie vsetkeho na jednu kartu strednych viacucelovych vrtulnikov. Za mna je to jedno z najrozumnejsich rozhodnuti, ktore letectvo urobilo. Odhliadnuc od nakupu hentych kalinakovych repasov a toho, ze potrebujeme pre krajinu s geomorfologiou ako Slovensko aspon 30 helikopter.
NOTNA
nadrotmistr
nadrotmistr
Příspěvky: 185
Registrován: 5/1/2021, 22:11

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od NOTNA »

NagyAttila píše: 27/4/2026, 08:53 Ale prosim Ta, zase nezmyselne tvrdenia - ze logisticky nezmysel - jeden kus aw189 pre policiu to nie je logisticky nezmysel? Alebo 2ks c27j, to je ako podla tvojej logiky? Alebo 5ks Mi17..
Pre rychly presun jednotiek napr z Trebisova do Nitry, Levic je nieco ako ch47 na nezaplatenie - kapacita 1ks CH47 = 4ks UH60.
Pokiaľ máme dostatok financií na nákup v Slovenských podmienkach /geografických/ ľahkých cieĺov pre protivníka bude CH47 skvelá voľba.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od pjaro77 »

S tým Ospreyom súhlasím. Lenže peniaze. A tak to vyzerá, že skôr budeme raz ... možno ... mať ťažké prepravné drony.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od NagyAttila »

Osprey - tilt motor je uz zastarany, ked uz , tak novsi tilt rotor, ten ale nemaju zatial ani USA. O tom potom.
CH47 je aj dnes absolutny standard, ziadny vystrelok a pritom velmi uspesna platforma, vid napr operacia Maduro a podobne
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od niko »

OK, tak sme si zasnivali a teraz spät na zem. Nepamäta si niekto, do kedy mali dodat tie UH-60 ?
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od NagyAttila »

Dodanie bolo odlozene najskor ma rok 2026, ale su tam problemy s kompatibilitou vycviku a avioniky
https://www.airforce-technology.com/new ... -at-least/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: OSSR - viacúčelové vrtuľníky UH-60L Armed Black Hawk

Příspěvek od NagyAttila »

Kde sa stratilo vlakno o UH60M?
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“