Západní tanky na Ukrajině
Re: Západní tanky na Ukrajině
Tak jestli jde jen o to couvání, tak tohle jako přednost zmiňují i samotní ukrajinští tankisté.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Západní tanky na Ukrajině
Choroš:
Leopardy 1 se používají jak pro palebnou podporu, tak i normálně v boji - v rámci jedné jednotky. Zkrátka jak si vyžaduje plnění úkolu. Další věci jsou docela dobře popsány výše (6/4/2026, 15:51), tak je sem nemá smysl dávat znovu.
Leopardy 1 se používají jak pro palebnou podporu, tak i normálně v boji - v rámci jedné jednotky. Zkrátka jak si vyžaduje plnění úkolu. Další věci jsou docela dobře popsány výše (6/4/2026, 15:51), tak je sem nemá smysl dávat znovu.

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Západní tanky na Ukrajině
Powerpacky jsou prostě totéž, co bylo už za komunardů u televizí Tesla. Tzv. "blokové řešení".
Prostě nepřišel opravář aby vyměnil vypálenou elektronku nebo přepájel vyschlý kondík, ale uvnitř tv se začaly dělat "bloky" s nacvakávacími studenými spoji - dnes zcela převládající řešení u veškeré elekroniky.
Takže přišel opravář, zjistlil který blok, vycvakl, nacvakl, odnesl vadný. Tečka.
Je to jen změna přístupu, tzn. kde budou opravny těch powerpaků a jak bude organizována doprava, jestli mnoho menších beden s náhr. díly nebo jeden kontejner s celým blokem.
A jednoznačně se dá říci, že stejně jako u těch TV Tesla před 50 lety, tak u tanků ten blokový přístup vede.
Prostě nepřišel opravář aby vyměnil vypálenou elektronku nebo přepájel vyschlý kondík, ale uvnitř tv se začaly dělat "bloky" s nacvakávacími studenými spoji - dnes zcela převládající řešení u veškeré elekroniky.
Takže přišel opravář, zjistlil který blok, vycvakl, nacvakl, odnesl vadný. Tečka.
Je to jen změna přístupu, tzn. kde budou opravny těch powerpaků a jak bude organizována doprava, jestli mnoho menších beden s náhr. díly nebo jeden kontejner s celým blokem.
A jednoznačně se dá říci, že stejně jako u těch TV Tesla před 50 lety, tak u tanků ten blokový přístup vede.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Západní tanky na Ukrajině
@Alfik Mohli to odkoukat od Němců. Nakonec spousta fabrik v protektorátu vyráběla vojenskou elektrotechniku a součástky. Po válce vznikla Tesla, která vše zastřešila. U té elektroniky (častá chybovost) se takové řešení nabízí, ale Němci to dovedli k dokonalosti IMO, tak proč se nepoučit.
Výhodou nebyla jenom výměna funkční za nefunkční, ale i efektivnější možnost testování/údržby. Začala se objevovat i modulární architektura za účelem úpravy funkcí systému.
Zrovna před pár dny jsem viděl jeden pěkný kousek https://youtu.be/uiMZ8nywAx4?t=803 a vtipné je, že dodnes se přesně neví, jak tento "analogový počítač" fungoval.
Přesto pokud na to ekonomicky mám, tak bych preferoval modulární systém (powerpacky) jako lepší řešení; zvlášť pokud složitost těch motorů roste (blackbox). Je to zajímavá a komplexní otázka a bez širšího kontextu se na ni bude hledat odpověď těžko. Kontextem může být i konkrétní vojenská doktrína, úroveň vzdělanosti ve společnosti, síla ekonomiky v dané oblasti apod.
Výhodou nebyla jenom výměna funkční za nefunkční, ale i efektivnější možnost testování/údržby. Začala se objevovat i modulární architektura za účelem úpravy funkcí systému.
Zrovna před pár dny jsem viděl jeden pěkný kousek https://youtu.be/uiMZ8nywAx4?t=803 a vtipné je, že dodnes se přesně neví, jak tento "analogový počítač" fungoval.
Přesto pokud na to ekonomicky mám, tak bych preferoval modulární systém (powerpacky) jako lepší řešení; zvlášť pokud složitost těch motorů roste (blackbox). Je to zajímavá a komplexní otázka a bez širšího kontextu se na ni bude hledat odpověď těžko. Kontextem může být i konkrétní vojenská doktrína, úroveň vzdělanosti ve společnosti, síla ekonomiky v dané oblasti apod.

Re: Západní tanky na Ukrajině
Jak píše skelet a Alfik. To je právě jejich hlavní výhoda. pro opravu stačí vytáhnout poškozený a nahradit nepoškozeným. Tank potom pokračuje v akci a powerpack se odveze na opravu a po ní se může zase použít. Celé to obrovsky zjednoduší celý logistický řetězec. Přitom nepotřebuješ mít 1:1, stačí ti jich mít na výměnu méně a to vzhledem k tomu, jak potřebuješ v rámci životního koloběhu.
To je trochu nepochopení role tanku. Tím je (přímá) palebná podpora jednotek. Takže když se tank používá jako palebná podpora, používá se tak ve své základní roly. Proto ano, chápeš článek správně (alespoň jeho část), ale jen si z toho udělal nepřesný závěr.A pokud dobře chápu ten zdrojový článek, nepoužívají je snad ani jako tanky, ale pro palebnou podporu. Ve které se osvědčily - ale to je všechno.
To ale právě dokazuje, protože v rámci popisuje ukazuje o kolik Ukrajinci mohou lépe bojovat s těmito tanky, než s původními sovětskými.Nepřipadá mi, že by zrovna tenhle případ ukazoval lepší vlastnosti západní tankové školy.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Západní tanky na Ukrajině
Tohle vypadá na možné potvrzení toho, co se objevilo v minulostiZemakt píše: ↑14/4/2026, 11:18 52 zásahů a pořád jel dál. Ukrajinský Leopard šokoval ruské operátory dronů
https://www.armyweb.cz/clanek/video-52- ... tory-dronu
Dzin píše: ↑25/2/2026, 11:15 ...Pokud dron zasáhne to správné místo, tak MBT vyřadí/zničí. Ale to se neděje neustále a není to zaručeno. V ATM 11/26 se objevila statistika, že na zničení/vyřazení jednoho MBT je potřeba průměrné 60 dronů ruzných typů (pro srovnání na zničení/vyřazení Caesara 6). Je to včetně neúspěšných útoků...

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Západní tanky na Ukrajině
Ono to u elektroniky čekalo na polovodiče. Se žhavenými elektronkami to prostě ani nešlo, ani to nebylo v ničem výhodnější.
A elektronky se postupně stávaly čím dál dokonalejšími - nejen že se dělaly diodově, ale i triaky, pentiaky... vkládané elektronky, kde byly třeba dvě triakové vložené do jiné triakové, čili kompletní zesilovací prvek...
To pak mělo i dvě desítky pinů na patici a jen to zastrčit či vytáhnout bylo o zakurvování si z prndla hrndla
Takže ten přechod byl závislý na tom, že ten "šváb" bude prostě výhodnější než ta sestava lamp. A to taky chvíli trvalo, u nás se třeba kapesní rádia s IO začala dělat až někdy na přelomu 60. a 70. let, čili tak pět let po západu.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Západní tanky na Ukrajině
To je vina filmů a podobně, že nám servírují už od WWII tu představu boje tanků proti tankům jako hlavního dívadla bitev.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Re: Západní tanky na Ukrajině
Jasně a potom už si nikdo neuvědomí, že tohle k tomu taky patří, palebná podpora je i proti jiným tankům a pancéřovým vozidlům. Obvykle si pod pojmem palebná podpora představí dělostřelectvo, což je taky vinna filmů a knih, kdy s žádostí o ní se v nich hrdinové obvykle volá dělostřelectvo.
Palebná podpora pod sebou skrývá velké množství akcí a působení.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Západní tanky na Ukrajině
Dnes takmer neexistuje celá veľká skupina zbraní - stíhače tankov. Tam kde ešte existuje sú to skôr menšie jednotky s PTRS.
Takže sa obvykle volá na pomoc letectvo a delotrelectvo.
Takže sa obvykle volá na pomoc letectvo a delotrelectvo.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Re: Západní tanky na Ukrajině
Jj, PTŘS zásadně změnily jejich vývoj.

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Re: Západní tanky na Ukrajině
Abrams s kopií ruské ochrany proti dronům
https://t.me/voenacher/92568
https://t.me/voenacher/92568

Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Re: Západní tanky na Ukrajině
Kopií?

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Západní tanky na Ukrajině
No jasně. Tolik vysmívané "stodoly", ježci z rozpletených lan a podobně. Mad Max styl nebo posmívání se, že to je jako A7V.
Jak s tím přijde rus, je to ukázka jejich neschopnosti. U ukrajinců je to zase opačně
Jak s tím přijde rus, je to ukázka jejich neschopnosti. U ukrajinců je to zase opačně

Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.
Re: Západní tanky na Ukrajině
Aha takže patent na znouze ctnost mají jenom rusáci. Typicky rusácké.

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: Západní tanky na Ukrajině
Ukrajinské tanky zvládnou otáčet věží…

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Západní tanky na Ukrajině
"Výměna motoru Leopardu trvá dvě hodiny. Cizinci se od nás už učí, jak ho opravovat," - Grečanikov. Německá útočná vozidla založená na Leopardu 1 nebo Leopardu 2 si na frontě vedly nejlépe a ukrajinští specialisté se je už naučili rychle opravovat, což zahraniční inženýry překvapilo. V komentáři pro Ukrinform to uvedl Oleksandr Grečanikov, vedoucí Ústředního oddělení zásobování výzbrojí Velitelství logistických sil Ozbrojených sil Ukrajiny.
https://twitter.com/betyna71/status/2064782617363329396
https://twitter.com/betyna71/status/2064782617363329396

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Západní tanky na Ukrajině
M1A1 AIM Abrams pojmenovaný "Lucifer" slouží ve výzbroji tankového praporu 160. speciální střelecké brigády. Tento tank je velkoryse vybaven přídavnými mřížemi a klínovou konstrukcí pro instalaci bloků Kontakt-1 DZ.
https://twitter.com/maks_nafo_fella/sta ... 7510349879
https://twitter.com/maks_nafo_fella/sta ... 7510349879

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Západní tanky na Ukrajině
Tank M1A1 AIM Abrams s reaktivním pancířem Kontakt-1, sítí proti dronům a posíleným horním plátem příďové části během operací 425. útočného pluku.
https://twitter.com/thedeaddistrict/sta ... 1845665830
https://twitter.com/thedeaddistrict/sta ... 1845665830

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Re: Západní tanky na Ukrajině

Fraška života letí kupředu jak splašená herka - a diváky už pranic nezajímá zápletka prvního aktu.



