Profesionální wargaming

Hry s válečnou tématikou, strategie, akční.
Uživatelský avatar
Marbo
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 7/12/2017, 10:22

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Marbo »

Existuje hlavní diskord International Kriegsspiel Society. Já zatím válčím na začátečnickém, angličtina je nutností https://discord.com/channels/1364685017 ... 8169081920
Audi, vide, tace.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Dzin »

Díky. :up:
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Heiss
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 21/5/2025, 14:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Heiss »

Marbo píše: 4/3/2026, 11:53 Existuje hlavní diskord International Kriegsspiel Society. Já zatím válčím na začátečnickém, angličtina je nutností https://discord.com/channels/1364685017 ... 8169081920
Hra 64, červený tým? Nesmíte modrokabátníky pustit do Neumarktu. :D

Angličtina jinak dodává hraní úplně nový rozměr: psaní rozkazů je disciplína, kterou nás nikdo neučil ani na anglistice a český školní systém je z nějakého důvodu nastavený tak, aby děti učil všechno možné ohledně popisu jejich bytu místo toho, aby jim vštípil jak se správně řekne "pošlete dělostřelectvo k potoku; tři sta yardů od nich rozviňte své pěší prapory a za ně rozestavte jízdu". První rozkazy jsem proto psal s různými vojenskými slovníky – jedním druhoválečným, jedním z produkce ČSLA a jedním moderním – a časem mi základní slova přešla do krve, takže teď zvládám napsat mnohem složitější pokyny za kratší čas.

Začátky byly ale docela těžké; slovní zásobu spojenou s rozkazy jsem znal pasivně, ale aktivně jsem ji neměl moc šancí využít. Základní domlouvání a plánování bylo docela jednoduché, to je vlastně stejné jako v běžné angličtině, ale dát pak dohromady pokyny pro několik brigád zároveň byl docela složitý úkol.
Dzin
7. Major
7. Major
Příspěvky: 12690
Registrován: 16/10/2004, 21:31

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Dzin »

Heiss píše: 4/3/2026, 14:47 Angličtina jinak dodává hraní úplně nový rozměr: psaní rozkazů je disciplína, kterou nás nikdo neučil ani na anglistice a český školní systém je z nějakého důvodu nastavený tak, aby děti učil všechno možné ohledně popisu jejich bytu místo toho, aby jim vštípil jak se správně řekne "pošlete dělostřelectvo k potoku; tři sta yardů od nich rozviňte své pěší prapory a za ně rozestavte jízdu".
Překvapilo by tě, že podobně je koncipována i výuka angličtiny v rámci AČR? Odborné vojenské výrazy se probírali naprosto minimálně, důležitější bylo kam na dovolenou, vyzvednutí kamaráda na letišti nebo co je to spojka v autě. Na internetu se dá dohledat výtky na toto dokonce i ze strany některých vojenských jazykových lektorů.

Přesněji to platilo v minulosti, jaký je stav nyní nevím, doufám, že lepší.
Obrázek

Člen palby bez super hlášky pod čarou
Uživatelský avatar
Marbo
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 7/12/2017, 10:22

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Marbo »

Hra 64,červený tým? Nesmíte modrokabátníky pustit do Neumarktu

Neprojdou!
Audi, vide, tace.
Uživatelský avatar
Heiss
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 21/5/2025, 14:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Heiss »

Překvapilo by tě, že podobně je koncipována i výuka angličtiny v rámci AČR? Odborné vojenské výrazy se probírali naprosto minimálně, důležitější bylo kam na dovolenou, vyzvednutí kamaráda na letišti nebo co je to spojka v autě.
To fakt není dobré...

Před pár dny jsem viděl nabídku pro lektory, kteří by učili vojáky, a trochu jsem si říkal, jak to vypadá ve vojenských kurzech, ale jestli jsou hlavní náplní konverzační témata jako někde na střední, tak je to špatné. Když jsem na podzim začínal, měl jsem dokončeného bakaláře anglické filologie, načtené haldy knih a článků v angličtině a přesto jsem si připadal jako bych měl psát úplně neznámým jazykem. Stejně jako všechny další varianty odborného jazyka vyžaduje vojenská angličtina studium nejen výrazů (ty si může dohledat kdokoli, kdo dostane do ruky pořádný slovník), ale také "žánrových konvencí" (jakou gramatiku zvolit nebo jak se vyjádřit efektivně, stručně a jasně). A pro to vše nestačí jen pasivní výuka formou čtení cizích rozkazů: místo toho je potřeba je psát a sestavovat.

Pokud toto velitelé neumí, tak to znamená solidní problémy pro všechny zúčastněné. S trochou praxe se to dá naučit docela rychle (já jsem začínal v září a v listopadu jsem byl jakž takž schopný koordinovat tři velitele pěších praporů a jednu baterii k tomu; jestli by moje rozkazy obstály v reálném boji si ale netroufám hádat), ale je lepší se tyhle věci učit v suchu a teple než někde v zákopu na východním křídle aliance.
Neprojdou!
Výborně.
Uživatelský avatar
Heiss
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 21/5/2025, 14:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Heiss »

Včera jsem hrál svou první online hru a chci se podělit o zkušenosti, dokud jsou ještě čerstvé. Hrálo nás pět proti pěti se třemi rozhodčími; na jedné straně stála naše britská mechanizovaná brigáda, na stranu druhá americká. Naším cílem bylo udržet dvě městečka a pomyslnou čáru mezi nimi (tuším, že to bylo někde v Kanadě), úkolem Američanů bylo prorazit po dálnici, která protínala tuto osu. Já jsem dostal velení nad mechanizovanou rotou a šli jsme do toho.

Pár rychlých poznámek ke hře:
  • Trochu jsem se vrátil do září, kdy jsem poprvé v životě musel svou angličtinu použít k sepsání rozkazů, akorát teď to bylo obohacené o komunikaci v reálném čase a šumění notebooku. Dost času jsme s rozhodčím strávili tím, že jsme opakovali informace, kterým ten druhý nerozuměl, protože se u nás sešla dost velmi špatná kombinace audiotechniky.
  • Tabletop Simulator je na rozdíl od play-by-post prakticky nutnost. Dokud mám na kreslení dost času, stačí mi plány a mapky kreslit v klasických grafických editorech; při hře naživo na to jednoduše není čas a naplno se projevují výhody TTS.
  • Ve druhém kole mi sestřelili pozorovací dron, který jsem poslal víceméně do oblasti, kde jsem plánoval rozmístit své dvě roty, takže zbytek hry jsem strávil v podstatě slepý. Situaci moc neulehčovalo ani to, že jsem od rozhodčího prakticky nedostal ani jednou souřadnice toho, kde přesně jsou moje roty. Velitel brigády naštěstí měl nad tou oblastí svůj pozorovací dron, takže jsem občas dostával informace od něj. Přibližně v polovině hry jsem nějak ztratil kontakt se svou třetí rotou, ale to k tomu asi patří. :D
  • Díky tomu všemu byla hláška "I'll give you one minute to prepare your orders." docela strašidelná, zvláště když nevím, kde se nachází polovina mých jednotek. Většinu času jsem velel spíše než podle skutečné situace podle toho, jak jsem tušil, kde moje jednotky jsou, nicméně ten pocit, že sedím ve tmě, zatímco se okolo mě dějí důležité věci, je o úroveň výše než v play-by-post hrách.
  • Přesto se mi nějak podařilo zkoordinovat své dvě napůl ztracené roty, s dělostřeleckou podporou rozbít americkou posílenou rotu a následně postoupit do pozice, která byla velmi výhodná pro vedení další bojové činnosti (i když na ni už nedošlo; hra v tento moment skončila, když na našem levém křídle dostal americký tankový prapor solidní sodu od dělostřelectva, min a tankoborníků).
  • I když jsem do vyhodnocování moc neviděl, pro tyto hry je potřeba jednoduchý systém, který na jednu stranu zvládne zachytit alespoň základní obrysy realističnosti, na stranu druhou ale umožňuje rychle vyhodnotit tahy.
Uživatelský avatar
Marbo
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 7/12/2017, 10:22

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Marbo »

když si představím, jak se dokážu ztratit i v rámci PbP, tak se do online her zatím určitě pouštět nebudu.
Audi, vide, tace.
Uživatelský avatar
Heiss
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 21/5/2025, 14:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Heiss »

Připadáš si více jako skutečný velitel. :D

Jen ještě drobný detail k minulému příspěvku: byl to mechanizovaný prapor, ne rota.
Uživatelský avatar
Marbo
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 7/12/2017, 10:22

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Marbo »

Heiss píše: 15/4/2026, 09:13 Připadáš si více jako skutečný velitel. :D
Tomu věřím, ale všiml jsem si, že narážím na limity své angličtiny, písemně a s dostatkem času to ještě zvládnu. Ale v kombinaci s mým sluchovým postižením...
Audi, vide, tace.
Uživatelský avatar
Heiss
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 249
Registrován: 21/5/2025, 14:04
Kontaktovat uživatele:

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Heiss »

Marbo píše: 4/3/2026, 08:54 Velice zajímavé, ten report mne navnadil a jsem součástí první bitvy začátečníků, zatím plánujeme.
Jak to dopadlo? :D
Uživatelský avatar
Marbo
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 7/12/2017, 10:22

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Marbo »

Zrovna se prokousávam hodnocením hry. Bohužel jsme prohráli. Byla to dost chaotická a tím pádem vyrovnaná bitva. Bohužel jsme v posledním kole špatně vyhodnotili situaci na našem levém křídle, což soupeři umožnilo splnit jeho cíle.
Edit: popis hry a hodnocení: https://discord.com/channels/1364685017 ... 9942836397
Audi, vide, tace.
Uživatelský avatar
Marbo
svobodník
svobodník
Příspěvky: 25
Registrován: 7/12/2017, 10:22

Re: Profesionální wargaming

Příspěvek od Marbo »

Zatím jsem nepsal větší hodnocení, protože nováčkovská hra je svým způsobem specifická záležitost. Ale mám tu čest oznámit, že se mi podařilo stát se součástí první plnohodnotné hry a sice jakožto Felix Schwarzenberg se pod Radeckého velením zúčastnil bitvy u Custozy.
Audi, vide, tace.
Odpovědět

Zpět na „Počítačové a deskové hry“