https://www.databazeknih.cz/knihy/vzest ... rina-96125
Stalo se ... Kosmos
-
stronger.p
- štábní rotmistr

- Příspěvky: 222
- Registrován: 10/6/2020, 14:46
Re: Stalo se ... Kosmos
Seriály na Vostok a Voschod na Kosmonautixu jsou super. Myslím, že let J.Gagarina a jeho celá příprava a i co následovalo, je velmi dobře (alespoň to si myslím já -typický klausismus
) popsané v knize Pavla Toufara Vzestup a pád Jurije Gagarina. Četl jsem dvakrát
.
https://www.databazeknih.cz/knihy/vzest ... rina-96125
https://www.databazeknih.cz/knihy/vzest ... rina-96125
Re: Stalo se ... Kosmos
Knihy jsou asi furt základ, ale je plno internetových zdrojů.
Před 65 lety vzlétl Gagarin do vesmíru, mnoho faktů kolem letu bylo utajováno
A spoustu problémů přinesl sestup, samo místo dopadu bylo díky nim neplánované.
https://medium.seznam.cz/clanek/petr-he ... ano-262452
Na odkazu má i rozcestník na další články, pro zájemce.
Spojení kabelem - neodpojilo se, ale nakonec se urvalo. Spojené těleso začalo rotovat. A průser mohl být na světě.
Jakmile se kabina od úseku oddělila, narovnala se těžším tepelným štítem dopředu a rotace ustala.
Před 65 lety vzlétl Gagarin do vesmíru, mnoho faktů kolem letu bylo utajováno
A spoustu problémů přinesl sestup, samo místo dopadu bylo díky nim neplánované.
https://medium.seznam.cz/clanek/petr-he ... ano-262452
Na odkazu má i rozcestník na další články, pro zájemce.
Spojení kabelem - neodpojilo se, ale nakonec se urvalo. Spojené těleso začalo rotovat. A průser mohl být na světě.
Jakmile se kabina od úseku oddělila, narovnala se těžším tepelným štítem dopředu a rotace ustala.





Re: Stalo se ... Kosmos
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Re: Stalo se ... Kosmos
Jj se vším souhlasím. Nejsme ve při ani vepřibat píše: ↑14/4/2026, 14:16 @Alfik rozhodné bylo, že FAI v té době požadovala pro oficiální rekord návrat **uvnitř** stroje. Z toho důvodu také Gagarin a další ostatní lhali a tvrdili, že se vrátili na zem uvnitř Vostoku. Gagarin byl první člověk ve vesmíru a to je téměř jisté i přes různé konspirace.
IMO čistě technicky to nebyl nějaký zásadní milník (Ham letěl do vesmíru dříve a ačkoliv to nebyl geneticky člověk, tak podpora života na palubě byla stejná jako pro člověka), ale společensky obrovský. V US se říkalo, že zajali špatné Němce apod. ale i díky této porážce se Kennedy rozhodl vyhlásit závod o Měsíc.
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček


