Stalo se ... Kosmos

Odpovědět
stronger.p
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 222
Registrován: 10/6/2020, 14:46

Re: Stalo se ... Kosmos

Příspěvek od stronger.p »

Seriály na Vostok a Voschod na Kosmonautixu jsou super. Myslím, že let J.Gagarina a jeho celá příprava a i co následovalo, je velmi dobře (alespoň to si myslím já -typický klausismus :)) popsané v knize Pavla Toufara Vzestup a pád Jurije Gagarina. Četl jsem dvakrát :).
https://www.databazeknih.cz/knihy/vzest ... rina-96125
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Stalo se ... Kosmos

Příspěvek od Lord »

Knihy jsou asi furt základ, ale je plno internetových zdrojů.

Před 65 lety vzlétl Gagarin do vesmíru, mnoho faktů kolem letu bylo utajováno
A spoustu problémů přinesl sestup, samo místo dopadu bylo díky nim neplánované.
https://medium.seznam.cz/clanek/petr-he ... ano-262452

Na odkazu má i rozcestník na další články, pro zájemce.

Spojení kabelem - neodpojilo se, ale nakonec se urvalo. Spojené těleso začalo rotovat. A průser mohl být na světě.


Jakmile se kabina od úseku oddělila, narovnala se těžším tepelným štítem dopředu a rotace ustala.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Stalo se ... Kosmos

Příspěvek od Ataman »

Lord píše: 14/4/2026, 17:40 Spojení kabelem - neodpojilo se, ale nakonec se urvalo. Spojené těleso začalo rotovat. A průser mohl být na světě.
A jak to bylo doopravdy:
https://kosmonautix.cz/2023/04/11/vosto ... ho-18-dil/
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Stalo se ... Kosmos

Příspěvek od Alfik »

bat píše: 14/4/2026, 14:16 @Alfik rozhodné bylo, že FAI v té době požadovala pro oficiální rekord návrat **uvnitř** stroje. Z toho důvodu také Gagarin a další ostatní lhali a tvrdili, že se vrátili na zem uvnitř Vostoku. Gagarin byl první člověk ve vesmíru a to je téměř jisté i přes různé konspirace.
IMO čistě technicky to nebyl nějaký zásadní milník (Ham letěl do vesmíru dříve a ačkoliv to nebyl geneticky člověk, tak podpora života na palubě byla stejná jako pro člověka), ale společensky obrovský. V US se říkalo, že zajali špatné Němce apod. ale i díky této porážce se Kennedy rozhodl vyhlásit závod o Měsíc.
Jj se vším souhlasím. Nejsme ve při ani vepři :)
:lej:
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Odpovědět

Zpět na „Astronomie a Fyzika“