Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Galerie, Album, výroky o válce.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Ataman »

Alfik píše: 11/4/2026, 09:32 A pod tím je:"Palubní přístroje z rakouského hydroplánu K222".
To je to jediný, čemu rozumím, ale nevidím důvod, proč by to spolu nesouviselo.
bat píše: 11/4/2026, 12:17 Dávali zprávy o pozorování do té ruličky a házeli na určené místo?
To sem si taky myslel, ale podle překladu tam je:
Zemakt píše: 10/4/2026, 11:59 aby bylo podniknuto vše pro to, aby se pomoc i hlášení dostaly na místo určení.“
Ta pomoc mi do tohole nějak nepasuje.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
bat
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1101
Registrován: 30/10/2011, 17:49

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od bat »

To je nějaký divný překlad IMO

Německy umím asi jako K.H.Frank česky... ale s pomocí překladače
píše se tam v tom smyslu, že ten, kdo to má najít to má předat důstojníkovi. Ten to už má vyjmout, přecíst adresu, vrátit zpět a pak učinit vše, aby bylo na ni doručeno.
Obrázek
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Zemakt »

Asi tak. Zcela srozumitelně :D
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Alfik »

Dobře. Takže - jaképak jsou to přístroje? Hm?
Proč by někdo dodával papír, s pozorováním, když ty přístroje nejsou pozorovací - ale letové???
Zkuste vysvětlit.

Ty přístroje slouží k ovládání stroje. Ten papír slouž k přiložení k něčemu, co je výsledkem nějakého pozorování nebo měření.
Tak do toho. Já vám věřím :)
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Zemakt »

:Dej mi chvilku do večera, jsem na budce v lese. Do mobilu se mi to tloct nechce😁
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Ataman »

Alfik píše: 12/4/2026, 09:31
Proč by někdo dodával papír, s pozorováním, když ty přístroje nejsou pozorovací - ale letové???
No, protože něž se začli tahat nahoru foťáky, tahaly se tužky a papír. A tahaly se i potom, než se začalo tahat rádio.
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Zemakt »

Takže, aby nedošlo na "ztrátu v překladu" vrátíme se na začátek.
Otázka tedy zněla:
Copak je to za plakátek a k čemu sloužil:
Alfíku, ano pod plakátkem jsou zjevně letecké přístroje, mj. je tam výškoměr, rychloměr, otáčkoměr a hodiny. Tudíž lze asi předpokládat, že plakátek byl na palubě létajícího člunu a s přístroji tedy zjevně souvisí. Ostatně jakou funkci plnil už bylo uvedeno, tudíž otázka byla zodpovězena.

Nicméně, když se to drobet rozvířilo přidám pár zajímavostí. První zkoušky s radiostanicemi proběhly v červnu 1915 na Lohneru L 40 (ani snad nebudu zmiňovat čí že to byl osobní stroj :wink: ). Na základě pozitivních zkušeností se pak radiostanice na létajících člunech začaly objevovat ve stále vyšších počtech, nicméně neplatilo automaticky, co člun to vysílačka. Hansa-Brandenburg K 222 patřil do série Kampfbootů produkovaných v první polovině roku 1917, třímístná výkonná mašina. Rádio bych zde očekával, nicméně bych ho ale v tom případě také očekával na té PR italské fotografii. Každopádně rádia se také porouchávaly že, a ne každá pozemní jednotka musela být zrovna na příjmu, že. Tudíž vzít si sebou tubus s roličkou papíru a tužkou mělo stále svoji logiku. Nic to nevážilo a místo nezabíralo. Ohledně toho K 222, tak ten byl sestřelen 11. srpna 1917 protiletadlovou artilérií v rámci průzkumného letu nad Brindisi. Tehdy letěl pouze pilot a pozorovatel. Mimochodem, jsme zde probírali před časem kdy se objevili na r-u létajících člunech první kulomety, tak ten úplně první byl instalován na Lohner Typ E v listopadu 1914 v Kumboru. A jednalo se o vzduchem chlazený v ráži 6,5 mm, tudíž asi nějaký kořistní Ital.
659031677_2403869446799078_3779431372328165948_n.jpg
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Ataman
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2255
Registrován: 1/4/2008, 20:31

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Ataman »

Zemakt píše: 12/4/2026, 16:38 ani snad nebudu zmiňovat čí že to byl osobní stroj :wink:
No tak to by mě ale teda fakt zajímalo :razz:
Cerkev je blízko, ale je ledovice. Krčma je daleko, ale půjdem opatrně.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Alfik »

Panebože... takové malé nedorozumění a jaké následky...
Ty přístroje byly letové a tudíž ten papír s nimi souvisí jako že byly na palubě ony i on, a současně (a to bylo to co jsem myslel) se pozorování netýkalo výšky, azimutu a umělého horizontu, ale NĚČEHO JINÉHO.
Něčeho na zemi.
Ne něčeho na palubce.

Sorry, příště budu počítat s tím, že musím psát polopaticky (-_Q)
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Zemakt »

A tak nějak jsem to od Tebe i očekával, a proto jsem tu původní otázku znovu zopakoval :D

PS nevím jak jinak bych se měl polopaticky ptát :lej: :raf:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Alfik »

Zemakt píše: 13/4/2026, 09:50 A tak nějak jsem to od Tebe i očekával, a proto jsem tu původní otázku znovu zopakoval :D

PS nevím jak jinak bych se měl polopaticky ptát :lej: :raf:
V poho, celé je to moje chyba :)
Měl jsem to rozepsat jak to myslím.
:lej:
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Zemakt »

Cajk :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Zemakt »

Už někdo někdy tohle viděl, co to je za brko?
670419123_1365049095654031_7423490749096253849_n.jpg
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Zemakt »

Tak na snímku by měla být vůbec první americká stíhačka. Albree Pigeon-Fraser

Více zde: https://vintageaviationnews.com/warbird ... ghter.html
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Zemakt »

Dáme tedy něco odpočinkového, pro Pražáky.
667055796_10165092067877853_5146190295320283847_n.jpg
668835394_10165092065727853_2585717920966957108_n.jpg
Otázka zní, co to je za stroj, co táhne toho Junkerse :D ?
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
stronger.p
štábní rotmistr
štábní rotmistr
Příspěvky: 222
Registrován: 10/6/2020, 14:46

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od stronger.p »

Nějaká modifikace Tary 111 nebo 128?
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Zemakt »

509271711_24430886439852293_2083998409368397978_n.jpg
Zůstal bych u toho kořistního materiálu :wink:
508593721_24434885612785709_5671031145264649491_n.jpg
https://www.vhu.cz/exhibit/prepravnik-s ... ller-r-40/
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Koba »

Jasný Faun. I bez nápovědy:
stažený soubor.jpg
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Zemakt »

:up:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Raritní a zajímavé fotografie, filmy, články - letectví

Příspěvek od Koba »

Byl jsem koncem šedesátých na brigádě v rozvozu Pramenu a jako prduch tam jezdil s erenou pán, který předtím jezdil s tahačem a rozvážel panely z otovické panelárny. A ten tvrdil, že s Faunem ještě jeden čas jezdil, než dostal Tatru 141. Faun měl snad už hydrodynamický mněnič? On to byl velký pábitel. Nejlepší jeho historka byla, jak se mu nepodařilo na Tatře včas přeřadit s plným přívěsem z kopce z Bochova k Herstošicům a souprava stále nabírala větší rychlost - a motor vyšší otáčky. Zabrzdit nemohl - ty by měl panely na hlavě. Takže držel jednou rukou volant a druhou závozníka, který chtěl vyskakovat. Než to v protisvahu zastavilo, tak prý jenom sledoval, jak skrz kapotu vylézají písty s ojnicemi :D :D :D .

Jak říkají Irové: možná, že to není pravda, ale historka je to pěkná!

Jinak pár Faunů se dovezlo i za socialismu. Vozily lodě a komponenty JE ze Škoda JS.
522535972_3984650868347740_5121709870975183235_n.jpg
Odpovědět

Zpět na „Fotografie, vtipy, citáty“