



Cvičení Güz
V prvním týdnu začala odborně vedená příprava pod dohledem německého instruktora, který zajišťuje metodiku a průběh výcviku. Ten je postaven na realistických scénářích v reálném prostředí pomocí soubojových simulátorů.
Hlavní náplní je procvičování taktických činností v obraně i útoku — od zpomalování postupu nepřítele až po vedení protiútoku a manévrové úkony. Důraz je kladen na správné rozhodování, koordinaci osádek a reakci na rychle se měnící situaci.
Každá část výcviku je následně ihned vyhodnocena ve specializované učebně napojené na simulační systém, což umožňuje detailní analýzu postupu a identifikaci chyb.
Velkým přínosem je jak sdílení zkušeností s partnerskou armádou, tak posílení spolupráce a komunikace v mezinárodním prostředí, což podporuje celkovou interoperabilitu v rámci aliančních operací.
Po intenzivním čtyřdenním rotním výcviku, během něhož si tanková rota procvičila činnosti od zaujetí prostoru rozmístění, přes blokování nepřítele, posilování jednotek a vedení protiútoku až po noční do zásobení v rámci taktického námětu, následovala nezbytná údržba našich šelem.
Po obdržení praporního rozkazu proběhlo kompletní plánování a velitel roty vydal bojový rozkaz. Následně měly jednotlivé čety celou noc na přípravu osádek k plnění úkolů v sestavě mnohonárodního praporu v rámci jeho certifikačního cvičení.
https://x.com/ArmadaCR/status/2065387553742569528Tanky na dálnici? To tu ještě nebylo!
V úterý 16.6. pojede 9 Leopardů 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo po dálnici D35. Jak je to možné?
Leopardy 2 totiž mají na pásech gumové patky, díky kterým mohou bezpečně přejíždět i po zpevněných komunikacích.
Deset strojů, po vlastní ose, bez podvalů, přímo z posádky Přáslavice. Půjde o první takový výcvik v historii armády.






Dodáno:Lord píše: ↑19/6/2026, 10:05 Asi nebudu prozrazovat věci, které zatím nejsou veřejné. Ale když se podíváte na to, že dnes přecházíme z T-72 na Leopardy 2A4 v počtu 42, respektive 44 tanků, a do budoucna bude mít prapor 44 Leopardů 2A8, tak už jen síla jednoho praporu v počtu 88 bojových tanků něco znamená. Když to porovnáte s původní strukturou na 30 tancích T-72M4 CZ, je to obrovský rozdíl.
Uvádí 88 tanků, což je taky dobrá symbolika čísla, zatímco dříve se psalo celkem o 77 tancích, tak nevím zda se nespletl, nebo jich bude více?






K tomu "nadlehčenému" formátu. To je prostě novodobý styl.Petrz píše: ↑ Jinak celý ten extrémně odlehčený tón s jakým se baví o práci, kde je hlavním cílem vyřadit nepřítele, což se často rovná zmrzačit ho či zabít mi přijde dost , no nekorektní.
Ti kluci riskují to samé - ale nepadne tam o tom ani slovo -naopak baví se tam o tankovém boji jako by to byla dětská hra na vojáky.





Ok. Beru. Jen si říkám jak na takové vojáky pak dopadne drsná realita války. Chápu že po náboru projdou určitým výcvikem kde mají asi i určitou psychologickou přípravu. Ale i tak.Mimo jiné AČR se musí přizpůsobovat, aby dělala dobře nábory.
Jak se generace Z staví k armádě v časech nejistoty. Já, influvoják!
Hlavně aby to byla zábava... v balastu toho všeho co je na netu.
A je důležité se na mladý zaměřit, protože máme v armádě obecně strašně starý lidi.
Teď se přiznám že nevím co máš na mysli.Navíc u tankistů je to důležité vůbec, než se vycvičí, a problém starých kousků z T-72, kteří brblali.
TOHLE JE ÚPLNĚ něco jiného, jiná filozofie!







Rase píše: A na Ukrajině teď bojuje kdo? Čekal bych že spekulace starých moudrých pánů o tom, jak se mladí v opravdové válce rozpustí jako sněhové vločky už jsou překonané - a ono ne. Hlavně že vy jste z té ocelové generace co by dokázala všechno nejlíp - teda kdyby se vám chtělo.







