Pobaltí kam kráčíš?

Komentáře aktuálního dění ...
Pravidla fóra
Pokud příspěvek v Aktualitách neodpovídá charakteru a úrovni "veřejné" Palby, moderátoři mají právo jej okamžitě, bez upozornění přesunout do skryté Hospody, která byla za tímto účelem zřízena.

Pokud nemáte přístup do Hospody a chtěli byste jej, musíte být na Palbě registrováni nejméně půl roku a poté můžete napsat SZ adminům "skelet" nebo "jarl".

Ve vlákně o Ukrajině v sekci "Aktuality" platí pravidla, která budete dodržovat. Postih za nedodržování bude následující:
- smazání příspěvku
- BAN uživatele (minimálně 24hodin, maximálně na vždy)
- uzamčení vlákna
Všechny tyto postihy budou uplatňovány bez jakéhokoliv varování a vysvětlování, na základě úsudku přítomného moderátora.

Pravidla jsou následující:
- příspěvek bude věcný v českém nebo slovenském jazyce (případně s českým nebo slovenským překladem), žádné "emotivní" výlevy nebudou trpěny
- diskuze ve vlákně "Válka na Ukrajině" není povolena, k tomu je určeno patřičné vlákno v Hospodě (o vstup můžete zažádat u administrátora)
Odpovědět
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Lotyšsko vyvíjí taktický katamarán LNT-27 – víceúčelovou offshore platformu pro hlídkování, pobřežní stráž a speciální obranné mise. Výrobcem je Latitude Naval Technologies, nově vzniklá obranná divize společnosti Latitude Construction, se sídlem v přístavu Riga v zařízení o rozloze přibližně 10 000 metrů čtverečních. Konstrukce kombinuje evropská a americká inženýrská řešení s lehkými kompozitními materiály; výroba zahrnuje velkoformátové lisování kompozitů a robotické frézování složitých komponentů. Architektura katamaránu byla zvolena tak, aby kombinovala vysokou rychlost se stabilitou v nepředvídatelných mořích. Důraz je kladen na rychlé nasazení a všestrannost. Harmonogramy výroby nebyly zveřejněny. Program je také prezentován jako nástroj pro rozvoj místní inženýrské základny a vytváření vysoce kvalifikovaných pracovních míst.

https://twitter.com/jirik957/status/2040378526210171330

IMG_6748.png
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Další střípeček do ruské kampaně proti Pobaltí, tentokrát je obviňují přímo z akcí proti rusku a chystají odplatu (takže přípravy na SVO 2.0): "Podle informací, které máme k dispozici, se pobaltské státy rozhodly otevřít svůj vzdušný prostor pro volný provoz ukrajinských UAV, které se používají k provádění útoků na civilní a vojenské cíle nacházející se na území Ruské federace. Toto je další potvrzení, že Vilnius, Riga a Tallinn se stále více zapojují do teroristických aktivit kyjevského režimu. Nejenže dodávají zbraně, ale také se přímo stávají účastníky agresivních akcí namířených proti Rusku. Měly by pochopit, že takové kroky nezůstanou bez odezvy. V této souvislosti Moskva vydala pobaltským státům zvláštní varování. Naše stanovisko je jasné a jednoznačné: byly varovány; pokud to nepochopí, budou čelit následkům. Rusko si vyhrazuje právo použít veškerá potřebná opatření k zajištění své bezpečnosti a plnou odpovědnost za jakékoli potenciální následky budou nést orgány těchto zemí, které přeměňují své území a vzdušný prostor na základnu pro zahraniční zločinecké plány," uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. Jasně, jsou to jen bláboly staré alkoholičky, ale je potřeba se na kampaň Kremlu koukat z širšího hlediska - viz řeči o obsazení Narvy atd.

https://twitter.com/visionergeo/status/ ... 7858434059
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Rase
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 18422
Registrován: 11/2/2010, 16:02
Bydliště: Prostějov

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Rase »

Estonsko pozastavilo nákup bojových vozidel pěchoty a vyčleněných 500 milionů eur investuje do protiraketové, protiletadlové a protidronové obrany. "Držíme krok s dobou a bereme v úvahu to, co se učíme z války na Ukrajině," uvedl estonský ministr obrany.

https://news.postimees.ee/8449574/eston ... ne-defense
Obrázek

"Vojáci neměli rádi Rakouska ani války, ale dřeli do úpadu těla" - Karel Poláček
Uživatelský avatar
Pressburger
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 2040
Registrován: 16/5/2023, 11:30

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Pressburger »

Estonsko ruší nákup nových BVP. Peníze jdou na drony a protivzdušnou obranu
zdroj: https://www.armadninoviny.cz/estonsko-r ... branu.html
Ak sú lidé nevzdělaní a hloupí, nemůžete toho moc udělat. Lidé sú rádi hlúpi. Ale nedělejte im to jednoduché. Hádejte se a hádejte se s nimi
bheid
nadporučík
nadporučík
Příspěvky: 904
Registrován: 7/12/2008, 19:26

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od bheid »

Spojené státy americké zastavily dodávky zbraní do Estonska, prohlásil v rozhovoru pro stanici ERR tamní ministr obrany Hanno Pevkur. Ten uvedl, že o tom hovořil se svým americkým protějškem Petem Hegsethem, podle něhož zbraně do země nebudou putovat nejméně do konce války proti Íránu. Pokud by se však tato lhůta prodloužila, Tallinn by se mohl po zbraních podívat i jinde.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicn ... a-40574511
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Litva pořídí 48 antidronových kompletů Merops od americké firmy Perennial Autonomy. Tyto systémy s jednotkovou cenou 15 000 USD jsou už rozmístěné na Ukrajině, v Polsku a Rumunsku.
Merops byly vybrané bez soutěže, jako jako jediné aktuálně dostupné v této cenové kategorii. Ekvivalentní ukrajinské systémy zatím nejsou k dispozici. Mají být účinné proti typům Šahed, Gerbera a obdobným.
2PXPJAWWIJHTZD3G4TYZHPUQY4.jpg
Systém Merops při cvičení polské armády
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Ako to že nie sú k dispozícii, však ich ukrajinské firmy začali predávať, minimálne na blízkom východe .
Pokiaľ viem, tak majú aj systémy lokalizácie a vzdušného prehľadu, nielen samotné dronové interceptory.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

pjaro77 píše: 6/5/2026, 11:32 Ako to že nie sú k dispozícii, však ich ukrajinské firmy začali predávať, minimálne na blízkom východe .
Pokiaľ viem, tak majú aj systémy lokalizácie a vzdušného prehľadu, nielen samotné dronové interceptory.
Zřejmě ale jsou (zatím) dražší. Článek je o orientaci na cenu.

https://www.defensenews.com/global/euro ... gn=dfn-dnr
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

pjaro77 píše: 6/5/2026, 11:32 Ako to že nie sú k dispozícii, však ich ukrajinské firmy začali predávať, minimálne na blízkom východe .
Pokiaľ viem, tak majú aj systémy lokalizácie a vzdušného prehľadu, nielen samotné dronové interceptory.
Jinde tady na Palbě někdo zveřejnil podrobnosti - Merops jsou drony vyvinuté na Ukrajině a licencované do USA z kapacitních důvodů.
pjaro77
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 3819
Registrován: 13/11/2019, 17:19

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od pjaro77 »

Prepáč ale boli vyvinuté priamo v USA a testované na ukrajine.
https://en.wikipedia.org/wiki/Merops_(weapon)
https://www.defensenews.com/unmanned/20 ... av-threat/
....Vyvinutý americkou obrannou firmou Perennial Autonomy, predtým známou ako Project Eagle
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Pobaltské státy jsou připravené zadat první kontrakty financované z úvěrové linky EU SAFE v hodnotě 12,2 mld. €. Podle vystoupení litevského prezidenta Gitanase Nausėdy na konferenci DAIMEX Baltic, budují pobaltské státy kapacity potřebné k tomu, aby většina výzbroje, munice a výstroje byla vyrobená na jejich území, jak se už daří v případě 155 mm dělostřelecké munice a účasti na výrobě tanků Leopard 2A8 v režii Rheinmatallu, KNDS France a KNDS Germany.
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Další posílení estonské artilerie: Tři nové raketomety Chunmoo
Estonsko dále masivně posiluje své schopnosti úderů na dlouhé vzdálenosti. Jihokorejská společnost Hanwha Aerospace dodá estonské armádě další tři raketomety K239 Chunmoo.
Estonsko již objednalo devět raketometů M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System). Američané současně schválili Estonsku prodej až 6000 střel GMLRS (Guided Multiple Launch Rocket System), včetně verze GMLRS ER (Extended Range) s doletem 150 kilometrů. K tomu navíc 300 střel M57 ATACMS (Army Tactical Missile System) s doletem 300 km.

Dodatečná objednávka jihokorejských raketometů Chunmoo navazuje na prosincovou smlouvu z roku 2025. Ta zahrnovala šest raketometů K239 Chunmoo spolu se třemi typy munice: CGR-080 s doletem až 80 km (s možností unitární nebo kazetové hlavice), CTM-MR s doletem až 160 km (unitární hlavice) a CTM-290 ráže 600 mm s doletem až 290 km (unitární hlavice). Součástí kontraktu byl rovněž výcvik obsluh a operační podpora. Estonsko již dříve objednalo od jihokorejského výrobce 36 samohybných houfnic K9 Thunder. Získají také 24 francouzských houfnic Caesar.

Polská armáda má ve výzbroji raketomety Chunmoo na podvozku Jelcz a vybavené vlastními systémy řízení palby Topaz a komunikačním Fonet.

https://www.armadninoviny.cz/dalsi-posi ... .sznhp.box
art_16663357434304_9fc521.jpg
Koba
štábní praporčík
štábní praporčík
Příspěvky: 566
Registrován: 22/1/2022, 17:01

Re: Pobaltí kam kráčíš?

Příspěvek od Koba »

Tanková brigáda NATO pod vedením Kanady umístěná v Lotyšsku podle vyjádření jejího velitele plk. Krise Reevese přešla z režimu "odstrašující přítomnosti" do taktického rozmístění do prostorů, odkud by měla čelit předpokládanému ruskému útoku. Reeves zdůraznil, že nyní před jeho jednotkami na druhé straně hranice nejsou rozmístěné žádné síly, které by představovaly ohrožení a pokud by byly přisunuty, předpokládá adekvátní reakci velení NATO.
RUOEBGZESRADVFODO3RTAMUEFQ.jpg
Palba kanadského tanku při cvičení NATO Resolute Warrior v Lotyšsku
Odpovědět

Zpět na „Aktuality“