Lehké křižníky tříd LEIPZIG a NÜRNBERG (1928/1935)

Lodě Bismarck, Tirpitz a další, ponorky, ponorkové základny.
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Lehké křižníky tříd LEIPZIG a NÜRNBERG (1928/1935)

Příspěvek od Alfik »

Lord píše: 2/4/2026, 20:54 Parní systémy vyžadovaly naprosto čistou, demineralizovanou vodu. Jakmile se tam dostala trocha soli nebo nečistot, kotle se začaly „ucpávat“.
To je taková drobná zajímavost, o níž často lidé nevědí.
Zatímco pozemní parní stroje byly plněny pitnou vodou, a trpěly na kotelní kámen, u lodí by údržba a opravy byly příliš těžké, takže se mořská voda nejen odsolovala, ale destilovala se - a pro potřeba pití se potom (paradoxně) doplňovala částí mořské vody aby byla pro lidi bezpečná :)
Mám za to, že tento postup se dodržuje dodnes, vč. v odsolovacích fabrikách na r. ostrovech, na Stř. Východě apod., ačkoliv dnes se spíš používají tlakové filtry s reverzní osmozou, ale i ty tvoří vodu v podstatě tak odsolenou, že až destilovanou (spotřebují méně energie než tepelná destilace).
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Lehké křižníky tříd LEIPZIG a NÜRNBERG (1928/1935)

Příspěvek od Lord »

Špetka soli neuškodila proti vodnímu kameni.
ALE když bylo soli moc, tak je chemicky agresivní a při odpařování vody se usazuje, což vedlo k ucpávání systému a korozi.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Alfik
7. Major
7. Major
Příspěvky: 5212
Registrován: 16/9/2008, 19:23
Bydliště: Jeseník

Re: Lehké křižníky tříd LEIPZIG a NÜRNBERG (1928/1935)

Příspěvek od Alfik »

Jojo, pitná na pevnině se použ. tak jak byla a odminerálovala se až v tom parním stroji, mořská na mořích se musela odsolovat, a to bylo tech. nejjednodušší její destilací :)
Je to právě o tom, že působení vápenných solí a mořské soli je různé. Jedna spíš jen zanáší, druhá prudce koroduje vše na co přinde :D
"Ivane, Ivane. Ty palice medvědí. Nic jsi nepochopil!" Dědeček Hříbeček
Odpovědět

Zpět na „Kriegsmarine“