OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Opäť pár fotiek z letového dňa v Kuchyni:
"Alea iacta est"
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Foto: Martin Kaco Múcska
"Alea iacta est"
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Veliteľ bojovej letky F16: Najťažšie je tankovanie za letu. Bojujeme aj proti americkým pilotom
Veliteľ taktickej letky pplk. Peter Gregor v exkluzívnom rozhovore pre Defence News opisuje, ako vyzerá najpokročilejší výcvik našich pilotov F‑16 v USA.
https://www.youtube.com/watch?v=jKIcVJhB7W0
Tu je prvá časť z rozhovoru s veliteľom taktickej letky pplk. Petrom Gregorom k slovenským F-16 Block70, k technickým dátam, výzbroji,...
https://www.defencenews.sk/aktualne/cla ... e-systemy/
Veliteľ taktickej letky pplk. Peter Gregor v exkluzívnom rozhovore pre Defence News opisuje, ako vyzerá najpokročilejší výcvik našich pilotov F‑16 v USA.
https://www.youtube.com/watch?v=jKIcVJhB7W0
Tu je prvá časť z rozhovoru s veliteľom taktickej letky pplk. Petrom Gregorom k slovenským F-16 Block70, k technickým dátam, výzbroji,...
https://www.defencenews.sk/aktualne/cla ... e-systemy/
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
V rozhovore bolo povedane, ze sa do buducnosti pocita s vycvikom letoveho personalu v USA. Cvicne stroje najskor nebudu priorita.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Takže hodláte neustále držet letadla v USA? Protože jinak to nejde.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
V rozhovore veliteľ taktickej letky pplk. Peter Gregor spomína, že sa pripravuje kúpa nových štyroch F-16 Block70 (berie sa to ako hotová vec), dve "C" jednomiestne a dve by mali byť "D" dvojmiestne. V najbližších rokoch bude mať určite Slovensko nejaké svoje stroje v USA... Celkový počet by mal byť 18ks = 14 x "C" a 4 x "D". Predbežne z tých rozhovorov vyplýva, že zatiaľ všetci slovenskí piloti absolvovali/jú základný a pokročilý výcvik v USA (22 pilotov+ďaľší). Gregor sám spomína, že ešte absolvuje sám výcvik zvyšujúci jeho kvalifikáciu... Plus ročne by mali byť pre potreby OSSR pripravený 1-2 nový piloti . Spomína tam aj výcvik letového personálu, technikov a techničky, ktorí sú dnes na výcviku v USA. K tomuto nech sa vyjadria povolanejší ľudia, predpokladám, že k výcviku sa Gregor ešte v médiách vyjadrí... A MOSR s Kaliňákom spomínajú nákup L-39 Skyfox, o počtoch a výbave sa špekuluje...
Naposledy upravil(a) Suger dne 30/3/2026, 15:25, celkem upraveno 1 x.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Mít teoreticky osmnáct stojů a z toho dvě permanentně v USA není zrovna ideální varianta. Chápu že jsou piloti oslnění z možností výcviku v Americe, které na Slovensku nikdy nebudou. Ovšem až začnou chodit "faktury" za povoz, údržbu letadel a výcvik bude to už vypadat jinak.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
No jo, lenze to co vycvicite v USA na F16, nikdy na L39 nenacvicite, napr tankovanie za letu. Po tom, co budu pocty pilotov stabilizovane, nebude dovod drzat stroje v USA.
(Som zvedavy, aky vplyv na Aero bude mat potencialna zmena.vlady v HU)
(Som zvedavy, aky vplyv na Aero bude mat potencialna zmena.vlady v HU)
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Na Texanu nebo Talonu taky necvičí tankování za letu.
Co to znamená že budou počty pilotů stabilizované? Že je vycvičíte a budou sloužit už napořád? Asi ne. Každý rok budou nějací piloti odcházet a logicky budou nastupovat nový. Takže buď ta letadla budete v USA držet trvale nebo výcvik stejně lokalizujete tady. Držet si výcvik za oceánem kvůli třeba dvěma pilotům ročně asi nebude finančně průchozí.
Co to znamená že budou počty pilotů stabilizované? Že je vycvičíte a budou sloužit už napořád? Asi ne. Každý rok budou nějací piloti odcházet a logicky budou nastupovat nový. Takže buď ta letadla budete v USA držet trvale nebo výcvik stejně lokalizujete tady. Držet si výcvik za oceánem kvůli třeba dvěma pilotům ročně asi nebude finančně průchozí.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Prave kvoli 2 pilotom je nezmysel kupovat 6 (alebo kolko) x L39, ked si ten vycvik mozu spravit v USA, kde su na to vhodnejsie podmienky po kazdej stranke.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Ovšem za ty roky vás to bude stát jako možná 30 L-39.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Ideálně by mohli chtít prodat svůj podíl, zájem je. Bohužel to zatím nevypadá.(Som zvedavy, aky vplyv na Aero bude mat potencialna zmena.vlady v HU)

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Kľudne môžeme nechať výcvik na Texanoch v STA či kde. Medzičlánok v podobne celej letky L39 v OSSR je mizerne odôvodnený, výcvik taktiež môže poskytnúť firma so 4-6 kusmi napríklad LOTN.
Nakoniec nechať robiť pokračovací výcvik v Poľsku s našimi f16.
Já bych všechny ty internety a umělý inteligence zakázala.
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Čím sa líšia slovenské F-16 od starších strojov?
https://www.futurearmy.sk/2026/04/10/ci ... h-strojov/
https://www.futurearmy.sk/2026/04/10/ci ... h-strojov/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Detajly prveho spolocneho slovensko-americkeho cvicenia s F-16.
https://defence-industry.eu/u-s-and-slo ... -exercise/
https://defence-industry.eu/u-s-and-slo ... -exercise/
-
NagyAttila
- poručík

- Příspěvky: 789
- Registrován: 31/7/2025, 09:40
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Slovenske F16 na cvicnom lete v CR
https://www.facebook.com/share/p/1C6nHrpF2C/
https://www.facebook.com/share/p/1C6nHrpF2C/
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Pure Slovak ultra nationalist.
Re: OSSR - nový stíhací letoun Lockheed Martin F-16 Block 70
Slovensko si v americkom Tucsone prevzalo poslednú stíhačku F-16
https://www.teraz.sk/slovensko/os-sr-sl ... sSlovensko
https://www.teraz.sk/slovensko/os-sr-sl ... sSlovensko



