Aero L-39NG Skyfox

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Lord »

V zahraničí se o tom píše více než u nás :) Jsou papežštější než papež! Ale třeba to bude nakonec jiný systém?
Ne v tom smyslu, že už by to bylo integrované, ale že se to zkoušelo a nabízí společnost SiNAB.
Phoenix POD ve spojení BAE Systems AGR-20 APKWS nebo Thales FZ-275RR.

Spolu s plnohodnotným modulem představujeme Phoenix Mini /např. pro Hawk, L-39, Learjet/
Menší a lehčí verzi určenou pro širší aplikace a platformy.
V Evropě je velký zájem o to, jak může Phoenix Mini vylepšit operace proti bezpilotním letounům (UAS), stejně jako tradiční profily ISR a přímé letecké podpory.

Aero-L-159-APKWS.jpg
Tohle je vizualizace Aero L-159 a Phoenix POD s APKWS.

Zdroje:
https://www.sinab.com/sinab-in-the-czech-republic/
https://www.sinab.com/phoenix-pod/
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od kacermiroslav »

Přibližná cena letové hodiny (USD)

Aero L-39 Skyfox ~ 1 000 – 2 500 USD (odhad)
Aero L‑159 ALCA 2 500 – 8 000 USD podle českých a analytických odhadů
Saab JAS 39 Gripen ~ 20 600 USD / h (C/D) studie Aviation Week / Saab
General Dynamics F‑16 ~ 25 600 USD / h (F-16V) moderní verze podle obranné studie
Lockheed Martin F‑35 Lightning II ~ 41 000 – 46 000 USD / h údaje GAO / studie USAF
ObrázekObrázekObrázek
niko
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5008
Registrován: 25/11/2016, 10:42

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od niko »

1000 $, teda 860 € za letovu hodinu je nerealne. Tolko nestoji ani pozemny personal na priprave. Cena bude niekde na 2000 € +, teda 2300 -2500 $.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Zemakt »

Však to i uvádí Sotona, viz výše rozhovor. Cca 2 000 Eur.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
Lord
1. Armádní generál
1. Armádní generál
Příspěvky: 11837
Registrován: 24/8/2004, 02:48

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Lord »

Jj, ale to srovnání je dobrý.
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Scotty87 »

V roce 2022 se u L-159 uváděla cena letové hodiny 221 823 Kč.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
jean
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 1025
Registrován: 3/9/2008, 19:30

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od jean »

A nie je to tym, ze lietaju malo? Udrzba su relativne fixne naklady, technikov treba platit, aj ked lietadlo stoji. Tie lietadla su jednoduche, odolne voci opotrebeniu, takze hlavna polozka bude personal. Slusny bizjet bude mat naroky na udrzbu dost podobne (vacsinou dva motory), len sukromnik sa snazi drzat lietadlo vo vzduchu, aby zarabalo. A tam sa pohybuje cena hodiny okolo 1000+ euro aj so ziskom firmy.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od NagyAttila »

Vdaka tomu porovnaniu ceny letovej hodiny je jasne, ze z hladiska prevadzky a celkovej bojaschopnosti je efektivnejsie vzdat sa 6ks F35 a ponechat si 12ks Gripenov. Ziskate 2 letky nadzvukovych lietadiel a este sa usetri na nakupe.
Tak by to robil kazdy rozumny a nie pod tlakom chticu zapacit sa v bielom dome. Je cim dalej tym viac jasne, ze Cernichovej rozhodnutie bolo zle a treba ho korigovat..u nas , v SR sme mali podobne skusenosti v podobe exministra Nada, koniec koncov, boli to blizki spolupracovbici. Babis so Zunom by mali tieto chybne rozhodnutia zvratit.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Scotty87 »

Gripen v AČR létal v roce 2022 za zhruba 32 000 dolarů. Dnes to bude víc kvůli inflaci. Za pár let to bude ještě víc kvůli nové smlouvě o pronájmu. Náklady Gripenu se dlouhodobě nesmyslně podhodnocují.
Nemá smysl provozovat méně jak 24 kusů F-35. To je naprosté minimum. Navíc provozovat dva druhy nadzvukových letadel je pochopitelně ta úplně nejdražší možnost.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Zemakt »

Gripen je za půlkou své životnosti a je v pronájmu. Každý rozumný se ho zbaví. Pokračovat v jeho provozování by bylo rozumné za předpokladu, že by byl majetkem ČR a sloužil v dostatečném počtu. Jeho dosavadní služba v AČR by se dala ve zkratce nazvat jako politická z nouze ctnost ve jménu zachování nadzvukové schopnosti.
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od skelet »

Zemakt a Lynx řeknu Vám tajemství : "české" Gripeny se vylítají u AČR až do jejich smrti :mrgreen:
ObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Scotty87 »

Tak jejich smrt nebude daleko za rokem 2035.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od NagyAttila »

Napr taka B52 bude lietat 100rokov. Tak isto.Aero zvysuje zivot L39/159 znova a znova. Ich smrti by som sa rozhodne nebal.
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od skelet »

To je v pořádku. My se jejich smrti taky nebojíme, protože budou v době smrti nahrazeny letouny F-35.
ObrázekObrázekObrázek
Scotty87
Kapitán
Kapitán
Příspěvky: 5989
Registrován: 7/10/2018, 10:52

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Scotty87 »

Máme nadprůměrný počet nalétaných hodin na standard flotily Gripenů a většinu při výcviku vzdušných bojů. Takže životnost draků bude vyčerpaná určitě dřív než je standard ve Švédském letectvu.
S B-52 se to nedá absolutně srovnávat. To je "dopravák" který má vzhledem ke svému použití nízký počet cyklů startů a přistání. Navíc za dobu služby se dostávají jen výjimečně do situací kdy musí jít na hranici letové obálky a nějak extrémně namáhat trup.
Karl a Egon jsou největší nepřátelé lidstva.
Uživatelský avatar
Zemakt
6. Podplukovník
6. Podplukovník
Příspěvky: 16684
Registrován: 28/8/2008, 11:14
Bydliště: Cheb

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od Zemakt »

skelet píše: 17/3/2026, 14:19 Zemakt a Lynx řeknu Vám tajemství : "české" Gripeny se vylítají u AČR až do jejich smrti :mrgreen:
Pro méně chápavé je toto vysvětlení snad o ždibec uchopitelnější :wink:
ObrázekObrázek

"Voni fotr, řekněte jim tam, že se jim na jejich párky vyserem!"
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od kacermiroslav »

NagyAttila píše: 17/3/2026, 10:02 Vdaka tomu porovnaniu ceny letovej hodiny je jasne, ze z hladiska prevadzky a celkovej bojaschopnosti je efektivnejsie vzdat sa 6ks F35 a ponechat si 12ks Gripenov. Ziskate 2 letky nadzvukovych lietadiel a este sa usetri na nakupe.
Tak by to robil kazdy rozumny a nie pod tlakom chticu zapacit sa v bielom dome. Je cim dalej tym viac jasne, ze Cernichovej rozhodnutie bolo zle a treba ho korigovat..u nas , v SR sme mali podobne skusenosti v podobe exministra Nada, koniec koncov, boli to blizki spolupracovbici. Babis so Zunom by mali tieto chybne rozhodnutia zvratit.
Takto by ale uvažoval někdo, komu jde jen o finanční stránku věci. A finanční stránka věci by v rámci obrany schopnosti neměla být tím hlavním kritériem. Nicméně tato otázka je řešená na příslušném místě věnovaném F-35. V tomto vlákně bych rád poukázal na fakt, že jako jedna z mála zemí světa máme podzvukové stroje s levným provozem, které mohou stíhat a sestřelovat i proudové drony. Jen to zatím v praxi neproběhlo.
ObrázekObrázekObrázek
NagyAttila
poručík
poručík
Příspěvky: 789
Registrován: 31/7/2025, 09:40

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od NagyAttila »

Na UA zostreluju drony pomaly z vrtulovych dvojplosnikov a nie s L39..
NagyAttila is not a real name.
Pure Slovak ultra nationalist.
Uživatelský avatar
kacermiroslav
5. Plukovník
5. Plukovník
Příspěvky: 6410
Registrován: 25/3/2008, 14:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od kacermiroslav »

NagyAttila píše: 17/3/2026, 23:21 Na UA zostreluju drony pomaly z vrtulovych dvojplosnikov a nie s L39..
Já vím Attilo, proto mluvím o tom, že reference pro L39 NG v podobě sestřelování proudových dronů, by byla vítaná. Ostatně stačí se podívat na běžné drony, létající rychlosti 100-300 km/h a pak ty proudové, kde je rychlost přes 500 km/h. Právě pro tyto rychlejší modely by byl L39NG vhodný. Ostatně už to bylo opakovaně v tomto vláknu diskutované. Ani Tucano a Super Tucano nedokáže stíhat a sestřelovat proudové drony, které létají stejnou rychlostí jako tyto turbovrtulové stroje. I když ve světle těchto informací je zajímavé, že o těchto strojích uvažují na sever od nás v Polsku.
ObrázekObrázekObrázek
Uživatelský avatar
skelet
4. Brigádní generál
4. Brigádní generál
Příspěvky: 19910
Registrován: 26/1/2008, 15:48

Re: Aero L-39NG Skyfox

Příspěvek od skelet »

kacermiroslav píše: 17/3/2026, 22:34
NagyAttila píše: 17/3/2026, 10:02 Vdaka tomu porovnaniu ceny letovej hodiny je jasne, ze z hladiska prevadzky a celkovej bojaschopnosti je efektivnejsie vzdat sa 6ks F35 a ponechat si 12ks Gripenov. Ziskate 2 letky nadzvukovych lietadiel a este sa usetri na nakupe.
Tak by to robil kazdy rozumny a nie pod tlakom chticu zapacit sa v bielom dome. Je cim dalej tym viac jasne, ze Cernichovej rozhodnutie bolo zle a treba ho korigovat..u nas , v SR sme mali podobne skusenosti v podobe exministra Nada, koniec koncov, boli to blizki spolupracovbici. Babis so Zunom by mali tieto chybne rozhodnutia zvratit.
Takto by ale uvažoval někdo, komu jde jen o finanční stránku věci. A finanční stránka věci by v rámci obrany schopnosti neměla být tím hlavním kritériem. Nicméně tato otázka je řešená na příslušném místě věnovaném F-35. V tomto vlákně bych rád poukázal na fakt, že jako jedna z mála zemí světa máme podzvukové stroje s levným provozem, které mohou stíhat a sestřelovat i proudové drony. Jen to zatím v praxi neproběhlo.
pardon, ale takto nebude uvažovat někdo, kdo myslí ekonomicky. proč?
1) budeš mít dvě flotily různých nadzvukových letounů = dvojnásobný výcvik, dvojnásobná logistika
2) Gripen C stárnou, naši piloti je dost hoblují, a tím se budou zvyšovat náklady na provoz. Přičemž v roce 2035 by je čekala hloubková oprava za účelem dalšího prodloužení životnosti + náklady na další modernizaci

Ať se na to díváš z jakéhokoliv hlediska, tak Gripeny C nemají perspektivu a už by se na ně neměl nikdo soustředit. Když už tak by se u letectva měli soustředit na bezpilotní wingmany.
ObrázekObrázekObrázek
Odpovědět

Zpět na „Letecká technika“