Česko by se podle Pavla mělo zúčastnit schůzky k jaderné iniciativě Francie
Prezident Petr Pavel vyzval, aby se Česko zvážilo účast ve francouzské iniciativě jaderného odstrašení.
Česko by se podle prezidenta Petra Pavla mělo zúčastnit informativní schůzky k francouzské iniciativě jaderného odstrašování. Pokud budou podmínky, které Francie nabízí, přijatelné, mělo by Česko být součástí projektu, dodal Pavel. Francouzský prezident Emmanuel Macron na začátku března v projevu k francouzské politice jaderného odstrašení řekl, že Francie musí zvážit rozšíření své jaderné strategie na celou Evropu.
„Myslím si, že minimálně bychom měli vědět, o co v této iniciativě jde, takže aspoň informativní schůzky bychom se zúčastnit měli,“ řekl Pavel při návštěvě litevsko-běloruské hranice. „A pokud podmínky, které Francie nabízí, jsou pro nás přijatelné, pak bychom rozhodně měli být součástí takového projektu. Protože jakýkoliv způsob zvýšení bezpečnosti naší země bychom neměli ignorovat,“ dodal.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... -internetu
Atomové zbrojení
Re: Atomové zbrojení
Vývoj v evropské jaderné iniciativě
Zaprvé, jaderná jednání mezi Spojeným královstvím a Francií, která probíhají od roku 2010, se dostala na novou úroveň díky „Northwoodské deklaraci“ z července 2025. Komuniké poprvé projednalo „koordinaci“ jaderných sil obou zemí.
Za druhé, v říjnu 2024 se ministři obrany Německa a Spojeného království dohodli na rámci německo-britské obranné spolupráce, „Dohodě Trinity House“, která měla zahrnovat i jaderné otázky. Tento dialog je však stále v rudimentární fázi.
Za třetí, kancléř Merz a prezident Macron se dohodli na francouzsko-německém jaderném dialogu. Řídicí skupina na vysoké úrovni má provádět pravidelné výměny názorů na všechny otázky související s jadernou oblastí a rozvíjet příležitosti ke spolupráci.
Čtvrtý dialog, který má brzy začít, vychází z návrhu Friedricha Merze a Emmanuela Macrona rozšířit bilaterální dialog na další evropské členské státy NATO. Zájem již projevily Polsko, Dánsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie a Řecko. Pokud by se k této iniciativě připojila Velká Británie, druhá evropská jaderná mocnost, vedlo by to k komplexnímu evropskému jadernému dialogu podle vzoru Skupiny pro jaderné plánování NATO.
Zaprvé, jaderná jednání mezi Spojeným královstvím a Francií, která probíhají od roku 2010, se dostala na novou úroveň díky „Northwoodské deklaraci“ z července 2025. Komuniké poprvé projednalo „koordinaci“ jaderných sil obou zemí.
Za druhé, v říjnu 2024 se ministři obrany Německa a Spojeného království dohodli na rámci německo-britské obranné spolupráce, „Dohodě Trinity House“, která měla zahrnovat i jaderné otázky. Tento dialog je však stále v rudimentární fázi.
Za třetí, kancléř Merz a prezident Macron se dohodli na francouzsko-německém jaderném dialogu. Řídicí skupina na vysoké úrovni má provádět pravidelné výměny názorů na všechny otázky související s jadernou oblastí a rozvíjet příležitosti ke spolupráci.
Čtvrtý dialog, který má brzy začít, vychází z návrhu Friedricha Merze a Emmanuela Macrona rozšířit bilaterální dialog na další evropské členské státy NATO. Zájem již projevily Polsko, Dánsko, Švédsko, Nizozemsko, Belgie a Řecko. Pokud by se k této iniciativě připojila Velká Británie, druhá evropská jaderná mocnost, vedlo by to k komplexnímu evropskému jadernému dialogu podle vzoru Skupiny pro jaderné plánování NATO.
- El Diablo
- Kapitán

- Příspěvky: 1960
- Registrován: 21/11/2008, 14:11
- Bydliště: Xeenemünde
- Kontaktovat uživatele:
Re: Atomové zbrojení
OBRAZEM: Dřevěný kolos proti jaderné hrozbě. USA pomohl obr v poušti
Radomír Dohnal
10. května 2026
Radomír Dohnal
10. května 2026
Zdroj: https://www.idnes.cz/xman/styl/usa-valk ... -styl_dohrByl to gigant ze dřeva. Zařízení Trestle v poušti Nového Mexika bylo největší stavbou světa, vytvořenou výhradně ze dřeva a laminátu. Za studené války testovalo, zda jaderné bomby nevypnou americkou válečnou elektroniku.

"Co cítíte, když střílíte teroristy?"
"Zpětný ráz."
Takže se sejdeme v Šestce na Šedesát šestce zejtra ráno v šest. Zapamatuješ si to?
Můžeš mi to ještě šestkrát zvopakovat?
I šestiletý dítě by si to pamatovalo.
Re: Atomové zbrojení
Macron: Norsko se zapojí do programu jaderného odstrašení
Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že se Norsko hodlá přidat k francouzskému programu pokročilého jaderného odstrašení. Norský premiér Jonas Gahr Störe krok zdůvodnil bezpečnostní situací v Evropě.
Norsko se rozhodlo připojit k francouzskému programu pokročilého jaderného odstrašení, uvedl podle agentur AFP a Reuters francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle norského premiéra Jonase Gahra Störeho, s nímž ve středu Macron v Paříži podepsal novou obrannou dohodu, k tomuto kroku Oslo přistoupilo kvůli bezpečnostní situaci v Evropě. V době míru v Norsku nebudou rozmístěny žádné jaderné zbraně, doplnil Störe.
„Norsko je klíčový geografický a strategický partner, s nímž jsme dříve významně spolupracovali na zajištění ochrany spojeneckého území před vnějšími hrozbami,“ uvedl Macron. „Pro tuto pokročilou odstrašující sílu bude představovat významnou přidanou hodnotu,“ doplnil francouzský prezident. Podle Störeho se Norsko k francouzskému programu připojuje i s ohledem na „masivní zbrojení Ruska, a to i v jaderné oblasti, a také na to, že Rusko vede plnohodnotnou válku proti jiné evropské zemi“.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... -internetu
Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že se Norsko hodlá přidat k francouzskému programu pokročilého jaderného odstrašení. Norský premiér Jonas Gahr Störe krok zdůvodnil bezpečnostní situací v Evropě.
Norsko se rozhodlo připojit k francouzskému programu pokročilého jaderného odstrašení, uvedl podle agentur AFP a Reuters francouzský prezident Emmanuel Macron. Podle norského premiéra Jonase Gahra Störeho, s nímž ve středu Macron v Paříži podepsal novou obrannou dohodu, k tomuto kroku Oslo přistoupilo kvůli bezpečnostní situaci v Evropě. V době míru v Norsku nebudou rozmístěny žádné jaderné zbraně, doplnil Störe.
„Norsko je klíčový geografický a strategický partner, s nímž jsme dříve významně spolupracovali na zajištění ochrany spojeneckého území před vnějšími hrozbami,“ uvedl Macron. „Pro tuto pokročilou odstrašující sílu bude představovat významnou přidanou hodnotu,“ doplnil francouzský prezident. Podle Störeho se Norsko k francouzskému programu připojuje i s ohledem na „masivní zbrojení Ruska, a to i v jaderné oblasti, a také na to, že Rusko vede plnohodnotnou válku proti jiné evropské zemi“.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... -internetu
